Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο πρόσβασης οπτικών ινών νέας γενιάς αναπτύσσει ο ΟΤΕ


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από Κομοτηνή επιβεβαιώνω ότι έχουν σκάψει ΟΛΟ τον τόπο περνώντας μεγάλα μαύρα καλώδια (που μέσα έχουν οπτικές ίνες). Ειδικά ΝΕΑ και μεγαλύτερα ΚΑΦΑΟ αρχίζουν και στήνονται στα πεζοδρόμια.

 

Το οτι εφαρμόζεται σε παραμεθόριο πρώτα μάλλον επιδότηση μυρίζει..

 

Πολύ καλό για επιχειρήσεις που ασχολούνται με ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το vdsl δίκτυο είναι αποκλειστικά του ΟΤΕ...

 

Αυτό είναι σίγουρο. Η τελευταία φορά που διάβασα για το θέμα είναι ότι η ΕΕΤΤ δεν έχει πάρει ακόμα απόφαση για το θέμα και ότι είναι πολύ πιθανό να υποχρεωθεί ο ΟΤΕ να μοιράσει/πουλάει το δίκτυο στους εναλλακτικούς, όπως έγινε και με το υπάρχον Last Mile.

 

Πολύ καλό για επιχειρήσεις που ασχολούνται με ίντερνετ.

 

Όντως είναι μια καλή κίνηση, αν και απ' ότι έχω καταλάβει και πάλι αργά τα κάνουμε τα έργα και ότι και πάλι πίσω είμαστε, αφού όλοι κάνουν υποδομές FTTH κι εμείς το σχεδιάζουμε σε ορίζοντα 5ετίας και ανακοινώνουμε τα σχέδια και όχι τα έργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
να υποχρεωθεί ο ΟΤΕ να μοιράσει/πουλάει το δίκτυο στους εναλλακτικούς, όπως έγινε και με το υπάρχον Last Mile.

 

τους έχει δώσει εδώ και μερικές βδομάδες τιμές χονδρικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι σίγουρο. Η τελευταία φορά που διάβασα για το θέμα είναι ότι η ΕΕΤΤ δεν έχει πάρει ακόμα απόφαση για το θέμα και ότι είναι πολύ πιθανό να υποχρεωθεί ο ΟΤΕ να μοιράσει/πουλάει το δίκτυο στους εναλλακτικούς, όπως έγινε και με το υπάρχον Last Mile.

 

 

 

Όντως είναι μια καλή κίνηση, αν και απ' ότι έχω καταλάβει και πάλι αργά τα κάνουμε τα έργα και ότι και πάλι πίσω είμαστε, αφού όλοι κάνουν υποδομές FTTH κι εμείς το σχεδιάζουμε σε ορίζοντα 5ετίας και ανακοινώνουμε τα σχέδια και όχι τα έργα.

 

Καταρχήν το έργο είναι αμιγώς του ΟΤΕ αυτό πάει τελείωσε, κανένας πάροχος δεν θα μπορεί να το εκμεταλλευτεί διότι ο ΟΤΕ βάζει από την αρχή καινούργιο δίκτυο.

Αν έχουν τα κότσια τώρα οι "αλεξιπτωτιστές" ας κάνουν κάτι παρόμοιο.

Πλέον τα DSLAM θα βρίσκονται μέσα στο KV οπότε η απόσταση του χαλκού μέχρι το οίκημα θα είναι το μέγιστο 400μ.

Δεν προτιμήθηκε το FTΤH διότι δεν ήταν άμεσα υλοποιήσιμο και το κόστος για τον τελικό χρήστη θα ήταν πολύ υψηλό.

ΟΙ περιοχές επιλέχθηκαν γιατί είναι σχετικά εύκολες στην αντικατάσταση των KV και φυσικά στην αλλαγή του χαλκού με οπτική ίνα.

Σε ερώτηση κάποιου μέσα από το forum γιατί έχει αντικατασταθεί σε αγροτικές περιοχές το παλαιό δίκτυο με ασύρματο, το οποίο δεν είναι συμβατό με ADSL, είναι γιατί ο ΟΤΕ δίνει άμεση προτεραιότητα στην τηλεφωνική επικοινωνία και μετά στην ψηφιακή, άλλωστε πολλές φορές είναι αδύνατο να αντικατασταθεί το παλαιό δίκτυο λόγο μορφολογίας εδάφους.

Όσες φορές ο ΟΤΕ προσπάθησε να προωθήσει οικονομικά πακέτα, βλέπετε την τελευταία προσπάθεια για double play, τον σταμάτησε η ΕΕΤΤ.

Και κάτι τελευταίο, όποιος έχει επισκεφθεί τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ θα αντιληφθεί το μέγεθος των υφισταμένων εγκαταστάσεων που φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με τα ρουτεράκια που στήνουν οι πάροχοι. Επόμενο είναι λοιπόν αφού ξέρουμε όλοι ότι ο ΟΤΕ είναι πλέον Α.Ε. το κόστος των υπηρεσιών του να είναι λίγο υψηλότερο από τον ανταγωνισμό.

Φυσικά και να ήθελε να είναι χαμηλότερο θα συναντούσε τα "γνωστά" εμπόδια.

Έχει έρθει ποτέ τεχνικός άλλης υπηρεσίας, παρόχου να επισκευάσει βλάβη ADSL; Πιστεύω σχεδόν ποτέ και αν έχει γίνει θα είναι μετρημένες στα δάχτυλα.

Και ας μη ξεχνάμε ότι ο ΟΤΕ είναι ο μόνος επενδυτικός οργανισμός στην Ελλάδα, τα κέρδη του τα επενδύει σε νέες τεχνολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θέλω να παρεξηγηθείς,ωραία όσα γράφεις(μερικά ισχύουν από όσα λες) αλλά ακούγονται σαν διαφήμιση του ΟΤΕ.

ωραίος και καλός ο ΟΤΕ αλλά δε θα είχε επενδύσει ποτέ του τίποτα (και θα είχαμε ακόμα ISDN) αν δε είχαν έρθει οι εναλακτικοί. δε λέω ότι οι εναλακτικοί είναι τέλειοι αλλά δε μπορείς να τους συγκρίνεις με μια εταιρία που είναι 20-25 χρόνια στο χώρο και μας έχει αρμέξει κανονικά. ως διαχειριστής του δικτύου αυτός είναι υπεύθυνος για τις βλάβες(για το last mile),και οι ενναλακτικοί δε μπορούν να βάλουν χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θέλω να παρεξηγηθείς,ωραία όσα γράφεις(μερικά ισχύουν από όσα λες) αλλά ακούγονται σαν διαφήμιση του ΟΤΕ.

ωραίος και καλός ο ΟΤΕ αλλά δε θα είχε επενδύσει ποτέ του τίποτα (και θα είχαμε ακόμα ISDN) αν δε είχαν έρθει οι εναλακτικοί. δε λέω ότι οι εναλακτικοί είναι τέλειοι αλλά δε μπορείς να τους συγκρίνεις με μια εταιρία που είναι 20-25 χρόνια στο χώρο και μας έχει αρμέξει κανονικά. ως διαχειριστής του δικτύου αυτός είναι υπεύθυνος για τις βλάβες(για το last mile),και οι ενναλακτικοί δε μπορούν να βάλουν χέρι.

 

Μακάρι ο ΟΤΕ να ήταν δικός μου, μιλώ εκ πήρας, αλλά και σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο.

Δε λέω ότι είναι όλα ρόδινα με τον ΟΤΕ έχει κάνει πολλά λάθη, αλλά αν ανατρέξουμε λίγο στο παρελθόν θα δούμε ότι ξεκινώντας από την κινητή τηλεφωνία ήταν ο τελευταίος που κατάφερε να αδειοδοτηθεί.

Βλέπεις οι πολιτικές μίζες και οι περίφημες επιτροπές πάντα εμποδίζουν.

 

Όσον αφορά το internet και πάλι εμπόδισαν την τότε ΟΤΕnet να επενδύσει πρώτη στο χώρο και με περίεργο τρόπο εμφανίστηκε η Forthnet.

Παρ΄όλα αυτά τα εμπόδια οι περισσότεροι χρήστες και εγώ μέσα σε αυτούς, θεωρούμε ποιο αξιόπιστο τον ΟΤΕ από κάθε άλλο φορέα.

Και στο κάτω κάτω γιατί να μη διαφημίσω κάποιο φορέα που με εξυπηρετεί αδιάλειπτα εδώ και τόσο καιρό.

Οι τεχνικοί τρεις φορές μου άλλαξαν δίκτυο μέχρι να βρούνε την καλύτερη λύση για να μην έχω αποσυνδέσεις.

Μπορεί το last mile να ανήκει στον ΟΤΕ αλλά οι βλάβες δεν είναι μόνο από εκεί, αρκετές φορές χρειάστηκε να μου αλλάξουν πόρτα στο Dslam και άλλες τόσες να κάνουν reset την ίδια κάρτα, ποιος "πάροχος" είναι αυτός που μπορεί να εντρυφήσει τόσο πολύ στο θέμα άρσης βλάβης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας πάροχος δεν μπορεί να εντρυφήσει τόσο πολύ στο θέμα άρσης βλάβης, γιατί απλούστατα δεν έχει το δημόσιο κορβανά για να αντλεί αενάως κονδύλια από τα λεφτά του κοσμάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας πάροχος δεν μπορεί να εντρυφήσει τόσο πολύ στο θέμα άρσης βλάβης, γιατί απλούστατα δεν έχει το δημόσιο κορβανά για να αντλεί αενάως κονδύλια από τα λεφτά του κοσμάκη.

 

Οταν πληρωνει ο Κοσμακης τον ΟΤΕ ( αν και δεν ειναι ετσι οπως τα λες αλλα ας υποθεσουμε πως ειναι ), μετα ο ΟΤΕ "νοικιαζει" στους εναλλακτικους το δικτυο που πληρωνει ο κοσμακης και στο τελος οι εναλλακτικοι δεν πληρωνουν ποτε το ενοικιο στον ΟTE ( παρα δινουν κατι λιγα δικαιωμενοι απο την επιτροπη ανταγωνισμου ) τοτε σε τι ακριβως διαφερουν αυτοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι ο ΟΤΕ να ήταν δικός μου, μιλώ εκ πήρας, αλλά και σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο.

Δε λέω ότι είναι όλα ρόδινα με τον ΟΤΕ έχει κάνει πολλά λάθη, αλλά αν ανατρέξουμε λίγο στο παρελθόν θα δούμε ότι ξεκινώντας από την κινητή τηλεφωνία ήταν ο τελευταίος που κατάφερε να αδειοδοτηθεί.

Βλέπεις οι πολιτικές μίζες και οι περίφημες επιτροπές πάντα εμποδίζουν.

 

Όσον αφορά το internet και πάλι εμπόδισαν την τότε ΟΤΕnet να επενδύσει πρώτη στο χώρο και με περίεργο τρόπο εμφανίστηκε η Forthnet.

Παρ΄όλα αυτά τα εμπόδια οι περισσότεροι χρήστες και εγώ μέσα σε αυτούς, θεωρούμε ποιο αξιόπιστο τον ΟΤΕ από κάθε άλλο φορέα.

Και στο κάτω κάτω γιατί να μη διαφημίσω κάποιο φορέα που με εξυπηρετεί αδιάλειπτα εδώ και τόσο καιρό.

Οι τεχνικοί τρεις φορές μου άλλαξαν δίκτυο μέχρι να βρούνε την καλύτερη λύση για να μην έχω αποσυνδέσεις.

Μπορεί το last mile να ανήκει στον ΟΤΕ αλλά οι βλάβες δεν είναι μόνο από εκεί, αρκετές φορές χρειάστηκε να μου αλλάξουν πόρτα στο Dslam και άλλες τόσες να κάνουν reset την ίδια κάρτα, ποιος "πάροχος" είναι αυτός που μπορεί να εντρυφήσει τόσο πολύ στο θέμα άρσης βλάβης;

 

Μου φαίνεται έχεις θεοποιήσει τον οτε. για ελα να σε παω σε περιοχες που παιρνουμε τηλ για βλαβες συνεχως κ δεν ερχονται ΠΟΤΕ. Εγω δε θα θελα να ταν δικος μου. θα πρεπε ομως να ηταν σωστος ο πΟΤΕ:X απεναντι στον κοσμο που τον ξεβρακωνει τοσα χρονια. μηπως πρεπει να χειροκροτησουμε κιολας?:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσες φορες ειχα προβλημα με forthnet με γραφανε στα @@ τους

οσες φορες ειχα προβλημα με οτε,τουλαχιστον ασχολιοντουσαν,ειτε στελνανε τεχνικους ειτε κανανε διαφορες δοκιμες

οποτε ο οτε ειναι μακραν καλυτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας πάροχος δεν μπορεί να εντρυφήσει τόσο πολύ στο θέμα άρσης βλάβης, γιατί απλούστατα δεν έχει το δημόσιο κορβανά για να αντλεί αενάως κονδύλια από τα λεφτά του κοσμάκη.

 

Μηπως, λεω μηπως, ο ΟΤΕ με τα κερδη του τα τελευταια χρονια συνεισφερει κατα 20% (οσο και το ποσοστο του κρατους)των κερδων του στο δημοσιο ?

 

Βλεπεις καποιοι θεωρησαν οτι ειναι αχρηστος ενας κερδοφορος οργανισμος, οποτε και πωληθηκε σε 80%.

 

Υπηρχαν στο κοντινο παρελθον οπου ο οτε ειχε και ~1 δισ κερδη ανα ετοw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρχαν στο κοντινο παρελθον οπου ο οτε ειχε και ~1 δισ κερδη ανα ετοw...

 

Οπως το ειπες, υπηρχαν....

Αλλα τα καταφεραν για αλλη μια φορα ετσι ωστε να μη μεινει τπτ ορθιο...

Ελλαδα....:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται έχεις θεοποιήσει τον οτε. για ελα να σε παω σε περιοχες που παιρνουμε τηλ για βλαβες συνεχως κ δεν ερχονται ΠΟΤΕ. Εγω δε θα θελα να ταν δικος μου. θα πρεπε ομως να ηταν σωστος ο πΟΤΕ:X απεναντι στον κοσμο που τον ξεβρακωνει τοσα χρονια. μηπως πρεπει να χειροκροτησουμε κιολας?:shifty:

 

Έκαστος εφ' ω ετάχθη. Εγώ προσωπικά δεν διστάζω να χειροκροτήσω τους τεχνικούς που με έχουν εξυπηρετήσει.

Εσύ με τη σειρά σου δώσε τα χρήματά σου όπου θέλεις και περίμενε στο ακουστικό για να σου πούνε στο τέλος να κάνεις reset το router.

Ο ΟΤΕ είναι τόσο σωστός όσο του επιτρέπουν οι δυνατότητες του, σαφώς σωστότερος από οποιοδήποτε άλλο.

Εν τη αυτη περιπτώσει ο καθένας έχει πάντα προσωπο οικονομικά κριτήρια για να διαλέξει αυτό που του κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...