Προς το περιεχόμενο

Δίκτυο πρόσβασης οπτικών ινών νέας γενιάς αναπτύσσει ο ΟΤΕ


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άλλα λόγια να αγαπιόμαστε τώρα εγώ σε άλλο πράγμα σου απάντησα εσύ με πας στα πόσα Gb HD έχεις

 

και για να το καταλάβεις πιο απλά

 

ο tomcatakis σου έδωσε πιο ορθή απάντηση

απλά εγώ δεν παίζω games και πήγα στο downloading που αναφέρεις και εσύ

 

Το ίδιο πράγμα λέμε.Αυτό λεω κι εγώ.Όσοι έχουν πρόβλημα και κλειδώνουν χαμηλά τότε έχει νόημα το vdsl κατά την άποψή μου.Οι υπόλοιποι δεν νομίζω να χρειάζονται τις τρομερές ταχύτητες του vdsl.

Τώρα ο tomcatakis εαν έχει 24άρα και κλειδώνει στα 2 τότε υπάρχει πρόβλημα.Θα μπορούσε να κάνει υποβάθμιση στην ταχύτητα πχ σε 8mbit.

Μου φαίνεται πάντως τρομερά υπερβολικό από 24άρα να κλειδώνει στα 2 μόνο.

Καλά πριν την 24 άρα δεν είχες πχ 8mbit; Δεν είδες εαν σου κλείδωνε χαμηλά;

 

Ε μα φυσικα, εχουν Νομιμες HD ταινιες στο RS......Τεσπα, μην δουλευομαστε μεταξυ μας, απλα καλα ειναι αυτα να μην αναφερονται, για παν ενδεχομενο.

Υπάρχουν και τα HD clip που είναι καθόλα νόμιμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
HD ταινία των 4,3GB σε 4300ΜΒ/1,4ΜΒ/sec = 3071sec = 51 λεπτά...

Τις 2 ώρες που τις είδες; :P

 

για κατέβασε το 1080p Avatar DTS .mkv των 22gb που έχει βαρβάτο bitrate και τα λέμε μετά :P

 

Παλια επιανα 18 και κατι και πρεπει να ειμαι πανω απο 2 χιλιομετρα απο το κεντρο του ΟΤΕ της περιοχης...

 

πόσο attenuation δλδ? γιατί για πάνω από 2000μ το attenuation πάει 30+ db και τα 18mbit δεν παίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλα να παιξης στο xbox live η στο ps3 network και να σου εχει lag το σημα και να δω πως θα φας τον αλλον στο Call of duty.Kαι να πληρωνης 24αρα και να κλειδωνη στα 2 το πολλη.

 

Το πόσα mbit έχεις δε παίζει ρόλο στο ping-lag στα online games, ρόλο παίζει το profile που σου χουν στο DSLAM και αυτό μικρή διαφορά της τάξεως απο 6ms εως 46ms (fastpath ή Interleave και αν έχεις Int. ποσο).Παίζει ρόλο και το που είναι ο server καθώς και η δρομολόγηση των πακέτων μας προς αυτόν. Τέλος παίζει ρόλο το upload που έχεις αν κάνεις χρήση voicecom προγράμματος . Τα online games απαιτούν bandwith απο 6-36kbps/sec download και 4-20kbps upload εκτός αν είστε σε voicecom server με καλύτερης ποιότητας codec.

 

Ο μόνος ρόλος να παίζει φυσικά ρόλο η διαφορά 24 με 2 mbit είναι αν παράλληλα με το gaming σας κατεβάζει κάποιος κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και κυρίως παίζει ρόλο πόσο congestion έχει ο ISP με εξωτερικό αν παίζεις σε server εξωτερικού, διότι και fastpath να έχεις αν είναι πίτα θα είσαι πολύ χειρότερα από interleaved σε λιγότερο congested ISP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρεσει που εχετε και προβλημα στα 6 και στα 8 καποιοι αλλοι που βγαζουν2 με το ζορι τι να πουνε δηλαδη?

 

και στις άλλες χώρες τα mbs τα χουν με το κουτάλι!λες να μην τα ζητάμε?τέσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vdsl που φτιάχνει ο ΟΤΕ σε ποιον θα ανήκει μετά την λήξη του διαστήματος που έχει οριστεί ως διαχειρηστής του δικτύου? είναι δηλαδή έργο του "ιδιωτικού" ΟΤΕ? και το FTTH (όταν με το καλό έρθει) το κάνει το κράτος. θα γίνει στο υπάρχον δίκτυο (vdsl) του OTE ή θα σκάψει δικό της? και τέλος τώρα στο vdsl τα dslam θα βρίσκονται στα καφάο ή στο κέντρο κάθε περιοχής? (είχε γράψει κάτι ο ThReSh και με είχε μπερδέψει :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρά δηλαδή το vdsl δε ανήκει στο κράτος,κατά συνέπεια και το FTTH όταν με το καλό υλοποιηθεί θα είναι σε διαφορετικό δίκτυο.

τέλος το dslam που βρίσκεται οεοεο??? :-)

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το FTTH θα είναι σε ξεχωριστές οπτικές ίνες...

 

τα dslam νομίζω ότι θα είναι στα ΚΑΦΑΟ...

 

ωραίος ευχαριστώ

βασικά από την στιγμή που φτάνουν οπτικές ίνες στο καφάο (που σημαίνει δε έχουμε εξασθένιση στο σήμα ή έχουμε πολύ μικρή) γιατί να μην γίνει αναβάθμιση μόνο στα μηχανήματα του αστικού κέντρου αντί να βάλουν dslam σε όλα τα ΚΑΦΑΟ(που λογικά και αυτά θα αλλάξουν για να μπορούν να δέχονται τις οπτικές). ελπίζω να μην λέω καμιά τεράστια μαλακία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

λογικά αυτοί που είναι στον ΟΤΕ και παίζουν στα "έως 24mbit" υπάρχει φήμη ότι θα μεταφερθούν στα "mini-dslam" των ΚΑΦΑΟ και να χωρίς να είναι σε πρόγραμμα VDSL (είναι backwards compatible o εξοπλισμός) θα τρέχουν σε ADSL2+ και θα κλειδώνουν στα 24mbit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα υπερατλαντικά καλώδια που συνδέουν Ευρώπη Αμερική , η οπτική ίνα μεταφέρει με πιο μεγάλο delay (ms) τη πληροφορία απο ότι τα παλαιότερα ομοαξόνικά. Τώρα επειδή έχουμε να κάνουμε με αστικό κέντρο , η διαφορά θα ναι αμελητέα .

 

Όσον αφορά ότι λέει ο Thresh ισχύει, αν καεί το ρουτερ ενός vdsl πελάτη του ΟΤΕ, μπορεί μέχρι να γίνει η αντικατάσταση του vdsl router να κουμπώσει το παλιό adsl2+ ρουτερ του και να παίξει κανονικά σαν 24ρης.

 

Λογικά αν είχα τον ΟΤΕ θα το έκανα 100% για να έχουν οι πελάτες μου καλύτερη ποιότητα υπηρεσίας - ταχύτητες σε σχέση ειδικά με τους άλλους ISP . Θα είχα αυξήσεις στις πωλήσεις μου και στις μετατάξεις απο άλλους πάροχους σε μένα. Δεν μπορώ να δω κάποιο προφανή λόγο να μη το κάνει .

Επεξ/σία από Vasilius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...