Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ψηφιακά κανάλια και τηλεόραση LG


Alchemist`

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω μια οθόνη υπολογιστή LG, 21 ιντσών, η οποία είναι ταυτόχρονα και τηλεόραση, και έχει μέγιστη ανάλυση 1680χ1050. Πιάνω τα ψηφιακά κανάλια (ΣΚΑΙ, ΑΝΤ1, ΜΕΓΑ κτλπ) αλλά το θέμα είναι πως η τηλεόραση δεν δείχνει τίποτα, παρά μόνο την ένδειξη "υπηρεσία HD". Απ' ότι καταλαβαίνω τα κανάλια εκπέμπουν σε ανάλυση 1920χ1080, που δεν την υποστηρίζει η τηλεόραση, (ή κάνω λάθος?). Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε η τηλεόραση να κάνει αναπροσαρμογή του μεγέθους και να δω ήχο/εικόνα?

 

Δεν κατανοώ γιατί συμβαίνει αυτό... Αν π.χ. στο λαπτοπ μου, όπου η οθόνη έχει ανάλυση 1280χ800, ανοίξω ένα αρχείο βίντεο full HD, γίνεται αυτόματα αναπροσαρμογή του μεγέθους της εικόνας ώστε να φαίνεται ολόκληρη, στο δεδομένο μέγεθος της οθόνης... Δεν μπορεί να γίνει και εδώ κάτι τέτοιο? Υπάρχει κάποια ρύθμιση?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε ανάλυση 720×576. Έχεις ήχο αλλά δεν έχεις εικόνα? Αν ναι, τότε η τηλεώραση σου δεν υποστηρίζει mpeg4 που χρησιμοποιεί η digea. Τα κανάλια της ΕΡΤ παίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε ανάλυση 720×576. Έχεις ήχο αλλά δεν έχεις εικόνα? Αν ναι, τότε η τηλεώραση σου δεν υποστηρίζει mpeg4 που χρησιμοποιεί η digea. Τα κανάλια της ΕΡΤ παίζουν?

 

Τα κανάλια της ΕΡΤ παίζουν κανονικά... Στις DIGEA δεν έχω ούτε ήχο, ούτε εικόνα. Το μόνο που δείχνει είναι μαύρη εικόνα με ένα γκρί κουτάκι που γράφει μέσα "Υπηρεσία HD"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "υπηρεσία HD" δεν αναφέρεται στα χαρακτηριστικά του εκπεμπόμενου σήματος , αλλά στο ότι είναι Mpeg4 το οποίο αναφέρεται σαν υψηλής ανάλυσης, και ΔΕΝ μπορεί να κάνει την αποκωδικοποίηση το συγκεκριμένο μοντέλο, ούτε υπάρχει αναβάθμιση, ούτε δέχεται κάποια κάρτα-αποκωδικοποιητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...