Προς το περιεχόμενο

Απορία για nova


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω nova εδώ και πάνω από ένα χρόνο. Το είχαμε βάλει σπίτι μου και αυτός που μας το εγκατέστησε έκανε κάποια πατέντα (τοποθετήθηκε κάτι σαν κεραιούλα) και μπορούσαμε να δούμε σε τρία διαφορετικά δωμάτια (ο καθένας με το τηλεκοντρόλ του να μπορεί να αλλάζει κανάλια).

Από κάποια στιγμή και μετά τα τηλεκοντρόλ στα δύο δωμάτια (όχι σε αυτό που είναι η κονσόλα - σε αυτά που έγινε η πατέντα) δεν μπορούσαν να αλλάξουν κανάλια και από τότε αυτό δεν έχει φτιάξει, με αποτέλεσμα να αλλάζει μόνο στο δωμάτιο που έχει εγκατασταθεί η κονσόλα της nova.

Τώρα θα πει κάποιος: "και σιγά το πρόβλημα, πήγαινε άλλαζε το από εκείνο το δωμάτιο". Σίγουρα δεν είναι και ΤΟ πρόβλημα αλλά αν κάποιος ξέρει ότι υπάρχει λύση σε αυτό το ζήτημα, θα ήθελα να την ακούσω. Όταν είσαι ξαπλωμένος το βράδυ και θες να κάνεις ένα ζάπινγκ, είναι ένα θέμα να σηκωθείς για να πας σε άλλο δωμάτιο να το κάνεις και να ξαναγυρίσεις να ξαπλώσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα υπαρχει καποιο reset κουμπι ή καποια λειτουργια συντονισμου...

http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=304 κατι τετοιο εχεις?

το νου σου παντως γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο να χεις 24ωρη ακτινοβολια διπλα σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο σπίτι μου έχω βάλει κάτι παπαράκια ασύρματα σε κάθε τηλεοράση και τα οποία στέλνουν σήμα για να αλλάζει το κανάλι από όποια τηλεόραση θέλω. Αυτοί οι ασύρματοι πομποδέκτες κοστίζουν γύρω στα 30-40 ευρώ και μπορείς να βρεις σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικών. Δεν θα μπορείς να δεις διαφορετικό κανάλι σε κάθε τηλεόραση, αλλά θα μπορείς να το αλλάζεις από όποια tv θες.

 

 

έντιτ:

 

Δεν κατάλαβα αν έχεις κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα, αλλά εάν το έχεις κάνει, μήπως σου έχει χαλάσει το δέκτης που είναι συνδεδεμένος στην κονσόλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι μου έχω βάλει κάτι παπαράκια ασύρματα σε κάθε τηλεοράση και τα οποία στέλνουν σήμα για να αλλάζει το κανάλι από όποια τηλεόραση θέλω. Αυτοί οι ασύρματοι πομποδέκτες κοστίζουν γύρω στα 30-40 ευρώ και μπορείς να βρεις σε κάθε κατάστημα ηλεκτρονικών. Δεν θα μπορείς να δεις διαφορετικό κανάλι σε κάθε τηλεόραση, αλλά θα μπορείς να το αλλάζεις από όποια tv θες.

 

 

έντιτ:

 

Δεν κατάλαβα αν έχεις κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα, αλλά εάν το έχεις κάνει, μήπως σου έχει χαλάσει το δέκτης που είναι συνδεδεμένος στην κονσόλα;

 

Έχω ακριβώς αυτό το πρώτο που δείχνει ο kage, που νομίζω ότι αυτό εννοείς κι εσύ. Το ξέρω ότι δεν μπορώ να βλέπω διαφορετικό κανάλι, το χρησιμοποιούσα για αρκετούς μήνες χωρίς πρόβλημα. Απλά μια μέρα έπαψαν να λειτουργούν (έχω τρία, για να παίζει σε τρεις τηλεόρασεις nova).

Πως θα καταλάβω αν έχει χαλάσει ο δέκτης που είναι συνδεδεμένος στην κονσόλα;

 

EDIT: Όταν πατάω τα κουμπιά του πληκτρολογίου πάντως δίνει "σήμα" - ανάβει το κόκκινο κουμπί αυτής της ασύρματης "μαλακίτσας".

Επίσης τα τηλεκοντρόλ των άλλων δύο, πιάνουν όταν τα χρησιμοποιώ στο δωμάτιο που είναι η κονσόλα της nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που είναι ο δέκτης της nova πρέπει να υπάρχουν τα "ματάκια" από της τρεις απομακρυσμένες συσκευές,αυτά τα "ματάκια" πρέπει να είναι μέσα στο οπτικό πεδίο του δέκτη υπερύθρων του δέκτη της nova.Αν δηλαδή κάποιος είχε την έξυπνη ιδέα να καθαρίσει το έπιπλο στο οποίο είναι ο δέκτης χωρίς να προσέξει τα "ματάκια" άθελα του χάλασε την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το καθάρισμα, κάτι μου κάνει. Κάτι τέτοιο πρέπει να έχει γίνει. Αλλά αυτά τα "ματάκια" τι είναι και που είναι, δεν μπορώ να καταλάβω. Sorry ρε φίλε αλλά είμαι άσχετος με το θέμα και προσπαθώ να βρω μια άκρη.

Επίσης, δεν μπορώ να βρω που είναι ο δέκτης υπερύθρων του δέκτη της νόβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλόγως τώρα τη μηχανάκια έχεις,η είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που έχεις στα άλλα δωμάτια,οπότε το παραθυράκι που έχει πρέπει να κοιτάει το παραθυράκι του δέκτη ή είναι κάτι παρόμοιο αλλά με ένα μεγάλο καλώδιο που σε κάποιο σημείο έχουν κάτι μικρά κουτάκια που πάλι το παραθυράκι τους πρέπει να βλέπει το παραθυράκι του δέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δωμάτιο που είναι ο δέκτης της νόβα έχει δύο, ας το πούμε, μικρά, μαύρα "κουτάκια" που είναι κολλημένα στον τοίχο. Οι ασύρματες αυτές συσκευές που βρίσκονται στα άλλα δωμάτια είναι δύο και έχει και μια εκεί που είναι ο δέκτης της νόβα.

Αυτό πάντως που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το τι θα στρέψω που μπας και πιάσει και απ' τα άλλα δωμάτια. Δεν ξέρω καν που είναι ο δέκτης υπερύθρων του δέκτη της νόβα. Μήπως αυτά τα μικρά μαύρα κουτάκια που είναι κολλημένα στον τοίχο έχουν καμία σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα μικρά μαύρα κουτάκια που είναι κολλημένα στον τοίχο πρέπει

1.Να είναι συνδεδεμένα με το μηχανηματάκι που είναι κοντά στον δέκτη

2.Να κοιτάνε εκεί όπου πιάνει σήμα ο δέκτης της nova

Ασχέτως ποιόν δέκτη έχεις κάπου έχει ένα παραθυράκι εκεί πού σου δείχνει και της πληροφορίες (νούμερο καναλιού και τα λοιπά) εκεί τριγύρω είναι και ο δέκτης υπερύθρων όπου πρέπει να κοιτάζουν αυτά τα κουτάκια,κάνε και μερικές δοκιμές εάν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ! Μετά από κάποια "πειράματα" που έκανα, επιτέλους τώρα μπορώ να αλλάζω τα κανάλια και από τ' άλλα δωμάτια.

Να είστε καλά παιδιά, με βοηθήσατε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...