Προς το περιεχόμενο

Μισθωτηριο Κατοικιας - Επισκέψεις ιδιοκτήτη


leukonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να τελειώνουμε... Πόσα ενοίκια σου είχε κρατήσει στην αρχή? Πόσα του χρωστάς μέχρι να φύγεις? Τι λεφτά του έχεις δώσει παραπάνω?

 

Αν του είχες δώσει 2 ενοίκια στην αρχή τώρα δεν του δίνεις τίποτα προφανώς αν σου έχουν μέινει άλλοι 2 μήνες...

 

ΥΓ. Στο εξωτερικό όντως και μια τρύπα να κάνεις στην κοστολογούν και ζητάνε λεφτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για να τελειώνουμε... Πόσα ενοίκια σου είχε κρατήσει στην αρχή? Πόσα του χρωστάς μέχρι να φύγεις? Τι λεφτά του έχεις δώσει παραπάνω?

 

Αν του είχες δώσει 2 ενοίκια στην αρχή τώρα δεν του δίνεις τίποτα προφανώς αν σου έχουν μέινει άλλοι 2 μήνες...

 

ΥΓ. Στο εξωτερικό όντως και μια τρύπα να κάνεις στην κοστολογούν και ζητάνε λεφτά :)

 

2 μου είχε κρατήσει,2 μήνες απομένουν αλλά μου είπε πως θέλει να του πληρώσω τα ενοίκια και μετα θα μου δώσει πίσω τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε... Πόσα ενοίκια σου είχε κρατήσει στην αρχή? Πόσα του χρωστάς μέχρι να φύγεις? Τι λεφτά του έχεις δώσει παραπάνω?

 

Αν του είχες δώσει 2 ενοίκια στην αρχή τώρα δεν του δίνεις τίποτα προφανώς αν σου έχουν μέινει άλλοι 2 μήνες...

 

ΥΓ. Στο εξωτερικό όντως και μια τρύπα να κάνεις στην κοστολογούν και ζητάνε λεφτά :)

 

2 μου είχε κρατήσει,2 μήνες απομένουν αλλά μου είπε πως θέλει να του πληρώσω τα ενοίκια και μετα θα μου δώσει πίσω τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Leukona,

πολλά από τα έξοδα των κοινοχρήστων, παρόλο που αφορούν την πολυκατοικία, επιβαρύνουν τον ενοικιαστή και όχι τον ιδιοκτήτη, διότι εκείνος "επωφελείται" από αυτά, πχ απ'τις εργασίες του κηπουρού, την συντήρηση του λέβητα, την απολύμανση κλπ, για όσο διάστημα μένει δηλαδή στο σπίτι.

Τα έξοδα για κάπως πιο μόνιμες εργασίες ή επισκευές, ας πούμε, στην πολυκατοικία (πχ το εξωτερικό βάψιμο μια φορά στα 10 χρόνια ή δεν ξέρω πότε γίνεται)

τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

 

Όσον αφορά τώρα τις ζημιές στο σπίτι:

Υπάρχει η "φυσιολογική φθορά", δηλαδή ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ζητήσει να πληρώσεις για κάτι που είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια της χρήσης ενός σπιτιού για δύο ή τρία χρόνια ας πούμε.

Φυσιολογικό είναι πχ να έχεις βάλει και 2-3 καρφιά στους τοίχους (εξάλλου συνήθως οι ιδιοκτήτες αναλαμβάνουν να βάψουν το σπίτι πριν μπει νέος μισθωτής), αλλά όχι και να έχεις ξηλώσει πχ το νιπτήρα.

Στην τελευταία περίπτωση, δηλ. σε κραυγαλέες φθορές (και όχι τις συνήθεις και αναμενόμενες μετά από 2 χρόνια), θα κρατήσει το ποσο αυτό που αντιστοιχεί στη ζημιά από την εγγύηση.

Έχει δίκιο πάντως που σου λέει να πληρώσεις τους δυο τελευταίους μήνες και να στα επιστρέψει μετά.

Ο σκοπός την εγγύησης είναι αυτός ακριβώς, όχι το να "κλείνεις" τους 2 τελευταίους μήνες, όπως γίνεται συνήθως.

Πλήρωσε κανονικά τους 2 τελευταίους μήνες, άστον μετά να μπει να ελέγξει ότι δεν έχεις κάνει ζημιές, και θα είναι υποχρεωμένος να σου επιστρέψει το ποσό.

Ειδικά αφού λες ότι δεν έχεις κάνει καθόλου ζημιές και τα ποσά των λογαριασμών είναι χαμηλά, δεν θα χει λόγο να τα κρατήσει.

Εκτός αν δεν του έχεις πια καθόλου εμπιστοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Leukona,

πολλά από τα έξοδα των κοινοχρήστων, παρόλο που αφορούν την πολυκατοικία, επιβαρύνουν τον ενοικιαστή και όχι τον ιδιοκτήτη, διότι εκείνος "επωφελείται" από αυτά, πχ απ'τις εργασίες του κηπουρού, την συντήρηση του λέβητα, την απολύμανση κλπ, για όσο διάστημα μένει δηλαδή στο σπίτι.

Τα έξοδα για κάπως πιο μόνιμες εργασίες ή επισκευές, ας πούμε, στην πολυκατοικία (πχ το εξωτερικό βάψιμο μια φορά στα 10 χρόνια ή δεν ξέρω πότε γίνεται)

τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

 

Όσον αφορά τώρα τις ζημιές στο σπίτι:

Υπάρχει η "φυσιολογική φθορά", δηλαδή ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να ζητήσει να πληρώσεις για κάτι που είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια της χρήσης ενός σπιτιού για δύο ή τρία χρόνια ας πούμε.

Φυσιολογικό είναι πχ να έχεις βάλει και 2-3 καρφιά στους τοίχους (εξάλλου συνήθως οι ιδιοκτήτες αναλαμβάνουν να βάψουν το σπίτι πριν μπει νέος μισθωτής), αλλά όχι και να έχεις ξηλώσει πχ το νιπτήρα.

Στην τελευταία περίπτωση, δηλ. σε κραυγαλέες φθορές (και όχι τις συνήθεις και αναμενόμενες μετά από 2 χρόνια), θα κρατήσει το ποσο αυτό που αντιστοιχεί στη ζημιά από την εγγύηση.

Έχει δίκιο πάντως που σου λέει να πληρώσεις τους δυο τελευταίους μήνες και να στα επιστρέψει μετά.

Ο σκοπός την εγγύησης είναι αυτός ακριβώς, όχι το να "κλείνεις" τους 2 τελευταίους μήνες, όπως γίνεται συνήθως.

Πλήρωσε κανονικά τους 2 τελευταίους μήνες, άστον μετά να μπει να ελέγξει ότι δεν έχεις κάνει ζημιές, και θα είναι υποχρεωμένος να σου επιστρέψει το ποσό.

Ειδικά αφού λες ότι δεν έχεις κάνει καθόλου ζημιές και τα ποσά των λογαριασμών είναι χαμηλά, δεν θα χει λόγο να τα κρατήσει.

Εκτός αν δεν του έχεις πια καθόλου εμπιστοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Leukona,

πολλά από τα έξοδα των κοινοχρήστων, παρόλο που αφορούν την πολυκατοικία, επιβαρύνουν τον ενοικιαστή και όχι τον ιδιοκτήτη, διότι εκείνος "επωφελείται" από αυτά, πχ απ'τις εργασίες του κηπουρού, την συντήρηση του λέβητα, την απολύμανση κλπ, για όσο διάστημα μένει δηλαδή στο σπίτι.

 

Για να μην συζητάμε τα ίδια και τα ίδια.Δεν είπε κανείς να μην πληρώσω το μερίδιο μου ως ενοικιαστής.....απλά εγώ απο μαλα_ια μου την πλήρωσα και τις δύο φορές μόνος μους(χωρίς τους υπόλοιπους ένοικους - οι οποίοι ανοίκουν στην οικογένεια του ιδιοκτήτη) και τελικά καταλαβαίνω οτι έκανα μαλα_ια γιατί τώρα μου το πάιζει πολύ τυπικός ενώ εγώ δεν έκανα το ίδιο όσον αναφορά τα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, Leukona, δεν είπαμε και τίποτα, μην το παίρνεις προσωπικά.

Έγραψα τι ισχύει γενικά. Ούτε υπονόησα ότι δεν ήσουν εντάξει ούτε ότι του χρωστάς κι από πάνω.

Αυτό που λέω απλώς είναι ότι αυτό που σου ζητάει με την εγγύηση είναι και το σωστό να γίνει, ανεξάρτητα αν στο παρελθόν ανέλαβες , καλώς ή κακώς, και ένα δυο έξοδα παραπάνω που δεν ήταν δική σου δουλειά να τα καλύψεις.

Εξάλλου η δική μου προσωπική εμπειρία (γιατί έχω αλλάξει πάααρα πολλά σπίτια), λέει ότι σπανίως είναι και οι δύο πλευρές 100% τυπικές σε όλα τα ζητήματα. Κι εγώ έχω πληρώσει πράγματα που δεν θα πρεπε και μετά ντράπηκα να ζητήσω τα λεφτά πίσω και μετά έπρεπε να περιμένω να ελέγξουν για δήθεν ζημιές για να μου επιστρέψουν την εγγύηση.

Άλλο το ένα θέμα, άλλο το άλλο.

 

Το μόνο πρόβλημα (με την εγγύηση τώρα) είναι ότι μερικοί ιδιοκτήτες θα πούνε στην κυριολεξία ό,τι να 'ναι προκειμένου να βρουν δικαιολογίες για να σου επιστρέψουν όσα λιγότερα μπορούν.

Γι αυτό καλό θα είναι να είσαι μπροστά όταν θα έρθει να ελέγξει το σπίτι για ζημιές γιατί έχω ακούσει τρελά πράγματα από δικούς μου ιδιοκτήτες προκειμένου να γλιτώσουν 50 ευρώ ξέρω γω.

 

Επίσης: από πού κι ως πλήρωσες μόνος σου?

Ποιος βγάζει τα κοινόχρηστα? Πίνακας κατανομής δεν υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης: από πού κι ως πλήρωσες μόνος σου?

Ποιος βγάζει τα κοινόχρηστα? Πίνακας κατανομής δεν υπάρχει?

 

Οχι δεν υπάρχει πίνακας.Τα κοινόχρηστα τα βγάζει ο γιός του ιδιοκτήτη κάθε όποτε βάζουμε πετρέλαιο....οπότε εκανα τις απολυμάνσεις μόνος ε και τες πα δεν ζήτησα τα λευτά.

 

Αν κάνει πάντος καμιά τέτιου είδους γυφτία για 50ε θα βάψω όλ το σπίτι με σπρέι και ας κρατήσει και την εγγύηση.....με αχάριστους δυστηχώς...γίνεσε αχάριστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα του έδινα τίποτα... Απλά θα άφηνα τηλέφωνο και θα του έλεγα όταν έρθουν οι λογαριασμοί να με καλέσει, να μου στείλει τις αποδείξεις και θα τα πληρώσω... Αν του έδινα λεφτά στο χέρι έτσι χύμα αυτός μπορεί να μου έλεγε μετά ότι δεν του έδωσα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα ξεκίνησε όταν μου ζήτησε να κρατήσει το τελευταίο ενοίκιο (κοντά στα 390e) για τους λογαριασμούς της ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ που ΘΑ έρθουν(μιας και όταν μετακόμισα εκεί δεν κάναμε μεταφορά τον μετρητών).Και ενώ είμουν τυπικός μέχρι αηδίας(1 του μήνα τα λευτά ήταν διαθέσιμα στο λογαριασμό του).Εν το μεταξύ κοίταξα τους λογαριασμούς που ήδη έχω πληρώσει εώς τώρα και δεν είναι πάνω απο 450e(μιλάω για το σύνολο των λογαριασμών για τα 2 χρόνια) ε και όλο αυτό όπως καταλαβαίνεται με ψιλοχάλασε - τσάτισε (με πιο δικάιωμα να μου κρατήσεις εμένα τόσα λευτά για κάτι που ΘΑ έρθει και το κόστος δεν θά είναι ούτε 40e(γιατί τελικά τόσο βγαίνει για το διαστημα που θα μέινω εώς τη λήξη συμβολαίου).Φυσικά φταίει ο προηγούμενος που έμενε μέσα ο οποίος τον είχε φεσώσει(το τρομερό ποσο των 50e για λογαριασμούς και κοινόχρηστα)...γιατί να πληρώσω εγώ τη νύφη όμως.Τα παραπάνω απλά για την ιστορία.

 

 

 

Συγγνώμη αλλά αυτό είναι δικό του πρόβλημα (το ότι δεν αλλάξατε τους μετρητές).

Ειδικά για τη ΔΕΗ γιατί για την ΕΥΔΑΠ δεν αξίζει και τον κόπο.

Με την μεταφορά των μετρητών ο ιδιοκτήτης διασφαλίζει τα συμφέροντα του ,

και αν θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο θα έπρεπε να το απαιτήσει.

 

Δεν είναι τίποτα έτσι κι αλλιώς, αλλαγή ενοικιαστή είναι. Ούτε σχεδιάγραμμα από ηλεκτρολόγο δεν χρειάζεται, απλά την εγγύηση πληρώνεις και την παίρνεις πίσω φεύγοντας.

 

Όσο για τις εγγυήσεις που έχεις δώσει,

αν δεν θέλει να σου κλείσει του 2 τελευταίους μήνες με αυτές (κάτι που είναι το συνηθισμένο και βάσει του ότι ήσουν τυπικός θα έπρεπε να σου το προτείνει μόνος τους),

τη μέρα που παραδίδεις, έρχεται , ελέγχει το διαμέρισμα, και

σου γυρνάει πίσω τις εγγυήσεις μέχρι δραχμής επιτόπου.

 

Για να μην έχετε και σούξου μούξου με τους λογαριασμούς, υπολογίστε την κατανάλωση και δώστου την αναλογία.

Και γεια χαρά στον καραγκιόζη που του μάζεψες και το σπίτι.

 

Αν έχεις και κανένα φίλο δικηγόρο πες να σου φτιάξει και ένα χαρτί ή ψάξε για κάτι έτοιμο σε κανένα βιβλιοπωλείο (πρωτόκολλο παράδοσης - παραλαβής) να το υπογράψετε κι οι δύο για να μην έχετε μετά σούξου μούξου.

 

Λεφτά μην του αφήσεις με τίποτα. Τι νταβατζιλίκια είναι αυτά;

 

Γνώμη μου είναι ότι όλα λύνονται με καλή διάθεση, αλλά το να σου ζητάει να σου κρατήσει λεφτά νταβατζιλίκι , ενώ απ' ότι λες ήσουν τυπικότατος, (και large θα έλεγα εγώ)

είναι καραγκιοζιλίκι, και αυτός μαλ:X:Xς.

 

Όταν έχεις συνεργαστεί με κάποιον 2 χρόνια ξέρεις τι άνθρωπος είναι.

Αν είναι μαγκάκος του γ:X:X:Xς το ταμ τιριρίμ,

αν είναι σοβαρός και τυπικός όπως λες ότι είσαι του συμπεριφέρεσαι ανάλογα.

 

Για παράδειγμα στο γραφείο που νοικιάζουμε δεν έχουμε πληρώσει ποτέ μήνα μήνα.

Πληρώνουμε κάθε τρεις - τέσσερις μήνες.

Αλλά δίνουμε κάθε φορά το απλήρωτο διάστημα συν άλλο τόσο (πχ 4 νοίκια αν έχουμε 2 μήνες απλήρωτους ή 3 αν έχουμε ενάμιση μήνα).

Οπότε δεν είναι κανείς ριγμένος.

 

Και μια χαρά σχέση έχουμε με τους ανθρώπους και όλα καλά.

 

Και σπίτι όταν νοικιάζαμε , μια χαρά σχέση είχαμε με τους σπιτονοικοκύρηδες παρόλο που ήταν γύφτουλες και είχαν κάνει παλιατζίδικο την πυλωτή σε ολοκαίνουργιο κτίριο.

Δεν είμαστε όλοι τέλειοι, με κοινή λογική όλα λύνονται.

 

Από εκεί και πέρα, αν δεν σου γυρίσει πίσω τα χρήματα, μην του παραδώσεις το σπίτι, και μην αφήσεις να βάλει άλλον μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όλο θέμα ξεκίνησε όταν μου ζήτησε να κρατήσει το τελευταίο ενοίκιο (κοντά στα 390e) για τους λογαριασμούς της ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ που ΘΑ έρθουν(μιας και όταν μετακόμισα εκεί δεν κάναμε μεταφορά τον μετρητών).Και ενώ είμουν τυπικός μέχρι αηδίας(1 του μήνα τα λευτά ήταν διαθέσιμα στο λογαριασμό του).Εν το μεταξύ κοίταξα τους λογαριασμούς που ήδη έχω πληρώσει εώς τώρα και δεν είναι πάνω απο 450e(μιλάω για το σύνολο των λογαριασμών για τα 2 χρόνια) ε και όλο αυτό όπως καταλαβαίνεται με ψιλοχάλασε - τσάτισε (με πιο δικάιωμα να μου κρατήσεις εμένα τόσα λευτά για κάτι που ΘΑ έρθει και το κόστος δεν θά είναι ούτε 40e(γιατί τελικά τόσο βγαίνει για το διαστημα που θα μέινω εώς τη λήξη συμβολαίου).Φυσικά φταίει ο προηγούμενος που έμενε μέσα ο οποίος τον είχε φεσώσει(το τρομερό ποσο των 50e για λογαριασμούς και κοινόχρηστα)...γιατί να πληρώσω εγώ τη νύφη όμως.Τα παραπάνω απλά για την ιστορία.

 

 

 

Συγγνώμη αλλά αυτό είναι δικό του πρόβλημα (το ότι δεν αλλάξατε τους μετρητές).

Ειδικά για τη ΔΕΗ γιατί για την ΕΥΔΑΠ δεν αξίζει και τον κόπο.

Με την μεταφορά των μετρητών ο ιδιοκτήτης διασφαλίζει τα συμφέροντα του ,

και αν θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο θα έπρεπε να το απαιτήσει.

 

Δεν είναι τίποτα έτσι κι αλλιώς, αλλαγή ενοικιαστή είναι. Ούτε σχεδιάγραμμα από ηλεκτρολόγο δεν χρειάζεται, απλά την εγγύηση πληρώνεις και την παίρνεις πίσω φεύγοντας.

 

Όσο για τις εγγυήσεις που έχεις δώσει,

αν δεν θέλει να σου κλείσει του 2 τελευταίους μήνες με αυτές (κάτι που είναι το συνηθισμένο και βάσει του ότι ήσουν τυπικός θα έπρεπε να σου το προτείνει μόνος τους),

τη μέρα που παραδίδεις, έρχεται , ελέγχει το διαμέρισμα, και

σου γυρνάει πίσω τις εγγυήσεις μέχρι δραχμής επιτόπου.

 

Για να μην έχετε και σούξου μούξου με τους λογαριασμούς, υπολογίστε την κατανάλωση και δώστου την αναλογία.

Και γεια χαρά στον καραγκιόζη που του μάζεψες και το σπίτι.

 

Αν έχεις και κανένα φίλο δικηγόρο πες να σου φτιάξει και ένα χαρτί ή ψάξε για κάτι έτοιμο σε κανένα βιβλιοπωλείο (πρωτόκολλο παράδοσης - παραλαβής) να το υπογράψετε κι οι δύο για να μην έχετε μετά σούξου μούξου.

 

Λεφτά μην του αφήσεις με τίποτα. Τι νταβατζιλίκια είναι αυτά;

 

Γνώμη μου είναι ότι όλα λύνονται με καλή διάθεση, αλλά το να σου ζητάει να σου κρατήσει λεφτά νταβατζιλίκι , ενώ απ' ότι λες ήσουν τυπικότατος, (και large θα έλεγα εγώ)

είναι καραγκιοζιλίκι, και αυτός μαλ:X:Xς.

 

Όταν έχεις συνεργαστεί με κάποιον 2 χρόνια ξέρεις τι άνθρωπος είναι.

Αν είναι μαγκάκος του γ:X:X:Xς το ταμ τιριρίμ,

αν είναι σοβαρός και τυπικός όπως λες ότι είσαι του συμπεριφέρεσαι ανάλογα.

 

Για παράδειγμα στο γραφείο που νοικιάζουμε δεν έχουμε πληρώσει ποτέ μήνα μήνα.

Πληρώνουμε κάθε τρεις - τέσσερις μήνες.

Αλλά δίνουμε κάθε φορά το απλήρωτο διάστημα συν άλλο τόσο (πχ 4 νοίκια αν έχουμε 2 μήνες απλήρωτους ή 3 αν έχουμε ενάμιση μήνα).

Οπότε δεν είναι κανείς ριγμένος.

 

Και μια χαρά σχέση έχουμε με τους ανθρώπους και όλα καλά.

 

Και σπίτι όταν νοικιάζαμε , μια χαρά σχέση είχαμε με τους σπιτονοικοκύρηδες παρόλο που ήταν γύφτουλες και είχαν κάνει παλιατζίδικο την πυλωτή σε ολοκαίνουργιο κτίριο.

Δεν είμαστε όλοι τέλειοι, με κοινή λογική όλα λύνονται.

 

Από εκεί και πέρα, αν δεν σου γυρίσει πίσω τα χρήματα, μην του παραδώσεις το σπίτι, και μην αφήσεις να βάλει άλλον μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το δούμε και από άλλη οπτική γωνία, αν leukonas έχεις αποδείξεις για τις εργασίες που έκανες, ίσως είναι η ώρα να τις παρουσιάσεις και να κλείσετε λογαριασμούς σαν κύριοι και οι δυο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το δούμε και από άλλη οπτική γωνία, αν leukonas έχεις αποδείξεις για τις εργασίες που έκανες, ίσως είναι η ώρα να τις παρουσιάσεις και να κλείσετε λογαριασμούς σαν κύριοι και οι δυο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το δούμε και από άλλη οπτική γωνία, αν leukonas έχεις αποδείξεις για τις εργασίες που έκανες, ίσως είναι η ώρα να τις παρουσιάσεις και να κλείσετε λογαριασμούς σαν κύριοι και οι δυο ;)

 

Η πιο τρανταχτή απόδειξη είναι το οτι άλλαξα όλους τους διακόπτες-πρίζες στο σπίτι

τους οποίους και είδε σε μια απο τις επισκέψεις του και μάλιστα του άρεσαν πολύ.Όταν λοιπόν είπε την κουταμάρα για τους λογαριασμούς και τα ενοίκια του είπα πως έχω αλλάξει και διακόπτες και πρίζες στο σπίτι και ότι αν θέλει μου τους πληρώνει.Η απάντηση του ήταν πως ότι βάζεις στο σπίτι μένει.Οπότε και εγώ του είπα πως δεν υπάρχει πρόβλημα,έχουν κρατηθεί οι παλιοί και θα αντικατασταθούν εφόσον δεν δέχετε να πληρώσει.Το πρόβλημα του και το ζόρι του είναι αλλού.Εχει και άλλο διαμέρισμα στην ίδια πολοικατοικία το οποίο του έμεινε ανοίκιαστο κανα 3μηνο τώρα και ξέρει πως και αυτό που μένω τώρα δύσκολα νοικιάζεται στην τιμή που το έχω τώρα εγώ(μιας και έχουν πέσει τα ενοίκια) ε και όλη αυτή η κατάσταση τον χαλάει.Αλλά εγω τι φταίω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το δούμε και από άλλη οπτική γωνία, αν leukonas έχεις αποδείξεις για τις εργασίες που έκανες, ίσως είναι η ώρα να τις παρουσιάσεις και να κλείσετε λογαριασμούς σαν κύριοι και οι δυο ;)

 

Η πιο τρανταχτή απόδειξη είναι το οτι άλλαξα όλους τους διακόπτες-πρίζες στο σπίτι

τους οποίους και είδε σε μια απο τις επισκέψεις του και μάλιστα του άρεσαν πολύ.Όταν λοιπόν είπε την κουταμάρα για τους λογαριασμούς και τα ενοίκια του είπα πως έχω αλλάξει και διακόπτες και πρίζες στο σπίτι και ότι αν θέλει μου τους πληρώνει.Η απάντηση του ήταν πως ότι βάζεις στο σπίτι μένει.Οπότε και εγώ του είπα πως δεν υπάρχει πρόβλημα,έχουν κρατηθεί οι παλιοί και θα αντικατασταθούν εφόσον δεν δέχετε να πληρώσει.Το πρόβλημα του και το ζόρι του είναι αλλού.Εχει και άλλο διαμέρισμα στην ίδια πολοικατοικία το οποίο του έμεινε ανοίκιαστο κανα 3μηνο τώρα και ξέρει πως και αυτό που μένω τώρα δύσκολα νοικιάζεται στην τιμή που το έχω τώρα εγώ(μιας και έχουν πέσει τα ενοίκια) ε και όλη αυτή η κατάσταση τον χαλάει.Αλλά εγω τι φταίω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...