Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη παγκόσμια ιατρική εγχείρηση μέσω ρομπότ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια και στον ασθενή πάντως, εγώ δε θα εμπιστευόμουν το πουλάκι μου σε μία μηχανή.

:-D

 

μια χαρά θα το εμπιστευόμουν. γύρευε τι σόι γιατρός θα σου κάτσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή δε προλαβαίνω να δω όλο το θέμα, και επειδή είχα απλά διαβάσει την είδηση το μεσημέρι, έχω να θέσω ένα ερώτημα: Μόνο εγώ φοβάμαι που πλέον και αυτός ο κλάδος στο μέλλον θα αποκαταστήσει τους γιατρούς με μηχανήματα;

 

Ίσως, οκ, θα είναι καλύτερο για εμάς για λόγους όπως π.χ. οικονομίας για εξετάσεις, επεμβάσεις κ.λπ., αλλά θα υπάρξει πιθανώς και προφανώς μείωση στις θέσεις εργασίας -παγκοσμίως-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε προλαβαίνω να δω όλο το θέμα, και επειδή είχα απλά διαβάσει την είδηση το μεσημέρι, έχω να θέσω ένα ερώτημα: Μόνο εγώ φοβάμαι που πλέον και αυτός ο κλάδος στο μέλλον θα αποκαταστήσει τους γιατρούς με μηχανήματα;

 

Ίσως, οκ, θα είναι καλύτερο για εμάς για λόγους όπως π.χ. οικονομίας για εξετάσεις, επεμβάσεις κ.λπ., αλλά θα υπάρξει πιθανώς και προφανώς μείωση στις θέσεις εργασίας -παγκοσμίως-.

Δεν ξέρω αν θα συμβεί αυτό που λες αλλά οι «μηχανές» έχουν καταλάβει (και συνεχίζουν να το κάνουν) πολλές θέσεις εργασίας εδώ και αρκετά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα ανοιξουμε συζητηση για τα κακα ? Γυρω σου δεν βλεπεις τι γινεται ? Να αρχισουμε με την αυξηση της ανεργιας ? Με το οτι ο κοσμος βαριεται να περπατησει 10 μετρα και παιρνει το αμαξι η την μηχανη του ? Το οτι εχουμε αποκοπει απο την φυση ? Η λιστα δεν νομιζω πως εχει τελειωμο και μεγαλωνει ολο και περισσοτερο καθε μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ο κόσμος βαριέται να περπατήσει είναι πρόβλημα του κόσμου.

 

Αύξηση τις ανεργίας να φανταστώ εννοείς τα ρομποτικά εργοστάσια;

Πάλι δεν φταίει η τεχνολογία αλλά η απληστία του επιχειρηματία.

 

Τώρα για την φύση...πάλι ο κόσμος φταίει!

 

Η τεχνολογία είναι ένα εργαλείο, το πως θα το χρησιμοποιήσουμε είναι ένα άλλο θέμα. (Νομίζω το είπε ο Peter Joseph)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κακό στην τεχνολογία φίλε μου δεν θέλω να επαναλάβω την παράθεση. Δεν ξέρω γιατί έχεις αυτήν την άποψη αλλά σκέπτεσαι λάθος πάνω σε αυτό το θέμα. (χωρίς παρεξήγηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την δικια σου λογικη και η Πυρηνικη Βομβα δεν ειναι κατι κακο, κακοι ειναι οι ανθρωποι που την χρησιμοποιουν. Το ζητημα ειναι ομως οτι ετσι μπαινουμε σε εναν φαυλο κυκλο και Δεν βγαινει αποτελεσμα.

 

Αν, λεμε Αν ποτε γινοταν κατι σαν το Terminator παλι θα ελεγες Δεν φταιει η τεχνολογια, φταινε οι ανθρωποι που αφησαν και εγινε ολο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε πως είναι λάθος χρήση της τεχνολογίας η ατομική βόμβα όπως και οποιοδήποτε πολεμικό υλικό που έχει φτιαχτεί.

 

Κανονικά πρέπει να σε αφήσω σε αυτό το σημείο και να σε αφήσω με την ανησυχία που έχεις με τον Terminator. Αλλά πες μου έναν λόγο που κάποιο σύστημα τεχνητής νοημοσύνης θα θέλει να καταστρέψει τον κόσμο, τι τελικό σκοπό θα έχει δηλαδή και τι θα καταλάβει με την πράξη αυτή; Την ιδέα αυτή μόνο στο Hollywood την έχουν και μόνο από εκεί θα μπορούσε να προέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοσυντηρηση, ο ιδιος λογος για τον οποιο εγινε οτι εγινε στο Terminator. Οταν προσπαθουμε να αντιγραψουμε το ανθρωπινο μυαλο δεν ειναι και τοσο απιθανο να αντιγραψουμε και συναισθηματα οπως φοβος και αντανακλαστικα οπως η αυτοσυντηρηση. Ξερω πως σε πολλους αυτα ειναι απλα μια ταινια, πριν 70 χρονια ταινια ηταν και το Jet, ο ανθρωπος στην σελληνη και παρα παρα πολλα αλλα. Εγω μια φορα θεωρω πως οτι μπορει να σκεφτει-φανταστει ο ανθρωπινος νους δεν ειναι απιθανο να το κανει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ... δηλαδή το πρώτο πράμα που θα του έρθει στο «μυαλό» θα είναι: "Booting... System Loaded... Command: Destroy All Humans because they will destroy you"

 

Πέρα από την πλάκα δες τις παρακάτω ταινίες με την σειρά που της παραθέτω αν δεν τις έχεις δει ήδη. Δεν έχουν να κάνουν τόσο με τον Terminator και την Τεχνολογία αλλά είναι σχετικές στην αντιπαράθεση και την διαφωνία στο θέμα που έχουμε::

1.

Zeitgeist The Movie

2.[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EewGMBOB4Gg]Zeitgeist Addendum[/ame]

3.[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4O67AZfUMXw]Peter Joseph - Where are we now? [/ame]

4.[ame=http://www.youtube.com/watch?v=YxPPnCW6sMo]Peter Joseph - Where are we going? (part 1) [/ame]

5.[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yPmHaTirnCc]Peter Joseph - Where are we going? (part 2) [/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Zeitgeist τα εχω δει οταν βγηκαν αλλα τα βρισκω αρκετα ασχετα με αυτο που λεμε. Οπως και να εχει αποψεις ειναι αυτες δεν εχουμε να χωρισουμε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σχετικότατες γιατί εξηγεί πολύ καλά (καλά μπορεί όχι τόσο τα 2 Zeitgeist αλλά η άλλες 3) τον λόγο που θεωρείς ότι η τεχνολογία έχει και κακά. Η απληστία και η δίψα κάποιων για εξουσία είναι αυτά που προκαλούν την κατάχρηση της τεχνολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...