Προς το περιεχόμενο

Η Intel μειώνει τις τιμές των SSD σκληρών δίσκων της


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί. Αλλά δεν έχει νόημα. Είναι τόση η ταχύτητα που προσφέρει ο SSD που όσο overhead και να προσθέσει η μη συντήρηση της εγκατάστασης, δε θα το νιώσεις καν.

 

Όσο για τη χρήση που θέλεις... αν θέλεις να κάνεις αναβάθμιση είναι πολύ καλή επιλογή. Αλλιώς μη το κάνεις. Η διαφορά στο σύστημά σου θα είναι τεράστια. Αλλά όχι στις δουλειές που κάνεις με τις ταινίες. Τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ; Η γενική χρήση του PC ή ειδικά για τις ταινίες;

 

δεν μπορεις να πεις οτι τον χρειαζομαι και ουτε οτι μου ειναι περιττος .

απλα υπαρχουν στιγμες που μπορει να κανω extract μια ταινια που ειναι 8gb να παιζει και ο WMP12 μουσικη και να προσπαθω να ανοιξω tab στον Mozilla και να τρωει σκαλωμα για 2-3 δευτερολεπτα οπου το ποντικι πηγαινει σαν χελωνα (βεβαια φταιει και ο CPU μου το ξερω) . συνεπως για κατι τετοιες περιπτωσεις λεω πως χρειαζομαι εναν SSD οταν εχω "μπουκωσει" το συστημα με διεργασιες . θα περιμενω να πεσουν και αλλο οι τιμες και μετα θα παρω :P

 

να σαι καλα σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω το lenovo w510 με ssd (120 GB) ως εταιρικό μου laptop. Είναι απίστευτα αθόρυβος (ειδικά όταν ξεκινάει δεν ακούς τίποτα!) και πραγματικά πετάει από ταχύτητα.

 

Προφανώς και όλοι θέλουν ταχύτητα και no noise. Δεν είναι προνόμιο μόνο για όσους δουλεύουν επαγελματικά. Αλλά η αλήθεια είναι ότι θα το σκεφτόμουν πολύ να βάλω ssd ακόμα στο personal PC μιας και κοστίζουν αρκετά ακριβά.

 

Θα αρκεστώ στον εταιρικό :)

μα δεν εχει μηχανικα μερη, τι θορυβο να κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι πως αν θα πας να παρεις απο μαγαζι και τους πεις οτι η Intel εριξε τις τιμες θα σου πουν "εμεις κυριε τους εχουμε αγορασει με την παλια τιμη" για να στον πουλησουν ακριβοτερα ασχετα που ολα τα μαγαζια τον εχουν μετα απο παραγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρει κανείς 160GB SSD; 36GB για λειτουργικό και βασικά προγράμματα δεν αρκεί;

Εγώ χρόνια είμαι τώρα με 36άρι raptor 10.000rpm και μου αρκεί... Για δεδομένα έχω έναν 500άρι 7200rpm...

Αν πέσουν και άλλο οι τιμές στις μικρές χωρητικότητες ίσως και αντικαταστήσω τον raptor...

 

Τι εφαρμογές χρησιμοποιείς;

 

Προσωπικά με τα προγράμματα της δουλειάς (Windows 7 x64, Office 2010, CAD, εφαρμογές μελετών) και τα εργαλεία προγραμματισμού (Office 2008, Office 2010, SQL server, MSDN library) ο 80GB δίσκος ίσα ίσα με φτάνει. Στις μέρες μας ακόμα και οι Drivers τρώνε χώρο, όπως πχ του Canon 750iPF που δεσμεύουν πάνω από 300ΜΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεις να πεις οτι τον χρειαζομαι και ουτε οτι μου ειναι περιττος .

απλα υπαρχουν στιγμες που μπορει να κανω extract μια ταινια που ειναι 8gb να παιζει και ο WMP12 μουσικη και να προσπαθω να ανοιξω tab στον Mozilla και να τρωει σκαλωμα για 2-3 δευτερολεπτα οπου το ποντικι πηγαινει σαν χελωνα (βεβαια φταιει και ο CPU μου το ξερω) . συνεπως για κατι τετοιες περιπτωσεις λεω πως χρειαζομαι εναν SSD οταν εχω "μπουκωσει" το συστημα με διεργασιες . θα περιμενω να πεσουν και αλλο οι τιμες και μετα θα παρω :P

 

να σαι καλα σε ευχαριστω

 

Βασικά ξέρεις τι να κάνεις; Πάρε έναν 160GB χώρισε τον σε 2 partition ένα 50GB για λειτουργικό και ένα 110GB για προσωρινή αποθήκευση, όπου θα έχεις τις ταινίες που δουλεύεις εκείνη την περίοδο για να τις επξεργάζεσε γρήγορα ;) Μετά όταν τις τελειώσεις τις αρχειοθετείς στον σκληρό με τις υπόλοιπες και τις διαγράφεις από τον SSD. Φαντάζομαι ότι 100GB αρκούν για μια δουλειά 3-4 εβδομάδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια η προταση σου φιλε michael92 αλλα με το γραψε-σβησε στον SSD δεν του αλλαζω καπως τα φωτα ? δε θα αρχισει σιγα σιγα να πεφτει σε επιδοσεις:shock: ? η θα με σωσει το TRIM ?

 

PS:δεν κανω καμια επαγγελματικη δουλεια , απλα κατεβαζω HD ταινιες 1080p μια καθε μερα περιπου και μιλαω για αυτα τα 5 λεπτα οπου γινεται η αποσυμπιεση , χαζευω στο ιντερνετ και μιλαω στο messenger η ακουει μουσικη :P. φταιει και το υπολοιπο μου συστημα οπως εχω αναφερει . οταν παρω νεο υπολογιστη σιγουρα θα βαλω εναν SSD ;).

ξεφυγα απο το θεμα για τα καλα που ειναι οι SSD της Intel :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτή την χρήση ξέχνα τον SSD. Πάρε έναν απλό δίσκο με μεγάλη χωρητικότητα.

Καθώς έχεις 8GB RAM, αρκεί να απεγκαταστήσεις το page file και το σύστημα θα πετάει χωρίς άλλες αλλαγές.

Δεξί κλικ στο my computer->properties->advanced system settings-> Performance settings -> advanced -> change ->

1. ξετσέκαρε το "automatically manage paging file size

2. Με επιλεγμένο το C: στην λίστα πάτησε κάτω "no paging file" και μετά το "set"

 

Πάτα ΟΚ μέχρι να κλείσουν όλα τα παράθυρα και κάνε επανεκκίνηση μόλις σου το ζητήσει. Πες μου τώρα αν πηγαίνει καλύτερα το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ'οτι εχω ακουσει, χωρις να ειμαι βεβαιος, υπαρχουν εφαρμογες που και 200gb RAM να εχεις, χρειαζονται ενεργοποιημενο page file, διαφορετικα crasharoun.

 

Με επιφυλαξη το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haldol να σε ρωτησω κατι. εαν το υλικο μου πχ αμονταριστο υλικο 90gb για ενα music video και το προγραμμα μου τα εχω φορτωμενα στον ssd δεν θα δω διαφορα????

 

τεράστια διαφορά αν και το υλικό είναι στον ssd..

χτύπα αν σε παίρνει οικονομικά ενα ~40gb για σύστημα και προγράμματα και εναν 128αρι για το υλικό..

 

με το γραψε σβησε σε SSD , ο δισκος πεφτει σε επιδοσεις ?? ισχυει το πιο πανω?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/TRIM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε φίλε άμα είναι να μετραω φακές (mb) σαν τον Άρτεμη μάτσα καλύτερα να μην πάρω ποτέ ssd :-D, μόνο μαγκιά δεν είναι αυτό αλλά τεσπα

 

αυτάρκης ίσως?B):cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το βασικότερο προτέρημα των ssd είναι στο multitasking. Oταν έβαλα τον apacer 64g κατάλαβα τι θα πει πραγματικά multitasking. Σε read-write εφαρμογές είναι άπαιχτοι, τι να λέμε!

Η καλύτερη επένδυση που έκανα για το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Και εγώ νόμιζα ότι multitasking είχαμε εδώ και χρόνια, αλλά τώρα για να πουλήσουν κάποιοι πρέπει να βάλουμε και SSD ? wtf ?

 

Όποιος έχει ανάγκη ή απλά γουστάρει, ας βάλει. Ο λόγος πάντως δεν είναι το multitasking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...