Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο σήμερα το iOS 4.2


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυκλοφορεί σήμερα η έκδοση iOS 4.2 για iPhone/iPad και iPod Touch (2ης/3ης/4ης γενιάς) από την Apple, ύστερα από πολλούς μήνες αναμονής. Η νέα έκδοση περιλαμβάνει αρκετά νέα χαρακτηριστικά αλλά και βελτιώσεις στην απόδοση της συσκευής. Με την έκδοση 4.2, ενοποιείται πλέον η πλατφόρμα του iOS τόσο για iPhone όσο και για το iPad κάτι που σημαίνει ότι χαρακτηριστικά που διαθέτει η μία συσκευή θα τα βλέπουμε και στην άλλη με την ίδια αναβάθμιση λογισμικού και hardware θέλοντος.

 

Αν και η έκδοση για iPad έχει τις μεγαλύτερες αλλαγές, ξεχωρίζει η υποστήριξη ελληνικού μενού και πληκτρολογίου κάτι που μπορεί να αποτελεί το τελευταίο εμπόδιο για την επίσημη κυκλοφορία του γνωστού tablet και στη χώρα μας.

Η πολυαναμενόμενη υποστήριξη multitasking έρχεται επιτέλους στο iPad, με την οποία δίνεται η δυνατότητα στον χρήστη να τρέχει πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα στο παρασκήνιο και να εναλλάσσεται γρήγορα μεταξύ αυτών. Με το iOS 4.2, οι χρήστες του iPad μπορούν να οργανώνουν τις εφαρμογές που έχουν κατεβάσει σε φακέλους για γρηγορότερη πρόσβαση.

 

Μια ακόμη χρήσιμη προσθήκη για κατόχους iPhone/iPad είναι η λειτουργία AirPrint, μέσω της οποίας πραγματοποιείται ασύρματη αποστολή και εκτύπωση φωτογραφιών ή εγγράφων από το iPad απευθείας σε εκτυπωτή που υποστηρίζει το συγκεκριμένο πρότυπο σας. Επίσης, με τη λειτουργία AirPlay οι χρήστες μπορούν να κάνουν stream ψηφιακό περιεχόμενο ασύρματα από τη συσκευή τους σε άλλες συσκευές που υποστηρίζουν το συγκεκριμένο ανοιχτό πρότυπο όπως ηχεία αλλά και το νέο Apple TV.

 

Ακόμη, η Apple διαθέτει πλέον δωρεάν την υπηρεσία “Find My iPhone, iPad, or iPod touch” που υπάγεται στο MobileMe, μέσω της οποίας προσφέρεται δωρεάν ο εντοπισμός μιας iOS συσκευής. Σε περίπτωση που κάποιος χρήστης χάσει την συσκευή του, μπορεί να την εντοπίσει στο χάρτη μέσω της συγκεκριμένης υπηρεσίας, να κλειδώσει την πρόσβαση στη συσκευή και να εμφανίσει ένα σχετικό μήνυμα στην οθόνη. Σε περίπτωση κλοπής, είναι δυνατή η απομακρυσμένη διαγραφή όλων των πληροφορών που βρίσκονται αποθηκευμένες στη συσκευή. Εντύπωση προκαλεί η απόφαση της Apple να διαθέσει δωρεάν την υπηρεσία μόνο σε κατόχους iPad, iPhone 4 και iPod touch 4ης γενιάς αφήνοντας εκτός τους κατόχους iPhone 3G/3GS.

 

Στα υπόλοιπα νέα χαρακτηριστικά που διαθέτει πλέον το iPad με την έκδοση iOS 4.2 είναι το Game Center, το ενοποιημένο inbox των λογαριασμών email, οι φάκελοι αλλά και το multitasking που προαναφερθήκαμε.Το iOS 4.2 αναμένεται σε λίγες ώρες και θα είναι διαθέσιμο όπως πάντα μέσα από το iTunes 10.1.

 

Link.png Site: apple.com

Link.png Site: Οδηγίες ενεργοποίησης της υπηρεσίας Find My iPhone για iPhone 4 | iPad και iPod Touch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιτέλους!!!!! Για jb κάτι;

 

redsnow 0.9.6 b2 κατά 99.9%

 

http://www.shoutpedia.com/jailbreak-ios-4.2.1-with-redsnow-0.9.6-b2-6893/

 

αλλά περίμενε καλύτερα για επιβεβαίωση μόλις βγει επίσημα το 4.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Εντύπωση προκαλεί η απόφαση της Apple να διαθέσει δωρεάν την υπηρεσία μόνο σε κατόχους iPad, iPhone 4 και iPod touch 4ης γενιάς αφήνοντας εκτός τους κατόχους iPhone 3G/3GS.

 

Και για 2 δευτερόλεπτα είχα αρχίσει να χαμογελάω.. αμαν πια αυτό το σνομπάρισμα στους κατόχους 3g κ 3gs :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή το update αφορά τους κατόχους iPad ουσιαστικά καθώς οι περισσότερες αλλαγές αναφέρονται σε αυτό.

 

Για το iPhone τί αλλαγές έχει η 4.2 σε σχέση με την 4.1?

 

--Minor θα τις χαρακτήριζα απο μια πρώτη ματιά... (για τις δικές μου ανάγκες βέβαια)

Επεξ/σία από thes1os
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το update αφορά τους κατόχους iPad ουσιαστικά καθώς οι περισσότερες αλλαγές αναφέρονται σε αυτό.

 

Για το iPhone τί αλλαγές έχει η 4.2 σε σχέση με την 4.1?

 

--Minor θα τις χαρακτήριζα απο μια πρώτη ματιά... (για τις δικές μου ανάγκες βέβαια)

 

Διάβασε στο site της apple.. Έχει πολλά νέα χαρακτηριστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ακριβώς είναι η ρύθμιση στο iTunes μή μου κάνει κανα update αυτόματα και ψάχνομαι ρε παιδιά; (Προχτές το "έσπασα", δεν μου'χει ξανατύχει update)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε να δουλεύει ο ανταγωνισμός προς όφελός μας!

Στο μέλλον θα δούμε και πιο "εξωτικά" πράγματα, όσο το Android ανεβαίνει!

 

Δοκίμασε κανείς να μας πει εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ακριβώς είναι η ρύθμιση στο iTunes μή μου κάνει κανα update αυτόματα και ψάχνομαι ρε παιδιά; (Προχτές το "έσπασα", δεν μου'χει ξανατύχει update)

 

Όταν σε ρωτήσει για νέα αναβάθμιση Πατα "don't ask me again" και "cancel".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ώρα θα βγει; Την κλασική; 20:00;

 

αντε ρε γμτ κ ψάχνομαι τόση ώρα γιατί δεν το βρίσκει.. λέει σήμερα κ νόμιζα ότι είχε ανέβει κ λεω τι γίνεται μόνο εμένα δε το βρίσκει...!!ας κάνουμε λοιπόν υπομονή μια ωρίτσα ακόμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...