Προς το περιεχόμενο

Game of Thrones Season 1- (χρησιμοποιήστε spoilers)


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1

 

φίλε red bear δεν την έπιασες την σειρά με τίποτα, δεν είναι για σένα, δεν είναι κακό δεν το λέω μειωτικά αλλά όχι... έχουμε τόσο μεγάλη διαφορά που δεν υπάρχει λόγος καν να το συζητήσουμε. δεν πειράζει, περί ορέξεως grin.png

 

Nαι, μπορει να ειχε βαθια νοηματα που μου ξεφυγαν, χαρακτηρες που "εγραψαν" και δεν τους ειδα, επικές μαχες που δεν τις καταλαβα, οπτκα εφφε που σου παιρναν την ψυχη και δεν τα αντιλήφθηκα, ηθοποιους που θα προταθουν για Οσκαρ και δεν τους ηξερα και κλιμα αναλογο με του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών και δεν το ενοιωσα. Και μιας και ανεφερα τον Αρχοντα, ο Jackson εχει σηκώσει ΤΟΣΟ ψηλά τον πηχυ της fantasy κινηματογραφικής μυθολογίας που αναγκαζει οτιδηποτε αλλο να συγκριθει μαζι του, εστω και αν λαβει καποιος υπ' οψιν τις κλιμακες της κινηματογραφικης εναντι της τηλεοπτικης παραγωγής. Και στην συγκριση αυτη το Game of Thrones φανταζει νάνος. Αλήθεια, για να καταλαβω, εσυ ποσο θα εδινες στο GΟT, αν στο LOTR εβαζες 10 ? Εγω παντως δεν θα εβαζα πανω απο 3.

Και για να το συγκρινουμε με ενα καθαρα τηλεοπτικο προϊον, σε σχεση παντα με την τηλεοπτικη ευχαριστηση θεασης που δινει: αν βαλουμε στις τηλεοπτικές σειρες σαν βαση αναφοράς με 10 το LOST (οχι οτι ειναι απαραιτητα η καλυτερη σειρα, αλλα σιγουρα ειναι η πιο δημοφιλής) εσυ ποσο θα εδινες στο GOT, σ' αυτο το....Lost-meter ? Eγω θα εβαζα 3

Ρωταω ειλικρινα για να καταλαβω, και οχι με απαξιωτικο-ειρωνικο τρόπο οπως εσυ ("....δεν την έπιασες την σειρά με τίποτα, δεν είναι για σένα..."). Εγω τουλαχιστον εγραψα πως και γιατι. Αν υπάρχει αντιρρηση (που φυσικα υπαρχει απο ΠΟΛΛΟΥΣ) ας ειπωθει, χωρις fanboy-ισμούς και προσωπικά θαψιματα βεβαια.

 

ΥΓ. Θα δώ την Season 2 ? Me τιποτα, εννοειται, προτιμω να δω για νιοστη φορά και τις 3 ταινιες του Αρχοντα για να ξεχαρμανιασω, αφηστε που το χειμωνα ερχεται και το Hobbit.

Φυσικα απο "κουτσομπολιστικη" και μονο διαθεση θα ψαξω να μαθω απο σημερα κιολας τι απέγινε με τις ημιτελεις υποθεσεις που αφησε πισω της η S1

Αν παλι μαθω οτι η S2 ειναι διαφορετικη (προς το καλυτερο) στα ζητηματα που ανεφερα, θα βαλω τα torrents να δουλεψουν ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nαι, μπορει να ειχε βαθια νοηματα που μου ξεφυγαν, χαρακτηρες που "εγραψαν" και δεν τους ειδα, επικές μαχες που δεν τις καταλαβα, οπτκα εφφε που σου παιρναν την ψυχη και δεν τα αντιλήφθηκα, ηθοποιους που θα προταθουν για Οσκαρ και δεν τους ηξερα και κλιμα αναλογο με του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών και δεν το ενοιωσα. Και μιας και ανεφερα τον Αρχοντα, ο Jackson εχει σηκώσει ΤΟΣΟ ψηλά τον πηχυ της fantasy κινηματογραφικής μυθολογίας που αναγκαζει οτιδηποτε αλλο να συγκριθει μαζι του, εστω και αν λαβει καποιος υπ' οψιν τις κλιμακες της κινηματογραφικης εναντι της τηλεοπτικης παραγωγής. Και στην συγκριση αυτη το Game of Thrones φανταζει νάνος. Αλήθεια, για να καταλαβω, εσυ ποσο θα εδινες στο GΟT, αν στο LOTR εβαζες 10 ? Εγω παντως δεν θα εβαζα πανω απο 3.

Και για να το συγκρινουμε με ενα καθαρα τηλεοπτικο προϊον, σε σχεση παντα με την τηλεοπτικη ευχαριστηση θεασης που δινει: αν βαλουμε στις τηλεοπτικές σειρες σαν βαση αναφοράς με 10 το LOST (οχι οτι ειναι απαραιτητα η καλυτερη σειρα, αλλα σιγουρα ειναι η πιο δημοφιλής) εσυ ποσο θα εδινες στο GOT, σ' αυτο το....Lost-meter ? Eγω θα εβαζα 3

Ρωταω ειλικρινα για να καταλαβω, και οχι με απαξιωτικο-ειρωνικο τρόπο οπως εσυ ("....δεν την έπιασες την σειρά με τίποτα, δεν είναι για σένα..."). Εγω τουλαχιστον εγραψα πως και γιατι. Αν υπάρχει αντιρρηση (που φυσικα υπαρχει απο ΠΟΛΛΟΥΣ) ας ειπωθει, χωρις fanboy-ισμούς και προσωπικά θαψιματα βεβαια.

 

ΥΓ. Θα δώ την Season 2 ? Me τιποτα, εννοειται, προτιμω να δω για νιοστη φορά και τις 3 ταινιες του Αρχοντα για να ξεχαρμανιασω, αφηστε που το χειμωνα ερχεται και το Hobbit.

Φυσικα απο "κουτσομπολιστικη" και μονο διαθεση θα ψαξω να μαθω απο σημερα κιολας τι απέγινε με τις ημιτελεις υποθεσεις που αφησε πισω της η S1

Αν παλι μαθω οτι η S2 ειναι διαφορετικη (προς το καλυτερο) στα ζητηματα που ανεφερα, θα βαλω τα torrents να δουλεψουν ξανα.

 

Καθόλου απαξιωτικά δεν το έγραψα, δεν είναι όλα για όλους και για μένα υπάρχουν σειρές που δεν μου κάνουν τίποτα ενώ τις βλέπει πολύς κόσμος.

 

Όσο γι αυτά που είπες:

 

Το A song if ice and fire δεν έχει καμία ιδαίτερη σχέση με το Lord of the Ring. Τα τελευταία είναι τα αγαπημένα μου βιβλία και από τις αγαπημένες μου ταινίες και το A Game Of thrones είναι κάτι πολύ διαφορετικό και σαν βιβλίο και σαν σειρά και ίσως γι αυτό να απογοητεύτηκες, επειδή περίμενες κάτι ανάλογο.

 

Οι χαρακτήρες είναι εξαιρετικοί, βασικά όλο το σενάριο επειδή ειναι POV πάνω σε αυτό βασίζεται. Το βιβλίο ήταν τόσο καλογραμμένο σε αυτόν τον τομέα, ίσως το καλύτερο που έχω διαβάσει και η σειρά τα καταφέρνει μια χαρά παρότι είναι δύσκολο.

 

Οπτικά δεν ξέρω τί περίμενες... η φωτογραφία και το editing είναι άψογο πάντως. Πραγματικά, αν εσύ περίμενες χιλιάδες ορκ να ξεχύνονται στις κοιλάδες ή τεράστιες μάχες δεν σου φταίει ο GRR Martin που έγραψε ένα βιβλίο χαρακτηροκεντρικό και όχι eye candy. Εξάλλου έχει τόση ιστορία (που εσύ δεν την είδες) που πέρνει προτεραιότητα από τις μάχες και καλά κάνει κατ εμέ.

 

Εγώ το LOST το είδα την πρώτη σεζόν από αγγαρεία γιατί το έβλεπε η παρέα και μετά σταμάτησα. Δεν το βαθμολογώ κάν. είδες που είναι όλα σχετικά;

 

Όσον αφορά τους ηθοποιούς πάλι θα διαφωνίζω. Το κάστινγκ είναι άψογο και αν υπάρχουν 2-3 αναντιστοιχίες είναι γιατί έχει τόσους χαρακτήρες το βιβλίο που όλο και κάπου δεν θα πετύχεις διάνα. Ειδικά με αυτά που λές, ο Sean Bin ήταν καλός αλλά με τίποτα ο καλύτερος. Με διαφορά ο Dinklage, ο Viserys είναι εξαιρετικά επιτυχημένος με τον χαρακτήρα του βιβλίο, γιατί έτσι είναι στο βιβλίο, ο Sam Tarly, όλοι οι Lannisters εκτός της βασίλισσας (περίμενα κάτι διαφορετικό), η Άρυα εξαιρετική όπως και ο Bran, Μέχρι και οι 2οι όπως ο Caster, o Frey και η Lisa Tally με τον γιό της. Κορυφή ο Joffrey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, μπορει να ειχε βαθια νοηματα που μου ξεφυγαν

 

Αν ψάχνεις να βρει βαθιά νοήματα σε σειρά φαντασίας, you're gonna have a bad time :P

 

χαρακτηρες που "εγραψαν" και δεν τους ειδα

 

Όλοι οι Lannister ,οι περισσότεροι απο τους Stark,ο Snow, Varys, Littlefinger και είμαι σίγουρος οτι ξεχνάω κάποιους.Αν δε βαριόμουν, θα καθόμουν να πω γιατί "γράφει" ο καθένας απο αυτούς, αλλά απλά θα αναφέρω οτι όλοι είναι πολύ πιο "ασπρόμαυροι" χαρακτήρες απο τους περισσότερους που υπάρχουν στο lotr.Αυτό το γράφω περισσότερο γιατί τα συγκρίνεις εσύ ο ίδιος παρά γιατί θεωρώ τη σύγκριση δίκαια.Και αυτό που γράφεις για το Lost δε νομίζω οτι το κατάλαβα.

 

επικές μαχες που δεν τις καταλαβα

 

Σωστός εδώ.Μάλλον δεν έφτασε το budget αλλά και εμένα με χάλασε.Ειδικά ο φθηνός τρόπος που τις απέφυγαν.

 

οπτκα εφφε που σου παιρναν την ψυχη και δεν τα αντιλήφθηκα

 

Χωρίς να γνωρίζω αν είναι κάτι τρελό σε σχέση με τις υπόλοιπες σειρές, είχα δει ένα βιντεάκι που με εντυπωσίασε (προσοχή έχει spoilers απο τη 1η season):

 

Πάντως τα εφέ δε νομίζω οτι απογοητεύουν.

 

 

ηθοποιους που θα προταθουν για Οσκαρ και δεν τους ηξερα και κλιμα αναλογο με του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών και δεν το ενοιωσα.

 

Δεκτό αν και ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια.Απλά να αναφέρω οτι ο νάνος κέρδισε ένα βραβείο.

 

Γενικά θα σου πω αυτό που λένε οι περισσότεροι.Η σειρά είναι καλή αλλά δεν είναι για όλους.Ευτυχως όμως, στο internet, υπάρχουν σειρές για όλα τα γούστα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μετα απο παροτρυνση ενος φιλου, εκατσα και ειδα μεχρι το 9 επεισοδιο και μετα το εκανα delete :-D . Η απολυτη πατατα για μενα αν και φερει το σηματακι του ΗΒΟ, +ολοι οι η8ηποιοι gtp τελειως εκτος απ τον νανο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο παροτρυνση ενος φιλου, εκατσα και ειδα μεχρι το 9 επεισοδιο και μετα το εκανα delete :-D . Η απολυτη πατατα για μενα αν και φερει το σηματακι του ΗΒΟ, +ολοι οι η8ηποιοι gtp τελειως εκτος απ τον νανο :P

 

Μπράβο καλά έκανες και το πόσταρες νομίζω ότι όλοι εδω μέσα συμφωνούν...NOT!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μερικές ερωτήσεις-διαπιστώσεις για την πλοκή με αφορμή κάποια περιστατικά της πρώτης αυτής σεζόν.

 

Οι δύο σκηνές με τον Ρένλυ Μπαράθεον, η μία με τον Σερ Λόρας και η άλλη στο κυνήγι με τον Βασιλιά, δείνουν πολύ ωραία την "αγανάκτηση" του Ρένλυ, που τον οδήγησαν στο τέλος της σεζόν, να αυτοανακυρηχθεί Βασιλίας.

Στο βιβλίο δεν αναφέρει τπτ σχετικό και περιμένεις τον Στάννις να δράσει ανάλογα (αν τελικά το κάνει και αυτός, θα το δούμε στην δεύτερη σεζόν).

Γιατί όμως τους παρουσιάζουν και τους δύο ομοφυλόφιλους; Μαρκετινίστικο κόλπο ή υπάρχει σχετική αναφορά στα επόμενα βιβλία και το παρουσιάζουν από τώρα για να γλυτώσουν σκηνές στις επόμενες σεζόν (που καλύπτουν και μεγαλύτερα βιβλία);

 

Η Ρος, η πόρνη από το Γουίντερφελ, που την έχει ερωτευτεί ο Θίον και φεύγει έπειτα για το Κινγκς Λάντινγκ και την βλέπουμε σε μια σκηνή "προθέρμανσης" για την δουλεία της μπροστά στον Λίτλφινγκερ.

Καθώς δεν αναφέρεται στο βιβλίο (ή έστω αναφέρεται απλά σαν όνομα, αν και δεν το θυμάμαι) εξυπηρετεί στο να παρουσιαστούν κάποια στοιχεία του χαρακτήρα του Θίον Γκρεϊτζόι, αλλά και του άσβεστου έρωτα του Λίτλφινγκερ για την Κατ και του εγωισμού του. Όπως και για τον "αγέραστο" Μέιστερ Παϊσέλ.

 

Στην σκηνή με την Άρυα Σταρκ, στα μπουντρούμια που είχε κρυφτεί στο κρανίο του δράκου και κρυφάκουσε τους δύο άντρες να μιλάνε για τις εξελίξεις στο Γουέστερος και στο Έσσος, για το γεγονός ότι ο πόλεμος πλησιάζει και ότι δεν μπορούν να συγκρατούν άλλο τις καταστάσεις, καταλαβαίνεις ότι οι δύο αυτοί παίζουν τον δικό τους ρόλο στις εξελίξεις και μάλιστα είναι πιο ενημερωμένοι απο όλους και πιθανότατα να παίξουν καθοριστικό ρόλο για τι θα συμβεί στην συνέχεια (ακόμα και αν θα βρίσκονται στο προσκήνιο).

Διαβάζοντας το βιβλίο δεν είχα μπορέσει να καταλάβω ποιοί είναι αυτοί οι δύο, ενώ στο επεισόδιο βλέπουμε ξεκάθαρα τον Βάρυς και τον Ιλίριο. Ξαναδιαβάζοντας την περιγραφή του βιβλίου για τον Ιλίριο, μέσα από τα μάτια της Άρυα και πως τον περιγράφει αρχικά, είναι ξεκάθαρο πια ότι ο ένας από τους δυο είναι αυτός (ο Ιλίριο).

Για τον Βάρυς δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από την πλευρά του βιβλίου, αλλά για τον δείχνει στη σειρά είμαι σίγουρος ότι είναι αυτός ο δεύτερος "άντρας". Ο Βάρυς όμως, παρουσιάζεται σαν υπέρμαχος της ειρήνης του βασιλείου, ενώ τελικά δείχνει να ενεργεί κάτω από δικά του συμφέροντα, καθώς πράξεις του έρχονται σε αντίθεση.

Ενώ π.χ. δείχνει να είναι υπέρ του θανάτου του της Ντενίρις, για την προστασία του βασιλείου, είναι ταυτόχρονα "σύμμαχος" αυτού που της έκανε το προξενιό για να μπορέσει ο Βισέρυς να έρθει με στρατό να διεκδικήσει τον θρόνο που δικαιούται.

 

Για το πρώτο δεν έχω παρά να το πιστέψω (όπως και το τρίτο), καθώς οι σεναριογράφοι της σειράς ξέρουν όλη της ιστορία από τα βιβλία εξαρχής και κάποιες λεπτομέριες της παρουσιάζουν νωρίτερα ίσως από τα βιβλία.

Άσε που, σύμφωνα με τη wikipedia, υπάρχουν κάποια άτομα στα οποία έχει εκμυστηρευθεί ο Μάρτιν την κατάληξη της σειράς, σε περίπτωση που πεθάνει πριν εκδωθούν όλα τα βιβλία.

 

Για το τρίτο διαπιστώνω ότι τελικά δεν έχουμε απλά τρεις διεκδiκητές του Θρόνου + την Καλίσι, αλλά και υπόγεια συμφέροντα ανθρώπων όπως του Βάρυς, του Ιλίριο και του Λίτλφινγκερ.

 

Να πω επίσης ότι έχω δει και διαβάσει μόνο την πρώτη σεζόν και το πρώτο βιβλίο (προς το παρών) και δεν ψάχνω για σπόιλερ. Απλά τροφή για σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...