Προς το περιεχόμενο

Με τι για ξεκίνημα;


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Visual basic 2010 και ξερό ψωμί, ας βάλει κανένα κουμπάκι να περάσει η ώρα και μετά ας μάθει και κανένα δυαδικό δεντράκι, καμία λίστα και κανένα αλγόριθμο ταξινόμησης... Άμα αρχίσει βλέποντας O(N) και διάφορα άλλα καλούδια λες να συνεχίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δυαδικό δέντρο στη β' γυμνασίου....είσαι εκτός πραγματικότητας μου φαίνεται....

 

 

-

Εγώ ίσα ίσα που συμφώνησα μαζί σου... (Μην νομίζεις ότι είναι αδύνατο, κάτι απλά κι εγώ τα ξέρω...)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι είναι νωρίς, αλλά από τη στιγμή που έχει όρεξη για κάτι τέτοιο, σκέφτομαι να της κάνω ένα δώρο. Έχετε να μου προτείνετε κάτι και από πού;

Όσο για το σχολείο, είναι μαθήτρια του 20 με μεγάλη έφεση στα Μαθηματικά. Προφανώς από εκεί πηγάζει και το ενδιαφέρον της. Από την άλλη η πρώτη της επαφή με υπολογιστές ήταν με linux, λόγω εμού αν και τώρα το γύρισα στα Windows. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thanos

Καλά, πάσο (βαριέμαι να ανοίξω τα zip).

 

Αλλά γενικά επιμένω σε αυτό που είπα και έχω πει και αλλού :

Ο προγραμματισμός ΔΕΝ είναι ξεκομμένος από την υπόλοιπη θετική εκπαίδευση και πρέπει να διδάσκεται σε συνάρτηση με αυτήν.

Π.χ. αν στα μαθηματικά μάθεις πώς λύνεται η εξίσωση αx+β=0 ή το τριώνυμο, κάνε το πρόγραμμα.

Βρες τις ρίζες, κάνε την γραφική παράσταση κλπ. Σε ένα πρόβλημα φυσικής, το ίδιο.

Έτσι αναπτύσσεται η αλγοριθμική σκέψη, δείχνεται η εφαρμογή και καλλιεργείται η χρήση του προγραμματισμού σε

λύση προβλημάτων. Επιπλέον είναι κάτι που έχει εκπαιδευτική συνέχεια διότι τα προβλήματα και άρα και οι μέθοδοι

του προγραμματισμού μπορούν να έχουν αυξανόμενη δυσκολία απο τάξη σε τάξη προσαρμοσμένη στην γενική γνωστική στάθμη του μαθητή.

Το ενδιαφέρον δεν ατονεί αφού τα θέματα είναι πραγματεύσιμα στις γνώσεις του και αντιμετωπίζονται σαν ολότητα (προγραμματισμός

μέσα από μαθηματικά,φυσική κλπ)

Δεν ξέρω το αντικείμενο των διαγωνισμών που δείχνεις αλλά νομίζω ότι η προσσέγγιση που υποδεικνύω είναι η καλύτερη δυνατή.

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ γίνεται, απλώς δεν βλέπω να συμφωνεί κανένας και δεν θέλω να πάρω όλη την ευθύνη πάνω μου... V.I.Smirnov, συμφωνείς με VB?

 

Edit. Επίτηδες δεν συνεχίζω το θέμα των διαγωνισμών, είναι off topic, πάντως στα άλλα σωστός είσαι...

Edit2. TS, δες κι εδώ ένα δικό μου thread που άνοιξα όταν ήμουν 1η γυμνασίου...

Edit3. Γιατί δεν φτιάχνει και εκείνη ένα account στο insomnia να καταλάβουμε τι περίπου η ίδια θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thanos

 

Δεν ξέρω VB οπότε δεν μπορώ να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη.

 

Θα πω όμως το εξής.

Η VB είναι ένα ολόκληρο προγραμματιστικό περιβάλλον που πρέπει να το μάθεις πρώτα για να το χρησιμοποιήσεις.

Το σημαντικό όμως είναι να αναπτυχθεί η αλγοριθμική και μαθηματική σκέψη κι' όχι π.χ. το πώς ανοίγεις παράθυρα ή πώς χειρίζεσαι φόρμες.

(Στους διαγωνισμούς που μου έδειξες εξάλλου αποκλειστικά αυτό εξετάζεται - η μαθηματική/αλγοριθμική σκέψη).

 

Π.χ. το input στην fortran είναι ένα απλό read, στην C++ ένα cin ή scanf.

Στην VB τι είναι ; Mάθε να ανοίγεις φόρμα. Aυτό είναι το ζητούμενο να μάθει ;

Λοιπόν με την VB η προσπάθεια του θα αναλώνεται στα παρελκόμενα και στην χρήση του περιβάλλοντος κι' όχι στην

αλγοριθμική υλοποίηση/λύση κάποιου προβλήματος που είναι ο στόχος.

Από αυτήν την άποψη ΔΕΝ είναι καλή επιλογή. Αν υπάρχει τρόπος να παρακαμφθεί ή να διευκολυνθεί αυτό, συμφωνώ.

Eκτός αν πρωταρχικά επικεντρωθούμε στην εκμάθηση του περιβάλλοντος - αλλά αυτό δεν είναι η ουσία του προγραμματισμού...

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου εγώ τι θέλω να πω. Προτείνω VB για ένα και μόνο λόγο, για να μάθει ΜΟΝΟ loops, decisions, variables μέσα από φόρμες και απλά πράματα που τραβάνε ένα newbie... Άμα δει πρώτη φορά να γράφει προγράμματα που τρέχουν σε κονσόλα θα βαρεθεί, θα θέλει κάτι πιο οικείο... Άμα όμως μάθει τα βασικά θα πάει στα πιο προχωρημένα πολύ πιο εύκολα αφού θα έχει καταλάβει το old περιβάλλον του προγραμματισμού... Μπορεί να μην γίνομαι ξεκάθαρα αντιληπτός...

 

Edit. Ίσως είναι καλή επιλογή η python; Έχω ένα βιβλιαράκι ειδικά για kids...

Edit2. Small basic; (καλά ένα-ένα μου έρχονται; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thanos

 

Mπορεί να έχεις δίκιο.

Η κονσόλα δεν είναι και τόσο ελκυστική αλλά είναι απλή.

Τι σε τραβάει όμως περισσότερο ;

- η κομψότητα του κώδικα, της ιδέας, του αλγορίθμου, της ξεκάθαρης σκέψης και της υλοποίησής της ;

- ή τα παράθυρα με τα χρώματα και τα μπιχλιμπίδια ;

O καθεαυτό προγραμματισμός και η ουσία του είναι στα πρώτα.

Όποιος λέει ότι του αρέσει ο προγραμματισμός πρωταρχικά αυτά εννοεί και η κονσόλα τα καλύπτει.

 

Αλλά και για το παραθυρικό περιβάλλον δεν έχεις άδικο.

Αυτό όμως που θέλω να πω είναι να μην επικεντρωθεί εκεί διότι δεν είναι στα παράθυρα η ουσία.

Αν με κάποιο εύκολο τρόπο μπορεί να έχει και παράθυρα-οπτικό περιβάλλον, ΟΚ.

Τώρα, θα είναι VB, python, Small Basic... δεν ξέρω.

Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι την άποψή μου....δεν διαφωνούμε μου φαίνεται....

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πρέπει να έχουμε την ίδια άποψη... Χρειάζεται κάτι που θα την τραβήξει αλλά θα νιώσει και από προγραμματισμό... Κάτι με τραβάει προς python και το βιβλίο που έχω για kids, δεν ξέρω, ostvarivanje, τσέκαρε αύριο το απόγευμα τα PM σου (θα καταλάβεις γιατί το λέω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού τη βρίσκω και σε τι τιμή, αν γίνεται να με βοηθήσεις;

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι για να μπορέσει να προγραμματίσει. Αρκεί ένας υπολογιστής και ότι προγράμματα χρειάζεται μπορεί να τα βρει δωρεάν. Είτε είναι VB, C/C++, php κτλ. 

 

 

Από εκεί κ πέρα ένα καλό βιβλίο θα βοηθούσε στο να ξεκινήσει. Βέβαια το Internet είναι το καλύτερο μέρος για να βρεις tutorials, documentation, tips n tricks κτλ. 

 

Τώρα όπως βλέπεις υπάρχουν πολλές γνώμες και αν περιμένεις κ άλλο θα ακούσεις και άλλες. Ο προγραμματισμός σαν αντικείμενο έχει πολλές πλευρές και δεν γίνεται να ασχοληθείς με όλες. Άρα είναι σημαντικό να ξέρει με τι θέλει να καταπιαστεί το κορίτσι. 

 

Επειδή της αρέσουν τα μαθηματικά θα έλεγα πως θα της αρέσει να ξεκινήσει με C και να φτιάχνει προγραμματάκια που να λύνουν μαθηματικά προβλήματα ή να υλοποιούν απλούς αλγόριθμους. Η C είναι δύσκολη για αρχή, αλλά είναι καλή για να ξεκινήσει κάποιος να μαθαίνει τα βασικά του προγραμματισμού. Η vb έχει πολλά πράγματα έτοιμα και δεν θα της δώσει την ευκαιρία να τριφτεί με τον κώδικα για να μπορέσει να μάθει καλύτερα να γράφει κώδικα, από το να σχεδιάζει έναν αλγόριθμο μέχρι και να γράφει τον καλύτερο κώδικα για να τον υλοποιήσει. 

 

Θα έλεγα να παίξει με C, εφόσον η ενασχόληση της θα έχει σε 1η φάση εκπαιδευτικό χαρακτήρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις κάτι για να μπορέσει να προγραμματίσει. Αρκεί ένας υπολογιστής και ότι προγράμματα χρειάζεται μπορεί να τα βρει δωρεάν. Είτε είναι VB, C/C++, php κτλ. 

 

 

Από εκεί κ πέρα ένα καλό βιβλίο θα βοηθούσε στο να ξεκινήσει. Βέβαια το Internet είναι το καλύτερο μέρος για να βρεις tutorials, documentation, tips n tricks κτλ. 

 

Τώρα όπως βλέπεις υπάρχουν πολλές γνώμες και αν περιμένεις κ άλλο θα ακούσεις και άλλες. Ο προγραμματισμός σαν αντικείμενο έχει πολλές πλευρές και δεν γίνεται να ασχοληθείς με όλες. Άρα είναι σημαντικό να ξέρει με τι θέλει να καταπιαστεί το κορίτσι. 

 

Επειδή της αρέσουν τα μαθηματικά θα έλεγα πως θα της αρέσει να ξεκινήσει με C και να φτιάχνει προγραμματάκια που να λύνουν μαθηματικά προβλήματα ή να υλοποιούν απλούς αλγόριθμους. Η C είναι δύσκολη για αρχή, αλλά είναι καλή για να ξεκινήσει κάποιος να μαθαίνει τα βασικά του προγραμματισμού. Η vb έχει πολλά πράγματα έτοιμα και δεν θα της δώσει την ευκαιρία να τριφτεί με τον κώδικα για να μπορέσει να μάθει καλύτερα να γράφει κώδικα, από το να σχεδιάζει έναν αλγόριθμο μέχρι και να γράφει τον καλύτερο κώδικα για να τον υλοποιήσει. 

 

Θα έλεγα να παίξει με C, εφόσον η ενασχόληση της θα έχει σε 1η φάση εκπαιδευτικό χαρακτήρα. 

Η C είναι δύσκολη για αρχή

 

Edit. Συνεχίζω να λέω να μπει και η ίδια να μας πει τι ψάχνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...