Προς το περιεχόμενο

Με τι για ξεκίνημα;


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LOGO; Αχαχαχαχαχχαχαχ!!!! Κάνουμε στο σχολείο φέτος... Ντρέπομαι που αυτό το ονομάζουμε προγραμματισμό...

Βλακεία ε..?! Την κάναμε στη σχολή στο μάθημα Διδακτική της πληροφορικής..! Αλλά πιστεύω ότι για κάποιον που δεν έχει ιδέα κάτι είναι..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Να σου πω. Για έναν που απλά θέλει να εξερευνήσει τον υπολογιστή είναι πολύ καλή, αλλά για έναν που θέλει να ασχοληθεί πραγματικά δεν πιάνει μία... Η κοπέλα από εδώ φαίνεται ότι μάλλον θα ασχοληθεί σε βάθος, εγώ τουλάχιστον έτσι κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα παλιά. Ήθελα να αποδείξω την εικασία του Goldbach μέχρι το 1000000, στην αρχή είχα ένα αλγόριθμο που αν έβαζες 1000000 έκανε 2 λεπτά... Άμα το έκανα σε VB ξέρεις πόση ώρα θα έκανε;

 

 

και ξαναλεω ... καμια σχεση με την πραγματικοτητα που συζηταμε εδω ... αλλο το 1α και αλλο το αλλο . Η κοπελα προφανως δεν ξερει πολλα απο προγραμματισμο για την ωρα και οσο """καλη""" αν ειναι η C σε γενικες περιπτωσεις , εδω θα της ειναι αχρηστη ...

Ειναι σαν να λεμε :

Εσυ που εχεις λεφτα ας πουμε θα επαιρνες μια Ζοnda/Ferrari σαν πρωτο αμαξι ή θα επαιρνες καποιο πιο μικρο αν και οχι τοσο γρηγορο για αρχη μεχρι να μαθεις ???

 

ΥΓ. και συγκεκριμενα στην περιπτωση σου δηλαδη αν ηξερες BASIC η καποια αλλη γλωσα θα προτιμουσες να τρεξεις το προγραμμα και ας κανει 1ωρα να τελειωσει η να μαθεις μια καινουρια ( οπως C/C++ ) σε 1μηνα για να το τρεξεις σε 2 λεπτα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πού το περίεργο; Η C πάντα θα είναι η αγαπημένη μου γλώσσα άσχετα αν μάθω και άλλες στο μέλλον...

 

 

δεν νομιζω να διαβασες καλα αυτο που εγραψα γιατι μιλησα στην περιπτωση που ΔΕΝ ηξερες C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ναι, δίκιο έχεις, συγγνώμη. Σε αυτή την περίπτωση θα παρατούσα την BASIC και θα μάθαινα C, η ταχύτητα για μένα είναι από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά σε ένα πρόγραμμα (όπως και σε ένα λειτουργικό σύστημα)...

 

ΥΣ. Καλά κατάλαβα τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ναι, δίκιο έχεις, συγγνώμη. Σε αυτή την περίπτωση θα παρατούσα την BASIC και θα μάθαινα C, η ταχύτητα για μένα είναι από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά σε ένα πρόγραμμα (όπως και σε ένα λειτουργικό σύστημα)...

 

ΥΣ. Καλά κατάλαβα τώρα;

 

μια χαρα , μια χαρα . Μακροπροθεσμα , ολοι θα εκαναν αυτο που ειπες αλλα κανεις δεν θα κατσει να μαθει μια καινουρια γλωσσα επειδη θελει να δοκιμασει εναν αλγοριθμο ή να κανει ενα μικρο πειραμα της στιγμης

 

Εξαλλου το εχεις πει και μονος σου σε παλιοτερα ποστ οτι οταν χρειαζεσαι κατι προχειρο/στα γρηγορα με GUI γραφεις σε C# . Το ιδιο πραγμα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εννοείς μόνο για έναν αλγόριθμο; Ε τότε ναι, σε ότι ξέρω, αλλά άμα μαζευτούν πολλοί (που σίγουρα θα μαζευτούν) θα μάθαινα νέα γλώσσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα , μια χαρα . Μακροπροθεσμα , ολοι θα εκαναν αυτο που ειπες αλλα κανεις δεν θα κατσει να μαθει μια καινουρια γλωσσα επειδη θελει να δοκιμασει εναν αλγοριθμο ή να κανει ενα μικρο πειραμα της στιγμης

 

Εξαλλου το εχεις πει και μονος σου σε παλιοτερα ποστ οτι οταν χρειαζεσαι κατι προχειρο/στα γρηγορα με GUI γραφεις σε C# . Το ιδιο πραγμα ειναι

 

 

αυτο δεν εγραψα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά άμα μαζευτούν πολλοί (που σίγουρα θα μαζευτούν) θα μάθαινα νέα γλώσσα...

 

<- εδω στοχευα

 

Και ετσι για το ΟnTopic

 

Θα προτεινα στον TS να τις αγορασει καποιο βιβλιο για το πως δουλευουν οι η/υ ( οχι με υπερβολικα πολλες λεπτομερειες ) για να παρει μια ιδεα τι ακριβως ειναι ο προγραμματισμος και να αποκτησει γενικες γνωσεις οι οποιες θα της χρειασουν στο μελλον 100% . Στη συνεχεια κατα τη γνωμη μου θα ειναι καλο να ξεκινησει με C# η VB.NET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τα "πως δουλευουν οι η/υ ( οχι με υπερβολικα πολλες λεπτομερειες ) " να τα γνωρίζει ήδη (άμα κρίνουμε από το τι ζητάει)... Για python τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τα "πως δουλευουν οι η/υ ( οχι με υπερβολικα πολλες λεπτομερειες ) " να τα γνωρίζει ήδη (άμα κρίνουμε από το τι ζητάει)... Για python τι λες;

 

 

δεν γνωριζω python αλλα εχω ακουσει αρκετα θετικες γνωμες . Οπως και να εχει σημασια εχει να αρχισει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, όταν δημιουργούσα αυτό το θέμα, δεν πίστευα ότι θα παρουσίαζε τόσο μεγάλο ενδιαφέρον. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.

Για το linux που αναφέρθηκε, ήδη έχει 2-3 χρόνια που έχει επαφή, εξαιτίας μου.

Μάλλον, μετά από όλα αυτά που έχουν γραφεί, πιστεύω ότι η λύση κάποιου βιβλίου, που να αναφέρεται σε κάποιου είδους εισαγωγή στον προγραμματισμό, να της ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

Σε γενικές γραμμές, για τη λειτουργία του υπολογιστή γνωρίζει αρκετά πράγματα και της αρέσει να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις.

Να ευχαριστήσω, επίσης, όλους όσους ευχήθηκαν τα καλύτερα για την ανιψιά μου, μιας και είναι η αγαπημένη μου. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...