Προς το περιεχόμενο

Πρότυπο Φόρμας αγοράς-αναβάθμισης υπολογιστή


ColdFusion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως ενεργό μέλος στο θέμα με τις αναβαθμίσεις παραθέτω μια τυπική φόρμα που είμαι σίγουρος πως θα βοηθήσει τα άτομα που ασχολούνται με συνθέσεις υπολογιστών να σας δώσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα .

 

 

 

Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

 

 

Για αγορά υπολογιστή

 

 

Αναφέρουμε:

 

Ποσό που διαθέτουμε :

 

Χρήση υπολογιστή :

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .

 

Για αναβάθμιση υπολογιστή

 

Αναφέρουμε:

 

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε.

 

 

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου πιστεύω πως θα βοηθήσει πολύ κόσμο να μην πελαγοδρομεί όταν αποφασίσει να κάνει αναβάθμιση,και για να πάρουμε μια ιδέα παραθέτω μια φόρμα από το site που μπαίνω συχνά,είναι μεταφρασμένο από google.

 

http://translate.google.nl/translate?js=n&prev=_t&hl=nl&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=nl&tl=el&u=http%3A%2F%2Fwww.nationaalcomputerforum.nl%2Fshowthread.php%3Ft%3D45839&act=url

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

φίλος θέλει να πάει σε sandy bridge..η cpu που θα μπει πάνω είναι ο 2500k...ψάχνουμε για μητρική μέχρι 150 max η οποία να κλοκάρει σχετικά καλά, χωρίς να μας νοιάζει κάτι το extreme..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδες.

 

 

 

Ποσό που διαθέτουμε :150

 

Χρήση υπολογιστή :internet και γενικα να τρεχει εφαρμογες οσο το δυνατον πιο γρηγορα με αυτα τα χρηματα

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:ενα προγραμμα για ηχογραφηση κομματιων με μουσικο οργανο

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? οχι οθονη

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? τπτ και απο αυτα

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).νομος λαρισας.

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? δν υπαρχει προβλημα αρκει να υπολογιζονται τα εξοδα αποστολης για το συνολικο budjet

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?θα το συναρμολογησω εγω

εχει αγοραστει ο συγκεκριμενος σκληρος μιας και ειναι και φθηνος αλλα και ο φιλος μου δν ειχε κανενα προβλημα με τη χωρητικοτητα.

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=15245&cat=6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Και αυτό το πρότυπο από τα φόρα του TOm's Hw έχει ωραία μορφή.

Ας χρησιμοποιούσαν την απο πάνω φόρμα και ας έμπαιναν και άλλες 100 μετά...

Μια από τα ίδια ερωτήματα πέφτουν σε όλα σχεδόν τα θέματα που ανοίγουν... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα εχω τις εξεις αποριες

 

ψαχνω να κανω μια πολυ καλη συνθεση για τον εαυτο μου αλλα εχω καποιες αποριες και θα ηθελα αν ηξερε καποιως να μου απαντησει

 

1.τι πρωτηνετε για cpu intel or AMD τι διαφορα εχουν ;

2.εψαξα και βρείκα οτι αυτος ο cpu μου αρεσε με τις δυνατοτητες που εχει και τα λεφτα του εχετε να μου προτηνετε κατι καλυτερο αλλα οχι ακριβωτερο ;

3.πειτε οτι αυτος ειναι μια χαρα λεει Socket AM3 ποια μητρικη κουμπονη επανω του αυτες που λενε AM3 θα κανουν οι μητρικες που λενε sAM3 sAM+ (λογικα η sAM3 ναι το s το βαλανε απο το socket) ;

4.για μητρικη βρεικα αυτη τι λετε καλη ειναι (λογικα θα κουμπονη με τον cpu πιο πανω λεει ομως sAM3+ αλλα λεει οτι κανει για τους Phenom II

5.για μνημες βρεικα αυτες καλες εχουν timing δεν λεει οσο πιο χαλη τοσο πιο καλο ε πιο ειναι ειναι καλο ομως μια μνημη που εχει 6-6-6-χ ή μια που εχει 4-6-9-χ ;

6.αν ολα ειναι μια χαρα τα παραπανω τι καρτα γραφικων κουμπωνη στην μητρικη DDR-DDR2-DDR3-DDR5-GDDR3

7.μετα για τροφοδοτικο με πιο θα ειμαι comple ;

 

ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Για αγορά υπολογιστή

Αναφέρουμε:

Ποσό που διαθέτουμε : Περίπου 800 ευρώ (εξαρτάτε και απο την πώληση του τωρινού μου συστήματος)

Χρήση υπολογιστή : Online Gaming / Live Streaming 1080p / Και γενική χρήση Internet

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Xsplit (για το Stream )

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Υπάρχει οθόνη 24άρα 1920x1200 και στο μέλλον υπολογίζω σε μια Dell 27 2560x1440

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Ιωάννινα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Διαφορετικά

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Θα μπεί Windows 7 64Bit ή Windows 8 καμιά Beta έκδοση... Δεν είναι πρόβλημα

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε: Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε. Θα κρατηθεί: Κουτί Antec 1200 / HDD Corsair F 60gb / 2x Western Digital Black 640gb / Sapphire 6950 2GB (Υπάρχει και μία σφραγισμένη η οποία αν δεν την πουλήσω θα χρησιμοποηθεί σε CrossFire/SLi για τις ανάγκες της Dell 27άρας / Τροφοδοτικό Corsair 750w

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για αγορά υπολογιστή

 

Αναφέρουμε:

Ποσό που διαθέτουμε : Περίπου 800 ευρώ (εξαρτάτε και απο την πώληση του τωρινού μου συστήματος)

Χρήση υπολογιστή : Online Gaming / Live Streaming 1080p / Και γενική χρήση Internet

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Xsplit (για το Stream )

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Υπάρχει οθόνη 24άρα 1920x1200 και στο μέλλον υπολογίζω σε μια Dell 27 2560x1440

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Ιωάννινα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Διαφορετικά

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Θα μπεί Windows 7 64Bit ή Windows 8 καμιά Beta έκδοση... Δεν είναι πρόβλημα

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε: Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε. Θα κρατηθεί: Κουτί Antec 1200 / HDD Corsair F 60gb / 2x Western Digital Black 640gb / Sapphire 6950 2GB (Υπάρχει και μία σφραγισμένη η οποία αν δεν την πουλήσω θα χρησιμοποηθεί σε CrossFire/SLi για τις ανάγκες της Dell 27άρας / Τροφοδοτικό Corsair 750w

Ευχαριστώ !

 

 

Kάνε copy/paste σε αυτά που σωστά έγραψες και άνοιξε καινούργιο θέμα στις αναβαθμίσεις.

Εδώ που το έβαλες είναι άχρηστο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...