Προς το περιεχόμενο

Kyokushin karate VS Tae Kwon Do


thanos2718

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο πιστευεται πως υπερισχυει?Ποιο ειναι ποιο αποτελεσματικο και ποιο πιο ενδιαφερον κατα την γνωμη σας ?Γραψτε γενικα για την γνωμη σας οσων αναφορα αυτες τις 2 πολεμικες τεχνες(TKD αθλημα)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πιστευεται πως υπερισχυει?Ποιο ειναι ποιο αποτελεσματικο και ποιο πιο ενδιαφερον κατα την γνωμη σας ?Γραψτε γενικα για την γνωμη σας οσων αναφορα αυτες τις 2 πολεμικες τεχνες(TKD αθλημα)!!!

 

τι εννοεις αποτελεσματικο? ξυλο θα παιζεις μονο εντος γυμναστηριου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πάρε ένα κουμπούρι, μπες σε μια οποιαδήποτε σχολή πολεμικών τεχνών/μαχητικών αθλημάτων, και θα δείς αμέσως τι μετράει και ποιός είναι ποιός :lol: .

 

- I may be small, but I carry a biiiiiiiiiiig STICK!. :D .

 

 

Πριν απ'όλα, εξαρτάται τι θες και γιατί το θες. Ποιο αποτελεσματικο και ποιο πιο ενδιαφερον, βάσει λογικής, είναι το Kyokushin αφού έχεις περισσότερες επιλογές χτυπημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω και τα δύο σχετικά καλά είναι, η μία τέχνη μόνη της δεν διασφαλίζει ότι αυτός που στην διδάσκει στην διδάσκει και σωστά! Προσωπική άποψη ότι για αυτοάμυνα, ειδικά στην περίπτωση που μιλάμε για άντρα, θα πρότεινα το Kyokusiν. Είναι μία αρκετά δυναμική έκδοση του καράτε, πιό επιθετική και "σκληρή" από ότι το Shotokan π.χ. Αν μιλούσαμε για κοπέλα ίσως το TKD να ήταν πιο κατάλληλο αφού ευνοεί λίιιγο τα πιο ευλίγιστα σώματα.

 

Αν θές την άποψή μου πάντως βρές ένα γυμναστήριο MMA :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αυτες οι δυο τεχνες δεν προσφερονται λογω της φυσης τους για την κατασταση που αναφερεις.Το TDK χρησιμοποιει πολυ τα ποδια και θελει ενα πολυ εξασκημενο ανθρωπο γιατι αν δεν γινουν οι κινησεις σωστα σε αφηνει εκτεθειμενο.Οταν σηκωνεις τα ποδια σου αν δεν βρεις στοχο γρηγορα και αποτελεσματικα,ενας επιδεξιος αντιπαλος μπορει να σε ριξει κατω γιατι εχεις ασταθη ισορροπια.

 

Το kick boxing προσωπικα δεν με πειθει,γιατι σφηνει ανοιγματα σε αδυναμα σημεια του σωματος και ειδικα αν ο αντιπαλος σου ειναι ογκωδης δεν πιστευω οτι βοηθα τοσο.Παντα μιλωντας για τον μεσο ανθρωπο.Ενας αθλητης συτων των δυο τεχνων που ειναι πολυ καλος,πιθανον να τα καταφερει μια χαρα,αλλα η φυση τους δεν βοηθα ,νομιζω,τον μεσο ανθρωπο που θελει να εχει μια γρηγορη και απλη αυτοαμυνα.Επισης αν το παντελονι που φορας οταν θα σου επιτεθουν ειναι μεσα στην μοδα και αρα σχετικα στενο,παλι θα ειναι δυσκολο να εκτελεσεις δυσκολα,τεχνικα λακτισματα.

 

Μαλλον κατι πιο αμεσο,απλο και με τεχνικες κοντα στον αντιπαλο ειναι καλυτερο.Κατι σαν και αυτο το video που ποσταρω.Να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι κανενας ειδικος,απλα λεω την γνωμη μου.Οταν ειμουν πιτσιρικος εξασκουμουν σε αυτην την τεχνικη 3 χρονια.Αλλα με βοηθησε στις ελαχιστες δυσκολες καταστασεις που μου εχουν τυχει.

 

http://www.youtube.com/watch?v=trDaSwl_9e4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για οσους ενδιαφερθηκατε να μου απαντησετε !!!!!τελικα αποφασισα να αρχισω kick boxing και kyokushin !!Αρχισε να μου αρεσουν αυτα και πιστευω πως με καλειπτουν !! :) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για οσους ενδιαφερθηκατε να μου απαντησετε !!!!!τελικα αποφασισα να αρχισω kick boxing και kyokushin !!Αρχισε να μου αρεσουν αυτα και πιστευω πως με καλειπτουν !! :) :D

 

Καλη προπονηση και καλα αποτελεσματα.Σιγουρα ειναι καλη γυμναστικη και για την υγεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...