Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα καταναλωτών με το Perfectshop


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι εγώ έχω ψωνίσει από το perfectshop και ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την τιμή.

Το site τους είναι λίγο πανηγύρι, αλλά κατά τα άλλα ήταν μια χαρά.

 

Βέβαια και παλιότερα είχα ψωνίσει από το Megamarket , και ήμουν πολύ ευχαριστημένος και από αυτόα,

άρα δεν παίζει και μεγάλο ρόλο. ;)

 

 

Μεγάλη προσοχή παιδιά, θα γίνει χαμός το επόμενο διάστημα από τα μπαμ μπουμ των κανονιών..

 

Γι αυτο αγοραστε παντα αντικαταβολη ωστε να πληρωσετε με την παραδοση και να μην "καταφευγετε στη δικαιοσυνη μετα....αμα τη βρειτε ποτε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι θα γινει ομως αν στην διαρκεια μιας τελευταιας αρπαχτης οπως αναφερθηκε πιο πανω κανει και τις χριστουγεννιατικες αγορες του απο το αρχειο των πιστωτικων μας;

Παλι καλα που σε μια παραγγελια για 3d γυαλια που πηγαινε απο εβδομαδα σε εβδομαδα τραβηξαμε στην τραπεζα και τα μπλοκαραμε ολα απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αδερφός μου αγόρασε με κάρτα έναν απορροφητήρα αξίας ~90 ευρώ και τώρα ψάχνει να βρει άκρη με την τράπεζα.

Παράτησαν το site στην τύχη του αλλά δεν απενεργοποίησαν το σύστημα συναλλαγών, ευκαιρία για καμιά εύκολη -τελευταία- αρπαχτή;;;;

 

Χωρις να θελω να σας τρομαξω η τελευταια επικοινωνια μου με το καταστημα και συγκεκριμενα με τον ιδιο τον ιδιοκτητη για την επιστροφη χρηματων απο ακυρωθεισα παραγγελια μου ηταν στις 09 Δεκ 2010 και τα χρηματα μπηκαν στο λογαριασμο μου στις 10 Δεκ. Ελπιζω να μην ημουν ο τελευταιος....Εν τω μεταξυ οταν σε πολυ αυστηρο υφος μιλουσα σε μια απο τις υπαλληλους τους παραπονουμενος για την καθυστερηση στην ερωτηση μου "μηπως το κλεινετε το μαγαζι και δε μας λετε τιποτα?" η απαντηση ηταν "........." δηλαδη το απολυτο κενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ούτε στο Skroutz υπάρχει πια, ενώ το είχα δει σε αναζήτηση πριν κάποιες μέρες:

 

http://www.skroutz.g...ops/list?id=305

 

Το κατάστημα αυτό δεν υπάρχει προσωρινά στον skroutz

 

http://www.skroutz.gr/m/by/P

 

not a good sign B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα 2-3 καταγγελίες στο νετ, και ειδα οτι οι πελατες εκαναν καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμό. Απο τη στιγμη που ενα κατάστημα σου δίνει τη δυνατότητα να παραλάβεις με αντικαταβολή, γιατί να μπεις στη διαδικασία της τράπεζας; Για να γλυτώσεις τα 4 ευρω που χρεώνεται επιπλέον; Και δεν μιλαω για παραγγελία των 5 ευρω που με αντικαταβολη γινεται 9, αλλα για παραγγελία των 950 που γινεται 954. Ποτε δεν την κατάλαβα αυτή τη λογκή, του να αγοράζω από κάπου και να εξοφλω την αγορα μου πριν καν παρω το προϊον στα χερια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινει ομως αν στην διαρκεια μιας τελευταιας αρπαχτης οπως αναφερθηκε πιο πανω κανει και τις χριστουγεννιατικες αγορες του απο το αρχειο των πιστωτικων μας;

Παλι καλα που σε μια παραγγελια για 3d γυαλια που πηγαινε απο εβδομαδα σε εβδομαδα τραβηξαμε στην τραπεζα και τα μπλοκαραμε ολα απο εκει.

 

Γι αυτο δεν εχουμε πιστωτικη αλλα Pre Paid card φιλε μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα 2-3 καταγγελίες στο νετ, και ειδα οτι οι πελατες εκαναν καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμό. Απο τη στιγμη που ενα κατάστημα σου δίνει τη δυνατότητα να παραλάβεις με αντικαταβολή, γιατί να μπεις στη διαδικασία της τράπεζας; Για να γλυτώσεις τα 4 ευρω που χρεώνεται επιπλέον; Και δεν μιλαω για παραγγελία των 5 ευρω που με αντικαταβολη γινεται 9, αλλα για παραγγελία των 950 που γινεται 954. Ποτε δεν την κατάλαβα αυτή τη λογκή, του να αγοράζω από κάπου και να εξοφλω την αγορα μου πριν καν παρω το προϊον στα χερια μου

 

Γιατι πολυ απλα δεν το ειδα να το εχει πουθενα ως επιλογη στην ηλεκτρονικη παραγγελια αλλα μονο στην τηλεφωνικη...Βεβαιως πανω στη φουρια μου παιζει και να μην το ειδα γιατι η γυναικα μου ειχε λυσαξει να παραγγειλω επιτελους το air condition....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ξέρεις σίγουρα το μέγεθος του καταστήματος ή το μέγεθος της ακάλυπτης.....(αν φυσικά μιλάμε για κάτι τέτοιο)

 

Έχω μια αίσθηση της λειτουργίας κάποιων πραγμάτων γενικώς ,όχι ειδικά για το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Κοίτα ο προμηθευτής έχει πάντα στο μυαλό του να πάρει τα λεφτά του έστω και αν αυτό προσδιορίζει ένα εξτρά χρηματοοικονομικό κόστος.

 

Το που θα καταλήξει βέβαια μια ιστορία αλλάζει ανά περίπτωση.

 

Πίστεψέ με στις εποχές μας...συνυπολογίζονται τα πάντα.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα 2-3 καταγγελίες στο νετ, και ειδα οτι οι πελατες εκαναν καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμό. Απο τη στιγμη που ενα κατάστημα σου δίνει τη δυνατότητα να παραλάβεις με αντικαταβολή, γιατί να μπεις στη διαδικασία της τράπεζας; Για να γλυτώσεις τα 4 ευρω που χρεώνεται επιπλέον; Και δεν μιλαω για παραγγελία των 5 ευρω που με αντικαταβολη γινεται 9, αλλα για παραγγελία των 950 που γινεται 954. Ποτε δεν την κατάλαβα αυτή τη λογκή, του να αγοράζω από κάπου και να εξοφλω την αγορα μου πριν καν παρω το προϊον στα χερια μου

 

προφανω για καποια προιοντα δεν δεχονται αντικαταβολη για ευνοητους λογους. πως θα σου φαινοταν να σου παραγγειλουν μια κουζινα αερίου π.χ και οταν την στιλεις με αντικαταβολη στον τυπο να σου πει δεν την θελω η δεν εχω να την πληρωσω?

 

μην μιλαμε εκ του ασφαλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρόσφατα την πάτησα από αυτό το κατάστημα (και μάλιστα 2 φορές παράλληλα) μπορώ ακριβώς να σας πω τι γίνεται με το συγκεκριμένο κατάστημα....

 

Λοιπόν, για αγορές άνω των 150€ θέλουν κατάθεση σε λογαριασμό, ή πιστωτική κάρτα.

 

Έτσι λοιπόν εγώ (ευτυχώς) έβαλα πιστωτική κάρτα.

Μετά από ένα μήνα που δεν μου είχαν παραδοθεί τα πράγματα, παρότι είχα πληρώσει τον λογαριασμό της κάρτας μου (έπαιρνα τηλέφωνο κάθε μέρα και έβρισκαν διάφορες κουλές δικαιολογίες), τελικά ακύρωσα την παραγγελία χωρίς κανένα πρόβλημα.

Φυσικά για σιγουριά ενημέρωσα και την τράπεζα μου για την κατάσταση, και ήμασταν έτοιμοι να κάνουμε αμφισβήτηση συναλλαγής.

Ευτυχώς δεν χρειάστηκε, και τα χρήματα επεστράφησαν κανονικά στην κάρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ούτε στο Skroutz υπάρχει πια, ενώ το είχα δει σε αναζήτηση πριν κάποιες μέρες:

 

http://www.skroutz.g...ops/list?id=305

 

 

 

http://www.skroutz.gr/m/by/P

 

not a good sign B)

 

 

Στο Skroutz δεν υπαρχει πια γιατι μετα τις απειρες αποτυχημενες μου προσπαθειες να επικοινωνησω με το perfect shop (το οποίο χρησιμοποιησα μεσω του skroutz)τους ενημερωσα για την απατη της οποίας επεσα κι εγω θυμα και επι τοπου τον εβγαλαν απο την λιστα τους ενημερωνοντας με πως δεν γνωριζαν κατι επι του θεματος και πως το κανουν για να προστατευσουν και τους υπολοιπους καταναλωτες. Εγω πηγα και απο τα γραφεια τους στην Χαλκοκονδυλη 35 στον 7ο όροφο.....αλλά.....ψυχη....Μηνυση μπορω να κανω σε οποιοδηποτε αστυνομικο τμημα ή μονο στα γραφεια της ΓΑΔΑ που ειναι το σωμα διωξης οικονομικου εγκληματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο Skroutz δεν υπαρχει πια γιατι μετα τις απειρες αποτυχημενες μου προσπαθειες να επικοινωνησω με το perfect shop (το οποίο χρησιμοποιησα μεσω του skroutz)τους ενημερωσα για την απατη της οποίας επεσα κι εγω θυμα και επι τοπου τον εβγαλαν απο την λιστα τους ενημερωνοντας με πως δεν γνωριζαν κατι επι του θεματος και πως το κανουν για να προστατευσουν και τους υπολοιπους καταναλωτες. Εγω πηγα και απο τα γραφεια τους στην Χαλκοκονδυλη 35 στον 7ο όροφο.....αλλά.....ψυχη....Μηνυση μπορω να κανω σε οποιοδηποτε αστυνομικο τμημα ή μονο στα γραφεια της ΓΑΔΑ που ειναι το σωμα διωξης οικονομικου εγκληματος?

 

Φαντάζομαι πως μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε αστυνομικό τμήμα.Απο εκεί και πέρα αυτοί εσωτερικά θα φροντίσουν τα περαιτέρω.

 

Είχες πληρώσει με κάρτα ή με άλλον τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα πάντως να βλέπουμε την ελληνική "λαμογιά" στο ηλεκτρονικό εμπόριο, έναν ακμάζων τομέα στη Ελλάδα. Θα πρεπε να ντρέπονται και σίγουρα ενα DOS attack τους χρειάζεται. Οι "κύριοι επιχειρηματίες" νομίζουν μάλλον ότι είμαστε Νιγηρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε αστυνομικό τμήμα.Απο εκεί και πέρα αυτοί εσωτερικά θα φροντίσουν τα περαιτέρω.

 

Είχες πληρώσει με κάρτα ή με άλλον τρόπο?

 

με ηλεκτρονικη καταθεση σε λογαριασμο τραπεζης που μου υπεδειξαν και η "κυρία" τράπεζα Millenium ζητάει 30 ευρώ (!!!) για να προσπαθησει να ακυρωσει την συναλλαγη εαν και εφ οσον το δεχτει και η αλλη τραπεζα στην οποια πηγαν τα λεφτα! Συν τα 5 ευρω που χρεωνει η συγκεκριμμενη τραπεζα για καθε ηλεκτρονικη συναλλαγη!!!Άλλο παλι και αυτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ηλεκτρονικη καταθεση σε λογαριασμο τραπεζης που μου υπεδειξαν και η "κυρία" τράπεζα Millenium ζητάει 30 ευρώ (!!!) για να προσπαθησει να ακυρωσει την συναλλαγη εαν και εφ οσον το δεχτει και η αλλη τραπεζα στην οποια πηγαν τα λεφτα! Συν τα 5 ευρω που χρεωνει η συγκεκριμμενη τραπεζα για καθε ηλεκτρονικη συναλλαγη!!!Άλλο παλι και αυτο!!!

 

 

Οι τράπεζες έχουν τα σχετικά έξοδα τους , το αν σε συμφέρει καθορίζεται απο το ύψος της αγοράς σου.

 

Δε ρωτάς και έναν νομικό καλύτερα να σου δώσει εμπεριστατωμένες πληροφορίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...