Προς το περιεχόμενο

Πειραιώς - Χρέωση συναλλάγματος


Cue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έμειναν λίγες πλέον και έχουμε καρτέλ.

ας τα φάνε σε φάρμακα αυτά που κλέβουν...

ρε γαμω δλδ, αν εγώ χωρίς να ενημερώσω απλα άλλαζα τιμοκατάλογο θα μου είχε μείνε έστω ένας πελάτης ;

 Οι επιτροπές ανταγωνισμού δεν μετρούν εδώ έτσι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Έμειναν λίγες πλέον και έχουμε καρτέλ.

ας τα φάνε σε φάρμακα αυτά που κλέβουν...

ρε γαμω δλδ, αν εγώ χωρίς να ενημερώσω απλα άλλαζα τιμοκατάλογο θα μου είχε μείνε έστω ένας πελάτης ;

 Οι επιτροπές ανταγωνισμού δεν μετρούν εδώ έτσι ;

Παραβιάζει τον αντιμονοπωλιακό νόμο η χρέωση προμήθειας?Προμήθεια χρεώνουν και οι τράπεζες του εξωτερικού δεν είναι ελληνικό εγχείρημα αυτό  οι προμήθειες είναι πηγή εσόδων για τα πιστωτικά ιδρύματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εγινε με τη Πειραιως ρε παιδες? Παω όπως καθε μηνα να πληρωσω τη τηλεφωνικη μεσω web banking και ξαφνικα μου λεει "εξοδα συναλλαγης 0,50€"... :wacko:

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

thanks δεν το χα παρει γραμμη. λογικα πλεον το μετατροπη απο Paypal θα συμφερει περισσοτερο τουλαχιστον για συναλλαγες μεχρι κανα 30αρι

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από τα μέχρι τώρα κατάλαβα τα εξής:

Πειραιώς ελάχιστο 1€ στις χρεωστικές μόνο

Eurobank ελάχιστο 1€ και στις πιστωτικές

Εθνική όχι ελάχιστη

Alpha όχι ελάχιστη

Κάτι άλλο έχουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gregdel είπε

Πειραιώς ελάχιστο 1€ στις χρεωστικές μόνo

Σε ποιες συναλλαγες?

Στο site τους παντως δεν τα εχουν αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα εμβάσματα εσωτερικού έβαλαν χρέωση 2,5 ευρώ από 1 ευρώ που ήταν πέρυσι τον Απρίλιο που έστειλα στον ίδιο λογαριασμό για τον ίδιο λόγο το ίδιο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για αγορά 0,67€ με χρέωσαν 1,00€ :wacko:
Έβαλα στο paypal την Cosmote Prepaid που έχει 1% δίχως ελάχιστη χρέωση. Πιστεύω ότι αξίζει επειδή φορτίζεται δωρεάν μέσω Ίρις (από άλλο αριθμό), ενώ η προμήθεια μένει σταθερή στα 3€ για οποιοδήποτε ποσό φόρτισης άνω των 300€, κάνοντας μικρό το ποσοστό για μεγάλα ποσά (π.χ. 0,5% για 600€). Κερδίζεις και MBs από τις αγορές.

Χρειάζεται μόνο ταυτότητα, ούτε καν κινητό Cosmote. Είναι δωρεάν αν την φορτίσεις 10€ και έχεις δώρο 500ΜΒ αν έχεις πρόσκληση από κάποιον.
Φυσικά, τα ΜΒ μπορούν να χρησιμοποιηθούν από αριθμούς Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Για αγορά 0,67€ με χρέωσαν 1,00€ :wacko:
Έβαλα στο paypal την Cosmote Prepaid που έχει 1% δίχως ελάχιστη χρέωση. Πιστεύω ότι αξίζει επειδή φορτίζεται δωρεάν μέσω Ίρις (από άλλο αριθμό), ενώ η προμήθεια μένει σταθερή στα 3€ για οποιοδήποτε ποσό φόρτισης άνω των 300€, κάνοντας μικρό το ποσοστό για μεγάλα ποσά (π.χ. 0,5% για 600€). Κερδίζεις και MBs από τις αγορές.

Χρειάζεται μόνο ταυτότητα, ούτε καν κινητό Cosmote. Είναι δωρεάν αν την φορτίσεις 10€ και έχεις δώρο 500ΜΒ αν έχεις πρόσκληση από κάποιον.
Φυσικά, τα ΜΒ μπορούν να χρησιμοποιηθούν από αριθμούς Cosmote.

max φόρτιση 500€ δίνει και max/έτος 2500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φόρτισα με πολλαπλάσιο ποσό μέσω iBank (e-banking Εθνικής). Κανένα πρόβλημα με κάθε τετραψήφιο ποσό που έχω δοκιμάσει.
Για τα 2500€ δεν ξέρω ακόμα αν ισχύει, αλλά μπορείς να έχεις ως 4 κάρτες, οπότε τουλάχιστον 10.000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρεώσεις/προμήθειες των τραπεζών για προπληρωμένες κάρτες και αγορές που απαιτούν μετατροπή σε ευρώ.
Συμβουλευτείτε τα αρχεία των συνδέσμων της κάθε τράπεζας για επαλήθευση για το προϊόν που έχετε.



Eurobank
Τιμολόγιο Τραπεζικών Εργασιών (Προμήθειες και Λοιπά Έξοδα)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Συναλλαγές σε συνάλλαγμα εκτός ευρωζώνης: 2% (για όσες εκδόθηκαν ως τις 11/12/2015: 1,25%)
Ελάχιστη χρέωση: 1
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Επαναφόρτιση προπληρωμένης:
--μέχρι € 100................................. 2
--από € 100 έως και € 500........... 3
‒άνω € 500.................................... 5
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Alpha Bank
Προμήθειες και Λοιπά Έξοδα
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Επιβάρυνση για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε Ευρώ: Έως 2,5% (kinder έκπληξη)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Έξοδα «φορτίσεως» της κάρτας: 1%
ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΣΟ ΣΕ ΕΥΡΩ: 1
ΜΕΓΙΣΤΟ ΠΟΣΟ ΣΕ ΕΥΡΩ:.. 5
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Τράπεζα Πειραιώς
Τιμολόγιο Προμηθειών
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αγορές σε Εμπορικές Επιχειρήσεις, σε νόμισμα διαφορετικό του ΕΥΡΩ: 2%
ΕΛΑΧΙΣΤΗ:............. 1
ΑΝΩΤΑΤΗ:
--χρεωστική........... 30
--προπληρωμένη... 15

AB Plus Mastercard Prepaid: Δωρεάν
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Επαναφόρτιση Κάρτας: 1%
ΕΛΑΧΙΣΤΗ: 1
ΑΝΩΤΑΤΗ: 5

AB Plus Mastercard Prepaid: 1
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Εθνική Τράπεζα
Επιτόκια και Τιμολόγιο Καρτών
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αγορές σε άλλο νόμισμα: 1%
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Φόρτιση κάρτας
PREPAID VISA & I-BANK PAYBAND: 1%
min: 1
max: 3

Cosmote Prepaid Mastercard (εξυπηρετείται από την Εθνική)
€1 - €100:............. 1
€100,01 - €200:.... 2
€200,01 και άνω.. 3
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Eurobank και Alpha έχουν copy/paste το ίδιο κείμενο στην 1η σελίδα του pdf τους. :D

Αναφορά σε κείμενο

Διευκρινίσεις:
Τα ποσοστά προμηθειών είναι βασικά και αυξάνονται ή μειώνονται σε ειδικές περιπτώσεις.
Το παρόν Τιμολόγιο υπόκειται σε περιοδική αναθεώρηση.
Το παρόν Τιμολόγιο περιλαμβάνει τις συνήθεις βασικές συναλλαγές της Τραπέζης και δεν επεκτείνεται σε όλες τις περιπτώσεις. Για το λόγο αυτό συνιστάται να συμβουλεύεσθε τους αρμοδίους Λειτουργούς της Τραπέζης πριν από οποιαδήποτε συναλλαγή σας.

 

Επεξ/σία από talos_2002
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Είδα και εγώ στις τελευταίες κινήσεις της Πειραιώς χρέωση 1€ για προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. (Έχω χρεωστική κάρτα και κάνω τις αγορές μου μέσω internet.) Πάλι καλά το είδα νωρίς και δεν έκανα άλλες αγορές... Επειδή σπάστηκα με αυτήν την αλλαγή και επειδή δεν θέλω να κάνω προπληρωμένη κάρτα και να έχω φορτίσματα κλπ, τι χρεωστική μου προτείνεται να κάνω; Ποια τράπεζα έχει την μικρότερη προμήθεια; Απ' ότι είδα πιο πάνω η Εθνική συμφέρει πιο πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Για να αποφύγω τη χρέωση 1 ευρώ μετατροπής συναλλαγματος με χρεωστική κάρτα Πειραιώς για μικροαγορες από ebay, αν επιλέξω στο PayPal την μετατροπή συναλλαγματος να την κάνει το ίδιο το PayPal και όχι η τράπεζα θα το γλιτώσω ή όχι? 

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...