Προς το περιεχόμενο

πληροφορική ΕΑΠ


alan2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είπαν και άλλοι, οι εργασίες προς πώληση είναι σε όλα τα πανεπιστήμια, με την διαφορά ότι στο ΕΑΠ αν την κάνεις αυτήν την κίνηση ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΩΣ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ να περάσεις τις εξετάσεις...Εγώ είπα ότι πριν ήμουν σε άλλο πανεπιστήμιο και αυτά που είπα τα έχω δει χίλιες φορές με τα μάτια μου (δεν παίζει θέμα κατινιάς) όπως επίσης και σε πολλά άλλα πανεπιστήμια, γιατί όποιος έχει υπάρξει φοιτητής ξέρει πολύ καλά ότι οι φοιτητές κάνουν παρέα ΚΑΙ με φοιτητές άλλων πανεπιστημίων.Δεν αποθεώνω το ΕΑΠ γιατί έχει πολλά σημαντικά προβλήματα αλλά ούτε το υποβιβάζω σε σχέση με άλλα πανεπιστήμια που και αυτά με την σειρά τους έχουν πολλά προβλήματα...Ξαναλέω την άποψη μου ότι ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ, είτε στο ΕΑΠ(ΑΕΙ) είτε στο ΑΕΙ. Τώρα τα κόμπλεξ του καθενός δεν τα ξέρω και ούτε με ενδιαφέρουν...Φιλικά πάντα!

 

Ουτε στα αλλα πανεπιστημια αμα δεν εχεις καταλαβει τι γινεται φιλε

περνας το μαθημα με πληρωμενη εργασια. Ρε σεις οτι θελετε γραφετε???? :D

Τι τους περασατε τους καθηγητες ??? Για βουρλα???? Και οτι ειναι και ασχετοι? αυτοι τα εχουν φαει στην μαπα πολυ πιο πριν απο εσας.

 

Σε αυτες τις εργασιες υπάρχουν και παρουσιασεις. Σε δικο μας μαθημα

σε τετοια εργασια υπηρχε ενα παιδι που γνωριζε πολυ προγραμματισμο και τον ειχαν περικυκλωσει

κατι αλλοι ανιδεοι και προσπαθησαν να γινουν ομαδα με αυτον για να την περασουν στο ετσι.

Ε λοιπον σας πληροφορω οτι ο καθηγητης τους πηρε αμεσως χαμπαρι στην παρουσιαση και τους εκοψε + οτι εγιναν ρεζιλι μεσα σε ολοκληρο αμφιθεατρο μιας και η παρουσιαση γινοταν ενωπιον ολων.

 

Παιδια αμα δεν εχετε συγκεκριμενα παραδειγματα να παραθεσε οπως εκανε o migf1 μην γραφετε τα δικα σας

και γενικοτητες μονο και μονο για να υποβαθμισετε ενα πανεπιστημιο στο οποιο δεν φοιτησατε για τον εναν ή τον αλλο λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι έχεις δίκιο Star_Light, δεν το διατύπωσα σωστά. Εγώ μίλησα γενικά για άλλα πανεπιστήμια γιατί ξέρω περιπτώσεις που διάβαζαν μόνο στις εξετάσεις. Εξάλλου είπα και πριν ότι οι ίδιοι καθηγητές είναι στο ανοικτό και στο κλειστό, δεν νομίζω να είναι χαζοί στο κλειστό και σπίρτα στο ανοικτό. Παραδείγματα ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφερθώ. Δεν ήθελα με τίποτα να αφήσω να εννοηθεί ότι το ΕΑΠ είναι πιο δύσκολο απλά να μην γίνεται αυτό το πράγμα κάθε φορά και να νομίζουν ότι το ΕΑΠ είναι κατώτερο ή στην τελική το οποιοδήποτε άλλο πανεπιστήμιο...Νομίζω ότι την ουσία σε αυτά που είπα την κατάλαβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο Star_Light, δεν το διατύπωσα σωστά. Εγώ μίλησα γενικά για άλλα πανεπιστήμια γιατί ξέρω περιπτώσεις που διάβαζαν μόνο στις εξετάσεις. Εξάλλου είπα και πριν ότι οι ίδιοι καθηγητές είναι στο ανοικτό και στο κλειστό, δεν νομίζω να είναι χαζοί στο κλειστό και σπίρτα στο ανοικτό. Παραδείγματα ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναφερθώ. Δεν ήθελα με τίποτα να αφήσω να εννοηθεί ότι το ΕΑΠ είναι πιο δύσκολο απλά να μην γίνεται αυτό το πράγμα κάθε φορά και να νομίζουν ότι το ΕΑΠ είναι κατώτερο ή στην τελική το οποιοδήποτε άλλο πανεπιστήμιο...Νομίζω ότι την ουσία σε αυτά που είπα την κατάλαβες...

 

 

Ναι φυσικα και υπάρχουν περιπτώσεις που διαβάζουν μονο στις εξετάσεις αλλα το γιατι το ξέρεις? :P

 

Να σου πω και εγω απο την εμπειρια μου... Λοιπον και εγω μονο στις εξετασεις διαβαζα καποιες φορες (αν δεν υπηρχε σοβαρη εργασια στο μάθημα ή δεν ηταν πολυ δυσκολο βλέπε -> Ψηφιακες επεξεργασιες σήματος τις οποιες τις διαβάζαμε 3 μήνες πριν!!!! Και ανακύκλωνε τα θέματα αλλα ακομη και αυτα που ανακυκλωνε αν δεν τα ειχες καταλαβει δεν μπορουσες να τα γραψεις και οποιος θελει θα του δωσω και συγκεκριμενο παραδειγμα.) αλλα είμασταν καθε μερα κάτω και στο μαθημα. Παρακολουθουσαμε και πέρναμε σημειωσεις !!!! Επομενως υπηρχε μια εξοικειωση. Εκτος αυτου σε μερικα μαθηματα οι καθηγητες ηταν αρκετα οργανωμενοι και εκαναν επαγγελματικο μαθημα (και εδω εχω τετραδια κρατημενα) . ΠΡΟΣΟΧΗ... Θεωρια. Μην το παμε στους προγραμματισμους. Αυτα στα εργαστηρια και για οποιον ενδιαφεροταν. ;) Εγω δεν ειχα πατησει ποτε στα εργαστηρια προτιμουσα να πηγαινω για καφε. Εγω φταιω? Ας τα εκαναν υποχρεωτικα. Ή μηπως δεν θα μου δωσει 2000 ευρω 1ο μισθο ο αλλος επειδη δεν έχω φοβερες γνωσεις... ας μην το κανεις ρε φιλαρακο οποτε θελω θα διαβασω. Ωχουυυυ .

 

Κατα τα αλλα εγω δεν υποβαθμιζω κανενα πανεπιστημιο ουτε το ΕΑΠ ουτε το ΤΕΙ ουτε τα ΙΕΚ και πιστευω οτι ο καθενας μπορει να δώσει κατι καλο σε μια ομαδα ή σε μια δουλεια αυριο μεθαυριο και εν παση περιπτωση αυτο θα το κρινει ο καθε εργοδοτης και ουδεις αλλος εκτος και αν του ζητηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω για τον ίδιο λόγο που το ξέρεις και συ! :P :P

Γενικά όπου και να είσαι αν την βγάζεις με λαμογιές δεν φταίει ούτε το πανεπιστήμιο ούτε τίποτα...φταις εσύ!

Δεν διαφωνώ κάπου, οπότε όλα καλά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε στα αλλα πανεπιστημια αμα δεν εχεις καταλαβει τι γινεται φιλε

περνας το μαθημα με πληρωμενη εργασια. Ρε σεις οτι θελετε γραφετε???? :D

Τι τους περασατε τους καθηγητες ??? Για βουρλα???? Και οτι ειναι και ασχετοι? αυτοι τα εχουν φαει στην μαπα πολυ πιο πριν απο εσας.

 

Σε αυτες τις εργασιες υπάρχουν και παρουσιασεις. Σε δικο μας μαθημα

σε τετοια εργασια υπηρχε ενα παιδι που γνωριζε πολυ προγραμματισμο και τον ειχαν περικυκλωσει

κατι αλλοι ανιδεοι και προσπαθησαν να γινουν ομαδα με αυτον για να την περασουν στο ετσι.

Ε λοιπον σας πληροφορω οτι ο καθηγητης τους πηρε αμεσως χαμπαρι στην παρουσιαση και τους εκοψε + οτι εγιναν ρεζιλι μεσα σε ολοκληρο αμφιθεατρο μιας και η παρουσιαση γινοταν ενωπιον ολων.

 

Παιδια αμα δεν εχετε συγκεκριμενα παραδειγματα να παραθεσε οπως εκανε o migf1 μην γραφετε τα δικα σας

και γενικοτητες μονο και μονο για να υποβαθμισετε ενα πανεπιστημιο στο οποιο δεν φοιτησατε για τον εναν ή τον αλλο λογο.

 

λες εεε !!Υπαρχουν κατι καθηγητες βουρλα που αλλα του λες και αλλα λενε............επειδη ειναι καθηγητες δεν σημαινει οτι τα ξερουν ολα απο αυτους και αυτες ειναι γεματη η ελλαδα τα κομματα να ειναι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οι ΕΑΠιτες που παραληρούν υπερασπιστικά απλώς προσπαθούν κατά βάθος να πείσουν τον

εαυτό τους ότι δεν χάνουν το χρόνο και τα χρήματά τους όπως είπα. Αυτό αποκομίζω εγώ.

Όσοι έχουν κάνει συνειδητή επιλογή γνωρίζοντας τι προσφέρει και τι όχι, δεν μπαίνουν

σχεδόν ποτέ στη διαδικασία της σύγκρισης διότι έχουν δει ότι το EAΠ πληρεί τους

προσωπικούς τους στόχους και τους καλύπτει. Δεν έχουν λόγο να αποδείξουν κάτι στους

άλλους. Αυτοί έχουν επιλέξει σωστά.

Οι άλλοι απλώς βαυκαλίζονται και καταντούν γραφικοί. Και είναι και οικονομικά θύματα...

 

-

 

εχεις δικιο

εμεις στο ΕΑΠ δεν μπορουμε να μπουμε στην συγκριση μιας και το μινιμουμ ηλικιας στις γκομενες ειναι τα 35 :fear:

 

:devil:

 

 

 

Κι εγω μαζί με σένα, πιστεύω οτι τα μαθήματα όντως είναι ακριβά. 700 γιούρια δεν περισσεύουν σε κανέναν ανά θεματική ενότητα.. αλλά,,, αναρρωτιέμαι: Πόσο πληρώνει ένας γονιός που κατοικοεδρεύει στην Αθήνα, για το πιτσιρίκι που περνάει στη Ξάνθη - την Κρήτη - τη Θεσσαλονίκη - τα Γιάννενα κλπ?! Ίδια ιστορία δεν είναι?? Τουλάχιστον στο ΕΑΠ, ότι ώρα και να στείλω e-mail στον καθηγητή, μου απαντάει στο πεντάλεπτο, αν δεν με πάρει τηλέφωνο για να μου το εξηγήσει.

 

 

 

ειναι ακριβα τα ουειρος για αυτα που προσφερει αλλα το πτυχιο σαν συνολο ειναι στα 8500

 

αν εχεις παιδι μακρυα απο την εστια

ποσα θα πρεπει να δωσεις για 5 χρονια διαβιωσης σε αλλη πολη

 

Καλα καλα... κοροιδεψτε καποιοι την αντιγραφή. Ξερετε τι μαεστρια θελει ομως? :D

Δεν μπορει να αντιγραψει οποιος και οποιος!!!! Και εν παση περιπτωση γιατι η αντιγραφη θεωρειται επιλήψιμη? Βρισκω ενα κενο στο συστημα το εκμεταλευομαι και κανω την δουλεια μου. Εγω φταιω? :P

 

that it does my friend

that it does

 

για να μην παρεξηγηθω

 

η σχεση αποδοσης τιμης το 2005-7 στο ΕΑΠ τρωγωτανε *δεν ηταν καλη* αλλα τρωγωτανε

τα βιβλια ειναι αισχρα και τοτε και τωρα

 

απλως τωρα

οι ΣΕΠ ειναι για το π@@@ επειδη δεν τους πληρωνουν και ξερετε ποιοι τις πληρωνουν :mrgreen:

 

επισης απο e-φετος βαλανε cap στην βαθμολογια των εργασιων

 

im just saying

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο

εμεις στο ΕΑΠ δεν μπορουμε να μπουμε στην συγκριση μιας και το μινιμουμ ηλικιας στις γκομενες ειναι τα 35 :fear:

 

:devil:

 

 

 

ειναι ακριβα τα ουειρος για αυτα που προσφερει αλλα το πτυχιο σαν συνολο ειναι στα 8500

 

αν εχεις παιδι μακρυα απο την εστια

ποσα θα πρεπει να δωσεις για 5 χρονια διαβιωσης σε αλλη πολη

 

 

 

that it does my friend

that it does

 

για να μην παρεξηγηθω

 

η σχεση αποδοσης τιμης το 2005-7 στο ΕΑΠ τρωγωτανε *δεν ηταν καλη* αλλα τρωγωτανε

τα βιβλια ειναι αισχρα και τοτε και τωρα

 

απλως τωρα

οι ΣΕΠ ειναι για το π@@@ επειδη δεν τους πληρωνουν και ξερετε ποιοι τις πληρωνουν :mrgreen:

 

επισης απο e-φετος βαλανε cap στην βαθμολογια των εργασιων

 

im just saying

 

Εσυ εισαι δικος μου δεν εξηγειται αλλιως :D

 

Οσο για τα αλλα κοιτα ο καθενας λεει τα δικα του. Δεν παιζει ρολο μονο το πανεπιστημιο

που θα βγαλεις.

 

Εχω κατι γνωστους που παλια παριστανανε τους ασοετζηδες και λεγανε οτι η ΑΣΟΕΕ ειναι το καλυτερο οικονομικο παν.

στην χωρα. Καποιοι μπαινανε στο τρυπακι να διαφωνησουνε μαζι τους... και να χασουν την φαια ουσια τους

καποιοι αλλοι ομως δεν τους ελεγαν τιποτα απλα τους ακουγαν και περιμενανε.... Μαντεψε οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε

ολοι οσοι κοκκορευοντουσαν ειναι ανεργοι :D και καποιοι απο ΙΕΚ εχουν βρει μια χαρα δουλειες.

 

Στο δια ταυτα πηγαινε σε οποιο πανεπιστημιο θες αμα σε κανει να νιωθεις καλα και μην ακους τι λεει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοει ο viper2005

"επισης απο e-φετος βαλανε cap στην βαθμολογια των εργασιων"

το οτι χρειάζεται 20+ για να δωσεις εξετάσεις εννοεί?

Εμένα η βλακεία μου ηταν οτι ενώ είχα πρώτο πτυχίο δεν έκανα αίτηση για μεταπτυχιακό ΕΑΠ πληροφορικής, αλλα για πτυχιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει να ξεφύγει λίγο από τον επικό πόλεμο ΕΑΠ vs the rest, ας πάρει μια γεύση στο www.coursera.org. Σε περίπτωση που κάποιος το χει αναφέρει σε προηγούμενο ποστ, forgive me. Όποιος θέλει, επίσης, μπορεί να ψάξει ποια ελληνικά πανεπιστημια/σχολες προσφέρουν αντιστοιχα μαθηματα, και να πραξει αναλογως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γινεται ηλεκτρονική αίτηση, και μετά επιλογή με κλήρωση, τι σχεση εχει με ΙΕΚ, ΑΕΙ είναι. Διδακτρα εχει 700 ευρώ/θεματική ενότητα η πληροφορική εχει 12 θεματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται ηλεκτρονική αίτηση, και μετά επιλογή με κλήρωση, τι σχεση εχει με ΙΕΚ, ΑΕΙ είναι. Διδακτρα εχει 700 ευρώ/θεματική ενότητα η πληροφορική εχει 12 θεματικές.

 

650 είναι, έκπτωση από του χρόνου.

 

Το θέμα είναι κατά πόσο συμφέρει να δώσεις περίπου 7500 ευρώ για να πάρεις το πτυχίο που θα μείνει πολύ πιθανά στον τοίχο.

Πλέον το ΕΑΠ απευθύνεται μόνο σε άτομα που δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα και αγαπάνε μία από τις επιστήμες.

 

Η κρίση φάνηκε ήδη από φέτος,πολύ μικρότερη ζήτηση και ασυμπλήρωτες θέσεις...που κάποτε ήταν περιζήτητο.

 

Πάντως όποιος κάνει αίτηση να μετρήσει όλες τις παραμέτρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...