Προς το περιεχόμενο

Bug του Android στέλνει SMS σε λάθος παραλήπτες


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πότε το πήρε πίσω;

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα διαφημίσεων που έκραζαν την Apple από άλλες κατασκευάστριες εταιρίες smartphone,όπως της Motorola για το Motorola Droid X:"It doesn't need a jacket to work"(αναφερόμενοι στο Bumper του iPhone 4.

 

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την στιγμη που η ειδηση δεν αφορα bug του iphone δεν εχει κανενα ενδιαφερον , να κλειδωθει και να θαφτει το topic.

 

Καλα ολοι οι υπολοιποι αλλα και εσυ ρε digekas , να κατηγορεις για trolling στο τοπικ τους κατοχους iphone? Δεν εχεις αφησει τοπικ για τοπικ που να μην θαβεις την apple , ακομα και στο τοπικ με την systemgraph προτρεπεις τους αλλους να μην αγοραζουν mac και iphone επειδη μια εταιρεια service εκανε μηνυση σε πελατη της.

 

Και τωρα εδω που εχουμε ενα bug απο τον Ιουνιο , που μπορει να καταστρεψει οικογενειες , φιλιες , δουλειες και ζωες που θιγει προσωπικα δεδομενα , ασφαλεια επικοινωνιων και οτι αλλο θελεις , δεν αφηνεις ουτε χαβαλε να κανουμε??

 

Digekas ειλικρινα χωρις καμια διαθεση να στην πω , το αναφερω απλα γιατι οντως μπορει να εχεις ξεφυγει (στην αντιπαθεια σου κατα της apple) και να μην το εχεις συνειδητοποιησει. :huh: Ειμαι σιγουρος οτι οπως σε αηδιαζουν οι fans το ιδιο θα σε αηδιαζουν και οι haters.

 

 

Πισω στο θεμα , μην ξεχναμε οτι και fix να βγαλει η google θα περασουν μηνες αν οχι χρονος για να το περασουν οι samsung , lg κλπ στις συσκευες τους...

Επεξ/σία από mdr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρέπει να είναι το χειρότερο bug που μπορεί να υπάρξει σε κινητά τηλέφωνα.... Καλές οι δυνατότητες των σύγχρονων smartphones αλλά αυτά τα προβλήματα είναι απλά μη αποδεκτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι διαβάζω ότι αυτό το bug συμβαίνει στον stock messenger αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να αναπαραχθεί, δεν το έχω αντιμετωπίσει αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τον stock messenger αφού προτιμώ τον Handcent SMS επειδή στέλνει μηνύματα με 160 χαρακτήρες.

 

Επίσης sorry αλλά δεν θεωρώ το engadget σοβαρή πηγή όσον αφορά το bugs του android όχι πως λέει ψέμματα αλλά κάνει την τρίχα συρματόσχοινο, καλά κάνει θα μου πεις αφού πολλοί θα πούνε ότι αυτή είναι η δουλειά του.

 

+1

 

Οσο για το ιphone,που αναφερεται παραπανω,οκ δεν θα επεκταθω,απλα το αντιπαθω για πολλους λογους.

Επεξ/σία από A3TeRnuS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την στιγμη που η ειδηση δεν αφορα bug του iphone δεν εχει κανενα ενδιαφερον , να κλειδωθει και να θαφτει το topic.

 

Καλα ολοι οι υπολοιποι αλλα και εσυ ρε digekas , να κατηγορεις για trolling στο τοπικ τους κατοχους iphone? Δεν εχεις αφησει τοπικ για τοπικ που να μην θαβεις την apple , ακομα και στο τοπικ με την systemgraph προτρεπεις τους αλλους να μην αγοραζουν mac και iphone επειδη μια εταιρεια service εκανε μηνυση σε πελατη της.

 

Και τωρα εδω που εχουμε ενα bug απο τον Ιουνιο , που μπορει να καταστρεψει οικογενειες , φιλιες , δουλειες και ζωες που θιγει προσωπικα δεδομενα , ασφαλεια επικοινωνιων και οτι αλλο θελεις , δεν αφηνεις ουτε χαβαλε να κανουμε??

 

Digekas ειλικρινα χωρις καμια διαθεση να στην πω , το αναφερω απλα γιατι οντως μπορει να εχεις ξεφυγει (στην αντιπαθεια σου κατα της apple) και να μην το εχεις συνειδητοποιησει. :huh: Ειμαι σιγουρος οτι οπως σε αηδιαζουν οι fans το ιδιο θα σε αηδιαζουν και οι haters.

 

 

Πισω στο θεμα , μην ξεχναμε οτι και fix να βγαλει η google θα περασουν μηνες αν οχι χρονος για να το περασουν οι samsung , lg κλπ στις συσκευες τους...

 

Μην μου στεναχωριέσαι αδερφέ, δεν το εκλαμβάνω ως προσωπική επίθεση αλλά ως εμπάθεια... :lol:

 

Γιατί δλδ εγώ να μην κάνω το χαβαλέ μου; Στο πηγάδι κατούρησα;;; :lol:

 

Εξάλλου εγώ είμαι γνωστό fanboy της Nokia και του symbian οπότε βλέπω αφ'υψηλού την όλη κατάσταση... :lol:

 

Απλά φίλε μου μου αρέσει που την ημέρα που ξαναπαρουσιάστηκε πρόβλημα με το alarm των iphone βγήκε στην φόρα ένα bug, μεγάλο, μικρό, δεν ξέρω, αλλά ήταν γνωστό αρκετούς μήνες και που όσοι το γνώριζαν είχαν ήδη πάρει τα μέτρα τους σε αντίθεση με την νέα έκδοση ios όπου οι κάτοχοι ήταν πιστεύω σχεδόν σίγουροι ότι το πρόβλημα με το alarm είχε πλέον λυθεί.

 

Για αυτό έκανα και την αναφορά στην κεραία γιατί και τότε ακολουθήθηκε η ίδια τακτική...

 

http://www.maximumpc.com/article/news/rim_nokia_call_bs_steve_job%E2%80%99s_antenna_accusations

(Αναφέρω το συγκεκριμένο επειδή μου αρέσει η φωτογραφία... :lol:)

 

Όσο για το πότε το πήρε πίσω ο Steve, η σιγή του φτάνει και περισσεύει... όπως προείπα, σαν βρεγμένη γάτα που έκανε την ζημιά, ξέρει ότι φταίει και ότι δεν την παίρνει να πει κάτι παραπάνω... :lol:

 

Με την Apple δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, τον ceo της δεν χωνεύω και του χρεώνω όλα αυτά τα παραστρατήματα χωρίς βεβαίως αυτό να σημαίνει και πολλά αφού ο ίδιος όπως διαπιστώνεται από την μία σφυρίζει αδιάφορα και από την άλλη ρίχνει τις ευθύνες στους υφισταμένους του.

 

Επίσης δεν κατηγόρησα κανένα ότι βγήκε εκτός θέματος και γενικότερα όσα χαρακτηρίζουν το trolling http://en.wikipedia.org/wiki/Troll_%28Internet%29 που μια και το έφερε η κουβέντα καμία σχέση δεν έχει με τα δύσοσμα και άσχημα troll, τώρα αν νομίζετε ότι trollάρω σε κάποιο θέμα, δεν έχετε παρά να μου το πείτε στο εκάστοτε νήμα για να σας εξηγήσω πως συσχετίζω άσχετα για εσάς πράγματα... :P

 

:lol:

 

Καλή χρονιά είπαμε, ε;;; :-)

 

Υ.Γ. Να μου συγχωρέσετε την επόμενη πολύωρη απουσία, αλλά τυχαίνει σήμερα να έχω τα γενέθλιά μου οπότε και δεν θα είμαι σε θέση να παρακολουθώ κινητά/φορητούς. :-)

 

Υ.Γ.2 Ξέχασα την αναφορά σου στην systemgraph. Εκεί πολύ φοβάμαι ότι τα γραφόμενά μου επαναλαμβάνονται/στηρίζονται στα γραφόμενα κατόχων apple. Το θέμα δεν είναι τα τεχνικά προβλήματα/bugs κλπ αλλά η ολιγωρία που με κουρδίζει σε αφάνταστο βαθμό, δλδ πόσο θα στοίχιζε στην εταιρία να πάρει ένα τηλέφωνο στα Public και να λυθεί το θέμα ή να έχουν ρυθμίσει μερικά iphone με ημερομηνία επόμενης εβδομάδας και να δουν αν ξαναυπάρξει κάποιο πρόβλημα με το alarm;;; Μήπως και την προηγούμενη φορά δεν γνώριζαν ότι υπήρχε bug και το αποσιώπησαν;;; Αυτό είναι το απόλυτο fail φίλε μου να μην έχεις εμπιστοσύνη στην εταιρία και μην μου πεις ότι δεν έχει την κατάλληλη οργάνωση και ο Steve δεν γνώριζε γιατί είναι ηλίου φαεινότερο.

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η συγκριση του bug να χτυπαει το ξυπνητηρι μια ωρα αργοτερα με το να πηγαινει το sms που στελνεις για την γκομενα , στην γυναικα σου/αφεντικο σου/μαμα σου/πελατη σου/φιλο σου/εχθρο σου ειναι ατυχης. Ιδιως οταν το ενα bug διορθωθηκε μεσα σε 2-3εβδομαδες , ενω το αλλο μετραμε ηδη 6μηνες και προβλεπονται αλλοι 3-12μηνες οταν βγει το fix μεχρι να ενσωματωθει στις διαφορες εταιρειες hardware.

 

Οπως και να 'χει τα bug ειναι αναμενομενα οπως και η κριτικη ή η καζουρα. Η διαφορα ειναι οτι κανεις iphone κατοχος , δεν νομιζω να βγει στο insomnia να πει "γι αυτο μην αγοραζετε android" , "οι android κατοχοι ειναι ασχετοι , ποζερια , αδερφες" και "αν δεν βγει ο CEO της google να ζητησει συγνωμη δημοσια και ειδικα στους insomniacs και μετα να μας παρει και μια *#@^ δεν θα ηρεμησουμε."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο για το πότε το πήρε πίσω ο Steve, η σιγή του φτάνει και περισσεύει... όπως προείπα, σαν βρεγμένη γάτα που έκανε την ζημιά, ξέρει ότι φταίει και ότι δεν την παίρνει να πει κάτι παραπάνω... :lol:

Και πριν που είπες την ανακρίβεια ότι το πήρε πίσω μετά το κράξιμο των υπολοίπων εταιρειών, αλλά και τώρα που μιλάς για "ένοχη σιωπή", έχεις άδικο. Για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα, ποτέ δεν πήρε κανείς τίποτα πίσω. Έδωσαν τη συνέντευξη τύπου (ολόκληρη συνέντευξη τύπου μπορείς να την πεις ό,τι θες αλλά όχι σιωπή), είπαν ό,τι είχαν να πουν εκείνη την ημέρα για να το κουκουλώσουν και τέλος. Ποτέ δεν πρόκειται να παραδεχτούν τη μαλακία που έκαναν.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πισω στο θεμα , μην ξεχναμε οτι και fix να βγαλει η google θα περασουν μηνες αν οχι χρονος για να το περασουν οι samsung , lg κλπ στις συσκευες τους...

Δυστυχως αυτο ειναι πιο σοβαρο θεμα απο το ιδιο το bug. Κι εγω προσωπικα εχω αντιμετωπισει το bug που μπερδευονται τα μηνυματα κι εμφανιζουν λαθος παραληπτη για καποια στιγμη.

 

Παρεπιπτοντως, οσον αφορα το bug, εμφανιζεται μοναχα σε οσους εχουν τις επαφες τους περασμενες στο gmail και οχι στο κινητο. Π.χ. εγω δεν εχω περασμενες επαφες στο κινητο αλλα στο gmail κι απο κει τις τραβαει το Android και καπου μπερδευεται το sync προς στιγμην. Μαλλον ειναι καιρος να τις αντιγραψω στο κινητο.

 

I think the problem is not with sms specifically but with contact sync. What has happened to me in the past is that somehow the wrong name got associated with a number. So I've answered my phone thinking it was one person, when it turned out to be another. Or I got a text from someone, and it turned out to be someone else. These have been rare and, thus far, benign, but it certainly could be a serious problem. It's been solved (after the fact) by going into the contact and deleting the second number (which belonged to a different contact altogether and shouldn't have been there), but really it shouldn't be happening.
Επεξ/σία από Hetfield
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πριν που είπες την ανακρίβεια ότι το πήρε πίσω μετά το κράξιμο των υπολοίπων εταιρειών, αλλά και τώρα που μιλάς για "ένοχη σιωπή", έχεις άδικο. Για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα, ποτέ δεν πήρε κανείς τίποτα πίσω. Έδωσαν τη συνέντευξη τύπου (ολόκληρη συνέντευξη τύπου μπορείς να την πεις ό,τι θες αλλά όχι σιωπή), είπαν ό,τι είχαν να πουν εκείνη την ημέρα για να το κουκουλώσουν και τέλος. Ποτέ δεν πρόκειται να παραδεχτούν τη μαλακία που έκαναν.

 

Βασικά είναι ανακρίβεια ότι το πήρε πίσω ή άδικο που χαρακτηρίζω ένοχη σιωπή την σιωπή αλλά δεν στήριξαν την θέση τους ότι και άλλες συσκευές έχουν το ίδιο πρόβλημα στον ίδιο βαθμό οπότε το πρόβλημα είναι καθαρά σχεδιαστικό αλλά από την άλλη παραδέχεσαι ότι ό,τι είπαν το είπαν για να τα κουκουλώσουν και ενώ τελικά γνωρίζεις και γνωρίζουν ότι έκαναν μαλακία (όπως την χαρακτηρίζεις) τελικά δεν το παραδέχονται.

 

Για μένα φίλε μου αυτός είναι ο ορισμός του προπετάσματος καπνού, της δημιουργίας εντυπώσεων προκειμένου να στραφούν αλλού τα φώτα της δημοσιότητας με την ελπίδα ότι περισσότεροι θα μείνουν με αυτή την εντύπωση και ότι οι απαντήσεις που θα δοθούν τελικά από τις υπόλοιπες εταιρίες δεν θα μου γυρίσουν μπούμερανγκ.

 

Έλα όμως που γύρισαν.

 

Το αποτέλεσμα;;; Στήριξε τις αρχικές κατηγορίες του ότι και τα άλλα κινητά επηρεάζονται στον ίδιο (ή έστω αντίστοιχο) βαθμό από τον τρόπο που τα κρατάνε;;; Και μην μου πεις ότι έγιναν αλλά δεν πήραν διαστάσεις και ότι ο vice-president Mark Papermaster που ήταν υπεύθυνος για το iphone έφυγε για άλλο λόγο από την εταιρία.

 

Δεν σου αρέσουν λοιπόν τα: "τα πήρε πίσω" ή η "ένοχη σιωπή";;;

Προτιμάς το "έκαναν μαλακίες" και "πήγαν να τα κουκουλώσουν";;;

 

Αφού λοιπόν αντιλαμβάνεσαι την ουσία ποσώς με προβληματίζει το αν θεωρείς τις εκφράσεις μου σωστές ή δίκαιες αφού δεν είναι τυπολάτρης.

 

mdr21, από την στιγμή που κάποιος εντοπίζει ότι μήνυμά του έχει πάει σε άλλο παραλήπτη αντιλαμβάνεται το πρόβλημα και αναζητά λύσεις και καταλογίζει ευθύνες. Το μεγαλύτερο αν θέλεις σφάλμα για μένα είναι που η ίδια η google δεν το έκανε θέμα προκειμένου να ενημερωθούν οι πελάτες της και να βρουν άλλες περισσότερο ή λιγότερο προσωρινές λύσεις μέχρι να διορθωθεί και όπως τα ίδια έλεγα και τότε με το bug στο alarm του iphone ότι η μεγάλη ευθύνη της apple δεν ήταν το bug αλλά το ότι το αποσιώπησε έτσι και τώρα που ξαναπαρουσιάστηκε το πρόβλημα στο alarm έτυχε να έρθει στην δημοσιότητα ένα γνωστό εδώ και μήνες bug που είχε να κάνει με αντίπαλη/ανταγωνιστική εταιρία.

 

Δεν υπερασπίζομαι την google αλλά το θέμα με το bug ήταν ήδη γνωστό ίσως όχι τόσο γνωστό όσο θα έπρεπε ώστε όλοι οι κάτοχοι κινητών android να πάρουν τα μέτρα τους και εκεί τίθεται θέμα αξιοπιστίας της όποιας εταιρίας όπου ο πελάτης γνωρίζει ότι το εκάστοτε προϊόν δεν είναι τέλειο αλλά περιμένει από την εταιρία να τον ενημερώσει για το όποιο ενδεχόμενο προβληματικής λειτουργίας οπότε και να μην βρεθεί εκτεθειμένος.

 

Φαντάσου λοιπόν να βγει και από πάνω και να ρίχνει τις ευθύνες στον κόσμο ότι δεν κρατά σωστά το τηλέφωνο ή ενώ το ξέρει ότι υπάρχει πρόβλημα στο alarm να αφήνει τον κόσμο στην χαρά να το ανακαλύψει μόνος του ή αντίστοιχα να μην του προτείνει να χρησιμοποιήσει άλλη εφαρμογή για τα μηνύματά του.

 

Το θέμα λοιπόν φίλε μου είναι πως και από ποιους προβάλλονται αυτά τα προβλήματα και για ποιο λόγο.

 

Κάποιοι θεωρούν ότι μέσω των επιλογών τους θίγεται η κρίση τους αν αυτά παρουσιάσουν κάποια προβλήματα και προκειμένου η επιλογή τους να αναδειχθεί και πάλι καλύτερη προσφεύγουν στην ανάδειξη προβλημάτων των άλλων προϊόντων/συσκευών/υπηρεσιών οπότε και έχουν μία αίσθηση ευχαρίστησης που τελικά έκαναν την καλύτερη επιλογή.

 

Όσοι λοιπόν αγοράζουν μία συσκευή για το brand της και το hype που δημιουργεί τελικά θα μπουν σε μία ατέρμονη διαμάχη για το ποια συσκευή είναι καλύτερη αφού έχει τελικά τα λιγότερα προβλήματα οπότε και επικεντρώνονται στα προβλήματα των άλλων αντί να αντιληφθούν την βαρύτητα των δικών τους και εκεί για μένα είναι το θέμα αφού αυτό το hype που συντηρούν είναι αυτό που "δικαιολογεί" την υπεραξία των προϊόντων τους που ενώ αυτά σαν υλικό δεν στοιχίζουν πάνω από $200 τελικά πωλούνται 3x~4x και όχι μόνο πωλούνται αλλά κάνει ο κόσμος ουρές έξω από τα καταστήματα για να τα αγοράσει πρώτος την ημέρα που θα πρωτοκυκλοφορήσουν, αγοράζοντας τυφλά χωρίς να έχει δει reviews και κριτικές και τελικά να γνωρίζει τι αγοράζει και αυτό μας αφορά όλους αφού τελικά οι τιμές συντηρούνται ή και ανεβαίνουν λόγω αυτής της καταναλωτικής συμπεριφοράς της μάζας, οπότε και χάνουμε όλοι μας και κερδισμένες βγαίνουν οι εταιρίες και το κακό διογκώνεται και διαιωνίζεται.

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά αλλά το κακό διαιωνίζεται απο τα 4 τηλέφωνα που έχει βγάλει η apple (που μόνο κακό δεν έκαναν στο χώρο); Και δε διαιωνίζεται απο τις άπειρες πλαστικούρες της Samsung με το άθλιο support, από τα αναρίθμητα ppc παλαιότερα και smartphones τώρα της Qtek/HTC που ήταν ο πρώτος διδάξας στο "προσφέρω τεχνολογία με το σταγονόμετρο" (αλλά με περίσσεια προβλημάτων/bugs και support από ...το xda-developers!) με αποκορύφωμα τις πρόσφατες πανάκριβες "απάτες" των Diamond 2 και Pro 2; OK...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...