Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Το Office 2010 πουλά ένα αντίγραφο το δευτερόλεπτο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε amd εκανα και ολα δουλευαν ρολοι πλην vga που δουλευε χωρις επιταχυνση φυσικα,το ειδα δεν μου εκανε γειαααααααααα

 

αμα θες να κανεις καλη δουλεια ψαχνεσαι,παιρνεις συμβατο hardware το στηνεις και δουλευεις κυριλε στο 1/4 της τιμης και ασε τα ψωνια να τα ριχνουν

 

και γω σε intel και ηταν μια χαρα.

 

Αλλα θελω και τα updates μου..

 

Και πληρη υποστηριξη-ανεση σε οτι hardware επιλεξω.

 

Τωρα πλεον, μονο σε vmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε amd εκανα και ολα δουλευαν ρολοι πλην vga που δουλευε χωρις επιταχυνση φυσικα,το ειδα δεν μου εκανε γειαααααααααα

 

αμα θες να κανεις καλη δουλεια ψαχνεσαι,παιρνεις συμβατο hardware το στηνεις και δουλευεις κυριλε στο 1/4 της τιμης και ασε τα ψωνια να τα ριχνουν

 

Ε, φυσικά όσοι έχουμε apple μηχανάκια είμαστε ψώνια και δεν ξέραμε τι να κάνουμε τα λεφτά μας...

 

Στο θέμα μας τώρα το non-ribbon menu του openoffice φαίνεται εύχρηστο σε όποιον δεν έχει δουλέψει msoffice.. Όποιος το συνηθίσει δεν το αλλάζει... Έχω στήσει άπειρα μηχανήματα και με τα 2 πάνω και όλοι καταλήγουν να χρησιμοποιούν το msoffice...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σου υπενθυμίζω τις τρελές πωλήσεις των windows 7

Που οφείλονται στο γεγονός ότι υπάρχει τεράστια αύξηση στην αγορά των φορητών και των branded pc. Η έξυπνη στάση της ms είναι ότι κρατάει τους κατασκευαστές από τον λαιμό. Κάτι που δεν μπορεί να κάνει στους συναρμολογητές.

 

Αυτό όμως δεν έχει γίνει ούτε σε ελάχιστο ποσοστό με το office. Οπότε την είδηση του αρχικού νήματος την θεωρώ απλά μια προσπάθεια δωρεάν διαφήμισης για το ms office.

 

Έχω στήσει άπειρα μηχανήματα και με τα 2 πάνω και όλοι καταλήγουν να χρησιμοποιούν το msoffice...

Άπειρα με γνήσιο ms office;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που οφείλονται στο γεγονός ότι υπάρχει τεράστια αύξηση στην αγορά των φορητών και των branded pc. Η έξυπνη στάση της ms είναι ότι κρατάει τους κατασκευαστές από τον λαιμό. Κάτι που δεν μπορεί να κάνει στους συναρμολογητές.

 

Αυτό όμως δεν έχει γίνει ούτε σε ελάχιστο ποσοστό με το office. Οπότε την είδηση του αρχικού νήματος την θεωρώ απλά μια προσπάθεια δωρεάν διαφήμισης για το ms office.

 

 

Η είδηση είναι είδηση βρε kifina...το insomnia είναι και ενημερωτικό site,εντάξει μην είμαστε τόσο υπερβολικοί...το ίδιο θα μπορούσα να πω και εγώ και ο καθένας για ειδήσεις που αφορούν άλλες εταιρίες αλλά δεν πάει έτσι!!!Η συγκεκριμένη μάλιστα είδηση υπάρχει σχεδόν σε όλο το διαδίκτυο οπότε δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην υπάρχει και στο insomnia.

Το αν έχει τώρα ο κόσμος το ms office 2010 ή το 2007 ή το 2003 πάλι κερδισμένη είναι η MS απο τη στιγμή που τρέχουν τα laptop-desktop στην πλειοψηφία τους το ms office....μετά απο 1-1μιση χρόνο κυκλοφορίας του office 2010 μπορούμε να κάνουμε και ένα συνολικό απολογισμό για το πως πήγε και η έκδοση 2010 όσον αφορά τις επίσημες πωλήσεις(συμπεριλαμβάνονται εννοείται και τα μη-νόμιμα)!!!

Anw εγώ κλείνω εδώ με το θέμα office δεν έχω άλλωστε κάτι άλλο να προσθέσω...καλή συνέχεια παιδιά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λέει ο kifinas, δεν είναι είδηση, είναι διαφήμιση. Ποιος ενδιαφέρεται αν πουλάει 1 αντίγραφο το δευτερόλεπτο ή αν πουλάει 1 στα δέκα δευτερόλεπτα;;; Μετοχές της microsoft έχουμε ή είμαστε παπαγαλάκια που θα φουσκώσουμε την μετοχή της;;;

 

Μου αρέσει που κάποιοι το παίρνουν πάνω τους και υπερασπίζονται το proprietary λογισμικό έναντι του open source. Τελικά ή είμαστε εξαιρετικά αφελείς ή πολλοί επαγγελματίες υπερασπίζονται τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους.

 

Το ότι παραπάνω από τις διπλάσιες πωλήσεις διαμοιράζονται πειρατικά και μπορεί να το δει κάποιος από τα views σε warez και τα στατιστικά στους trackers προφανώς και δεν προβληματίζει κανένα αφού είναι προτιμότερο να τα πάρουν τσάμπα και να τα μάθουν παρά να πάνε σε δωρεάν και ανοικτό λογισμικό, αφού κάποια στιγμή που θα τα χρειαστούν στην δουλειά τους θα αναγκαστούν να τα αγοράσουν, έλα μου όμως που πλέον δεν περνάει αυτή η τακτική και στους μεγάλους δημόσιους οργανισμούς θα επικρατήσει το ελ/λακ.

 

Οι λοιποί ιδιώτες ας κάνουν ό,τι καταλαβαίνουν και ας χρησιμοποιούν ό,τι τους εξυπηρετεί καλύτερα και ας σταθμίζουν αυτή την ευχρηστία με το οικονομικό κόστος γιατί τελικά ελάχιστοι είναι αυτοί που μπορούν να υποδείξουν στην δουλειά τους τι δεν τους καλύπτει το open office, από εκεί και πέρα όμως ποιοι υποστηρίζουν ότι το Ελληνικό δημόσιο θα πρέπει να πληρώνει άδειες στην microsoft και δεν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά με open source λειτουργικό και software;;;

 

Η ουσία είναι ότι η πειρατεία συντηρείται από τις ίδιες τις εταιρίες που βλέπουν ότι η εναλλακτική λύση είναι και αυτή δωρεάν οπότε και αφήνουν λάσκα τα λουριά με αποτέλεσμα οι χρήστες από πολύ μικρή ηλικία να μπαίνουν σε αυτή την λογική, να μαθαίνουν συγκεκριμένα προγράμματα και λειτουργικά οπότε από την μία να έχουν μελλοντικά σίγουρους πελάτες ενώ από την άλλη μέσω της πιστοποίησης γνώσεων να ζητούν από τις κυβερνήσεις να χρησιμοποιούν το λογισμικό τους στο οποίο οι υποψήφιοι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν ήδη πιστοποιημένες γνώσεις.

 

Αντίστοιχη λοιπόν κίνηση πρέπει να γίνει και για το ελ/λακ και να χορηγούνται πιστοποιητικά από το ίδιο το σχολείο στο οποίο θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο ελ/λακ, ενώ από την άλλη το δημόσιο θα πρέπει να δέχεται πλέον μόνο αυτά τα πιστοποιητικά αφού σε αυτό το λογισμικό θα στραφεί και αυτή θα είναι η καλύτερη λύση και από θέμα κόστους εκπαίδευσης όσο και κόστους λειτουργίας από πλευράς δημοσίου που το πληρώνουμε εμείς οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει πλέον κανόνας... για να μάθεις ότι νεότερο από την κοινότητα του Linux και του ελεύθερου λογισμικού κοιτάς τα καινούρια topic του insomnia, διαλέγεις ένα που να λέει κάτι καλό για την microsoft, κάνεις ένα bookmark και 2 ώρες μετά μπαίνεις να διαβάσεις τι έχουν γράψει οι απανταχού επαναστάτες του πληκτρολογίου...

 

το κακό είναι ότι δεν δουλεύει και αντίστροφα αυτό να ενημερωνόμαστε και λίγο για τα νέα της microsoft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ps κανε hackintosh αν σου αρεσει το mac os και δεν θες να πληρωνεις κερατιατικα και μοστρες

Οσο και αν συμφωνώ μαζι σου αλλο τόσο διαφωνώ ως προς το κομμάτι ετούτο.

Το οτι θα γλυτώσει κάποιος χρήματα μεσα απο ενα hackintosh ειναι δεδομένο οχι ομως οσα θα γλυτώσει με windows - linux.

Βλέπεις το οτι για καθε τι χρειάζεται και μια πανάκριβη συσκευή της apple ειναι το πρόβλημα.

Δοκίμασε πχ να συνδέσεις την wm συσκευή σου και ελα πες μου για το αποτέλεσμα..

Μπαίνεις στο τρυπάκι να πάρεις iphone,iwork (το εχει και ο θείος βεβαίως βεβαίως) και i να μη πω και εγω.

Δυστυχώς ή ευτυχώς για ορισμένους η πολιτική που υπάρχει σε linux - mac και το support αυτων μας αναγκάζει αν οχι ολους τους περισσότερους να χρησιμοποιούμε την "πλατφόρμα" της MS.

 

Πλεον εμένα με ενδιαφέρουν μονο τα windows ος κυριο OS.

Το linux οσο το συμπαθώ τοσο το αντιπαθώ.

Το Mac os ωραίο, φοβερό με καλύτερες εφαρμογές, εύχρηστο αλλα μου σπάει της @@ μου καθε φορα που θελω να συνδέσω κάτι..

 

Οπότε το κομμάτι του os για αρκετούς παραμένει κλειστό και δεν νομίζω οτι υπάρχει εστω και ενας άνθρωπος στον πλανήτη ΓΗ που να ειναι 100% απο το λογισμικό που χρησιμοποιεί.

Ολα εχουν τα καλα τους και τα άσχημα τους γιαυτό τον λογο η ms με τα windows θα παραμένει πάντα πρώτη διότι εχει τουλάχιστον (κονε) το support..

 

Έχει γίνει πλέον κανόνας... για να μάθεις ότι νεότερο από την κοινότητα του Linux και του ελεύθερου λογισμικού κοιτάς τα καινούρια topic του insomnia, διαλέγεις ένα που να λέει κάτι καλό για την microsoft, κάνεις ένα bookmark και 2 ώρες μετά μπαίνεις να διαβάσεις τι έχουν γράψει οι απανταχού επαναστάτες του πληκτρολογίου...

 

το κακό είναι ότι δεν δουλεύει και αντίστροφα αυτό να ενημερωνόμαστε και λίγο για τα νέα της microsoft

χαχαχα σωστός ο παίκτης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λέμε ότι θέλουμε, το MS Office 2010 σφράγισε την απόλυτη κυριαρχία του συγκεκριμένου πακέτου έναντι οποιουδήποτε άλλου. Το Openoffice πλέον δεν μπορεί να συγκριθεί ούτε κατα διάνοια με το MS Office 2010 για κάποιον που κάνει κάτι πέρα απο τα βασικά. To ribbon είναι απίστευτο. Ναι και εμένα με ξένισε μέχρι να το συνηθίσω, αλλά μόλις το μάθεις ο παλιός ο τρόπος σου φαίνεται πάρα πολύ ελλειπής. Ναι οκ για το σπίτι το Openoffice είναι μια χαρά για να βγάζω τα κοινόχρηστα και τα έσοδα/έξοδα κτλ. Αλλά για επαγγελματική δουλειά μόνο MS Office. Αν είναι δυνατόν το Openoffice με τα μισα features να είναι πιό "βαρύ" πρόγραμμα απο το ολοκαίνουργιο MS Office 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει πλέον κανόνας... για να μάθεις ότι νεότερο από την κοινότητα του Linux και του ελεύθερου λογισμικού κοιτάς τα καινούρια topic του insomnia, διαλέγεις ένα που να λέει κάτι καλό για την microsoft, κάνεις ένα bookmark και 2 ώρες μετά μπαίνεις να διαβάσεις τι έχουν γράψει οι απανταχού επαναστάτες του πληκτρολογίου...

 

το κακό είναι ότι δεν δουλεύει και αντίστροφα αυτό να ενημερωνόμαστε και λίγο για τα νέα της microsoft

 

Κακώς χαρακτηρίζεις τους υποστηρικτές μίας εταιρίας επαναστάτες του πληκτρολογίου, επαναστάτες χωρίς αιτία να το καταλάβω αφού υπερασπίζονται τα κέρδη μίας εταιρίας έναντι μίας δωρεάν και αφιλοκερδής προσπάθειας και ίσως εκεί να οφείλεται η απουσία τους σε νήματα που αφορούν το ελ/λακ βλέπεις εκεί τι θα υποστηρίξουν, βασισμένοι σε ποιους και τι; :lol: :P

 

Από την στιγμή που βρίσκει λοιπόν η εταιρία και πουλάει, καλά κάνει από την άλλη όμως αυτοί οι αριθμοί χαρακτηρίζουν το ευρύτερο σύνολο αφού αυτή είναι η επιλογή τους και από την στιγμή που το συντριπτικό ποσοστό των χρηστών μπορεί να κάνει το ίδιο καλά την δουλειά του τόσο με proprietary λογισμικό όσο και με ελ/λακ, τίθεται το ερώτημα γιατί δεν στρέφονται στο τελευταίο και η απάντηση στο ερώτημα είναι η δύναμη της συνήθειας και η απέχθεια στο να μαθαίνουμε νέα πράγματα τα οποία δε δεν μπορούμε να βάλουμε και στο βιογραφικό μας, για αυτό και έγραψα στο προηγούμενο ότι στα σχολεία θα μπει ελ/λακ και τα παιδιά από μικρή ηλικία θα παίρνουν τα εφόδια που χρειάζονται χωρίς να καταλήγουν έρμαιο καμίας εταιρίας στο μέλλον. Αν θέλουν να χρησιμοποιήσουν proprietary καλώς να το κάνουν, αλλά όχι να είναι η μόνη τους λύση επειδή δεν έχουν επαρκείς γνώσεις και βάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλη χρονια.Ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να απενεργοποιησω το activation wizard για το ms office pro plus 2010 γιατι μου ζηταει να το κανω activate :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλη χρονια.Ξερει κανεις να μου πει πως μπορω να απενεργοποιησω το activation wizard για το ms office pro plus 2010 γιατι μου ζηταει να το κανω activate :shifty:

καλωσήρθες... το ότι είσαι ακόμα junior member δεν σημαίνει πως δεν έχεις διαβάσει τον κανονισμό... θα φας κανένα ban

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μου την ειπαν επειδη βαζω το ms office ε? και ψωνιο?

 

για να δω τι θα γραψω για να τους την πω

 

επαναστατες του πληκτρολογιου που φοριεται πολυ και γουσταρουν και ολα τα αλλα θιγμενα μπεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι δυνατόν το Openoffice με τα μισα features να είναι πιό "βαρύ" πρόγραμμα απο το ολοκαίνουργιο MS Office 2010..

 

Αυτό μπορεί να το σχολιασει καποιος υποστηρικτής του Openoffice?

Και τα δυο λογισμικά μου φαινονται λειτουργικά αλλά όπως και να το κάνεις το ms office είναι πιο glaμουρατο (ποσως με ενδιαφερει εμενα προσωπικά αυτό).

Αυτό που με ξενιζει είναι ότι μου φαινεται πιο βαρύ το Openoffice από το MS Office 2007 (εγώ αυτό χρησιμοποιώ ακόμα).

P.S : Αν ημουν επαγγελματιας δεν ξέρω τι θα χρησιμοποιούσα να ξεκαθαρισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...