Προς το περιεχόμενο

Intel Core i5 2500 Review


Aragorn Elessar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Συνεπώς είναι μία έξυπνη στρατηγική της Intel να συνεργάζεται με την Blizzard για να κανει Optimized το WoW, Starcraft και Diablo 3."

 

Απορώ πως θεωρείς έξυπνο για το συμφέρον σου, την τακτική CPU Optimization και Optimal Code Paths της Intel που σε εξαναγκάζει σε ολικό platform upgrade κάθε 2 χρόνια δημιουργώντας τεχνητά cpu bottlenecks επειδή έτσι γουστάρει και προκαλώντας ταυτόχρονα πρόβλημα στην αγορά των GPU.

 

"Από πλευρά encoding…υποκλινόμαστε! Ναι, είχαμε ακούσει ότι θα υπάρχει μία τεχνολογία με το όνομα AVX και ότι θα βοηθήσει στο video encoding, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν περιμέναμε να δούμε τόσο θεαματικά αποτελέσματα της τάξεως των 70% σε σχέση με οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην αγορά.

 

Από που και ως που η λειτουργία QuickSync χρησιμοποιεί AVX; Fixed function hardware είναι και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό review, απαράδεκτη όμως imho η πλήρης απουσία σύγκρισης με επεξεργαστές της AMD.

 

Έχει και η AMD cpus με ενσωματωμένη gpu; Ποια μοντέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και η AMD cpus με ενσωματωμένη gpu; Ποια μοντέλα;

 

Χαχ, αστείο, η AMD εδώ και 2 μήνες στέλνει τις μικρές Fusion APU της σε OEMS για υλοποίησή σε Netbooks και Laptops φέρνοντας μια πραγματική επανάσταση στην κατηγορία των Netbooks.

 

Παρουσίαση ήδη από τον Νοέμβριο του 2010.

http://www.youtube.com/watch?v=0Uy5o2Cej6Y

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)"Ελάτε στο club των 4 GHz άφοβα, γρήγορα και απροβλημάτιστα"

...παντα ηταν ευκολα τα 4ghz ακομα και με εναν 920 i7

2) * Μπούχου-μπόυχου :( Πέθανε το BCLK :(

* Επιτέλος θα κλοκάρουμε εύκολα :D χωρίς να διαβάσουμε ένα κάρο Guides. Αφού, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να αυξήσετε τον πολλαπλασιαστή (multiplier) ή αλλιώς CPU Ratio. :)

...ναι γιατι ο 2600k εχει ξεκληδωτo multi και ο 980x το εχει αυτο..για νεο μας το λετε?ασε ποθ αμα λογο χρηματων παρει κανεις την απλη εκδοση 2600 θα πρεπει να ασχοληθει με το bckl...

απλα..ΕΛΕΟΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Desktop έχει πραγματικές Full Programmable DirectX 11, OpenGL 4.0, OpenCL 1.1 Radeon GPUs και κάρτες γραφικων, σε αντίθεση με την Intel που δεν έχει τίποτα παρά μια δικαιολογία για ondie graphιcs σε desktop επεξεργαστές των 200-300 ευρώ που κανένας δεν θα χρησιμοποιήσει.

 

Ναι έχουν, σε αντίθεση με τους σπασμένους drivers της Intel για Linux.

 

http://semiaccurate.com/2011/01/02/sandy-bridge-biggest-disapointment-year/

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_2010_ayir&num=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@epivitor

Ειναι στα υπόψην μας τόσο η κατανάλωση ρεύματος που είναι πολύ σημαντική όσο και η σύγκριση με το AMD. Ο,τι μπορούμε κάνουμε. Πιστεύω είναι μια καλή αρχή, στην συνέχεια θα βελτιωθούμε και χαίρομαι που δίνεις feedback ;)

 

@Alchemist

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου. Ωστόσο δεν θα χαρακτήριζα την απουσία AMD "απαραδεκτη" . Απαραδεκτη θα ήταν αν ειχα AMD και βαριομουν να τον βαλω επάνω. Σου έχω νεα όμως, έχουμε συνεργασία με AMD και εννοείται πως στα επόμενα review θα κάνουμε συγκρίσεις ανάμεσα στις δύο εταιρίες . Τα ξενα sites που διαβαζεις βγάζουν λεφτα απο τετοια reviews, εμείς για την πλακα μας το κάνουμε.

 

@grimpr

Για το συμφέρον μου όχι, εγώ δεν παίζω παιχνίδια. Εγω εχω στησει το linuxαδκι μου και προγραμματιζω αραχτος στον Core Duo 8500@4GHz χρονια τωρα. Αλλά για κάποιον gamer, περισσότερες πιθανότητες έχει να παίζει StarCraft και WoW παρά Splinter Cell -- αυτό εννοώ σαν έξυπνη κίνηση. Τωρα σχετικα με τις αναβαθμισεις στις πλατφορμες τις Intel, το είπα και στο review εκει που μιλάω για νέα μητρική. Κλεψιμο είναι να ζητανε καθε τρεις και λιγο να αγοραζεις νεα μητρικη. Θα τους χαλαγε δηλαδη να εβγαζαν το 1366 και απλα να ειχε καποια pins disabled ;. Την AMD δεν την παίρνει να πουλήσει τρέλα με 5 sockets στην αγορα, οπότε έχει πολύ σωστά AM2++/AM3 και κάνεις αναβαθμιση σαν άνθρωπος.

 

Σχετικα με το QuickSync και το AVX ίσως δεν έγινα κατανοητός. Λάθος μου. Καταρχάς όπως διάβασες, μόνο δύο προγράμματα αυτή την στιγμή μπορούν να χρησιμοποιήσουν το QuickSync. Γιατί ; Γιατί στον κώδικα χρησιμοποιούνται διαφορετικές βιβλιοθήκες που έχουν να κανουν με την βελτιστοποίηση πάνω στο AVX. Το framwork κάθεται πάνω στο AVX, έχοντας σαν base scale τις x86 instruction (ούτε καν 64bit) οπότε κατά μία έννοια τα δύο αυτά πάνε μαζί ζευγαράκι. Δεν μπορείς να έχεις Sandy Bridge με QuickSync και χωρίς AVX. Αναγκαστηκα πρεπει να υποστηρίζει και τα δύο. Αυτό εννούσα . Αντίστοιχο φτιάχνει και η AMD τώρα με την Μπουλντούζα και το Fusion. Εχει πολύ ψωμί η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για το τεραστίων διαστάσεων review.

 

Θα ήθελα όμως να επισημάνω ότι τουλάχιστον όσον αφορά το τέστ στα παιχνίδια, το τέστ με την εξωτερική κάρτα γραφικών δέν είναι και το καλύτερο συγκρητικό τέστ, αν θέλουμε να παρουσιάσουμε πιό ρεαλιστικές συνθέσεις PC.

 

Ειδικά για το BF2, το οποίο και είναι GPU limited, o i5 2500 με τον i5 750 θα ήταν "κολλητά" στις αναλύσεις άνω της 1024Χ768 αν τα συστήματα φορούσαν μιά 5870 για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πάροδο του χρόνου θα κάνουμε περισσότερα reviews, κι έτσι θα εμπλουτίσουμε τα συγκρητικά διαγράμματα. Για την ώρα, προφανώς δεν μπορώ να ζητήσω απο την AMD 5870 διότι έχει φύγει η μπογιά της. Να την αγοράσω...κομμάτακι δύσκολο... ωστόσσο σύντομα έρχεται AMD X4 review και 6950 μαζί με 6970.

 

Όλα τα σχόλια λαμβάνονται υπόψην και θα κανουμε ότι μπορούμε για να βελτιωθούμε στις απαιτήσεις σας και σηκώσουμε τον πύχη ακόμα ψηλότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα τα παιχνίδια να μετριώνται σε max details.Σε low μετρούσαν τα περιοδικά το quake 3 κάποτε.Το ξέρω ότι σκοπός είναι να βρεθούν οι δυνατότητες του cpu και όχι της gpu, αλλά και πάλι θαρρώ πως πρέπει να μετρώνται σε πραγματικές συνθήκες.Τι να το κάνω εγώ σε medium πχ αν ο 2500 έχει σημαντική διαφορά από τους προηγούμενους επεξεργαστές, αν σε max έχει 1-2 καρέ.Αυτό θέλουν πιστεύω οι τωρινοί κάτοχοι να δουν για να διαπιστώσουν αν αξίζει ενδεχόμενη αναβάθμιση.

 

Η παρουσίαση πάντως είναι γενικότερα πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...