Προς το περιεχόμενο

Ποτά (πόσα να υπάρχουν άραγε ?)


xlapatsas4000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για να καταλάβω...τι είναι είναι προτιμότερο για best results ( :rolleyes: ); να επιλέξω κάποιο το οποίο έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε αλκοολ ή thujone;

Π.χ. το ένα είναι 60% με 24, και το άλλο 55% με31.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα καταλάβεις τίποτα από τη θουγιόνη πλέον. Δεν προσφέρει καν στη γεύση.

Γενικά, έχω πετάξει πολλά λεφτά σε αψέντι και πλέον η προσωπική μου άποψη είναι πως είναι ωραίο μα υπερεκτιμημένο, εκτός από 2-3 ελβετικά που είναι νέκταρ αν τα ετοιμάσεις σωστά. Μα και πάλι καθαρά γευστικά, το κλάσιμο είναι της αγίας αλκοόλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τούφα πως είναι δυνατόν κάτι άτομα να θέλουν να βάλουν κόλα στο Glenfiddich 15 yrs. Δηλαδή υπάρχουν αυτοί. Το Lagavulin είναι φουλ καπνός. Φαντάζομαι το Laphroaig. ¨εχουμε thread για ουίσκυ?

 

Για αυτούς που δεν γουστάρουν το ουίσκυ, ζητείστε σε ένα μπαρ σκέτο Glenfiddich 15άρι , πιείτε με μικρές γουλιές, χαλαρά και αν δεν σας αρέσει , μη το προσπαθήσετε το άθλημα. Είναι πολύ εύκολο ουίσκυ , γλυκό που εμένα μου φέρνει για μέλι.

 

http://jason-scotchreviews.blogspot.com/2010/10/review-jameson-irish-whiskey.html

 

Πολύ ενδιαφέρον Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη περνω μια κουερβο,με λεμονι και αλατακι και γινεμαι λιωμα ?

 

Εχει περισσοτερο φαση το να παρεις 2-3 τεκιλες με σφινοποτηρα σε ενα τραπεζι, παρα καποιο ποτου. ( κατα εμου και του αιδοιο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το γκλεν πρέπει να 'ναι πολύ entry level ουίσκυ, εγώ που μετά από μια κακή εμπειρία χρόνια πριν, το μυρίζω και μου σκάει το φαγητό στον ουρανίσκο, το γκλεν το 18άρι το αγαπώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο ουισκι, (μονο cardu στην κατηγορια αυτη πίνω) μπορείτε να μου πείτε κανένα καλό ποτό ?όπως έγραψα στο αρχικο ποστ για παραδειγμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...