Προς το περιεχόμενο

Mεγάλο πρόβλημα στα chipsets των Sandy Bridge, 300 εκατομμυριάκια χασούρα για την Intel.


grimpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mεγάλο πρόβλημα στα chipsets των Sandy Bridge, 300 εκατομμυριάκια χασούρα για την Intel.

 

http://blogs.barrons.com/techtraderdaily/2011/01/31/intel-shares-halted-for-news/?mod=yahoobarrons

 

Shares of Intel (INTC) have been halted on Nasdaq, apparently pending some news. The shares had been unchanged at $21.45 at last trade, around 9.54 AM, Eastern.

 

Update: Intel has announced a design flaw was found in a chip accompanying its recently released “Sandy Bridge” line of PC processors. A fix is expected to be issued in February, and the result will be a $300 million reduction to Q1 revenue, it said, and will reduce Q1’s expected gross margin percentage by 1 point, to 61%. Full-year gross margin is expected to be 63%, versus 64%, previously.

 

As Intel described the matter:

 

As part of ongoing quality assurance, Intel Corporation has discovered a design issue in a recently released support chip, the Intel® 6 Series, code-named Cougar Point, and has implemented a silicon fix. In some cases, the Serial-ATA (SATA) ports within the chipsets may degrade over time, potentially impacting the performance or functionality of SATA-linked devices such as hard disk drives and DVD-drives. The chipset is utilized in PCs with Intel’s latest Second Generation Intel Core processors, code-named Sandy Bridge. Intel has stopped shipment of the affected support chip from its factories. Intel has corrected the design issue, and has begun manufacturing a new version of the support chip which will resolve the issue. The Sandy Bridge microprocessor is unaffected and no other products are affected by this issue.

 

However, if you look at the numbers, it would appear the Q1 forecast has actually improved: the company now sees Q1 revenue of $11.7 billion, plus or minus $400 million, versus a prior view of $11.5 billion, plus or minus $400 million. Moreover, the full-year growth view is now “in the mid- to high-teens,” Intel said, on a percentage basis higher than the company’s prior expectation of approximately 10% that it offered on January 13th when it reported Q4 results.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 260
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

απ'ό,τι κατάλαβα αν δεν ανακαλέσει η Intel επίσημα τις μητρικές,το πρόβλημα μπορεί να εμφανιστεί κ μετά το πέρας εγγύησης?

κ δεν υπάρχει κ τρόπος διάγνωσής του από πρίν?

Αν ναι έχει να πέσει πολύ τρέξιμο με τα RMA!!

the horror για όσους έχουν αγοράσει καθώς κ για όσους ήθελαν να αγοράσουν ακόμα κ μετά το FIX αλλά σκέφτονται τους εδώ τυρέμπορες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζημιά δεν είναι 300 εκατομμύρια αλλά 700.

 

Total cost to repair and replace affected materials and systems in the market is estimated to be $700 million.

 

http://newsroom.intel.com/community/intel_newsroom/blog/2011/01/31/intel-identifies-chipset-design-error-implementing-solution

 

edit: Η ζημιά είναι ένα δισεκατομμύριο τελικά. 300 εκατομμύρια από τις χαμένες πωλήσεις και 700 εκατομμύρια από την αντικατάσταση των προβληματικών εξαρτημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κλασικές "παιδικές αρρώστιες" είναι, αλλά δεν μας λέει κατά πόσο επηρεάζεται η επίδοση του σατα. Και επειδή λέει "οτι μπορεί να μειωθεί" δεν το βλεπω να εφαρμόζουν RMA, τουλάχιστον στην Ελλάδα, αν δεν τους το πει η intel επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχημα μαντάτα για τους ανυπόμονους... καλό κουράγιο παιδιά...

 

The company expects to begin delivering the updated version of the chipset to customers in late February and expects full volume recovery in April. Intel stands behind its products and is committed to product quality. For computer makers and other Intel customers that have bought potentially affected chipsets or systems, Intel will work with its OEM partners to accept the return of the affected chipsets, and plans to support modifications or replacements needed on motherboards or systems. The systems with the affected support chips have only been shipping since January 9th and the company believes that relatively few consumers are impacted by this issue. The only systems sold to an end customer potentially impacted are Second Generation Core i5 and Core i7 quad core based systems. Intel believes that consumers can continue to use their systems with confidence, while working with their computer manufacturer for a permanent solution. For further information consumers should contact Intel at www.intel.com on the support page or contact their OEM manufacturer.

 

http://newsroom.intel.com/community/intel_newsroom/blog/2011/01/31/intel-identifies-chipset-design-error-implementing-solution?cid=rss-258152-c1-264102

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά τι ακριβώς σημαίνει αυτό?

Πως θα καταλάβουμε αν είμαστε στην ελλατωματική παρτίδα?

 

grimpr μια συμβουλή μόνο.

Προσπάθησε να κρύβεις που και που την χαρά σου που μπορεί να την 'πάτησαν' κάποιοι επειδή αγόρασαν γρήγορα επειδή είναι fanboys ή γιατί πολύ απλά κάποιοι έτυχαν να μάζευαν λεφτά καιρό και την ώρα που ήταν έτοιμοι για αγορά,'έπεσαν' πάνω στην αλλαγή και είπαν να πάρουν το καινούργιο για να μείνει,ή ακόμα καλύτερα απο εδώ μέσα να οδηγήθηκαν στην αγορά ενός sandybridge...

 

Aυτό το Ελληνικό στοιχείο του να πεθάνει η κατσίκα του διπλά μου επειδή είναι πιο καινούργια και δεν την έχω εγώ,ποτέ δεν την κατάλαβα,και ούτε πρόκειτε μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά τι ακριβώς σημαίνει αυτό?

Πως θα καταλάβουμε αν είμαστε στην ελλατωματική παρτίδα?

 

grimpr μια συμβουλή μόνο.

Προσπάθησε να κρύβεις που και που την χαρά σου που μπορεί να την 'πάτησαν' κάποιοι επειδή αγόρασαν γρήγορα επειδή είναι fanboys ή γιατί πολύ απλά κάποιοι έτυχαν να μάζευαν λεφτά καιρό και την ώρα που ήταν έτοιμοι για αγορά,'έπεσαν' πάνω στην αλλαγή και είπαν να πάρουν το καινούργιο για να μείνει,ή ακόμα καλύτερα απο εδώ μέσα να οδηγήθηκαν στην αγορά ενός sandybrige...

 

Aυτό το Ελληνικό στοιχείο του να πεθάνει η κατσίκα του διπλά μου επειδή είναι πιο καινούργια και δεν την έχω εγώ,ποτέ δεν την κατάλαβα,και ούτε πρόκειτε μάλλον.

 

Κάνεις μεγάλο λάθος φίλος εάν νομίζεις ότι χαίρομαι για ότι συνεβει σε χρήστες. ούτε χαιρέκακος είμαι ούτε κομπλεξικός απέναντι στους απλούς χρήστες, εξαρχής έγραφα την γνώμη μου ότι είναι νωρίς για αγορά πλατφόρμας Sandy Bridge, με λόγους που αρκετοί λίγο πολύ γνωρίζουν βασιζομένους στην εμπειρία μου, κάποιες πληροφορίες και την κοινή λογική, εαν είμαι αρκετές φορές καυστικός είναι για να πειράζω τα fanbois και να κοροϊδεύω την ίδια την Intel. Σταματάω εδώ λέγοντας ότι εάν παρόλα αυτά σε ενοχλούν τα posts μου και η παρουσία μου μπορείς ελεύθερα να με περάσεις στην λίστα του ignore σου, παρά ταύτα ότι μαθαίνω σαν πληροφορία που μπορεί να βοηθήσει θα το γράφω.

 

Για αρχή θα σου πρότεινα να κράξεις την ίδια την Intel που έσπευσε να κυκλοφορήσει την πλατφόρμα γρήγορα στην αγορά με αποτέλεσμα αυτό που συμβαίνει τώρα και όχι εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος φίλος εάν νομίζεις ότι χαίρομαι για ότι συνεβει σε χρήστες. ούτε χαιρέκακος είμαι ούτε κομπλεξικός απέναντι στους απλούς χρήστες, εξαρχής έγραφα την γνώμη μου ότι είναι νωρίς για αγορά πλατφόρμας Sandy Bridge, με λόγους που αρκετοί λίγο πολύ γνωρίζουν βασιζομένους στην εμπειρία μου, κάποιες πληροφορίες και την κοινή λογική, εαν είμαι αρκετές φορές καυστικός είναι για να πειράζω τα fanbois και να κοροϊδεύω την ίδια την Intel. Σταματάω εδώ λέγοντας ότι εάν παρόλα αυτά σε ενοχλούν τα posts μου και η παρουσία μου μπορείς ελεύθερα να με περάσεις στην λίστα του ignore σου, παρά ταύτα ότι μαθαίνω σαν πληροφορία που μπορεί να βοηθήσει θα το γράφω.

 

Για αρχή θα σου πρότεινα να κράξεις την ίδια την Intel και όχι εμένα.

Θα το σταματήσω λοιπόν και εγώ εδώ.

Το αν θα κράξω την Intel αφησε το σε εμένα.Είμαι μεγαλό παιδί και ξέρω να 'κρίνω' και να βλέπω τις όποιες παραφωνίες.

Επίσης η λέξη fanboy δεν χαρακτηρίζει μόνο αυτούς που λένε καλά λόγια και αγοράζουν μια συγκεκριμένη μάρκα.Fanboys λέγονται και αυτοί που συνεχώς λένε αρνητικά πράματα για μια εταιρία,δεν αναγνωρίζουν οτι ισως κάποιες φορές είναι πιο μπροστα στην τεχνολογία (με τα σαφώς αρνητικά,λέγε καινούργια sockets που το κάθε fanboy την πληρώνει) και πάει λέγοντας.Πρόσεξε λοιπόν γιατί πολύ εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος έτσι.

 

 

Αυτά και συνέχισε να μας ενημερώνεις όσο μπορείς όμως αντικειμενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...