Προς το περιεχόμενο

Η Apple μπλοκάρει εφαρμογή της Sony, απαγορεύει αγορές μέσα στις εφαρμογές


eAnagnostis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όχι μόνο αυτό. Υπάρχουν και χρήστες που όχι μόνο δεν θέλουν να πειραματίζονται αλλά θέλουν και αυτό που θα αγοράσουν να δουλεύει με την πρώτη αλλά και για 3+ χρόνια χωρίς να πρέπει να μάθουν τι είναι format, τι είναι registry, τι είναι crap cleaner, τι είναι defragmentation, τι είναι ιός...

 

Όπως επίσης υπάρχουν χρήστες που εκτιμούν την υπηρεσία του help, την δυνατότητα να ψάχνεις κάτι μέσα στο μηχάνημα και να το βρίσκει το μηχάνημα για εσένα, χωρίς να περιμένεις μία μέρα και χωρίς να πρέπει να δοκιμάσεις 1000+ λογισμικά για αυτή την δουλειά.

 

Επίσης, υπάρχουν χρήστες που εκτιμούν το ότι καταγράφεις τις συσκευές που σου ανήκουν στο profile σου στην εταιρεία (σαν χρήστης και ιδιοκτήτης των μηχανημάτων τους), εκτιμάνε το ότι όταν αγοράσεις ένα ακόμα προϊόν της ίδιας εταιρείας θα συνεργάζεται με τα άλλα μηχανήματα (της ίδιας εταιρείας) λες και "γνωριζόντουσαν" από πριν... και άλλα πολλά...

 

Όταν λοιπόν βλέπει κανείς ότι αυτό υπάρχει και βλέπει ότι υπάρχει με συγκεκριμένο τρόπο για αρκετά χρόνια και του αρέσει και το θέλει...

 

τότε, ΛΟΓΙΚΑ, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι κάτι ξέρουν και κάνουν τις επιλογές που κάνουν σε αυτή την εταιρεία.

 

Ε... επειδή όμως κανείς δεν είναι τέλειος... εάν κάνουν και καμιά πατάτα... αυτοί θα χάσουν.

 

Μέχρι να αποδειχθεί όμως ότι την κάνανε... ας επιτρέψουν όσοι δεν έχουν MAC στους χρήστες MAC να απολαμβάνουν τις υπηρεσίες και ό,τι έχει να προσφέρει η Apple μέσα από τις επιλογές της.

 

Και να συμπληρώσω...

 

Εκτιμώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυτό το μάντρωμα της Apple.

 

Για αυτό δίνω τα λεφτά μου σε αυτή την εταιρεία... γιατί αγοράζω και την ευκολία να ΜΗΝ ΠΡΕΠΕΙ να μάθω τι ακριβώς θα γίνει όταν θα παραπεμφθώ να αγοράσω κάτι σε site κάποιου τρίτου..

 

Τι ασφάλεια θα έχω, τι όρους θα βρω, με ποιον λογαριασμό θα το αγοράσω, με ποια κάρτα μου και όποια άλλη λεπτομέρεια..

 

Δεν θέλω να ασχολούμαι με αυτά. Θέλω να έχω ΕΝΑ λογαριασμό, να νιώθω ότι είμαι προστατευμένος και με αυτόν και μόνο αυτόν να αγοράζω ό,τι θέλω και αυτό που θα αγοράσω να τρέξει και να είναι ασφαλές.

 

Μπράβο της λοιπόν που απαγόρευσε τις αγορές από τρίτους μέσα από το AppStore και μπράβο της που επέσπευσε τις διαδικασίες (όπως λέει και ένα άλλο άρθρο).

 

Δεν λέω ότι είναι κάτι δύσκολο... κάτι εξειδικευμένο ή ό,τι άλλο το να μάθεις με τι όρους αγοράζεις ή τι γίνεται όταν αγοράζεις από τρίτους...

 

Αλλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το μάθω. Δεν με νοιάζει...!

 

Μπράβο λοιπόν στην apple!

 

Φίλε νομίζω ότι η λογική σου δε σε τιμάει και πάρα πολύ (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Το "θέλω να δουλεύει out of the box", "αγοράζω μόνο από ένα μαγαζί", "δεν θέλω να μάθω" κι όλα αυτά επειδή "δε γουστάρω να ασχολούμαι" δεν δείχνουν ευσυνείδητο καταναλωτή. Γενικά το να είσαι απόλυτος σε μια μάρκα δείχνει οπαδό και όχι καταναλωτή. Εγώ έχω ένα iPhone, έχω ένα Samsung, το PC μου είναι φτιαγμένο κομμάτι κομμάτι και αν κάτι δε δουλεύει καλά γουστάρω να ψάχνω το γιατί και όχι να λέω απλά "θα αγοράσω ένα κλειστό κουτί που να κάνει τα μισά από αυτό το PC αλλά θα δουλεύει out of the box". Όχι. Θέλω να τα κάνει όλα και να έχω τον απόλυτο έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα Mac που ως τώρα έπαιρναν προγράμματα χωρίς να υπάρχει Mac App Store είχαν δηλαδή προβλήματα?

 

Επίσης, δεν είδα να έκανε σε κανέναν εντύπωση το απόσμπασμα από τη Wall Street Journal, που έλεγε ότι είναι πιθανό να ξεκινήσει έρευνα για το αν παραβιάζει τους αντιμονοπωλιακούς νόμους των ΗΠΑ η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Mac που ως τώρα έπαιρναν προγράμματα χωρίς να υπάρχει Mac App Store είχαν δηλαδή προβλήματα?

 

Επίσης, δεν είδα να έκανε σε κανέναν εντύπωση το απόσμπασμα από τη Wall Street Journal, που έλεγε ότι είναι πιθανό να ξεκινήσει έρευνα για το αν παραβιάζει τους αντιμονοπωλιακούς νόμους των ΗΠΑ η Apple.

 

Μα δεν έχεις καταλάβει πως άμα τους παραβιάζει θα πουν ότι οι νόμοι είναι λάθος, ή ότι βάλλουν την apple από παντού, τι περιμένεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε νομίζω ότι η λογική σου δε σε τιμάει και πάρα πολύ (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Το "θέλω να δουλεύει out of the box", "αγοράζω μόνο από ένα μαγαζί", "δεν θέλω να μάθω" κι όλα αυτά επειδή "δε γουστάρω να ασχολούμαι" δεν δείχνουν ευσυνείδητο καταναλωτή. Γενικά το να είσαι απόλυτος σε μια μάρκα δείχνει οπαδό και όχι καταναλωτή. Εγώ έχω ένα iPhone, έχω ένα Samsung, το PC μου είναι φτιαγμένο κομμάτι κομμάτι και αν κάτι δε δουλεύει καλά γουστάρω να ψάχνω το γιατί και όχι να λέω απλά "θα αγοράσω ένα κλειστό κουτί που να κάνει τα μισά από αυτό το PC αλλά θα δουλεύει out of the box". Όχι. Θέλω να τα κάνει όλα και να έχω τον απόλυτο έλεγχο.

 

Δεν συμφωνώ με αυτό. Αναφέρεσαι στην έννοια του καταναλωτή πολύ γενικά. Δηλαδή εσύ πχ θα έπερνες ένα αυτοκίνητο με την ίδια λογική? Αν κάτι δεν δουλεύει καλά στην ψηφιακή σου κάμερα την ανοίγεις για να ψάξεις τι συμβαίνει και "γουστάρεις" κιόλας?

 

Εαν θέλω να αγοράσω έναν υπολογιστή για να κάνω τη δουλειά μου με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα δεν είμαι ευσυνείδητος καταναλωτής? Ίσα ίσα, αυτός που επιμένει να αγοράζει ένα προβληματικό προιόν και να περνάει ώρες ολόκληρες ασχολούμενος με τα προβλήματα του, τη συντήρηση του και όχι τις λειτουργίες του, αυτός είναι ασυνείδητος καταναλωτής.

 

Αν αγοράζεις από συγκεκριμένη μάρκα και είσαι απόλυτος, είσαι σιγουρος ότι είσαι οπαδός? Γιατί αποκλύεις το ενδεχόμενο να είσαι απλά ευχαριστημένος με τα προιόντα και να μην υπάρχει λόγος να αλλάξεις? Και πάνω στο θέμα, βλέπεις συνέχεια γύρω σου απογοητευμένους Mac Users που συνεχίζουν να αγοράζουν από την Apple επειδή είναι οπαδοί??? Μήπως εσύ προσπαθείς να τους πείσεις ότι δεν είναι ευχαριστημένοι αλλά οπαδοί?

 

Και τέλος, τι περισσότερο κάνει ένα PC από ένα Mac? Μη μου πεις specs και νούμερα, τις επιπλέον μισές λειτουργίες θέλω να μου πεις. Μόνο τα games μου έρχονται στο μυαλό και αυτό είναι μόνο μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γινόμαστε offtopic. Το θέμα δεν είναι αν τα Mac είναι καλύτερα από τα PC ούτε αν το iPad είναι η καλύτερη ταμπλέτα που κυκλοφορεί. Αυτό είναι άσχετο με το αν οι συγκεκριμένες αλλαγές που έκανε η Apple στο App Store είναι δικαιολογημένες ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γινόμαστε offtopic. Το θέμα δεν είναι αν τα Mac είναι καλύτερα από τα PC ούτε αν το iPad είναι η καλύτερη ταμπλέτα που κυκλοφορεί. Αυτό είναι άσχετο με το αν οι συγκεκριμένες αλλαγές που έκανε η Apple στο App Store είναι δικαιολογημένες ή όχι

 

Στο τέλος όλα εκεί καταλήγουν δυστηχώς. Και το "καλύτερο" είναι σχετικό. Γι αυτόν που θέλει πχ να παίζει παιχνίδια ένας Mac δεν είναι καθόλου καλός. Για out of the box καταστάσεις, είναι καλύτερος.

 

Όσο αναφορά τις αλλαγές του App store είναι πολύ απλό.

 

Δικαιολογημένες για τα οικονομικά της εταιρίας, αδικαιολόγητες για τα δικά μας. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γινόμαστε offtopic. Το θέμα δεν είναι αν τα Mac είναι καλύτερα από τα PC ούτε αν το iPad είναι η καλύτερη ταμπλέτα που κυκλοφορεί. Αυτό είναι άσχετο με το αν οι συγκεκριμένες αλλαγές που έκανε η Apple στο App Store είναι δικαιολογημένες ή όχι

 

Είναι η λογική: "από την στιγμή που κάνει ένα καλό, θα πρέπει να κάνει και τα άλλα, οπότε να την υποστηρίξω..."

 

Μου θυμίζει την ιστορία του Hank...

 

Δικαιολογημένες για τα οικονομικά της εταιρίας, αδικαιολόγητες για τα δικά μας. :P

 

E αυτό λένε οι περισσότεροι από εδώ απλά μερικές φορές λίγο άκομψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε νομίζω ότι η λογική σου δε σε τιμάει και πάρα πολύ (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Το "θέλω να δουλεύει out of the box", "αγοράζω μόνο από ένα μαγαζί", "δεν θέλω να μάθω" κι όλα αυτά επειδή "δε γουστάρω να ασχολούμαι" δεν δείχνουν ευσυνείδητο καταναλωτή. Γενικά το να είσαι απόλυτος σε μια μάρκα δείχνει οπαδό και όχι καταναλωτή. Εγώ έχω ένα iPhone, έχω ένα Samsung, το PC μου είναι φτιαγμένο κομμάτι κομμάτι και αν κάτι δε δουλεύει καλά γουστάρω να ψάχνω το γιατί και όχι να λέω απλά "θα αγοράσω ένα κλειστό κουτί που να κάνει τα μισά από αυτό το PC αλλά θα δουλεύει out of the box". Όχι. Θέλω να τα κάνει όλα και να έχω τον απόλυτο έλεγχο.

 

 

Χώρια από αυτά που σου απάντησε ο D.Luffy,

 

ΝΑΙ, το θέλω να δουλεύει out of the box γιατί το ΠΛΗΡΩΝΩ. Δεν θέλω να ασχοληθώ να το μάθω γιατί το αγοράζω!

 

Και για να μπορέσω να το πληρώσω, εργάζομαι. Επίσης, έχω και ζωή... Έτσι... ΔΕΝ ΘΕΛΩ να σπαταλάω τον χρόνο μου και τον χρόνο από την εργασία μου, ξεκούρασή μου, ευχαρίστησή μου, οικογένειά μου και ό,τι άλλο ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ή ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.

 

Θα αγοράσω από αυτόν που ξέρει να κάνει καλά την δουλειά του και εάν μείνω ευχαριστημένος θα ξαναγοράσω και ξανά και ξανά.

 

Και η ευσυνειδησία του καταναλωτή δεν φαίνεται στο εάν θέλει να μαστορεύει συνέχεια αυτά που αγοράζει επειδή δεν δουλεύουν. Φαίνεται στο εάν ψάχνει ποια εταιρεία παράγει πράγματα που δουλεύουν και στο εάν δεν δουλέψει κάτι ότι θα κυνηγήσει τα δικαιώματά του.

 

Έτσι, ΜΠΡΑΒΟ στην Apple που φροντίζει έτσι ώστε να ΜΗΝ ασχολούμαστε εμείς με τέτοιες λεπτομέρειες. Μπράβο της που προσέχει τους ανθρώπους που δίνουν τα λεφτά τους στα προϊόντα της.

 

Είναι η λογική: "από την στιγμή που κάνει ένα καλό, θα πρέπει να κάνει και τα άλλα, οπότε να την υποστηρίξω..."

 

Γιατί η παραποίηση των γεγονότων είναι αγαπημένο σπορ των ανθρώπων;

 

Ένα καλό έκανε; Πρώτη φορά κάνει κίνηση στην αγορά η Apple; Εχθές βγήκε; Μόνο για ένα είναι ευχαριστημένοι οι άνθρωποι που έχουν Apple;

 

Τόσα χρόνια πρωτοπορίας δεν είναι ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ; (ποια πρωτοπορία; Μήπως από το ότι ΠΡΩΤΗ είχε παραθυρικό περιβάλλον σε "καταναλωτικούς" Η/Υ μέχρι το iPod, το iPhone και το iPad; )

 

Έτσι, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ που έκανε... είναι μία πορεία ΧΡΟΝΩΝ που μέσα από τα προϊόντα της και την μέχρι τώρα ιστορία, αποδεικνύει πως ό,τι έχει κάνει το έχει κάνει καλά.

 

 

E αυτό λένε οι περισσότεροι από εδώ απλά μερικές φορές λίγο άκομψα...

 

 

True.

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Τα κεφαλαία είναι αντί για bold. Μην παρεξηγηθεί κανείς πως φωνάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...