Προς το περιεχόμενο

Αρτοπαρασκευαστή έχει κανείς;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, panostom είπε

Εγω που την ειχα παρει περυσι, μπορω να σου πω πως βγαζει το 1.5 κιλο που λεει. Aφου αφησω την υγρασια να φυγει απο το ψωμι, το ζυγιζω.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση 

Έχεις βρει την σωστή αναλογία  σε υλικά για το παραδοσιακό ψωμί του χωριού , θυμάμαι την γιαγιά μου έκανε ένα νοστιμότατο ψωμί που το θυμάμαι ακόμη με προζύμι το έφτιαχνε :)

Επεξ/σία από triantafilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με προζύμι δεν έχω φτιάξει κάτι. Προτιμώ τη συνταγή που λέει για παραδοσιακό άσπρο ψωμί στο γαλλικό πρόγραμμα. Σ' όλες τις συνταγές να προσέξεις την ποσότητα της μαγιάς που λέει. Μη βάζεις πάνω από 8 γραμμάρια. Ξεχειλίζει. Με δοκιμές θα το μάθεις. Από αλεύρι βάζω τοσκες από μύλους Αχαιας.

Και το χωριάτικο ψωμί που λέει στο πρόγραμμα 1 βγαίνει καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, panostom είπε

Με προζύμι δεν έχω φτιάξει κάτι. Προτιμώ τη συνταγή που λέει για παραδοσιακό άσπρο ψωμί στο γαλλικό πρόγραμμα. Σ' όλες τις συνταγές να προσέξεις την ποσότητα της μαγιάς που λέει. Μη βάζεις πάνω από 8 γραμμάρια. Ξεχειλίζει. Με δοκιμές θα το μάθεις. Από αλεύρι βάζω τοσκες από μύλους Αχαιας.

Και το χωριάτικο ψωμί που λέει στο πρόγραμμα 1 βγαίνει καλό

Σε ευχαριστώ! 

12 ώρες πριν, Seldon68 είπε

500gr αλεύρι και 320ml νερό δοκίμασε για αρχή και μετά βλέπεις αν θέλεις να παίξεις λίγο με τις αναλογίες.

Ευχαριστώ  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας , 

Κατόπιν  4 δοκίμων με τα προγράμματα του κατέληξα στο συμπέρασμα ότι για να πετύχεις το παραδοσιακό χωριάτικο ψωμί το οποίο ζηλεύουν αρκετοί καλοί φούρνοι της Αθηνάς είναι να πειραματιστεις στο πρόγραμμα 16 το οποίο σε αφήνει να παίξεις με τους χρόνους παρασκευης ψωμιού .....έκανα ένα ψωμί  πεντα-νοστιμο 

Η  αδυναμία του οφείλεται στην χαμηλή αντίσταση 800W το οποίο το διόρθωσα με extra ψήσιμο (αμέσως μετά το πέρας του προγράμματος)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Ψάχνω για αρτοπαρασκευαστη... Βασικά έχω μπερδευτεί αν πρέπει να πάω σε κάτι φθηνό και όταν χαλάσει πέταμα ή ακριβό και όταν χαλάσει να πληρώσω το ανταλλακτικό όσο μισό καινούργιο... Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα   πριν  καμια 15ετια ειχα παρει εναν απο πρακτικερ μαρκα αλασκα, παντελως αγνωστο δλδ.Λειτουργει ακομα και το ψωμι που φιαχνει ειναι εξαιρετικο.Μονο αρνητικο οτι καμια φορα το σχημα του ψωμιου ηταν ατσουμπαλο δεξια πιο φουσκωμενο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, anikologr είπε

αν πρέπει να πάω σε κάτι φθηνό και όταν χαλάσει πέταμα

Και για τους φθηνούς βρίσκεις ανταλλακτικά. Έχω έναν του lidl εδώ και χρόνια και όταν χρειάστηκα βρήκα ανταλλακτικό κάδο καινούριο μαζί με τους αναδευτήρες με 10-12 ευρώ. Είχα ρίξει τότε μια ματιά και είδα ότι γενικά υπάρχουν ανταλλακτικά για ο,τι συμβεί. 

Αυτές οι συσκευές είναι φασον: ένα βασικό σχέδιο και αλλάζει η φίρμα ή τα πλαστικά. Επομένως ένα ανταλλακτικό κάνει σε δεκάδες μάρκες.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Και για τους φθηνούς βρίσκεις ανταλλακτικά. Έχω έναν του lidl εδώ και χρόνια και όταν χρειάστηκα βρήκα ανταλλακτικό κάδο καινούριο μαζί με τους αναδευτήρες με 10-12 ευρώ. Είχα ρίξει τότε μια ματιά και είδα ότι γενικά υπάρχουν ανταλλακτικά για ο,τι συμβεί. 

Αυτές οι συσκευές είναι φασον: ένα βασικό σχέδιο και αλλάζει η φίρμα ή τα πλαστικά. Επομένως ένα ανταλλακτικό κάνει σε δεκάδες μάρκες.

Βασικά ο λόγος που ψάχνω είναι γιατί χτες με πρόδωσε ένας moulinex που πήρα δανεικό από την μάνα μου. Προφανώς κάηκε η αντίσταση γιατί ρίχνει ρελε.. Όταν την αποσυνδέω ανάβει. Έλα που έψαξα όλο το ίντερνετ και δεν κατάφερα να βρω αντίσταση!! Ειδικά τώρα που θα ήθελα να την αγοράσω δικτυακά!!! Και επειδή τώρα είναι η περίοδος που χρειάζεται ο αρτοπαρασκευαστης είπα να πάω σε καινούργιο και όταν ανοίξουν τα μαγαζιά αν βρεθεί έχει καλώς... 

 

IMG_20200328_083726.jpg

Επεξ/σία από anikologr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, anikologr είπε

Ψάχνω για αρτοπαρασκευαστη... Βασικά έχω μπερδευτεί αν πρέπει να πάω σε κάτι φθηνό και όταν χαλάσει πέταμα ή ακριβό και όταν χαλάσει να πληρώσω το ανταλλακτικό όσο μισό καινούργιο... Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!!!

Όσο πιο πολλά watt τόσο καλύτερο. Εγώ έχω ένα της kenwood (b350) o οποίος βγάζει εξαιρετικό ψωμί, Αν και 645 watt είναι και αερόθερμος ώστε να ψήνεται και η πάνω μεριά. Δεν χρειάστηκε ποτέ να συνεχίσω για ακόμη λίγο σε φούρνο κτλ (οι αντιστάσεις συνήθως είναι τοποθετημένες κάτω από τη μέση). Απλά αν ξαναέπαιρνα θα κοιτούσα κάποιον που βγάζει 1.5 kg .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anikologr είπε

Έλα που έψαξα όλο το ίντερνετ και δεν κατάφερα να βρω αντίσταση!!

Για πες μοντέλο μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράγματι κι εγώ μόνο σε γαλλικά site τη βρίσκω, αλλά με τον κορωνοιο δεν παίζει να τη στείλουν σε λιγότερο από μήνα...

Έχω δει στο Περιστέρι (Μπουρνάζι) μια βιοτεχνία που φτιάχνει αντιστάσεις παντός ειδους. Μάλλον θα έχει και αλλού. Θα δοκίμαζα με τα χαρακτηριστικά της (ισχύ) και περίμετρο μπας και είχαν κάτι.

Αλλα, και πάλι, κακή εποχή να σου χαλάσει συσκευή...

 

Επεξ/σία από dtzgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dtzgr είπε

Και για τους φθηνούς βρίσκεις ανταλλακτικά. Έχω έναν του lidl εδώ και χρόνια και όταν χρειάστηκα βρήκα ανταλλακτικό κάδο καινούριο μαζί με τους αναδευτήρες με 10-12 ευρώ. Είχα ρίξει τότε μια ματιά και είδα ότι γενικά υπάρχουν ανταλλακτικά για ο,τι συμβεί. 

Αυτές οι συσκευές είναι φασον: ένα βασικό σχέδιο και αλλάζει η φίρμα ή τα πλαστικά. Επομένως ένα ανταλλακτικό κάνει σε δεκάδες μάρκες.

Πού βρηκες τον καδο; Ενημερωσε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...