Προς το περιεχόμενο

Αρτοπαρασκευαστή έχει κανείς;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις οδηγίες χρήσεις λέει σαφέστατα για σκόνη.

Άκουσες εσυ την μάνα σου...

 

Κάνε την συνταγή που έχω γράψει 2-3 σελίδες πριν να δεις τι φούσκωμα θα κάνει.

Με την ζυγαριά τα γραμμάρια, όχι με το μάτι της μαμάς...

Όλα με ζυγαριά τα ζυγισα. Δεν έβαλα σκόνη γιατί δεν είχα. Παρεμπιπτόντως, που θα βρω σκόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε ολα τα μαρκετ εχει.

η νωπη μαγια διατηρειτε απο 1εως 8 βαθιμους,μεχρι την ημερομηνια ληξεως.αν θελεις να κρατησεις για περισοτερο διαστημα,την βαζεις στην καταψυξη,αλλα αδυνατιζει,και για να κανει δουλεια,θελει διπλασια ποσοτητα απο οτι αν δεν ηταν στην καταψυξη.ειναι καλυτερη ποιοτικα απο τα φακελακια ξηρης,αλλα εχει αυτον τον περιορισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Επισκέπτης

Γεια σας , σκέφτομαι να πάρω έναν αρτοπαρασκευαστή από το eshop , πιος έιναι καλύτερος από τους δύο? 

 

http://www.e-shop.gr/artoparaskeyastis-530w-arielli-abm-1008-p-HAP.237202

 

http://www.e-shop.gr/artoparaskeyastis-bomann-bba-566-p-HAP.235402

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτούς, τον BOMANN BBA 566 με κλειστά τα μάτια.

 

Πρώτον έχω άλλο μοντέλο και δεν έχει βγάλει κιχ.

 

Δεύτερον, από τους δύο που παραθέτεις, είναι πιο πολλά watt, ΠΟΛΥ μεγαλύτερο κάδο και περισσότερα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η μάνα μου το παράτησε μετά την πρώτη χρήση.

Είναι στην αποθήκη πλέον και μάλλον θα μείνει εκεί για πάντα.

Της φαίνεται κουραστικό να ασχολείται με αυτό κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα πάρει τον silvercrest του lidl και μετά τον αρχικό ενθουσιασμό μπήκε στο ντουλάπι.Εντάξει 3 ώρες ρεύμα και υλικά και και και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει ανάλυση ένας συμφοριτης μέχρι το τελευταίο cent κ συμφέρει ο αρτοπαρασκευαστης. Ψάξτε πίσω τα μηνύματα. Και εμενα τις 1-2 πρώτες φορές δε βγήκε καλο, 4 χρονια τωρα δουλευεις ασταμάτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει ανάλυση ένας συμφοριτης μέχρι το τελευταίο cent κ συμφέρει ο αρτοπαρασκευαστης. Ψάξτε πίσω τα μηνύματα. Και εμενα τις 1-2 πρώτες φορές δε βγήκε καλο, 4 χρονια τωρα δουλευεις ασταμάτητα!

 

Δεν είπα ότι δεν βγήκε καλό..ίσα ίσα βγήκε σούπερ.Αλλά με το πρόγραμμα για το χωριάτικο ψωμί που έχει το βιβλιαράκι του αρτοπαρασκευαστή του lidl,έκανε 3 ώρες και 20 λεπτά.Τα υλικά γάλα-βούτηρο-ζάχαρη-ξηρή μαγιά-αβγά-αλάτι και 540 γραμμάρια αλεύρι,για ψωμί περίπου ενός κιλού.Τώρα ο συγκεκριμμένος έκανε τόσες ώρες?Τι να πω δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν βγήκε καλό..ίσα ίσα βγήκε σούπερ.Αλλά με το πρόγραμμα για το χωριάτικο ψωμί που έχει το βιβλιαράκι του αρτοπαρασκευαστή του lidl,έκανε 3 ώρες και 20 λεπτά.Τα υλικά γάλα-βούτηρο-ζάχαρη-ξηρή μαγιά-αβγά-αλάτι και 540 γραμμάρια αλεύρι,για ψωμί περίπου ενός κιλού.Τώρα ο συγκεκριμμένος έκανε τόσες ώρες?Τι να πω δεν ξέρω.

Γιατί ας πούμε δουλεύει συνεχώς 3 ώρες και 20 λεπτά χωρίς να αφήνει το ψωμί 2μιση ώρες να ξεκουραστεί και να φουσκώσει..

Ο αρτοπαρασκευαστής δουλεύει ΜΟΝΟ το 15λεπτο πάνω κάτω που ζυμώνει, και το τελευταίο μισάωρο πάνω κάτω που ψήνει. Τον υπόλοιπο χρόνο απλά τίποτα να φουσκώσει η ζύμη.

 

Επίσης, πόσο χρόνο νομίζεις ότι κάνει ο φουρνάρης να ετοιμάσει το ψωμί; Τόσο και περισσότερο, απλά έχει μεγαλύτερα ζυμωτήρια και μεγαλύτερους φούρνους και βάζει και μεγαλύτερες ποσότητες υλικών και βγάζει ποσότητα μεγάλη στο ίδιο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που η πλειονότητα αυτών, έχει χρονοδιακόπτη, που βάζεις όλα τα υλικά από το βράδυ ας πούμε, και το πρωί, ότι ώρα θέλεις, σε περιμένει φρέσκο ψωμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνταγή μου,όλα τα υλικά στο περίπου:

Περίπου 700 γρ.βιολογικό αλεύρι τύπου 550 

Περίπου 360-370 χλιαρό νερό.

Αλάτι,λίγη ζάχαρη,λίγο ελαιόλαδο,λίγο γάλα,κάπου 5 γρ. σκόνη Προζύμης από σίκαλη και 1 φακελάκι 3 γρ.βιολογική μαγιά σε σκόνη.Από καμιά φορά βάζω και ελάχιστη ρίγανη για γεύση 

Όλα μέσα,φροντίζω η μαγιά να είναι επάνω μόνη της.

Μόλις ξεκινήσει το ανακάτεμα,φροντίζω με προσθήκη αλευριού ή νερού ώστε να είναι σφιχτό το ζυμάρι.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...