Προς το περιεχόμενο

Η ΔΕΗ δίνει τη δυνατότητα online καταχώρησης των ενδείξεων του μετρητή


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να το δουμε το θεμα και απο αλλη οπτικη γωνια?ποιος ειναι σιγουρος οτι οι μετρησεις που κανουν ειναι σωστες?λιγα εχουν ακουστει για αυτο το θεμα?

εβγαλα φωτογραφια το ρολοι την ημερομηνια που ελεγε οτι θα γινει η μετρηση για να το τσεκαρω οταν θα ερθει ο εκκαθαριστικος,και ειδα 100kWh περιπου διαφορα προς τα πανω βεβαιως βεβαιως.θα μου πειτε ο υπαλληλος μπορει να εκανε την μετρηση μερικες μερες αργοτερα...και ποιος μου λεει οτι δεν εγινε εσκεμμενα ή οτι δεν ηρθε καν να μετρησει και με χρεωσαν με βαση τα περσινα πανω-κατω?

περιμενω να δω και τον επομενο εκκαθαριστικο για να τσεκαρω παλι και να πραξω αναλογως αν χρειαστει.

εν κατακλειδη,νομιζω οτι ετσι θα ειμαστε σιγουροι οτι πληρωσαμε για αυτα που καψαμε,και δεν ειναι το θεμα για τις 100kWh

αλλα για το γαμωτο της υποθεσης

 

και μια ερωτηση,ισχυει οτι τις μετρησεις τις εχουν δωσει σε ιδιωτες-εταιριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά αυτό με τις extra KWH δε νομίζω να παίζει. Αν γινόταν αυτό σε σχετικά συχνή βάση, ο μετρητής θα λεγε άλλα αντί άλλων σε σχέση με τον λογαριασμό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το δουμε το θεμα και απο αλλη οπτικη γωνια?ποιος ειναι σιγουρος οτι οι μετρησεις που κανουν ειναι σωστες?λιγα εχουν ακουστει για αυτο το θεμα?

εβγαλα φωτογραφια το ρολοι την ημερομηνια που ελεγε οτι θα γινει η μετρηση για να το τσεκαρω οταν θα ερθει ο εκκαθαριστικος,και ειδα 100kWh περιπου διαφορα προς τα πανω βεβαιως βεβαιως.θα μου πειτε ο υπαλληλος μπορει να εκανε την μετρηση μερικες μερες αργοτερα...και ποιος μου λεει οτι δεν εγινε εσκεμμενα ή οτι δεν ηρθε καν να μετρησει και με χρεωσαν με βαση τα περσινα πανω-κατω?

περιμενω να δω και τον επομενο εκκαθαριστικο για να τσεκαρω παλι και να πραξω αναλογως αν χρειαστει.

εν κατακλειδη,νομιζω οτι ετσι θα ειμαστε σιγουροι οτι πληρωσαμε για αυτα που καψαμε,και δεν ειναι το θεμα για τις 100kWh

αλλα για το γαμωτο της υποθεσης

 

και μια ερωτηση,ισχυει οτι τις μετρησεις τις εχουν δωσει σε ιδιωτες-εταιριες?

 

100Kwh δεν καιγοντε σε μερικες ωρες.

 

Η καταμετριση γινεται και απο τους εναπομηναντες ελαχιστους καταμετρητες της ΔΕΗ αλλα κυριως απο εργολαβους που πολακις χρησιμοποιουν αλλοδαπους.Αυτο σιγουρο 1000%.Εγω πληρωνα τον εργολαβο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό με τις extra KWH δε νομίζω να παίζει. Αν γινόταν αυτό σε σχετικά συχνή βάση, ο μετρητής θα λεγε άλλα αντί άλλων σε σχέση με τον λογαριασμό :)

 

για να καταλαβω,τι εννοεις οτι δεν ειδαν καλα τα ματια μου?εχεις τσεκαρει ποτε το λογαριασμο με το ρολοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω,τι εννοεις οτι δεν ειδαν καλα τα ματια μου?εχεις τσεκαρει ποτε το λογαριασμο με το ρολοι?

 

Μια χαρα ειδαν τα δικα σου ματια.Αυτουνου που πηρε την ενδειξη μαλλον εβλεπαν πουλακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100Kwh δεν καιγοντε σε μερικες ωρες.

 

Η καταμετριση γινεται και απο τους εναπομηναντες ελαχιστους καταμετρητες της ΔΕΗ αλλα κυριως απο εργολαβους που πολακις χρησιμοποιουν αλλοδαπους.Αυτο σιγουρο 1000%.Εγω πληρωνα τον εργολαβο .

 

κατι τετοιο ακουσα και ηθελα να το τσεκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω,τι εννοεις οτι δεν ειδαν καλα τα ματια μου?εχεις τσεκαρει ποτε το λογαριασμο με το ρολοι?

Όχι δεν υπονοώ πως λες ψέματα. Απλά, αν αυτή τη φορά για κάποιον λόγο χρεώθηκες +100KWh, την επόμενη θα χρεωθείς -100KWh. Αλλιώς με την πάροδο των ετών, το ρολόι θα χε καταλήξει να λέει 100.000KWh και στο λογαριασμό σου θα λεγε 110.000KWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο ακουσα και ηθελα να το τσεκαρω.

 

Ετσι ακριβως ειναι...Ηταν αντικειμενο μου που τωρα απλα το εποπτευω και ετσι ακριβως ειναι.

 

Η ειδικοτητα του καταμετρητη ειναι η πιο δημοφιλης στη ΔΕΗ ....Πανε κατα τις 7 και μισυ και κατα τις 11-12 ειναι σπιτι τους.Παιρνουν και γεναιο επιδομα καταμετρισης.

Ξερω συναδελφο συνταξιουχο τωρα που πηρε πτυχιο ΑΕΙ και δεν το κατεθεσε για να μην του αλλαξουν ειδικοτητα απο καταμετριτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν υπονοώ πως λες ψέματα. Απλά, αν αυτή τη φορά για κάποιον λόγο χρεώθηκες +100KWh, την επόμενη θα χρεωθείς -100KWh. Αλλιώς με την πάροδο των ετών, το ρολόι θα χε καταλήξει να λέει 100.000KWh και στο λογαριασμό σου θα λεγε 110.000KWh.

 

και ποιος μπορει να ειναι αυτος ο λογος?και αν το λαθος(ας πουμε λαθος) ηταν 1000kWh?θα επρεπε να το πληρωσω και μετα να περιμενω τον επομενο για να τα παρω αφου θα επρεπε πρωτα να τρεξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέα δεν έχω αλλά μια άποψη είναι ότι μπορεί να πέρασε μια βδομάδα μετά απ την ημερομηνία που αναγράφεται στον λογαριασμό, γιατί δεν προλάβαιναν αλλιώς.

Πάντως δε βλέπω πως μπορούν να σου «φάνε» χρήματα έτσι. Εκτός κι αν δεν κοιτάξεις ποτέ μα ποτέ τον μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη φορά το προηγούμενο δίμηνο έκανα την καταχώρηση της ένδειξης του μετρητή μου. Ο λογαριασμός ήρθε με σήμανση "ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΕΛΑΤΗ" αντί για "ΕΝΑΝΤΙ" ή "ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ".

 

Μια και στο κτίριο μας υπάρχουν και άλλα ρολόγια, είμαι σίγουρος ότι ο υπάλληλος της ΔΕΗ θα έρθει το επόμενο δίμηνο.

 

Ούτως ή άλλως το ενημερωτικό που ήρθε στον λογαριασμό μας έλεγε ότι η καταμέτρηση δεν καταργείται, αλλά θα συνεχίσει κανονικά κάθε τετράμηνο. Θεωρώ το μέτρο άριστο, αφού αφενός δεν είναι υποχρεωτικό για κανένα (αν θέλει να παραμείνει στο προηγούμενο σύστημα απλά δεν καταχωρεί ένδειξη) και αφετέρου μπορούμε να περιορίσουμε έστω και ελαφρά τον λογαριασμό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη φορά το προηγούμενο δίμηνο έκανα την καταχώρηση της ένδειξης του μετρητή μου. Ο λογαριασμός ήρθε με σήμανση "ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΕΛΑΤΗ" αντί για "ΕΝΑΝΤΙ" ή "ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ".

 

Μια και στο κτίριο μας υπάρχουν και άλλα ρολόγια, είμαι σίγουρος ότι ο υπάλληλος της ΔΕΗ θα έρθει το επόμενο δίμηνο.

 

Ούτως ή άλλως το ενημερωτικό που ήρθε στον λογαριασμό μας έλεγε ότι η καταμέτρηση δεν καταργείται, αλλά θα συνεχίσει κανονικά κάθε τετράμηνο. Θεωρώ το μέτρο άριστο, αφού αφενός δεν είναι υποχρεωτικό για κανένα (αν θέλει να παραμείνει στο προηγούμενο σύστημα απλά δεν καταχωρεί ένδειξη) και αφετέρου μπορούμε να περιορίσουμε έστω και ελαφρά τον λογαριασμό μας.

 

 

Αυτο δεν ειναι σιγουρο αν η καταναλωση υπολογιστει σε τετραμηνη βαση για να βγει εκκαθαριστικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tsiou, για λυσε μας τωρα την απορια. Εστω οτι εσυ δηλωσες 500 κιλοβατ. Στον λογαριασμο που σου ηρθε με την φραση "ενδειξη πελατη", αυτα τα 500 τα εχει γραμμενα και χρεωμενα (οπως κανει και στον εκκαθαριστικο), η απλα παλι χρεωνει εναντι, και θα σου τα βαλει ολα μαζι στον πραγματικο εκκαθαριστικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευρώ στα αφαιρεί,πατριώτ.

 

Δεν παίζουν ρόλο πόσες kWh ξόδεψες,αλλά πόσα € πλήρωσες έναντι.

 

Μετά πάνε σε δικιά τους αριθμητική πράξη,δίκην καραγκιοζοπαίχτη (μία του Καραγκιόζ,μία της Αλαΐας,μία του Κολλητηριού,μία του Μιλικκόκου κ.ο.κ.),υπολογίζοντας συνολικά ότι έκαψες 1900(π.χ.)κιλοβατώρες για όλο το εξάμηνο (αν χάσανε καμια μέτρηση είτε γιατί δεν πέρασαν είτε γιατί ήταν κλειδωμένα),χωρίς να λάβουν υπ' όψιν τους τη σταδιακή και μέχρι κάποιες μετρήσεις διαφοροποιημένη χρέωση...

 

Αυτά τα λαμόγια (Αθανασόπουλοι,Βουρλούμηδες κι ο άλλος ο ανεκδιήγητος της Τράπεζας της Ελλάδος) μας τη κάνανε τη ζημιά.

 

Υ.Γ.Έχει πάρει το μάτι μου ότι καταργήθηκε η σταδιακή χρέωση (από τόσες kwh ως τόσες αυτά,από εκείνες ως εκεί,τα άλλα κλπ)και λαμβάνουν υπ' όψι τους μία χρέωση για όλη τη κατανάλωση.

Άσε δε τη χρονομεριδιακή,δηλαδή είσαι τόσες ώρες στο σπίτι και καταναλώνεις όλη την παραγωγή σου σε λιγώτερες απ' όσες αν ήσουν όλη μέρα,πάρτα νάχεις.

 

Κάτι μου λέει ότι το μπαταξοκίνημα θάχει πολλούς οπαδούς,τούδε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...