Προς το περιεχόμενο

Η ΔΕΗ δίνει τη δυνατότητα online καταχώρησης των ενδείξεων του μετρητή


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρωταω γιατι σε εμας καμια φορα δεν ερχονται και καθολου, παρολο που τους εχουμε ενοχλησει επανληλειμενα στα τηλεφωνα. με αποτελεσμα να βαζουν μια μετρηση κατ εκτιμηση και να ερχεται στο τελος ενα μεγαλο νουμερο. θα βοηθησει καθολου αν το "μετραμε μονοι μας¨ και το καταχωρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωταω γιατι σε εμας καμια φορα δεν ερχονται και καθολου, παρολο που τους εχουμε ενοχλησει επανληλειμενα στα τηλεφωνα. με αποτελεσμα να βαζουν μια μετρηση κατ εκτιμηση και να ερχεται στο τελος ενα μεγαλο νουμερο. θα βοηθησει καθολου αν το "μετραμε μονοι μας¨ και το καταχωρουμε?

 

Λογικά ναι. Αν καταχωρείτε εσείς το πραγματικό νούμερο, θα πληρώνετε όσα καταναλώνετε κάθε δίμηνο, οπότε, αν και το συνολικό ποσό μπορεί να είναι το ίδιο, θα μοιράζεται καλύτερα μέσα στο έτος και δεν θα σας έρχεται ένας τεράστιος και 3-4 μικροί.

 

Το παλικάρι που είχε καταχωρήσει πρέπει να μας πει πώς έγινε η χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμολόγηση μου έγινε σύμφωνα με τις μονάδες που καταχώρησα. Τόσες κWh επί τόσα €/kWh = ...

 

Όπως είπα είναι η πρώτη φορά που το έκανα, και δεν μπορώ παρά να κάνω και εγώ υποθέσεις.

 

Αλλά... το προηγούμενο τετράμηνο η κατανάλωση μου ήταν πάνω από 1200kWh οπότε ανέβηκα κλίμακες...

 

Τώρα στις 500 τόσες, και άλλες τόσες ας πούμε το επόμενο δίμηνο, ΔΕΝ θα ανέβω κλίμακα/ες οπότε (θεωρώ ότι) κερδίζω την χαμηλή κλίμακα.

 

Ο λογαριασμός θεωρείται "ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ" οπότε εάν δεν τον πληρώσεις, επιφέρει διακοπή της ηλεκτροδότησης κλπ κλπ

 

 

PS Σκαναρισμένα αντίγραφα θα ποστάρω αυριο για του λόγου το αληθές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμολόγηση μου έγινε σύμφωνα με τις μονάδες που καταχώρησα. Τόσες κWh επί τόσα €/kWh = ...

 

Όπως είπα είναι η πρώτη φορά που το έκανα, και δεν μπορώ παρά να κάνω και εγώ υποθέσεις.

 

Αλλά... το προηγούμενο τετράμηνο η κατανάλωση μου ήταν πάνω από 1200kWh οπότε ανέβηκα κλίμακες...

 

Τώρα στις 500 τόσες, και άλλες τόσες ας πούμε το επόμενο δίμηνο, ΔΕΝ θα ανέβω κλίμακα/ες οπότε (θεωρώ ότι) κερδίζω την χαμηλή κλίμακα.

 

Ο λογαριασμός θεωρείται "ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ" οπότε εάν δεν τον πληρώσεις, επιφέρει διακοπή της ηλεκτροδότησης κλπ κλπ

 

 

PS Σκαναρισμένα αντίγραφα θα ποστάρω αυριο για του λόγου το αληθές :)

 

Μμμμ, πολυ ευχαριστο αυτο (απο ελληνοφρενεια παρμενο) :-)

Μα κι εγω αναρωτιομουν ποιος ο λογος να ξερει η δεη ποσα κιλοβατ εχεις στο διμηνο, αν δεν τα χρησιμοποιησουν και αν παλι στειλουν στο τετραμηνο ελεγκτη. Δεν εχει νοημα. Θα μου πεις πολλα δε εχουν νοημα στην ελλαδα, αλλα θεωρω οτι οικονομικα ισως τη συμφερει το να χασει ξερωγω καποια ευρω απο τους λογαριασμους (μη ανεβαινοντας κλιμακα), με το να μπορεσει αντι να εχει Χ υπαλληλους (η εξωτερικους εργολαβους μετρησης), να εχεις πλεον Χ/4.

Ιδωμεν, προεραιτικο ειναι, πολλοι θα το κανουμε για αρχη, και αν δουμε συμφερον, το συνεχισουμε, αν οχι, ας κατσουν με το site τους να το χαιρονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, νομιζω οτι με τις νεες τιμολογισεις, αν καψεις πανω απο 800 κιλοβατωρες πας σε φθηνοτερη κλιμακα απο οτι κατω απο τις 800.

 

Αν ειναι ετσι, ενω μεχρι τωρα το ''εναντι'' μας κατεστρεφε γιατι μας ανεβαζε κλιμακα και χρεωναν ακριβοτερα, τωρα οπου πανω απο τις 800 η χρεωση ειναι φθηνοτερη, τους συμφερει να μετραμε.

 

Οποτε αν εχεις καψει π.χ. 799 θα τις δηλωσεις και θα κοστολογηθεις ακριβοτερα.

 

Αλλα δεν νομιζω να γκρινιαξει και κανεις. Εδω τοσα χρονια οπου θησαυριζαν με το εναντι (αφου και λιγο να ειχες καψει και να ησουν σε χαμηλοτερη κλιμακα αυτοι το ανεβαζαν και πηγαινες στην επομενη) δεν μιλουσε κανεις.

 

Το μονο θετικο ειναι το να μην εχεις να πληρωσεις εναν εικονικο εναντι και με την πραγματικη μετρηση να σε παιρνει.

 

Κρατω επιφυλαξεις για το αν 100% σιγουρα χρεωνουν λιγοτερο την κιλοβατωρα οταν περασεις τις 800, κατι που πολλοι ειπαν οτι ειναι αδικο αφου πολλα φτωχα νοικοκυρια δεν καταναλωνουν πολυ ρευμα με αποτελεσμα να μην τις ξεπερνουν και να επιβαρυνονται πιο πολυ.

(κατι τετοιο ακουσα, αλλα δεν το εχω τσεκαρει ακομη σε λογαριασμο) αλλα εκανα copy-paste το παρακατω.

 

Σύμφωνα με τους πίνακες για την «εκτίμηση των μέσων μεταβολών», τα τιμολόγια ηλεκτρικού ρεύματος εκτιμάται ότι κατά μέσο όρο θα έχουν τις παρακάτω μεταβολές:

 

Αύξηση 11,1% για καταναλώσεις 0 - 800 kWh

 

Αύξηση 3,1% για τις επόμενες 200 kWh (801- 1.000)

 

Αύξηση 3,1% για τις επόμενες 200 kWh (1001- 1.200)

 

Αύξηση 2,7% για το τμήμα 1.201- 1.600 kWh

 

Αύξηση 1,4% για το τμήμα 1.601- 2.000 kWh

 

Αύξηση 2,2% για το τμήμα 2.001- 3.000 kWh

 

Μείωση 8,5% από 3.001 kWh και άνω.

 

Οποτε μαλλον τους συμφερει να μετραμε γιατι ισως εχουν εκτιμησει οτι κατα μεσο ορο δεν τις ξεπερναμε και ισως με το εναντι (οπως δουλευει το ηλεκτρονικο συστημα τους) ανεβαιναμε κλιμακα και χρεωνομασταν με λιγοτερη αυξηση.

 

Για να μην μιλησω και για αλλες απατες που συντελουνται χρονια τωρα οπως π.χ. να πληρωνει ο ενοικιαστης ενος διαμερισματος ΤΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warewolf, αυτό που λες εσύ είναι η αύξηση στην τιμή. Αυτό δεν σημαίνει ότι, με την αύξηση αυτή, η τιμή της κιλοβατώρας για <800 ξεπέρασε την τιμή της επόμενης κλίμακας. Δηλαδή οι πρώτες 800 κιλοβατώρες εξακολουθούν να είναι πιο φθηνές από τις επόμενες, αλλά όχι τόσο φθηνότερες όσο πιο παλιά.

 

Σύμφωνα με αυτά που ειπώθηκαν, εκτιμώ ότι όντως, αν σου βγουν 2 λογαριασμοί από 600 κιλοβατώρες, θα πληρώσεις και τους 2 με τη φθηνότερη κλίμακα. Λογικά, η ΔΕΗ το έχει υπολογίσει. Χάνει μεν κάποια λεφτά από αυτούς τους λογαριασμούς (λόγω αλλαγής της κλίμακας), αλλά με τις νέες τιμές τα λεφτά αυτά δεν είναι και τόσα πολλά. Γλιτώνει και τους εργολάβους που μετράνε τα ρολόγια, οπότε συνολικά τουλάχιστον δεν χάνει λεφτά. Ταυτόχρονα, ο καταναλωτής έχει ένα -μάλλον μικρό- όφελος στο ποσό που πληρώνει, οπότε κι αυτος είναι ευχαριστημένος. Μόνο οι εργολάβοι που θα μείνουν άνεργοι είναι χαμένοι.

 

Εγώ θα το δοκιμάσω πάντως και νομίζω ότι θα έχω όφελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

warewolf, αυτό που λες εσύ είναι η αύξηση στην τιμή. Αυτό δεν σημαίνει ότι, με την αύξηση αυτή, η τιμή της κιλοβατώρας για <800 ξεπέρασε την τιμή της επόμενης κλίμακας. Δηλαδή οι πρώτες 800 κιλοβατώρες εξακολουθούν να είναι πιο φθηνές από τις επόμενες, αλλά όχι τόσο φθηνότερες όσο πιο παλιά.

 

Πολυ σωστα λες.

ομως, ολα αυτα στο πλαισιο ενος ''κοινωνικου τιμολογιου'' ή οπως το διαφημιζουν τωρα, δεν σκεφτηκαν να κανουν μικρη αυξηση μεχρι τις 800. εκαναν μεγαλυτερη κι ας ηξεραν οτι ενας φτωχος θα προσπαθησει να κρατησει τις κιλοβατωρες χαμηλα.

Η απατη για εμενα ειναι οτι ενω λενε καναμε τοσο % αυξησεις στην ουσια ειναι μεγαλυτερες αν υπολογιστουν.

 

Οπως και να εχει, και εγω θα δοκιμασω να δωσω μετρηση απο τον μετρητη και αναλογα τα αποτελεσματα θα πραξω αναλογως. (αν και θα επρεπε να κατσω να υπολογισω τιμη κιλοβατωρας μεχρι 800+ 11% και τιμη κιλοβατωρας πανω απο 800+αυξηση 3% για να δω αν τελικα με συμφερει να κλεινω pc,tv, κλπ κλπ για να κρατηθω κατω απο το οριο των 800, ή η διαφορα ειναι μικρη και δεν αξιζει να στερουμαι καποιες καταναλωσεις (ψυχαγωγιας).

 

Αν τελικα ειναι μικρη, τοτε καλυτερα οπως ειπες και εσυ να δινουμε εμεις τις κιλοβατωρες για να μην μας στελνουν εναντι τις κιλοβατωρες του ιδιου μηνα του προηγουμενου ετους. (ο super ντουπερ αλγοριθμος που λεγαμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, να μιλησει και μια νοικοκυρουλα χαρωπη.. Απορω πως το κανει αυτο η ΔΕΗ, μιας και μεχρι τωρα οι χρεωσεις της ηταν καταχρηστικες...

Αν παρατηρησετε κατω στον λογαριασμο εχει μια σημανση που λεει "επομενη μετρηση στις ταδε του μηνος"

Ας τα παρουμε ομως απο την αρχη. Μας ερχεται η πρωτη δημηνια "εναντι" Χ ευρω.

Στην "επομενη μετρηση" ερχεται το συνεργειο- εξωτερικοι συνεργατες της ΔΕΗ με αλλοδαπους κυριως για αυτην την δουλεια ( για τα ενσημα και τις συνθηκες το επισημαινω, μην παρεξηγηθουμε) χτυπανε- σε βρισκουν -ανοιγεις καλως, ερχεται ο λογαριασμος-κλιμακωτος παντα ε;; Μην ξεχνιωμαστε- υπολογιζουν αφαιρουν προσθετουν ολα καλα.. Σχεδον... γιατι σαφως και αν δεν ειχαμε "εναντι" ,η διαιρεση του ογκου της καταναλωσης θα μας επεφερε κερδος.

Λυπαμαι που δεν ηξερα για το τηλεφωνο!! Σαφως και η ΔΕΗ το κανει.. χαχα πως το ειπατε... Για να παμε μπροστα; Μπα.. Μαλλον γιατι την εχουν σαπισει στις καταγγελιες ΚΕΠΚΑ και λοιποι οργανισμοι . !!Θελετε μηπως να σας πω τι γινεται αμα δεν μετρησουν τα ρολογια γιατι το συνεργειο δεν ερθει ποτε,ή γιατι "επομενη μετρηση 14 αυγουστου", ή γιατι δεν βρηκαν το κλειδι για τα ρολογια..

Τοτε κυριοι φατε εναντι δυο μηνες, βαλε οτι η μετρηση θα γινει για τετραμηνια αρα (2+2+2) 6 μηνες με κλιμακωτο τιμολογιο, χωρις διαιρεση ..βγαλε υπερτιμηση και ποσες κιλοβατωρες εχεις πληρωσει στην ανωτατη τιμ. Κλιμακα .. Χωρις λογο..

Παρανομη και καταχρηστικη ειναι η μεχρι τωρα τιμολογιακη πολιτικη της ΔΕΗ και μακαρι να σταματησουν να μας πιανουν κοροιδα. Κανονικα πρεπει να καταργηθει το εναντι της δημηνια στους λογαριασμους.. Μας κλεβουν κανονικοτατα!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού μας κλέβουν,καλή μου.Από το ζύγι στο Super Market (που το στρατσόχαρτο το πληρώνουμε prosuto),μέχρι την αυθαίρετη αύξηση (και λόγω μονοπωλίου) της αγαπημένης μας Δεούλας...'Η στην αναβάθμιση του Jeffrey ως εισπΑΚΤΩΡα μέσω διοδίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα. Βλέπω ότι το θέμα είναι ανενεργό από το 2011, αλλά ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως κάποιος  που ξέρει με βοηθήσει. Εχω βοηθηθεί πολλές φορές από το φόρουμ, για πολλά θέματα αλλά τώρα έκανα λογαριασμό γιατί θέλω τα φώτα σας.

Λοιπόν, αποφάσισα να δίνω μετρήσεις μόνη μου και αντί για "έναντι" να μοιράσω τις κιλοβατώρες. Αυτό το έκανα, όχι γιατί πίστεψα ότι θα "κοροϊδέψω" με τις μετρήσεις. Έδινα κανονικά τις κιλοβατώρες, αλλά σκέφτηκα ότι με το '"έναντι" πληρώνω ΦΠΑ σε ένα ποσό που δεν αντιστοιχεί σε τίποτα, ουσιαστικά. Και, φυσικά, με τις αυξήσεις που γίνονται τα τελευταία χρόνια έχουμε τρελαθεί.

Τον Αύγουστο 2014 έρχεται πρώτη φορά λογαριασμός με ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΕΛΑΤΗ, πιστωτικός (-174 ευρώ) γιατί μας επιστράφηκε το ΕΕΤΗΔΕ (άλλη βλακεία, όσοι κάναμε διακανονισμό μέσα στο έτος, αποδίδεται στην εφορία.....). Οι κιλοβατώρες, 1276 (μαζί με το νυκτερινό). 844*0,09456

Τον Οκτώβριο βγαίνει ο εκκαθαριστικός όπου μας αφαιρούν τα 174 ευρώ και οι κιλοβατώρες ήταν 1477 1115*0,0946. Το Δεκέμβριο ξανά, ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΕΛΑΤΗ, 1198 κιλοβατώρες 959*0,10252 (!!!!!). Το Φεβρουάριο 2015 1575 κιλοβατώρες, 1202*0,10252 ξανά. Οι διαφορές στους λογαριασμούς οφείλονται στις ημέρες πχ στις ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ είναι 54, ενώ στον εκκαθαριστικό 66.

Συγγνώμη που σας κουράζω, όμως έχει σημασία γιατί θα σας πω τι μου είπαν στο κατάστημα της ΔΕΗ της περιοχής μου. Αφού επικοινώνησα με το 11770 και μου είπαν ότι έχει γίνει λάθος χρέωση, στο κατάστημα η κυρία στην εξυπηρέτηση δεν ήξερε να μου απαντήσει, μας άφησε και πήγε σε ένα άλλο γραφείο να ρωτήσει και μας απάντησε τελικά, ότι «Όταν δίνουμε τις κιλοβατώρες ανά δίμηνο, γίνεται χρέωση παραπάνω». Φυσικά, διαρτυρηθήκαμε, ότι δεν το γράφει πουθενά, δεν το είδαμε πουθενά και πήγαμε να ρωτήσουμε την κυρία που το ισχυρίστηκε. Φυσικά, στο τέλος μας είπε ότι ΟΥΤΕ κι εκείνη ξέρει, ότι η προϊσταμένη έλειπε (ενώ καθόταν στο γραφείο της χωρίς να κάνει τίποτα, και με το κοινό ήταν μόνο δύο υπάλληλοι) και να ξαναπάμε από Δευτέρα.

Ψάχνω λοιπόν, να δω τι ισχύει, μήπως είναι πουθενά  αναγραμμένη αυτή η λεπτομέρεια ή μήπως μου λένε μπούρδες.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, ας με διαφωτίσει παρακαλώ.

Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, ίσως δεν χρειαζόταν τόση λεπτομέρεια και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Αφού επικοινώνησα με το 11770 και μου είπαν ότι έχει γίνει λάθος χρέωση, στο κατάστημα η κυρία στην εξυπηρέτηση δεν ήξερε να μου απαντήσει, μας άφησε και πήγε σε ένα άλλο γραφείο να ρωτήσει και μας απάντησε τελικά, ότι «Όταν δίνουμε τις κιλοβατώρες ανά δίμηνο, γίνεται χρέωση παραπάνω». Φυσικά, διαρτυρηθήκαμε, ότι δεν το γράφει πουθενά, δεν το είδαμε πουθενά και πήγαμε να ρωτήσουμε την κυρία που το ισχυρίστηκε. Φυσικά, στο τέλος μας είπε ότι ΟΥΤΕ κι εκείνη ξέρει, ότι η προϊσταμένη έλειπε (ενώ καθόταν στο γραφείο της χωρίς να κάνει τίποτα, και με το κοινό ήταν μόνο δύο υπάλληλοι) και να ξαναπάμε από Δευτέρα.

Ψάχνω λοιπόν, να δω τι ισχύει, μήπως είναι πουθενά  αναγραμμένη αυτή η λεπτομέρεια ή μήπως μου λένε μπούρδες.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, ας με διαφωτίσει παρακαλώ.

Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, ίσως δεν χρειαζόταν τόση λεπτομέρεια και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Μαλακιες σου ειπε.....Να τα ζητησεις αυτα γραπτως με την "απειλη" οτι θα καταφυγεις στον συνηγορο του καταναλωτη και θα δεις ποσο θα στρωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...