Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στα Windows για τα desktop του Γερμανικού Υπ. Εξωτερικών


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απόλυτα σωστή κίνηση...

 

Ο χαμενος χρονος για εξευρεση λυσεων σε open source και BETA λυσεις ειναι χειροτερο απο το να χαλας ενα ποσοστο χρηματων για ενα λειτουργικο το οποιο σκοτωνει σαν τα Windows 7 και Windows XP...

 

...ολα τα αλλα περι Mac psof και Psoflinux ειναι παραμύθια χωρίς δρακους!

 

Μη συγκρινεις ανόμοια πράγματα, άλλο τα PC ( Windows - linux - novell - κλπ) και άλλο τα MAC. ένα μηχάνημα που ειναι σχεδιασμένο απο τον πρώτο πυκνωτή ως προς το hardware μέχρι το τελευταίο του πρόγραμμα ως προς το software από μια ομάδα ανθρώπων είναι σίγουρο πως θα δουλεύει πιό σταθερά, σαν developer αν ξέρεις εκ των προτέρων ακριβώς το πρόγραμμα σου που θα δουλέψει οι πυθανότητες του να δουλεύει άψογα είναι πολύ περισσότερες.

Πόσες φορές έχεις κάνει format στο PC σου? πόσες φορές θα ξανακάνεις ακόμα? πόσες φορές έχεις χάσει κάποιο αγαπημένο σου προσωπικό δεδομένο απο το PC απλά και μόνο επειδή έχασες κάποιο *.dll? πόσα registry cleaning έχεις κάνει? πόσες μπλέ οθόνες έχεις δει? alt + Ctrl + Del? πόσες φορες τα έχεις πατήσει? Στα MAC όλα αυτά είναι άγνωστες λέξεις, τα προγράμματα απλά δουλεύουν... α το antivirus μη ξεχάσεις να το ανανεώσεις καθως τα Windows αντέχουνε 10 λεπτάκια εδώ έξω στο NET χωρις antivirus...

ασχολούμαι με PC απο το 1989 μέχρι και σήμερα ( το PC για κανένα παιχνιδάκι δηλαδή όχι τίποτε σοβαρό πλέον) και με τα MAC apo to 2003 μέχρι σήμερα. με τα linux όσο έκανα στη σχολή οι απόψεις μου είναι απο προσωπική εμπειρία και μόνο, εκφράζω όσα έχω δει με τα μάτια μου και όχι όσα μου έχουν πει... you should do the same... φιλικά πάντα.

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Η αλήθεια είναι ότι οι μεγαλύτεροι (όχι μόνο όμως) σε ηλικία υπάλληλοι είτε στο δημόσιο είτε σε οποιαδήποτε μεγάλη ιδιωτική εταιρία ακόμη και το office της microsoft δεν ξέρουν να χειρίζονται καλά-καλά. Πόσο μάλλον οτιδήποτε σε λίνουξ.

 

Ακριβώς. Δεν χρήζει βαθύτερης ανάλυσης το φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μεγαλο προβλημα στο open source οταν θελεις να στησεις καποιο νεο project πανω του.

 

ελαχιστες εταιριες θα εχουν την τεχνογνωσια, και θα χρεωσουν μια τιμη χ10 σε σχεση αν ετρεχαν windows. γιατι εκτος απο το project. πρεπει να λαβουν υποψη και ΠΟΛΛΑ αλλα πραγματα, πως ειναι στημενο το συστημα τι τρεχει πανω τι πυρηνες και πιαστο αυγο και κουρευτο.

 

αν ηταν windows ομως η τιμη για το project θα ηταν πολυ μικρη γιατι οι εταιριες που θα εδιναν προσφορα θα ηταν υπερπολλαπλασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Δεν χρήζει βαθύτερης ανάλυσης το φαινόμενο.

Δηλαδή τους πήρε 10 χρόνια να καταλάβουν ότι δεν την παλεύουν με το linux; :)

 

Εκτός κι αν υπάρχουν ασάφειες στην είδηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολύ απλά ζητήματα όπως είναι η επεξεργασία κειμένου, η επεξεργασία ενός εγγράφου που έχει δημιουργηθεί με word, μέσω openoffice ή και το αντίθετο μπορεί να γίνει ένας φρικτός εφιάλτης...

 

Κατά τα άλλα, δεν μπορώ να φανταστώ τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει ένα περιβάλλον ubuntu (ακόμα καλύτερα linux mint) σε έναν απλό υπάλληλο. Μήπως θα στενοχωρηθεί από το γεγονός ότι λόγω κάρτας γραφικών το flash animation δε θα 'ναι πολύ γρήγορο και δε θα μπορεί να φυτεύει κολοκύθια και πατάτες στο farmville του facebook εν ώρα εργασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τους πήρε 10 χρόνια να καταλάβουν ότι δεν την παλεύουν με το linux; :)

 

Εκτός κι αν υπάρχουν ασάφειες στην είδηση...

 

Έξι χρόνια λέει η είδηση.

Και δεν μου κάνει τόσο παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξι χρόνια λέει η είδηση.

Και δεν μου κάνει τόσο παράξενο.

Απλά είμαι της άποψης πως αν έχεις πρόβλημα χρήσης/προσαρμογής με νέο software, αυτό συμβαίνει τον πρώτο καιρό, δηλ. άντε 1-2 μήνες. Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι βραχυπρόθεσμα ακριβότερο;

1. αγορά hardware που υποστηρίζει ελεύθερο λογισμικό ή/και εγγραφή drivers

 

2. αγορά αδειών windows 7 + αναβάθμιση hardware που να σηκώνει windows 7

 

τι είναι μακροπρόθεσμα συμφερότερο;

 

1. δημιουργία κρατικού οργανισμού support και ανάπτυξης ελεύθερου λογισμικού για τις ανάγκες του κράτους

 

2. αγορά αδειών ιδιόκτητου λογισμικού, αναβαθμίσεων, υποστήριξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να τέθηκε ζήτημα ότι δεν παίζει farmville ο δημόσιος υπάλληλος της Γερμανίας (ήμαρτον, για έξυπνο το έγραψε αυτό; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εάν υπήρχε directX (=games) στα ubuntu εγώ θα τα έβγαζα τα windows 7. Έτσι και αλλιώς τη philips camera μου, τα 7 δεν την βλέπουν, ενώ τα ubuntu δεν έχουν πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να τέθηκε ζήτημα ότι δεν παίζει farmville ο δημόσιος υπάλληλος της Γερμανίας (ήμαρτον, για έξυπνο το έγραψε αυτό; ).

 

Αυτονόητο είναι ότι το ερώτημα ήταν ρητορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εάν υπήρχε directX (=games) στα ubuntu εγώ θα τα έβγαζα τα windows 7. Έτσι και αλλιώς τη philips camera μου, τα 7 δεν την βλέπουν, ενώ τα ubuntu δεν έχουν πρόβλημα..

wine + winetriks

 

Προσομοιώνω ένα σωρό παιχνίδια έτσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ ένα μηχάνημα που ειναι σχεδιασμένο απο τον πρώτο πυκνωτή ως προς το hardware μέχρι το τελευταίο του πρόγραμμα ως προς το software από μια ομάδα ανθρώπων

Θελεις να μας πεις οτι τα Intel CPU, καρτες γραφικων κτλ σε επίπεδο hardware, οπως και το BSD που τρεχει κατω απο το OSx ειναι δουλεια της Apple;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να μας πεις οτι τα Intel CPU, καρτες γραφικων κτλ σε επίπεδο hardware, οπως και το BSD που τρεχει κατω απο το OSx ειναι δουλεια της Apple;

Σάμπως τα άλλα προβληματα που είπε πως δήθεν αντιμετωπίζει στα Windows δείχνουν άνθρωπο που ασχολείται "από το 1989" με PC; Δεν αντέχει λέει 10 λεπτά χωρίς AV, κάνει συνέχεια format, χάνει τα dll και κάτι άλλα. Μιλάμε για power user, όχι αστεία... :mrgreen:

 

Δηλαδή οι Ρώσοι και ο Πουτιν είναι χαζοί που έφυγαν από Microsoft και πήγαν σε Linux;

Θα ξέρουμε σε 6 χρόνια! ^_^ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...