Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στα Windows για τα desktop του Γερμανικού Υπ. Εξωτερικών


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι και χεστήκατε G... εδώ αν το υπουργείου πάγου του Βορείου Πόλου βάλει linux ανοίγει και τόπικ (που κλείνει πάντα με την νόημα ότι φέτος είναι η χρονιά του linux... :P )

 

:lol: :lol: :lol:

Ζωγράφισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με τα custom λογισμικά που είναι απαραίτητο να τρέχουν σε windows:

 

υπάρχουν μια χαρά crossplatform λύσεις: java, python, web apps...

περί αποδείξεως ότι το Linux έχασε τη μάχη:

 

εντάξει αφού αποδείχθηκε, ας μπει στο χρονοντούλαπο κι εμείς καταντροπιασμένοι ας επιστρέψουμε στο υποφόρουμ μας.

ευτυχώς έρχεται ο Hurd. :P

 

γενικά:

 

η ελευθερία έχει το τίμημα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που έβαλα linux, δεν ξανασχολήθηκα με το λειτουργικό σύστημα και τη συντήρηση του παρα μόνο κατεβάζω αραιά και που τις ενημερώσεις. Μπαίνω σε οποιαδήποτε σελίδα και ανοίγω ΟΛΑ τα αρχεία, δίχως να έχω το άγχος οτι μπορεί να πάθει συνάχι ο υπολογιστής μου. Παιχνίδια δεν παίζω επειδή δεν μ αρέσει το σπορ. Με το open ofice μπορω να κάνω ακριβώς ο,τι έκανα με το office των παντζουριών. Σερφάρισμα με Firefox και google chrome, επεξεργασία εικόνας,ήχου,βίντεο, με τα αντίστοιχα προγράμματα, όλα τα περιφεριακά μου αναγνωρίζονται αυτόματα απο το Ubuntu και τρέχουν μια χαρά. Δηλαδή, για εμένα το μέσο χρήστη, τί μπορεί να είναι αυτό που δεν μπορώ να κάνω με το Ubutnu και μπορώ να το κάνω μονο με τα τρύπια παντζούρια; Φυσικά ο κυριότερος λογος που πεταξα τα παντζούρια, είναι η ασφάλεια του συστήματός μου που θεωρώ οτι είναι αυτό που προέχει έναντι όλων των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους παραπάνω συμφορουμίτες που ανέφεραν ότι το επιπλέον κόστος αναφέρεται στις custom εφαρμογές που χρειάστηκαν.

Δεν μπορεί ολόκληρο υπουργείο να χρησιμοποιεί μόνο office και outlook τα οποία μια χαρά τα κάνουν και τα openoffice και thunderbird.

Eπίσης δεν νομίζω ότι είναι θέμα πασιέντζας μιας και με 2 κλίκ εγκαθιστούν όσες πασιένζες θέλουν δωρεάν και δεν πιστέυω δημόσιοι υπάλληλοι να παίζουν στην δουλειά call of duty και crisis:-D .

Όσο για την φιλικότητα όσοι έχετε χρησιμοποιήσει linux τελευταία καταλαβαίνετε ότι δεν παίζει ως επιχείρημα, ούτε νομίζω ότι κάποιος χρήστης windows θα δυσκολευτεί να δουλέψει στο ubuntu σε απλές, καθημερινές λειτουργίες.

Όσο για τους drivers αυτοί στήνονται μια φορά, αν υποστηρίζεται το μηχάνημα από το λειτουργικό, τελείωσε δεν νομίζω να στήνουν κάθε μέρα εκτυπωτές διαφορετικής μάρκας ο καθένας.

Αλλά όταν θα ζητήσετε μια εφαρμογή λογιστικής ή διαχείρισης προσωπικού π.χ. δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές και όσες υπάρχουν είναι πανάκριβες και, ίσως, αναξιόπιστες. Εκεί έγκειται και το επιπλέον κόστος.

Αν υπήρχαν εταιρείες τοπικά ή και παγκοσμίως που να φτιάχνανε τέτοιες εφαρμογές τότε η επιλογή linux θα ήταν καλύτερη από τα windows μιας και το σύστημα linux και πιο σταθερό είναι και πιο αξιόπιστο για σκληρή και μακροχρόνια χρήση από ότι τα windows λόγω κατασκευής του (επειδή προέρχεται από το unix που σχεδιάστηκε και εξελίχθηκε για επαγγελματική χρήση και όχι από το ms-dos που βγήκε για home users).

Δεν είναι τυχαίο που κρατήσανε τους servers σε linux :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά ο κυριότερος λογος που πεταξα τα παντζούρια, είναι η ασφάλεια του συστήματός μου που θεωρώ οτι είναι αυτό που προέχει έναντι όλων των άλλων.

 

Οπως εχουμε ξαναπει, η ασφαλεια ενος λειτουργικου ειναι αναλογη με τα επιπεδα PEBCAK του χρηστη.

 

@twiner ....σκιαζονται ωρε τα παλουκαρια...??Ψηλα το κεφαλι!!

:D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tritonas00 : trolling = τρόπος ζωής (με την καλή έννοια) :mrgreen:

 

...χωρίς ωστόσο να γίνει αναφορά σε συγκεκριμένους αριθμούς.[...]

 

...Παράλληλα, ισχυρίζεται ότι υπήρξαν παράπονα από την πλευρά των χρηστών για απουσία συγκεκριμένων λειτουργικοτήτων, έλλειψη ευχρηστίας και χαμηλό επίπεδο διαλειτουργικότητας με άλλα συστήματα.

 

[...]Office 2010 και Outlook.

 

φταίω εγώ που τα παραπάνω δεν μου γεμίζουν το μάτι για απόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με τα custom λογισμικά που είναι απαραίτητο να τρέχουν σε windows:

 

υπάρχουν μια χαρά crossplatform λύσεις: java, python, web apps...

 

Κοίτα, δεν νομίζω πως μίλησε κάποιος για εφαρμογές που πρέπει οπωσδήποτε να τρέχουν σε Windows. Αυτό που είπαμε οι περισσότεροι, αν βέβαια δε μου διαφεύγει κάτι, είναι πως κατά πάσα πιθανότητα, η ανάπτυξη μιας τέτοιας custom εφαρμογής θα είναι ευκολότερη και λογικά θα κοστίσει λιγότερο αν αναπτυχθεί για ένα λειτουργικό σύστημα με το οποίο υπάρχει μεγαλύτερη εξοικοίωση.

 

Για να το κάνω πιό λιανά: Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός αλλά πιστεύω πως η ανάπτυξη μια εφαρμογής με "ψιλοστάνταρ" δυνατότητες σήμερα δεν γίνεται από το 0. Φαντάζομαι πως θα ήταν ασύμφορο για μια εταιρία να κάθεται να γράφει κώδικα ξεχωριστά ακόμα και για τυποποιημένες λειτουργίες, κοινές ανάμεσα σε πολλές εφαρμογές. Σκέφτομαι λοιπόν, μήπως προτιμούν να γράφουν για Windows επειδή έχουν μάθει π.χ. το .NET framework και αυτό τους βολεύει; Γιατί δεν έχουμε πολλά εμπορικά παιχνίδια για Linux; Μήπως και επειδή είναι πιο εύκολο για τις εταιρίες να δουλέψουν σε DirectX λόγω εξοικοίωσης;

 

 

Λύσεις λοιπόν υπάρχουν σίγουρα...Ποιά θεώρησαν όμως ως περισσότερο συμφέρουσα οι Γερμανοί και γιατί;

 

 

περί αποδείξεως ότι το Linux έχασε τη μάχη:

 

εντάξει αφού αποδείχθηκε, ας μπει στο χρονοντούλαπο κι εμείς καταντροπιασμένοι ας επιστρέψουμε στο υποφόρουμ μας.

ευτυχώς έρχεται ο Hurd. :P

 

Αν θες τη γνώμη μου, το Linux σίγουρα έχασε μια μάχη εδώ. Καλό θα ήταν εμείς που γουστάρουμε το open source να διδαχτούμε κάτι απ' αυτή την "ήττα". Το πόσο θέλει κάποιος να κάτσει να σκεφτεί είναι δικό του θέμα, για μένα πάντως είναι καιρός η κοινότητα του Linux αλλά και του open source γενικότερα να αρχίσει να ανοίγεται σε νέες ιδέες και ,γιατί όχι, να χρησιμοποιήσει και λίγο πιο επιθετικές τεχνικές marketing.

 

Το Linux κερδίζει κάθε μέρα έδαφος τα τελευταία χρόνια, μέσω του Android και αργότερα ίσως και του Google Chrome OS θα έρθει κάποια στιγμή που όλοι όσοι χρησιμοποιούν κινητό τηλέφωνο ή κάποιο είδος Η/Υ (netbooks, tablets) θα τρέχουν κάποια εκδοχή του. Για σκεφτείτε λιγάκι, τι κάνει αυτές τις "πειραγμένες" εκδοχές του Linux δελεαστικές και γιατί για τον ίδιο λόγο απέτυχαν άλλες διανομές όπως πχ το Ubuntu να "φέρουν το Linux στο desktop"; Γιατί το Υπ. Εξ. μιας εξαιρετικά ανεπτυγμένης χώρας, γνωστής για την τυπικότητα των κατοίκων της, προτιμά τελικά να γυρίσει στα Windows;

 

 

γενικά:

 

η ελευθερία έχει το τίμημα της.

 

Που πολλοί όμως δεν είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν...Και τέλος πάντων, είναι πολύ σχετική έννοια και αυτή... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και γραψανε όλοι να συμπληρώσω κι εγώ my 2 cents.

 

Όσοι απο σας ήσασταν ΙΤ σε εταιρεία που δούλεψε openoffice θα συμφωνήσετε οτι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ υπήρχε πρόβλημα συμβατότητας.

Χαρακτηριστικό τηλέφωνο: "γιατι δε μου ανοιγει το συννημενο στο μεηλ" ενω ειναι docx. Και ποια η αντίδραση; Είτε του λες να πει

στον πελατη/προμηθευτη να στο ξαναστειλει σε ανοιχτο προτυπο η βαζεις υπαλληλο με winbox και office να κανει την αλλαγη.

Χαρακτηριστικο τηλέφωνο 2:"Το σώζω rtf και στο οφις φαίνεται κανονικά και στο οπεν οι πίνακες χαλάνε."

 

Φαντάσου τώρα εταιρεία με 1500 ατομα.

 

Και πολλά άλλα παραδείγματα.

Επίσης όπως προειπώθηκε. drivers. σε ενα υπουργειο θα εχεις μηχανηματα απο 10 διαφορετικες παραγγελίες. Εκτυπωτές; Δε χρειαζεται να μιλήσω.

 

Συμφωνώ 100% με το κόστος υποστήριξης απο τα συμβόλαια.

 

Επίσης, κοστίζει περισσότερο να έχεις δικό σου υπάλληλο να ψάχνει παρά να το δίνεις έξω.

Δε θα πλήρωνες ποτέ υπάλληλο για να φτιάχνει καλώδια utp, θα τα αγόραζες έτοιμα.(πραγματικό παράδειγμα)

Με τον ίδιο τρόπο δε θα τον πλήρωνες να φαει χρόνο να βρει λύση σε bug για τον τελικό χρήστη.

 

Και τέλος, κόστος εκπαίδευσης. Άλλο να εχει αυτο που εχει στο σπιτι του αλλο κατι εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και γραψανε όλοι να συμπληρώσω κι εγώ my 2 cents.

 

Όσοι απο σας ήσασταν ΙΤ σε εταιρεία που δούλεψε openoffice θα συμφωνήσετε οτι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ υπήρχε πρόβλημα συμβατότητας.

Χαρακτηριστικό τηλέφωνο: "γιατι δε μου ανοιγει το συννημενο στο μεηλ" ενω ειναι docx. Και ποια η αντίδραση; Είτε του λες να πει

στον πελατη/προμηθευτη να στο ξαναστειλει σε ανοιχτο προτυπο η βαζεις υπαλληλο με winbox και office να κανει την αλλαγη.

Χαρακτηριστικο τηλέφωνο 2:"Το σώζω rtf και στο οφις φαίνεται κανονικά και στο οπεν οι πίνακες χαλάνε."

 

Φαντάσου τώρα εταιρεία με 1500 ατομα.

 

Και πολλά άλλα παραδείγματα.

Επίσης όπως προειπώθηκε. drivers. σε ενα υπουργειο θα εχεις μηχανηματα απο 10 διαφορετικες παραγγελίες. Εκτυπωτές; Δε χρειαζεται να μιλήσω.

 

Συμφωνώ 100% με το κόστος υποστήριξης απο τα συμβόλαια.

 

Επίσης, κοστίζει περισσότερο να έχεις δικό σου υπάλληλο να ψάχνει παρά να το δίνεις έξω.

Δε θα πλήρωνες ποτέ υπάλληλο για να φτιάχνει καλώδια utp, θα τα αγόραζες έτοιμα.(πραγματικό παράδειγμα)

Με τον ίδιο τρόπο δε θα τον πλήρωνες να φαει χρόνο να βρει λύση σε bug για τον τελικό χρήστη.

 

Και τέλος, κόστος εκπαίδευσης. Άλλο να εχει αυτο που εχει στο σπιτι του αλλο κατι εντελως διαφορετικης φιλοσοφιας.

 

άρα

καλά ήμαστε με τον "Μουμπάρακ" ! :mrgreen:

 

προφανώς εννοείς καί το πρόβλημα που έχουν τα διάφορα "όφις" της "αξιότιμης" εταιρείας, μεταξύ τους !

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι περισσότεροι από εδώ βλέπετε τα πράγματα με τα ματια του "κομπιουτερα", γι'αυτο και κατηγορειτε τον υπάλληλο και όχι το λογισμικό. Η ουσία είναι, (έχοντας δουλέψει 3 χρόνια σε εταιρία εμπορική, που οι χρήστες ήταν εντελώς άσχετοι με το αντικείμενο αλλα και αλλα 3 χρόνια σε εταιρία πληροφορικής), ότι ο κόσμος θέλει να κάνει τη δουλειά του. Και η δουλειά του δεν είναι να μαθαίνει κανένα λειτουργικό, το λειτουργικό είναι απλά το εργαλείο για να ακνει τη δουλειά του.

 

Όταν λοιπόν σε άτομα ηλικίας 40+ που δεν έχουν ξαναπιασει υπολογιστή ποτέ τους πετάς στη μούρη ένα pc, τους το κανείς για να είναι πιο παραγωγικοι, και από κει που όλα γίνονταν χερατα, τώρα να είναι μηχανογραφιμενα. Αυτοί έχουν τεραστεια δυσκολία ΑΛΛΑ είναι πιο εύκολο για ΣΈΝΑ να τους δείξεις το λειτουργικό που θες, θα το μάθουν, όπως θα μαθαινανε και τα win.

 

Επειδή όμως λίγο πολύ όλοι έχουν μάθει στα windows επειδή το marketing της apple και των Linux distros ήταν μηδενικό, είναι υπερβολικά δύσκολο να χρησιμοποιήσουν το Linux.

 

Η δυσκολία εδώ είναι διπλή, κατ'αρχας να ΞΕμαθουν τη λογική των windows και μετά να μάθουν το Χ διαφορετικό λειτουργικο!

 

Και όταν κάποιος γουστάρει, θα ασχοληθεί. Όταν όμως το μόνο που θέλει είναι να βγάλει τα νουμερακια για να τα δείξει στον προϊστάμενο της και να παει σπιτι της να ταισει τα παιδιά, sorry αλλα η μάχη για την εκπαίδευση του Linux έχει χαθεί πριν καν ξεκινήσει!

 

Όσο για την προπαγάνδα του Mac, αυτό το super υπέρ ντουπερ φιλικό προς το χρήστη λειτουργικο, 6 μήνες το άντεξα και το σουταρα.

 

Μερικές φορές απλά θέλεις να κανείς τη δουλειά σου και να όχι να ανακαλύψεις ξανά τον τροχό.

 

Καλώς η κακώς για ΔΟΥΛΕΙΑ σε workstation (client περιβάλλον) τα windows είναι μονόδρομος. Κοστίζουν, αλλα in the long run τα λεφτά τους τα βγάζουν και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο συμφορουμίτης από πάνω. Το περιέγραψε πολύ απλά κι εύστοχα σε πολλά σημεία του κειμένου του post.

 

Οι άνθρωποι στη πλειοψηφία τους δεν είναι ιδιαίτερα προσαρμοστικοί στο να μάθουν επί τόπου να χειρίζονται ένα διαφορετικό εργαλείο, άσχετα αν πολλοί από εμάς εδώ "όλα τα σφάζουμε, όλα τα μαχαιρώνουμε" γιατί έχουμε καεί. Θα έχετε προσέξει άπειρα posts στα απανταχού forums κατά καιρούς όπου σε μία ανανέωση λογισμικού μόλις πχ που αλλάζει θέση στην οθόνη μια μπάρα εργαλείων ή κάποια ρύθμιση και ο χρήστης αναφέρει "δε με βολεύει, με δυσκολεύει" ή αν πρόκειται για δοκιμή νέου λογισμικού "δε μπορώ, δε με βολεύει, δεν έχει αυτό και το άλλο, ξανάβαλα το άλλο που είχα" ή το κλασσικό "πώς να το κάνω ίδιο με το προηγούμενο που είχα;". Εδώ δηλαδή μερικοί δυσκολεύονται να προσαρμοστούν αν τους αλλάξεις τη θέση bookmarks στον browser, πόσο μάλλον τίποτα άλλο. Δε βλέπουμε όλοι τα PC με το ίδιο μάτι και δεν είναι όλοι νέοι με αυτά στο μυαλό τους, έχουν κι άλλες έννοιες όπως πχ καταστάσεις που ανέφερε ο polaki. Είναι τόσο απλό.

Όταν αλλάζεις εργαλείο, τότε το καινούργιο συνήθως απαιτείται να έχει ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΜΕΝΟ χειρισμό από το παλιό (αυτό ισχύει και στα πραγματικά εργαλεία χειρός και είναι ο λόγος να ανανεώσεις πολλές φορές μια εργαλειοθήκη, ένα μηχάνημα, ώστε να χρειάζεσαι λιγότερο χρόνο και λιγότερες ώρες εκπαίδευσης σε παλιούς και νέους υπαλλήλους) και όχι ίδιο ή χειρότερο. Το μαμημένο το user friendly δηλαδή, αφού μιλάμε για UI σε PC, έχει τεράστια σημασία. Όσο πιο ομαλή είναι αυτή η μετάβαση ή όσο πιο παιδικά απλοϊκό είναι το νέο από το προηγούμενο και κάνει περισσότερα > ευκολότερα, τόσο πιο σιγουρη είναι η ομαλή μετάβαση, αλλιώς ο υπάλληλος/εργάτης/κτλ ψάχνεται (και τα PC δεν είναι και ο καλύτερος τόπος για να πέσεις σε δίνη εκμάθησης).

 

 

Στο καλό, πώς βγήκε το σεντόνι, χα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με τα custom λογισμικά που είναι απαραίτητο να τρέχουν σε windows:

υπάρχουν μια χαρά crossplatform λύσεις: java, python, web apps...

 

Εννοεις οτι θα μπορουσα να ξαναγραφτουν για να τρεχουν παντου, οχι οτι εχει γινει. Δεν αμφιβαλλει κανεις για τη δυνατοτητα. Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι κανεις δεν θα αλλαξει κατι που του δουλευει, με σιγουρα οχι μικρο κοστος για να εξυπηρετησει καποια συγκεκριμενη ομαδα που θελει να κανει μεταβαση σε αλλη πλατφορμα. Ετσι υπαρχουν web apps και java applets που τρεχουν σωστα μονο σε IE6 ακομα.

 

 

φταίω εγώ που τα παραπάνω δεν μου γεμίζουν το μάτι για απόδειξη;

 

Για το outlook συγκεκριμενα ενα πραγμα εχω διαπιστωσει. Υπαρχουν πολλοι χρηστες που το θεωρουν σημαντικοτατο εργαλειο για τη δουλεια τους. Σε οσα περιβαλλοντα εργασιας εχω παει αυτο εχω παρατηρησει. Δεν ικανοποιουνται με κανενα εναλλακτικο. Δεν εχει να κανει με το ποσο σχετικοι ειναι (καποιοι ειναι πολυ δυνατοι χρηστες). Δεν το βλεπουν σαν ενα απλο mail client αλλα χρησιμοποιουν και αρκετες αλλες δυνατοτητες που δεν παρεχουν ουτε το thunderbird ουτε αλλοι παρομοιοι clients κατα τη γνωμη τους. Δυστυχως δεν μπορω να γινω συγκεκριμενος γιατι αν και μου εχουν εξηγησει δεν μπορω ουτε εγω να καταλαβω τι του βρισκουν γιατι μου ειναι παντελως αδιαφορο. Ουτε ημερολογια χρησιμοποιοω, ουτε ατζεντες, ουτε συγχρονισμους κανω. Και για mail client μονο ειναι σιγουρα overkill να ανοιγεις ολοκληρη τη σουιτα outlook.

 

Για μενα, μονο και μονο που σε κλειδωνει στο φορματ του και ο τροπος με τον οποιο by default αποθηκευει τις πληροφοριες του σε ενα τεραστιο Binary αρχειο μου φερνει αναγουλα. Αλλα η δουλεια σε ενα IT τμημα ειναι να ικανοποιει τους χρηστες, και οι χρηστες ψηφιζουν σταθερα outlook

 

 

 

Δεν είναι τυχαίο που κρατήσανε τους servers σε linux :rolleyes:

 

Καθολου τυχαιο. Τα περισσοτερα προβληματα που ειχαν ηταν ειτε χρηστικοτητας ειτε διαλειτουργικοτητας σε εφαρμογες. Το τι τρεχει στο backend ποσως ενδιαφερει (η αφορα καν) τους χρηστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο και αν δεν αρεσει στους fans του opensource λογικη και αναμενομενη κινηση. (παντα με οικονομικα κριτηρια)

 

αναμενομενα τα σεναρια οικονομικης συνομωσιας , αλλα οποιος εχει μια ιδεα πως λειτουργει ο κρατικος μηχανισμος ακομα και σε οργανωμενα κρατη μπορει να καταλαβει οτι δεν ειχε καμια τυχη το λινουξ.

 

 

SORRY που δεν εχει καμια τυχη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...