Προς το περιεχόμενο

Mixed Martial Arts (MMA)


A7X.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σιγα σιγα πιστευω θα εχουμε συμετοχη. Στην ελλαδα ετσι και αλλοιως δεν εχει καιρο που ασχολειται ο κοσμος. Περιμεναν πρωτα να γινει της μοδας εξω για να ακουστει και εδω. Φοβαμαι απλα οτι εδω θα εχει την αντιμετωπιση που ειχε το mma αρχικα στο εξωτερικο, δηλαδη κατι σαν ανθρωπινες κοκορομαχιες. Δεν βοηθαει και το σκηνικο με το κλουβι. Αλλα η αληθεια ειναι οτι προκειται για κανονικο σπορ, με πολους περιορισμους και κανονισμους που στην τελικη θα ελεγα το κανουν ποιο ασφαλη απο κατι boxing, american football....κτλπ. Πχ στο mma δεν υπαρχει περιτη βια, αν γινει knockdown σταματαει ο αγωνας, δεν εχει 10 count. Ο διαιτητης ειναι παντα ετοιμος να τους χωρισει. Οι περισοτεροι αθλητες εχουν το φιλοτιμο να κρατηθουν και να σταματησουν αμα δουν οτι ο αντιπαλος πεφτει αναισθητος και δεν ριχνουν εξτρα χτυπηματα. Για μενα οι αγωνες ειναι κατι ομορφο, ιδιως οταν ειναι ανταγωνιστικοι, διοτι βλεπεις τοσες πολλες τεχνικες να εφαρμοζονται. Το πραγματικα ωραιο ειναι οτι υπαρχει για καθε επιθεση και μια αμυνα, ειναι μια συνεχης μαχη τοποτθετησης, χρονισμου, γρηγοραδας. Γι αυτο ισως καποιος που βλεπει προχειρα λιγους αγωνες, να μην καταλαβενει τι γινεται σε πολλες θεσεις και να ψαχνει μονο τα τρελα χτυπηδια και το knockdown. Να βαριεται οταν τους βλεπει στο εδαφος και παλευουν να περασουν την αμυνα (guard) και να ανοιξουν λαβες (submisions). Η οταν ειναι στο clinch (πχ που κολανε στα συρματα). Η οταν μετρανε υπομενετικα ο ενας τον αλλο. Ναι συμφωνο οτι οι μαχες brawl, που πεφτουν κλωτσομπουνιδια συνεφο και ατσαλα, ειναι ποιο εντυπωσιακες. Αλλα ο πραγματικος φαν διασκεδαζει με ολες τις μορφες της μαχης, ειτε στο εδαφος, ειτε στο wrestling, sto clinch, sto juijutsu....

 

 

Τωρα για ελληνικα τουρνουα, οχι δεν ηξερα τιποτα. Απο εσενα τα εμαθα. Ειδα 2-3 βιντεακια στο youtube αλλα δεν ενθουσιαστικα. Λιγο οι βλαχοφωναρες απο τους τρυγυρω να φωναζουν, σηκωωω, βαραααα, κατσσεεε και οτι αλλο απλο και ασχετο. Λιγο οτι μου ειδενε την αισθηση οτι εμοιαζε με μαζοξη αλλοδαπον ερασιτεχνων. Λιγο οτι δεν μου φανηκαν ανταγωνιστικα, πχ ο ενας εμοιαζε να ξερει τι του γινεται και να εχει λιγο τεχνικη και ο αλλος ηταν σαν να τον μαζοξαν απο κανα μπαρακι. Αλλα γενικως το χαρηκα που γινονται κινησεις, απλα μου φαινεται πολυ πισω και αρχαριο ακομα.

 

Werdum - overeem. Η αποψη μου ειναι λιγο αναμοικτη. Καταρχας θα ηθελα να το δωσο στον werdum αλλα πιστευω οτι καταφερε και το εχασε μονος του. Ενω μπορουσε να σταθει ορθιος και να στραικαρει λιγο παραπανω και να σεταρει το takedown καλυτερα, επεφτε σαν τον βλακα κατω και παρακαλουσε τον αλλον να πεσει στο guard του. Ετσι τουλαχιστον στα ματια των διαιτητων εχασε το παιχνιδι. Αν θες να παει το παιχνιδι στο εδαφος πρεπει να μπορεις να ριξεις τον αντιπαλο εκει. Ο βερντουμ ειναι αλλος ενας βραζιλιανος κορυφη στο ζουζιτσου αλλα μαπας στο ρεστλιγκ. Αρα δυσκολα ριχνει τον αντιπαλο στο εδαφος. Απο την αλλη ο οβεριμ ηταν απογοητευση, διοτι καταφερε να τον outstrike ο βερντουμ και να μην σκοραρει ουσιαστικα με τιποτα. Πως κερδισε λοιπον? Μονο με οκταγκον κοντρολ και αγκρεσιον? Ειναι δικαιο? Εχει αναπτυξει ενα στυλακι που βασιζεται μονο στα single power strikes, αντε με κανα γονατιδι μεσα. Βασιζεται πολυ πλεον στην δυναμη του και εχει χασει γρηγοραδα και κινηση. Πιστευω οτι οποιοσδηποτε ολοκληρωμενος heavyweight μπορει να τον καταφερει. Αμα το βαλουμε κατω, στο dream πηρε τον τιτλο μονο με ενα αγωνα με εναν πρωην ufc mid level fighter. Στο K1 ηταν κωλοφαρδος στην εξελιξη του τουρνου. Ο sakhi ηρθε με σπασμενο χερι και ο peter aerts ειναι πλεον γερος και ειχε ξεπατωθει απο τον αγωνα με τον saami. Αρα ο δρομος ηταν ευκολος για τον τιτλο. Και στο στραικφορς παλευει με πουθεναδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για ελληνικα τουρνουα, οχι δεν ηξερα τιποτα. Απο εσενα τα εμαθα. Ειδα 2-3 βιντεακια στο youtube αλλα δεν ενθουσιαστικα. Λιγο οι βλαχοφωναρες απο τους τρυγυρω να φωναζουν, σηκωωω, βαραααα, κατσσεεε και οτι αλλο απλο και ασχετο. Λιγο οτι μου ειδενε την αισθηση οτι εμοιαζε με μαζοξη αλλοδαπον ερασιτεχνων. Λιγο οτι δεν μου φανηκαν ανταγωνιστικα, πχ ο ενας εμοιαζε να ξερει τι του γινεται και να εχει λιγο τεχνικη και ο αλλος ηταν σαν να τον μαζοξαν απο κανα μπαρακι. Αλλα γενικως το χαρηκα που γινονται κινησεις, απλα μου φαινεται πολυ πισω και αρχαριο ακομα.

 

 

Δεν ξέρω πια τουρνουά είδες αλλα τα EFL και GFC δεν θα τα χαρακτηριζα έτσι όπως εσύ.

Δες εδώ από την επίσιμη μετάδοση (για να μην ακούς και τον κόσμο) και να ξέρεις πως πριν κανα μήνα ήρθε η αντιπρόεδρος του UFC στην Ελλάδα και έμεινε εντυπωσιασμένη και απο την παραγωγή και από το επίπεδο.

 

http://www.woop.gr/content/29746/gfc-2-game-8-nikos-sokoles-vs-georgiev-alexander

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τυχαια βιντεακια ειδα, ειχαν τον σοκολη μεσα και μου φανηκαν μονοπλευρα. Δεν ξερω αν ειναι τοσο γομαρι, αλλα μου φανηκε οτι με την πορωτη επαφη οι αντιπαλοι σωριαζονται. Βλεπω τωρα τον αγωνα με τον βουλγαρο. Ας κανω μια κριτικη λαιβ φαση.

 

λοιπον ξεκιναει το ματσακι, σαν stance μου φαινονται ωραιοι, μετριονται, ανοιγει ο σωκολης και ο βουλγαρος σωριαζεται με την πρωτη επαφη παλι. Αυτο που ακολουθει ειναι που με χαλαει. Ο σοκολης μπουκαρει οπως θελει στον πεσμενο, ατσαλα, αφηνει ακρα δεξια και αριστερα για πιασιμο, ο βουλγαρος ειναι αχρηστος, δεν ξερει πως να τραβηξει guard ουτε να τον κρατησει σε αυτη. Με το που το καταφερνει (σαν να πηγε μονος του ο σοκολης), τον αφηνει να περασει σε full mount για πλακα. O βουλγαρος χωρις να φαει ουτε ενα χτυπο γυρναει την πλατη του! Ο σοκολης εδωσε το φουλ μαουντ πολυ ευκολα. Μενει στην πλατη του κανα λεπτο και βαλε και δεν εφαρμοζει καθολου σωστα body triangle, δεν μπορει να κανει rear naked choke, δεν περναει hooks, απλα του στριβει το πηγουνι κατι που θελει παραπανω δυναμη για να το πετυχεις. Επειδη δεν εχει σωστο ελεγχο του σωματος του βουλγαρου, αυτος γυρναει και φερνει τον σοκολη στον πατο. Ο βουλγαρος ξαπλωνει απο πανω και περνει ενα υπνακο. Ριχνει κανα απλο ακινδυνο χτυπηδι καθε 25 δευτερα. Ο σοκολης μοιαζει να εχει καλη αμυνα, κραταει το κεφαλι του, κουναει λιγο τους μοιρους του να ξεφυγει. Αλλα στην ουσια ο βουλγαρος ειναι απλα τρομπας και δεν κανει τιποτα. τελειωνει ο γυρος με τον σοκολη να ξεφευγει απο κατω στα τελευταια δευτερα.

 

Ξεκιναει ο 2ρος γυρος. Μαλλον θα το πανε στο ορθιο. Μια σειρα απο jabs και τηλεγραφομενα overhand rights (τι διαολο, το gsp vs shields ειναι??), χτυπηματα με φουλ δυναμη, αλλα χωρις τεχνικη και στον αερα σχεδον ολα. Το καλυτερο οπλο που βλεπω ειναι η ψηλη κλωτσια, την ριχνει πολυ καλα. Μετα τα μισα του γυρου ο σοκολης αρχιζει να τον πετυχενει και λιγο. Ριχνει μια γωνατια που ενθουσιαζει αλλα δεν νομιζω οτι πετυχε γεματη, αλλα αφησε ανοιγμα και ο σοκολης περναει το 2ρο καλυτερο στραικ του αγωνα. Ωραιο μπουνιδακι, ο βουλγαρος πεφτει και ο σοκολης των σοκολιαζει.

 

 

ο σοκολης ειναι καλος, εχει ωραια κλοτσια, εχει γκραουντ γκειμ μετριο, φαινετε να εχει @@ και καρδια. Αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να σταθει σε επιπεδο ufc ΤΩΡΑ. Αποψη μου ειναι οτι θελει τουλαχιστον 1,5 χρονο δουλεια σε καλο camp στο εξωτερικο, προπονηση κυριως wrestling και juijitsu κατα 80% και ενα 20% στραικινγκ και φουτγουορκ και 3-4 αγωνες στα μικροτερα shows εκει περα. Θελει καλυτερο ανταγωνισμο και εμπειρια. Ο βουλγαρος ηταν τιποτας.

 

αλλο ματσακι

 

lorens tsela-vs-giorgos pogiatzes

 

τι γινετε εδω ρε. Πηγε να μπει μεσα στο ριγκ και κοπηκε στην πορτα!! τελως παντον, αρχιζουνε μετα απο λιγο, πεφτουν ατσαλα κατω, γινεται μαχη για θεση, ατσαλες κινησεις, δινει πλατη, χανει ο αλλος την λαβη, ξεγλυστραει, τον ποιανει se gulotine choke. Ταπαρει ο ελληνας και ο διατητης κοιταει στο υπερπεραν!!! δεν περνει πρεφα. ξαναταπαρει ο κακομοιρης, επιτελους τον βλεπει ο διαιτητης λολ.

 

Τελος παντων αυτο που παρατηρω, ειναι οτι δεν γινονται οι αναμενομενες κινησεις που βλεπεις στα ποιο γνωστα show. Μοιαζουν να παλευουν με το ενστικτο και τσαμπουκα μονο. Ειναι ακομα μιγμα mma με street fight. Γιατι πολυ απλα ειναι νεο αθλημα γι αυτους και δεν εχουν την εμπειρια, ουτε πιθανος τους σωστους μεντορες για προπονηση. Γι αυτο λεω οτι μου ακουγεται αστειο να πανε αυτοι ξαφνικα στο ufc. Θελουν εμπειρια με αντιπαλους που γνωριζουν το παιχνιδι. Αρχη απο τα μικρα σοους, 4-5 αγωνες σε 2 περιπου χρονια και βλεπουμε.

 

αλλο

marco groh -vs- tonu hristodoulou

 

Mma, αλλα ειναι mma? ο ενας λεει δεν εχει προπονηθει ποτε ζουιζιτσου, μονο ξερει λιγο ρεστλιγκ. Ο αλλος ξερει μονο ζουιζιτσου. Τσαπατσουλιες, πεφτουν κατω, περναει ο ¨ελληνας¨ στο μαουντ και βαραει τον αντιπαλο με μπουνιες που δεν περνανε για κανα μισαωρο. Δινει ο αλλος την πλατη, κανει κανα μισαωρο ακομα ο ζουιζιτσου εξπερτ, τελικα περνει το rear naked choke. Ο γερμανος μου θυμισε τον τζειμς τονι, δεν ειχε ιδεα τι να κανει στο εδαφος. Τοσο ευκολα περασματα guard δεν εχω ξαναδει. Και μιλαω για ολους τους ελληνικους αγωνες που ειδα μεχρι τωρα. Τραβανε το ποδι απο την guard και περνανε αμεσως σε φουλ μαουντ!

 

τελως παντον, γι αυτο σου λεω, δεν βλεπω κανα σοβαρο ανταγονισμο. Καποιοι ελληνες με κατι ανυπαρκτους βαλκανιους που δεν εχουν ιδεα. Ναι ευχάριστω οτι γινονται βηματα, σιγουρα θα βελτιωθουνε. Θετικο οτι οι ελληνες τουλαχιστον μοιαζουν καλυτεροι απο τους αντιστοιχους βαλκανιους αντιπαλους. Αλλα μην αρχιζουμε απο το πρωτο τουρνουα να λεμε για ufc ρε πουστη μου. Αστο να δεσει λιγο.

 

Βαρεθηκα να ακουο crosside λολ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude, δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις αλλά πρεπει να σου πω ότι με τον τρόπο που το περιγράφεις φαίνεσαι αρκετά αρνητικά προκατελλειμένος και μερικές φορές νόμιζα ότι είδες άλλα video!

 

Ο Σοκώλης είναι πολύ καλός striker (εμπειρία Κ1) και ο Βούλγαρος ήταν ένας αρκετά δυνατός wrestler. Η περιγραφή που κάνεις δεν μου βγάζει κανένα νόημα, είναι σαν να ψάχνεις να βρείς ότι να ναι. Προφανώς και δεν είναι επιπέδου UFC αλλά ούτε και το UFC δεν έιναι ΠΟΛΛΕΣ φορές επιπέδου UFC. Διάλεξέ μου όποιο αγώνα θές, τον καλύτερό σου και θα σου κάνω ίδια και χειρότερη περιγραφή με αυτή.

 

Επίσης, μην ακούς καθόλου τους εκφωνητές, άσχετοι με το ΜΜΑ μπήκαν εκεί με "βύσμα" και φαίνεται.

 

Αλλα ρε φίλε... ο Τονυ Χριστοδούλου ήρθε σε εμάς από την Αμερική 2 φορές advanced wrestling champion, προπονήσεις σε kick boxing και box με Dino Spencer και προπονήσεις σε BJJ με τον Comprido, όλα αυτά που λές είναι airball στην καλύτερη. 5 μαυροζωνάδες έχουμε BJJ στην Ελλάδα και αυτός είναι μία ζώνη πριν και μάλιστα με πολύ σοβαρούς και δύσκολους δασκάλους. Μην σου κάνει έκπληξη αν τον δείς στο UFC ποιό σύντομα από ότι λές. Τί κάνει εδώ; Μα όπως σου είπα έδω βρέθηκε και το UFC... και αυτό είναι γεγονός δεν είναι κάποιοι που απλά μιλάνε...

 

ο αντίπαλος του πρωταθλητής στο kickboxing με μόλις 2 ήττες σε καμιά 30ρια αγώνες, νέος ακόμη και εδώ και 3 χρόνια κάνει προπόνηση bjj, η προηγούμενή νίκη του ήταν με armbar από το έδαφος για να καταλάβεις. Μόνο και μόνο από αυτά καταλαβαίνεις γιατί εξελίχθηκε έτσι ο αγώνας και όλα αυτά που λες στα ξαναλέω για GSP - Hardy, Finch ενάντια σε όποιον θές και πολλούς ακόμη...

 

Γενικά το πήρε προετοιμασμένος να τα δέις όλα αυτα και γι' αυτό τα είδες αλλά γι αυτό υπάρχουν τα ελληνικά site για να μην υποβαθμίζουμε μόνοι μας τις δικές μας προσπάθειες και δεν με νοιάζει αν θα διαβάζει κάποιος το δικό μου, δεν το λέω γι αυτό ας διαβάσει τα υπόλοιπα: www.mmalegacy.gr www.ringstories.gr www.lordofrings.gr www.efight.gr .

 

Btw ρε φίλε, και στις δύο διοργανώσεις είχε αθλητές με πανευρωπαικά πρωταθλήματα σε grappling, combat grappling, brazilian jiu jitsu και karate/Kick boxing... να διαβάζουν γι αυτούς τη δική σου περιγραφή ήταν... ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως τα βλεπω λιγο αρνητικα, δεν αντιλεγω! Αλλα απο την αλλη η αναλυση που εκανα ειναι αυτο που πραγματικα εβλεπα και πιστευω. Δηλαδη ξαναβαλε τον αγωνα με τον βουλγαρο, η με τον τονυ και πεσμου οτι δεν γινονται αυτα που γραφω! Δεν γνωριζο το backlground κανενος απο αυτους και δεν με ενδιαφερει τι τιτλους μπορει να εχουν. Με ενδιεφερε αυτο που μου βγαζανε στους αγωνες. Και αυτο ειναι οτι δεν ξερανε πως να συμπεριφερθουνε και να αμυνθουνε σε βασικες κινησεις. Υπηρχε ποιο πολυ μια αισθηση street fight παρα mma fight. Και αυτο ειναι η ελειψη εμπειριας αγωνον στο κλουβι με αξιολογους αντιπαλους. Μην μου πεις οτι βλεπω οτι θελω και δεν διακρινω σωστα. Τι ειπα για τον σοκολη? Διεκρινα οτι εχει καλο στραικινγκ και κυριως καλες κλωτσιες. Και ερχεσε και μου λες οτι εχει κ1 παρελθον. Αρα επεσα μεσα. Μετα σου λεω οτι η αποψη μου ειναι οτι πλεον πρεπει να βελτιωσει και να ανεβασει επιπεδο το ρεστλιγκ και ζουιζιτσου του, να δωσει βαρυτητα εκει και λιγοτερο στραικιγκ. Να αποκτησει εμπειρια και απο αλλα εβεντς με ποιο ανταγωνιστικους αντιπαλους. Και μετα βλεπω προοπτικη για μια καλη συμετοχη στο ufc. Ουτε τρομπα τον εβγαλα ουτε αχρηστο. Αλλα να παει ξαφνικα στο ufc να χασει 1-2 αγωνες καπακι και να μην ξαναβρει αλλη ευκαιρια ειναι κριμα. Να παει ετοιμος.

 

Τωρα για τον τονυ, τι να πω. Μου φανηκε πολυ ερασιτεχνικος αγωνας. Δεν με εντυπωσιασε καθολου. σορυ κιολας.

 

btw δεν ειμαι ufc groupie. Βλεπω οπως αναφερα οποιο σοου εχω χρονο, ειτε ειναι Bellator, king of the cage, mfc...whatever. Και αναγνωριζο φυσικα οτι και στο ufc υπαρχουν μαπα και βαρετοι αγωνες, ή αθλητεςπου δεν επρεπε ποτε να ειναι εκει.

 

 

ειδες στραικφορς τσαλετζερς χθες? για τσαλετζερς ειχε καλους αγωνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

το αφησαμε παλι λιγο το θεμα. Αλλα μολις προσεξα οτι το σπορτ24 εχει λαιβ στριμ τους αγωνες και επισης εχει ολοκληρα event στο σαιτ τους. Φαντασου οτι εχει φουλ το ufc 133 που εγινε πριν 3 μερες!! Και ενω χαιρομαι που βλεπω ενα δημοφιλη αθλητικο σαιτ να καλυβει μμα, αναρωτιεμαι "καλα δεν ξερουν οτι ειναι παρανομο"?? Μου φαινετε αδιανοητο να εχουν καμια συμφωνια για να μεταδιδουν αγωνες, αλλα επισης μου φαινετε αδιανοητο τετοιο σαιτ να προβενει σε τοσο εμφανη και προκλητικη παρανομια και στα @@ του. Και καλα ενοειται οτι οι περισοτεροι τα βλεπουν με καποιον πλαγιο τροπο, στριμ η κατεβασμα, αλλα αλλο τι κανει ο καθενας στην παρτη του και αλλο να το ανεβαζει ενα τετοιο σαιτ στα ανοιχτα. Ξερει κανεις τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το ΜΜΑ στην Ελλάδα είναι ότι δεν το ξέρουν πολλοί ενώ είναι τόσο υπέροχο άθλημα. Με το που άρχισε να το γνωρίζει ο κόσμος παγκοσμίως, πέρασε σε δημοτικότητα το kick boxing και το boxing!! Μ'αρέσει πάντως που παιδιά έχετε τεκμηριωμένες απόψεις πράγμα που δείχνει ότι και άλλος κόσμος ασχολείται με το ΜΜΑ.

 

Αν θέλετε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και στο εξής blog:

http://4sportsaction.blogspot.com/

 

Ανεβάζουμε κάθε εβδομάδα 1-2 άρθρα σίγουρα για ΜΜΑ, κυρίως κάνουμε predictions για τα ερχόμενα major MMA events (UFC-Strikeforce) πράγμα που αποτελεί έναυσμα για κουβέντα για το ΜΜΑ μέσω σχολίων στο comments section. Θα χαρούμε να σας δούμε κι εσάς και να μεγαλώσει ακόμα παραπάνω η παρέα μας :)

 

 

 

--> G.S.P. <--

4-SportsAction M.M.A. Team

 

http://4sportsaction.blogspot.com

-> Άρθρα, δημοσκοπήσεις, απόψεις και προβλέψεις για M.M.A..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και εγω στην αρχή είχα αναρωτηθεί το ίδιο πράγμα αλλα απο ότι φαίνεται έχουν πάρει νόμιμα το δικαίωμα να τα μεταδίδουν, μόνο τα pay per view κ όχι τα strikeforce! Υπάρχουν κι αλλα site στην Ευρώπη που τα μεταδίδουν αλλα με γεωγραφικό περιορισμό μόνο τη χώρα τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εξακολουθει να μου φαινετε απιθανο να αγορασε δικαιωματα και να το δειχνει αμεσα. Εγω βασικα εχω παει να αγορασο βιντεο, παι περ βιου, απο το επισημο σαιτ του ufc και λεει οτι η ελλαδα μαζι με 3-4 αλλες χωρες μονο εξαιρειται και δεν σε αφηνει. Αλλα περα απο αυτο, το στριμιγκ που κανει το σπορ24 μου φανταζει καργα παρανομο. Σιγα μην εκατσε ο dana white να ασχοληθει με το σπορ24 και να κλεισουν ντιλ για να παρουν τα δικαιωματα. Και σιγα μη βρηκε το σπορ24 φραγκα για αυτο. Αυτος παιζει με εκατομυρια δολαρια και κανει τρελες διαπραγματευσεις με ολους και προσπαθει να προστατευει απο τα στριμιγκ και τα παρανομα σαν τρελος και θα δωσει στριμιγκ στο σπορτ24?

 

Βασικα μπηκα να γραψω κατι αλλο. Τωρα τελευταια αρχιζουν και μπαινουν αθλητες στο mma με γερη βαση το τζουντο, παλιοτερα επιτυχημενος ηταν ο karo pariysian, στις γυναικες προσφατα ξεκινησε h Ronda Rousey που εχει ολυμπιακα μεταλια και μοιαζει να εχει τρελες προοπτικες...Λοιπον μιας και λεγαμε για ελληνες αθλητες που μπορουν να πανε ufc, υπαρχει αθλητης με καλυτερη βαση απο τον ηλιαδη?? που κερδιζει μεταλια στο παγκοσμιο τζουντο? ποσο χρονων ειναι? με 1 χρονακι τρεινιγκ μπορει να αρχισει να κανει καριερα! και να μαθαινει οσο πηγενει. Λεφτα σιγουρα παραπανω θα βγαζε!

 

οκ το ψαξα, ο τυπος ειναι μονο 25 χρονων! Εχει χρυσο ολυμπιακο, χρυσο παγκοσμιο, χρυσο ευρωπαικο και αλλα μεταλια! Και πιθανον δεν εχει βγαλει και τιποτα σοβαρα φραγκα. Χρονο μπροστα του εχει, ειναι μικρος. Μπορει να γινει θυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξακολουθει να μου φαινετε απιθανο να αγορασε δικαιωματα και να το δειχνει αμεσα. Εγω βασικα εχω παει να αγορασο βιντεο, παι περ βιου, απο το επισημο σαιτ του ufc και λεει οτι η ελλαδα μαζι με 3-4 αλλες χωρες μονο εξαιρειται και δεν σε αφηνει. Αλλα περα απο αυτο, το στριμιγκ που κανει το σπορ24 μου φανταζει καργα παρανομο. Σιγα μην εκατσε ο dana white να ασχοληθει με το σπορ24 και να κλεισουν ντιλ για να παρουν τα δικαιωματα. Και σιγα μη βρηκε το σπορ24 φραγκα για αυτο. Αυτος παιζει με εκατομυρια δολαρια και κανει τρελες διαπραγματευσεις με ολους και προσπαθει να προστατευει απο τα στριμιγκ και τα παρανομα σαν τρελος και θα δωσει στριμιγκ στο σπορτ24?

 

Βασικα μπηκα να γραψω κατι αλλο. Τωρα τελευταια αρχιζουν και μπαινουν αθλητες στο mma με γερη βαση το τζουντο, παλιοτερα επιτυχημενος ηταν ο karo pariysian, στις γυναικες προσφατα ξεκινησε h Ronda Rousey που εχει ολυμπιακα μεταλια και μοιαζει να εχει τρελες προοπτικες...Λοιπον μιας και λεγαμε για ελληνες αθλητες που μπορουν να πανε ufc, υπαρχει αθλητης με καλυτερη βαση απο τον ηλιαδη?? που κερδιζει μεταλια στο παγκοσμιο τζουντο? ποσο χρονων ειναι? με 1 χρονακι τρεινιγκ μπορει να αρχισει να κανει καριερα! και να μαθαινει οσο πηγενει. Λεφτα σιγουρα παραπανω θα βγαζε!

 

οκ το ψαξα, ο τυπος ειναι μονο 25 χρονων! Εχει χρυσο ολυμπιακο, χρυσο παγκοσμιο, χρυσο ευρωπαικο και αλλα μεταλια! Και πιθανον δεν εχει βγαλει και τιποτα σοβαρα φραγκα. Χρονο μπροστα του εχει, ειναι μικρος. Μπορει να γινει θυριο.

 

Και εγώ θα ήθελα να τον δώ, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξος για το τζούντο και τις ΜΜΑ... εκτός από αυτούς που είπες (Ο παρίσιαν είναι χαμένος πια) ποιός άλλος τζουντόκα διακρίνεται; Ο Sokodjou?? O Akiyama? Να ξέρεις ότι ουσιαστικά το τζούντο είναι σχεδόν ίδιο με την ελληνορωμαική, πλην το γκι, και επειδή το ΜΜΑ δεν έχει γκι, οι παλαιστές έχουν πλεονέκτημα και έχουμε πολλούς τέτοιους. Παρόλα αυτά, αν έχεις και λίγο εμπειρία στο striking τότε θα ήθελα να τον δώ.

 

Δεν μπορείς να μπείς από άλλη χώρα στο stream του sport24 αν δεν κάνω λάθος, είναι IP blocked. Υπάρχουν πολλά τέτοια site στην ευρώπη που είνια μπλοκαρισμένα για έξω από τη χώρα τους και δείχνουν επίσημα το UFC. Είναι συνήθως αυτά που δεν μπορείς να αγοράσεις ppv από το ufc.tv

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε οταν ακους τζουντο σκεφτεσαι (οχι εσυ, γενικως καποιος που δεν ξερει) κυριως σπρωξιδια και πεσιματα, throwdowns. Δεν το παιζω ειδικος ουτε αθλουμαι, απλα λογω της σκεψης μου γκουγκλαρισα λιγο και αυτο που καταλαβα ειναι οτι τζουντο και ζουζιτσου ειναι παρα πολυ παρομοια και στο τζουντο ειναι τιγκα στις λαβες, armbars, guilotines, triangles.....ολα υπαρχουν. Επισης αυτο που διαβασα ειναι οτι οντως οι αθλητες που εχουν ως πρωταρχικη ιδιοτητα το τζουντο δεν ειναι παρα πολλοι, ΑΛΛΑ οι αθλητες που εχουν το τζουντο σαν δευτερη, τριτη ιδιοτητα, δηλαδη τελος παντον το εξασκουν σαν μερος του mma τραινιγκ ειναι οι περισοτεροι. Ο fedor πχ εχει μεταλιο στο τζουντο, σαμπο και τζουντο ειναι οι βασικες αρχες του. Για καλη αρχη στο Mma χρειαζεσαι μια γερη βαση και να εισαι ηδη αθλητικος τυπος, αν εισαι και επιτυχημενος τυπου ολυμπιονικης, παγκοσμιο...τοτε η μεταβαση γινεται πολυ ποιο ευκολα. Πχ ενας τζουντοκα θα αρχισει να κανει 30% ρεστλιγκ, 20% ζουζιτσου, 50% στραικινγκ, κατι τετοιο. Σιγουρα η καλυτερη βαση για μμα αποδυκνειεται το ρεστλιγκ, αλλα αυτο εχει να κανει μονο με το πως εκμεταλευονται τη ρωη ενος αγωνα και τους κανονες, ειναι ποιο dominant τυποι σε ριχνουν στο εδαφος και περνουν ενα υπνακο πανω σου. Αλλα νομιζω οτι αυτοι δεν λογιζονται και ως οι ποιο πληρεις μμα αθλητες. Απο την αλλη οι τυποι με ζουζιτσου σχεδον παντα και εδικα στην αρχη υστερουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ σε ρεστλιγκ και στραικινγκ. Το τζουντο περα απο πολυ στενη σχεση με ζουζιτσου μου μοιαζει και να εχει ποιο κοντινη σχεση με ρεστλιγκ απο οτι το ζουζιτσου με ρεστλιγκ. Οποτε πιστευω οτι ενας αθλητης σαν τον ηλιαδη με 1-2 χρονακια εντατικη προπονηση στα σημεια που πρεπει, θα μπορει να κανει καλη καριερα μμα. Ειδικα μια που ειναι τοσο νεος ακομα

 

ααα ο παρισιαν ηταν απο τους αγαπημενους μου στα φορτε του, αν και μαλλον ειναι σκατοχαρακτηρας, αλλα αυτο δεν παιζει ρολο. Για την αγωνιστικη του πτωση οφειλονται κυριως καποια μενταλ προμπλεμς που ειχε, κατι anxietys, panick attacks, ψυχοφαρμακα, τιμωρια αποκλεισμου...κτλπ. Αλλα τον εβλεπες στο ριγκ και ποτε δεν ηταν γραμωμενος και ιδιαιτερα γυμνασμενος αλλα ειχε απιστευτη δυναμη και μπορουσε να παιξει με το σωμα του αντιπαλου σαν να ναι παιδακι. Οπως και οι ρεστλερς, ενας καλος τζουντοκα εχει φοβερη φυσικη δυναμη.

 

αλλοι fighters με γερο background sto judo ειναι ο Dong Hyun Kim, yoshida,Hector Lombard (bellator champion και απο τους καλυτερους fighters εκτος ufc), fedor, nakamura, parisyan, Ronda Rousey,Michihiro Omigawa, akiyama.....o anderson silva εχει μαυρη ζωνη στο τζουντο! Ο john jones εχει απιστευτα judo throws, αλλα δεν ξερω τι μπαγκραουντ εχει, γενικως ειναι πολυ φρεσκος στο μμα. Δες εδω

 

 

Απο οτι βλεπεις ειναι πολλοι ασιατες γι αυτο και δεν εχουν ερθει ακομα τοσοι τζουντοκα στο μμα που εχει ξεκινησει κυριως σαν βραζιλιανικο σπορ με αμερικανους ρεστλερς και τιποτα βοριοευρωπαιους στραικερς. Μπορει εμεις να γουσταρουμε μμα και να το βλεπουμε 7-8 χρονια, αλλα η αληθεια ειναι οτι την τρελη και διεθνη αναγνωριση την εχει μονο περιπου 2 χρονια και απο εδω και περα ολο και περισοτεροι αθλητες απο αλλα σπορ θα ψαχνουν να κανουν μμα καριερα. Για τους τζουντοκα πιστευω το βασικο προβλημα ειναι να συνηθισουν χωρις γκι αλα και να ξεκολησουν το μυαλο τους απο τους κανονες και την ροη ενος αγωνα τζουντο. Διοτι μπορουν να ριξουν ευκολα ενα αντιπαλο στο εδαφος, αλλα μετα δεν ακολουθουν επιτυχημενα, γι αυτο πρεπει να συμηθησουν και να σκεφτονται μμα και οχι τζουντο. Αλλα παντα το ενστικο πεταγεται, το ιδιο και στους αθλητες με αλλες αρχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΜΟΣ!! ο ντιαζ δεν πηγε στην πρες κονφερενς και εχει εξαφανιστει απο το καμπ του, δεν ξερουν ουτε αυτοι που ειναι. Πλεον τη θεση του θα παρει ο κοντιτ!! GSP vs Carlos condit. Και ο bj penn δεν εχει καν ενημερωθει ακομα. Ολα αυτα γινονται τωρα λαιβ στο πρες κονφερανς!! το μλκα τον ντιαζ! Αλλα γουσταρο καρλος, μπορει και αυτος να κανει το θαυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μιας και αυριο εχουμε ρεματς απο τον επικο αγωνα edgar vs maynard, εβαλα να δω ξανα τον προηγουμενο. Και τωρα οπως και τοτε εχω τον φρανκι να κερδιζει 100% τον 2ρο, 4το και 5το γυρο. Ο 3τος ειναι ο ποιο ισος και λενε οτι τον εκλεψε ο μαυναρντ στο τελος αλλα δεν βλεπω γιατι, μονο και μονο επειδη τελειωσε λιγο ποιο δυνατα?? ολο τον γυρο ο φρανκι πηγενε καλυτερα. Οποτε ισως εδινα και τον 3το γυρο στον φρανκι. Νομιζω οτι ο μαυναρντ πρεπει να ειναι ευχαριστημενος που πηρε ισοπαλια και να μην κλεγεται, η ισοπαλια ηταν πολυ δικαιη αλλα εαν επρεπε καποιος να κερδισει, τοτε θα ηταν ο φρανκι. εχω 10-8 1το γυρο maynard, 10-9 2ρο γυρο frankie, 10-9 3το γυρο frankie, 10-9 4ρτο γυρο frankie, 10-9 5το γυρο frankie. Μπορω να δεχτω οτι ο μαυναρντ περνει τον 3το 10-9, οποτε εχουμε ισοπαλια. ΑΛΛΑ σε καμια περιπτωση δεν μπορω να δεχτω οτι κερδισε τον 5το γυρο. Ο φρανκι του σταφαρε 5-6 takedowns και πετυχε γυρω στα 4-5 παραπανο combos. Ο γκρει ισως ειχε κανα δυο ποιο δυνατες μπουνιες, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ηταν ποιο active και precise συνολικα στον γυρο.

 

Τι βλεπετε για αυριο (σε 7-8 ωρες αρχιζει)?

 

 

Αντε ας μπει κανεις ρε πουστη μου, τοσο δημοφιλες σπορ στο εξωτερικο, αρχιζει και μαθαινεται γερα και εδω, αλλα κανεις δεν μπαινει στο τοπικ, ξυπνατε ρεεε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...