Προς το περιεχόμενο

Η Apple επιστρέφει $100 σε όσους αγόρασαν πρόσφατα το iPad!


Tigran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ενταξει μωρε.κανει 700 το ipad κοστος κατασκευης ουτε 100 ε θα δωσει και πισω 100 δεν θα πεσει εξω.αλλωστε ολοι θα τρεξουν να παρουν το Ipad2 και σε λιγο το ινσομνια θα γεμιζει με μεταχειρισμενα Ipad 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μωρε.κανει 700 το ipad κοστος κατασκευης ουτε 100 ε θα δωσει και πισω 100 δεν θα πεσει εξω.αλλωστε ολοι θα τρεξουν να παρουν το Ipad2 και σε λιγο το ινσομνια θα γεμιζει με μεταχειρισμενα Ipad 1.

Ήδη έχει γεμίσει.

Πάντως για μια ακόμα φορά η Apple προκαλεί το ενδιαφέρον εν γένει.

Στον τομέα αυτό τουλάχιστον, ηγείται.

 

Πάντως ένα jailbroken iPad 3G+Wifi δεν με χαλούσε καθόλου με κόστος γύρω στα 400€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον η apple κάνει κινήσεις μάρκετινγκ προκειμένου να ξανακερδίσει χρήστες μετά την φασαρία με τον καταναλωτή που είχε πρόβλημα στον mac του. δεν λέω πέρασε πολύς καιρός από τότε, και το παιδί πήρε τον υπολογιστή, αλλά υπήρξε μπόλικη δυσφήμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση ότι οι τιμές που δείνουν σε δολάρια είναι χωρίς φπα γιατί στην Αμερική από όσο έχω ακούσει από περιοχή σε περιοχή αλάζει το φπα, έτσι αλάζει και η τιμή. Οπότε αν κάνουμε τα 100 δολλάρια σε ευρώ, είναι περίπου 71.50 ευρώ + 23% το φπα, μας κάνει περίπου 88 ευρώ. Ε σε αυτά βάλτε και το κέρδος που θα βγάλουν οι πωλητές καθώς επίσης και τα έξοδα για να τα μεταφέρουν από την χώρα που κατασκευάζονται, κουτσά κουτσά φτάνουν στα 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει να πεσει η τιμη του 1 εν τη ελευση του 2;

 

 

στην Αμερική έπεσε 100$ άμεσα με την ανακοίνωση του νέου μοντέλου. Σήμερα το usa store πουλά παράλληλα καινούρια (όχι ανακατασκευασμένα) iPad1 για 399$. Επίσης το UK store το έχει (το παλιό) 329 λίρες , νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) 100 κάτω από την προηγούμενη τιμή.

 

Αναμένεται ανακοίνωση πτώσης τιμής και εδώ, δεν ξέρω πόσο.

Αλλά για λίγο κάτω δεν αξίζει να πάρει κανείς το παλιό. Πέρα από τα διάφορα καλούδια που έχει το νέο, η μεγάλη διαφορά στην υπολογιστική ισχύ είναι σημαντική. Το λειτουργικό όσο πάει και βαραίνει (νόμος) και το παλιό κάποια στιγμή δε θα σηκώνει τις αναβαθμίσεις.

 

 

Και μην τσιμπάτε με την "αγαθοεργία" της επιστροφής των χρημάτων. Θα μπορούσε να είχε κατεβάσει την τιμή ας πούμε ένα μήνα πριν, εν'όψει του νέου μοντέλου. Βέβαια τότε δε θα εντυπωσιαζόμαστε τόσο, ενώ τώρα μείναμε με το στόμα ανοιχτό. Χώρια που τώρα για χψ λόγους κάποιοι δε θα πάρουν την επιστροφή, οπότε κερδίζουμε και από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανε αυτό η απλ προφανώς γιατί ΠΑΝΤΟΥ στον πλανήτη (υπερβολή: σε ευρώπη και αμερική εκτός φυσικά από την ελλάδα) ισχύει νομικά ότι μπορεί να επιστραφεί οποιοδήποτε προϊόν αγοράστηκε αντός 14 ημερών με απόλυτη επιστροφή χρημάτων και χωρίς να ζητηθεί ο λόγος. Προκειμένου λοιπόν να αναγκαστούν να δεχτούν χιλιάδες επιστροφές παγκοσμίως σκαρφίστηκαν τούτο το κόλπο για να τη γλυτώσουν.

 

Πάντα έξυπνοι.. έτσι, όποιος θέλει μένει με το παλιό στην νέα τιμή, όποιος δε θέλει το δίνει πίσω και παίρνει το καινούργιο.

ΕΚΤΟΣ απο την ελλάδα, που τα μαγαζιά δεν δέχονται επιστροφές. άντε κανένα πιστωτικό δελτίο στην καλύτερη.

 

...για να μη νομίζουμε δλδ ότι μας κάνει και χάρη..

 

υγ. είμαι ΦΑΝμπόι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ά, ΟΚ. :-)

 

Με το ΦΠΑ τί παίζει; Αν σου επιστρέψει 100€ θα έχει χασούρα 123€. Σωστά;

Δε το κόβω, χα.

 

 

Αν υποθέσουμε ότι αγόρασες το ipad 499 euro τελική τιμή αυτό πάει να πει ότι η καθαρή αξια του Ipad ήταν κάτι λιγότερο από 406 euro και ο ΦΠΑ ήταν 94 euro (406 * 0,23 = περίπου 94 euro (βασικά 93,38 ))

 

αν τώρα σου δώσουν πίσω 100 euro είναι ουσιαστικά σαν να σου πούλησαν ipad με καθαρή αξια 306 euro (αντί για 406 που ήταν αρχικά) ο ΦΠΑ 23% στα 306 euro βγάζει περίπου 376 euro δηλαδή ο καινούργιος ΦΠΑ είναι 70 euro..

 

Οποτε υποτίθεται ότι η χασούρα του είναι 94 - 70 = 24 euro.. αλλα δεν πιστεύω να έχει χασούρα γιατί σίγουρα θα πάρει την διαφορα πίσω ως επιστροφή φόρου από το κράτος μιας και άλλαξε η αρχική τιμή που το πούλησε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω όσο σφορά τον ΦΠΑ το κατάστημα τον χρεώνεται όταν πουλά. Όταν επιστρέφει λοιπόν βγαίνει "κερδισμένο" αφού το ποσό το πιστώνεται. Άρα δεν θα αποδόσει περισότερο φόρο, αλλά λιγότερο.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απο αυτούς που το πήρανε μέσα στις δυο αυτές εβδομάδες νομίζοντας ότι το δυο θα έρθει στην Ελλάδα μετα το καλοκαίρι ! Τέλος πάντων εδω στείλει mail στο public απ όπου και το πήρα και περιμένω απάντηση να δω το θα κάνω! Ελπίζω μέχρι αύριο να απαντήσουν για να δω τι κινήσεις μπορω να κάνω Απο εδω και μετα ! Για εκατό ευρώ δεν υπάρχει καμία ενημέρωση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...