Προς το περιεχόμενο

Σημαντικές αλλαγές στην πολιτική χρεώσεων του eBay


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τέλος αν ήθελε το ebay να είναι τίμιο θα μπορούσε να υποχρεώνει τους πωλιτές να βάζουν στάνταρ τιμές για μεταφορικά (που αναφέρονται από τα ταχυδρομεία έτσι και αλλιώς)

Σωστό. Εδώ βέβαια το ebay σκέφτηκε μόνο τον τρόπο με τον οποίο θα προστατέψει τα δικά του συμφέροντα.

 

Από Κίνα μεριά πάντως βόλευε μέχρι τώρα που φόρτωναν την τιμή στα μεταφορικά. Πάει και αυτό τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμα καλα κανουν και χρεωνουν.πηρα πριν καιρο απο ελλαδα κατι φιγουριτσες μικρες και ο τυπος με χρεωνε το παρκιν που θα βαλει το αμαξι στα ελτα,το χρονο που θα κανει να εξυπηρετηθει!!!!κουλα πραγματα συν οτι εβαλε και παραπανω στα μεταφορικα και ενω δουλευα στα λετα και του το ειπα αυτος χαζος οπως ηταν συνεχιζε να πιστευει τα δικα του.καλα κανει λοιπον το ebay γιατι ειχαμε γραματοσιμο με 10 λεπτακαι ταχιδρομικα 1000 ευρω!!δηλαδη ελεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα ρε παιδια,αν επιλεξουμε η πιστωτικη μας να κανει την αλλαγη συναλλαγματος και οχι το paypal,θα γινεται με την τρεχουσα τιμη και οχι με -4cents που κραταει το paypal?

δηλαδη οταν η ισοτιμια ειναι 1,40 και κανουμε μια αγορα μεσω paypal η τιμη μετατροπης συναλλαγματος ειναι 1,36.

με τισ ανωθεν ρυθμισεις,θα γινεται με 1,40?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και από εμένα!

[offtopic]Μήπως έχεις βρει πως αλλάζει και το billing currency στο ebay?[/offtopic]

Για το billing currency κοίτα εδώ: http://pages.ebay.co...g-currency.html . Νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχη επιλογή και για το αμερικάνικο ebay. Ωστόσο δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν ξέρω καν αν συμφέρει, οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα. Είδα μόνο ότι μόλις πήγα να το ενεργοποιήσω μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα: "You need to have an eBay seller's account if you want to change your billing currency."

 

 

Σε ευχαριστω πολυ nzeppos.

 

edit:πηγα να το κανω,αλλα καπου εδω

...-> Set available funding resources ->Conversion options (στην πιστωτική που μας ενδιαφέρει, αν έχουμε περισσότερες από μία) -> Bill me in the currency listed on the seller's invoice

χαθηκα.

 

Μετα το set available funding source(source οχι resource ε?) δεν εχει να επιλεξω κατι

Να αυτο μου εμφανιζει

 

 

 

1212121v.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Που παω μετα?

 

Ναι, κατ' αρχάς έχεις δίκιο. Είναι "sources" και όχι "resources" όπως -λανθασμένα- έγραψα. Αυτή είναι η οθόνη που βλέπω εγώ:

 

paypalut.jpg

 

Δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να φταίει. Θα δοκιμάσω με μια κάρτα Visa που έχω, να δω τι θα γράψει.

 

 

 

έχω την εντύπωση (χωρίς να το έχω τσεκάρει αν μπορεί να αλλάξει) ότι όταν κανεις αγορές μέσω ebay η paypal αυτόματα κάνει την μετατροπή στο νόμισμα που χρησιμοποιεί το τραπεζικό ίδρυμα που εξέδωσε την πιστωτική σου...

 

Έχω την εντύπωση όμως δεν ξέρω θα το τσεκάρω αύριο...

 

τέλος αν ήθελε το ebay να είναι τίμιο θα μπορούσε να υποχρεώνει τους πωλιτές να βάζουν στάνταρ τιμές για μεταφορικά (που αναφέρονται από τα ταχυδρομεία έτσι και αλλιώς)

 

Το μόνο σχετικό που θυμάμαι να έχω κάνει κάποια στιγμή, είναι στην τελική οθόνη του checkout που σε ρωτάει αν τη μετατροπή θέλεις να την κάνει το ebay ή η τράπεζά σου και εγώ επιλέγω την τράπεζα. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν υπάρχει ακόμα αυτή η επιλογή.

 

Άσχετο με Paypal αλλά μόλις ανακάλυψα ότι παρόμοια επιλογή υπάρχει και στο Amazon.co.uk, ώστε να μην κάνουν αυτοί τη μετατροπή αλλά η τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά παιδιά εμενα κάτι μου λέει ότι θα αυξηθούνε οι τιμές δεν θα μειωθούνε.. με εξαιρέσει τα προϊόντα που ήταν με free shipping εκείνα ίσως μειωθούνε για μερικά cent αν και δεν νομίζω.. παλιότερα η φιλοσοφία του ebayer ήταν "να πουλήσω όσο το δυνατόν πιο φτηνά για να καταφέρω να πουλήσω όσο το δυνατόν περισσότερα κομμάτια" η "να πουλήσω πιο φτηνά για να το πάρουν από εμενα και όχι από το μαγαζί της γειτονιάς τους"

 

Τώρα η φιλοσοφία τους έγινε η εξής "να πουλήσω όσο τον δυνατόν πιο ακριβά μιας και τα κορόιδα έτσι και αλλιώς θα το αγοράσουν! και αν εχωο +1000 θετικά feedback τοτε να ανεβάσω λιγο παραπάνω την τιμή!"

 

Σε αυτό φταίνε πολλά online βιβλία που κυκλοφορούσανε αν θυμάστε σαν spam με θέματα όπως "βγάλτε εκατομμύρια στο ebay η μέσω google κτλ κτλ"

 

Σίγουρα αυτός που τα έπαιρνε μάλλον δεν θα έβγαζε εκατομμύρια αλλα οι αλγόριθμοι που προτείνουν είναι αυτά που βλέπουμε σήμερα και ονομάζουμε "σαπίλα" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παρα πολλοι πωλητες που πουλανε ενα προιον π.χ. με 1 ευρω (ενω κοστιζει παραπανω) και με μεταφορικα 10 ευρω (ενω τα πραγματικα μεταφορικα ειναι πολυ λιγοτερα). Αυτο γινεται για να βγαλουν πιο πολυ κερδος, μειωνοντας την αμοιβη του ebay, η οποια βγαινει με ποσοστο επι της τιμης του προιοντος και οχι των μεταφορικων. Αυτο θελει να αλλαξει το ebay.

 

Αυτό το έπαθα κι εγώ με ένα microsoft mouse που αγόρασα από Αγγλια.

 

100 ευρώ το Mouse, 50 ευρώ τα μεταφορικά.

Και τα μεταφορικά εμφανίστηκαν ΑΦΟΥ έκανα confirm την παραγγελία και μου σηκώσανε τα λεφτά από την κάρτα.

Και στο καπάκι το κάνανε και dispatch Κυριακή απόγευμα , και όταν τους ζήτησα να ακυρώσουν την παραγγελία , μου είπανε και καλά ότι δεν γίνεται γιατί το διώξανε.

 

Μετά από μπινελίκια μου είπανε να μου μειώσουν τα μεταφορικά σε 25 ευρώ.

 

και το πακέτο ήρθε με royal mail κλασσικό ταχυδρομείο μετά από 15 μέρες.

Ξεφτίλες !

φάγανε ένα θάψιμο στο seller rating και στο feedback και ισιώσανε όμως.

 

Και μετά μου κλαιγόντουσαν να τους αλλάξω το review ..

Όταν τους ζήτησα εξηγήσεις και εμμέσως πλην σαφώς τους χαρακτήρισα απατεώνες, μου έδωσαν κάποιες αστείες απαντήσεις .

Πχ. τους ρώτησα πως κατάφεραν και κάνανε παραδόσεις στη Royal Mail Κυριακή απόγευμα (που είναι κλειστά), και μου είπαν ότι μπορεί να τα πήρε μαζί του ο υπάλληλος για να τα παραδώσει πρωί πρωί τη Δευτέρα !!!!! :confused:

Ο Άγιος Βασίλης με το σάκο με τα δώρα σκοτώθηκε να πάει το πακέτο μου στο ταχυδρομείο...

Γελοίοι ...:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα......

εαν κανω μια γορα μεσω paypal και επιλεξω να κανει την μετατροπη η τραπεζα θα την κανει με την τρεχουσα τιμη 1,40 πχ?

η δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα με του paypal της μετατροπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΕΝΕ (δεν το έχω επιβεβαιώσει) ότι οι διαφορές είναι συνήθως της τάξης των 3-4 ευρώ για κάθε 100 ευρώ αγοράς. Φυσικά ανάλογα και με την τράπεζα του καθενός, αν κρατάει έξτρα προμήθειες από τη μετατροπή συναλλάγματος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έπαθα κι εγώ με ένα microsoft mouse που αγόρασα από Αγγλια.

 

100 ευρώ το Mouse, 50 ευρώ τα μεταφορικά.

Και τα μεταφορικά εμφανίστηκαν ΑΦΟΥ έκανα confirm την παραγγελία και μου σηκώσανε τα λεφτά από την κάρτα.

Και στο καπάκι το κάνανε και dispatch Κυριακή απόγευμα , και όταν τους ζήτησα να ακυρώσουν την παραγγελία , μου είπανε και καλά ότι δεν γίνεται γιατί το διώξανε.

 

Μετά από μπινελίκια μου είπανε να μου μειώσουν τα μεταφορικά σε 25 ευρώ.

 

και το πακέτο ήρθε με royal mail κλασσικό ταχυδρομείο μετά από 15 μέρες.

Ξεφτίλες !

φάγανε ένα θάψιμο στο seller rating και στο feedback και ισιώσανε όμως.

 

Και μετά μου κλαιγόντουσαν να τους αλλάξω το review ..

Όταν τους ζήτησα εξηγήσεις και εμμέσως πλην σαφώς τους χαρακτήρισα απατεώνες, μου έδωσαν κάποιες αστείες απαντήσεις .

Πχ. τους ρώτησα πως κατάφεραν και κάνανε παραδόσεις στη Royal Mail Κυριακή απόγευμα (που είναι κλειστά), και μου είπαν ότι μπορεί να τα πήρε μαζί του ο υπάλληλος για να τα παραδώσει πρωί πρωί τη Δευτέρα !!!!! :confused:

Ο Άγιος Βασίλης με το σάκο με τα δώρα σκοτώθηκε να πάει το πακέτο μου στο ταχυδρομείο...

Γελοίοι ...:X

 

Καλο θα ειναι τα μεταφορικα να τα κοιτας πριν κανεις την αγορα.

να βαζεις ελλαδα και να μη το αφηνεις στο αυτοματο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αμε

ειναι ποιο φθηνα

πωωωωως

 

http://cgi.ebay.com/HTC-HD2-Unlocked-/170617391338?pt=Cell_Phones&hash=item27b996c8ea

 

[τα shipping δειτε]

[δεν ειναι ο μονος]

 

για την αλλαγη της ισοτιμιας

εγω την αλλάζω στην διαδικασια τιμολογησης του εκαστοτε προιοντος

 

[more funding options αν θυμαμαι καλα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πριν μερικες μερες δοκιμασα να κανει τη μετατροπη η τραπεζα μου/καρτα/visa. Πιο ακριβα βγηκε μ αυτο το τροπο.

Συμφερει η μετατροπη με paypal!!!

 

Ενδεικτικα:

Προιον: 32,49$

Ισοτιμια: 23,09€

Paypal: 23,70€

Τραπεζα μου/καρτα/visa: 24.00€ :angry:

 

Και μετα σου λενε (τραπεζα), δεν κρατανε προμηθεια για αγορα με τη visa, σε αλλο νομισμα! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως που ρώτησα στην τράπεζα κύπρου (χρησιμοποιώ τη χρεωστική τους στο paypal) μου είπανε ότι για αγορές σε συνάλαγμα υπάρχει μια χρέωση της τάξης του 2,05% τα οποία τα κρατάει η visa.

οπότε είναι λίγο γρίφος να καταλάβεις τι σε συμφέρει.

το paypal Μπορεί να σε κλέβει στην ισοτιμία αλλά η τράπεζα σε κλέβει αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...