Προς το περιεχόμενο

AMD Catalyst Drivers


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/6/2021 στις 2:24 ΜΜ, thanasis00 είπε

Με RX580 8GB έχω να δω σωστό driver σχεδόν από τον 20.9.1. Αναρωτιέμαι αν έχει και κανείς άλλος παρόμοια προβλήματα που έχω εγώ. Το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι το pc δε κάνει σωστά awake από sleep.

Έχω μία οθόνη DP 144Hz και μία HDMI 60Hz, και αυτο που συμβαίνει είναι ότι η DP συνήθως αργεί πολύ να ξυπνήσει, ενώ η HDMI έχει ξυπνήσει σωστά, αλλά επειδή η main είναι η DP, η HDMI δείχνει απλά κενή επιφάνεια εργασίας. Αν η DP ξυπνήσει σωστά, τότε είναι όλα οκ, αλλά κάποιες φορές δε ξυπνάει σωστά, και πχ μπορεί να λείπει η task bar των windows, ή κάποια προγράμματα έχουν μαύρη εικόνα και δεν επανέρχεται ούτε με κλείσιμο και άνοιγμα της εφαρμογής. Τα παραπάνω λύνονται είτε με log out/login είτε με restart.

Επίσης από amd drivers 20.11.2 και μετά, τα παραπάνω προβλήματα γίνονται πιο συχνά και πιο έντονα, και επίσης πολλές φορές κρασάρει ο driver στο άσχετο, πχ απλά κάνοντας browsing στον chrome, ή ακόμα και όσο είναι idle και δε τρέχει τίποτα (γυρίζω δηλαδή στο pc 5-10 λεπτά μετά, και βλέπω το crash message της amd). Ειδικά οι τελευταίοι drivers (μαζί με τον χθεσινό) κρασάρει σχεδόν κάθε 10-15 λεπτά.

Να σημειώσω ότι πάντα κάνω clean install (factory reset από amd + ddu), έχω κάνει και φορμάτ στα windows και δεν έχω δει καμία αλλαγή στη συμπεριφορά των drivers. Γενικά δεν είναι ότι ο 20.9.1 παίζει άριστα, κάνει τα μικρά θεματάκια παραπάνω με τη μαύρη οθόνη ή μαύρες εφαρμογές, αλλά πολύ πιο σπάνια από τις πιο καινούριες. Θυμάμαι πάντως πριν ~3 χρόνια που πήρα τη κάρτα, σίγουρα δεν είχα τα παραπάνω προβλήματα καθόλου. Δυστυχώς πάει για μένα από το κακό στο χειρότερο ο κάθε driver, και δυστυχώς είναι εντελώς κακή εποχή για αλλαγή κάρτας γραφικών... Εσείς με την RX580 έχετε παρόμοια θέματα;

Θα συμφωνήσω με τον Occultist, αλλά θα σου πω και αυτά τα δύο.
Οι πλέον σταθεροί για εμένα που δοκιμάζω τις stable εκδόσεις είναι οι 21.3.1 και πες και ποιας εταιρίας είναι η κάρτα και έλεγξε θερμοκρασίες γενικά της κάρτας, volts κτλ μέσω του HWinfo64 θα σου πρότεινα, μήπως παίζει κάτι με το τροφοδοτικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, konstantinos77g είπε

Θα συμφωνήσω με τον Occultist, αλλά θα σου πω και αυτά τα δύο.
Οι πλέον σταθεροί για εμένα που δοκιμάζω τις stable εκδόσεις είναι οι 21.3.1 και πες και ποιας εταιρίας είναι η κάρτα και έλεγξε θερμοκρασίες γενικά της κάρτας, volts κτλ μέσω του HWinfo64 θα σου πρότεινα, μήπως παίζει κάτι με το τροφοδοτικό!

Εμένα όλες μετά από την 21.3.1 δεν παίζουν καμία φυσιολογικά. μου κάνουν μπλε οθόνες 

Επεξ/σία από jack124
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jack124 είπε

Εμένα όλες μετά από την 21.3.1 δεν παίζουν καμία φυσιολογικά. μου κάνουν μπλε οθόνες 

Δοκίμασα μόνο την επόμενη stable από την 21.3.1 και ενώ δεν είχα μπλε οθόνες κτλ, είχα αυξημένες θερμοκρασίες κατά το gaming λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό, κάτι που το περίμενα ότι θα υπάρχουν προβλήματα στην τελευταία stable γιατί στο release notes είχαν κάνει υπερβολικά πολλές αλλαγές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Occultist είπε

Έτσι έλεγα και εγώ με τέτοια συμπτώματα. Το μόνο που δεν φταίει είναι η κάρτα και οι drivers. Σε εμένα έφταιγε κάποιο oc του υπόλοιπου συστήματος που φαινόταν "σταθερό". Γύρνα τα ΟΛΑ (εννοώ και ram κλπ.) stock και δες πως φτιάχνουν τα πάντα...

Δεν έχω κάνει OC ποτέ και σε κανένα hardware του PC μου, καθώς δεν με ενδιαφέρει να κερδίσω λίγες παραπάνω επιδόσεις, οπότε δεν έχω να κάνω κάτι revert. Αυτή τη στιγμή είμαι με τους 20.9.1 και είναι οι πιο σταθεροί που έχω δοκιμάσει εδώ και πάρα πολύ καιρό από τους πιο καινούριους. Μια χαρά το sleep και το wake up, ούτε ένα crash οι drivers, και παίζω και CoD Warzone που τη τερματίζει τη κάρτα και δεν γκρίνιαξε πουθενά. 4η μέρα σήμερα που παίζουν και πραγματικά μέρα με τη νύχτα με πιο καινούριους.

1 ώρα πριν, konstantinos77g είπε

Θα συμφωνήσω με τον Occultist, αλλά θα σου πω και αυτά τα δύο.
Οι πλέον σταθεροί για εμένα που δοκιμάζω τις stable εκδόσεις είναι οι 21.3.1 και πες και ποιας εταιρίας είναι η κάρτα και έλεγξε θερμοκρασίες γενικά της κάρτας, volts κτλ μέσω του HWinfo64 θα σου πρότεινα, μήπως παίζει κάτι με το τροφοδοτικό!

Είναι μια XFX RX 580 8GB η οποία σε idle (που μου έχει κρασάρει πολλές φορές με καινούριους drivers σε idle) τώρα με αυτόν τον καύσωνα παίζει στους 53 βαθμούς. Σε full load χτυπάει 80άρια, αλλά οι drivers δε κράσαραν ποτέ από τη θερμοκρασία σε αυτή τη παλιότερη έκδοση που έχω βάλει. Και θέλω να σημειώσω ότι δεν έχω αλλάξει και τίποτα στο hardware εδώ και 2-3 χρόνια, δηλαδή πολύ πριν μπουν μεταγενέστεροι drivers της AMD. 

Απλά μου φαίνεται τραγικό και ξεκάθαρο ταυτόχρονα, με drivers 8 μηνών να ρολάρουν όλα καλά, και με πιο καινοιύριους να κρασάρουν, και να φταίει κάτι άλλο πέρα από τους drivers. Η κάρτα γενικά τη παλεύει πολύ καλά σε ό,τι παιχνίδι της πλασάρω (CoD Warzone, Death Stranding, AC: Origins, AC: Odyssey) και σε photo & video editing, χωρίς να κρασάρει κάτι. Απλά κάθε φορά που δοκιμάζω πιο καινούριους drivers, έχω μια ελπίδα ότι θα έχουν διορθωθεί κάποια προβλήματα αλλά δε το βλέπω ποτέ...

Όσο για τον 21.3.1, νομίζω αυτόν έτρεχα αρκετό καιρό (ή κάποιον κοντινό), απλά σε αυτόν καμιά φορά το pc δεν έμπαινε σε sleep. Θα τον ξαναδοκιμάσω όμως να δω αν θα έχει καλύτερη συμπεριφορά. Θα κάνω και monitor ρεύματα να δω τι παίζει (το HWinfo64 το χω ήδη και το τσεκάρω σποραδικά και δεν έχω δει κάτι περίεργο).

<tinfoil hat on>Δεθα μου έκανε εντύπωση να μην δίνεται η ανάλογη βαρύτητα σε κάρτες γραφικών που βγήκαν πριν 3-4 χρόνια, με σκοπό να αναβαθμίσεις σε πιο καινούρια...</tinfoil hat off>

EDIT: 21.3.1 τελικά δε μου έπαιζε καλά, για κάποιο λόγο τον μπέρδεψα με 20.12.1 που ήταν ο τελευταίος του 2020 και έπαιζε σχετικά καλά. Θα δοκιμάσω πάλι όμως 21.3.1 αν και δεν είχα περάσει καλά τότε που τον δοκίμασα μόλις βγήκε.

Επεξ/σία από thanasis00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην XFX πήγε το μυαλό μου γι'αυτό σου είπα να μου πεις ποιας εταιρίας είναι.
Δεν θα στο αναλύσω τώρα, γιατί είναι μεγάλη λίγο η ανάλυση...

Σου είναι εύκολο να βρεις από κάνα φίλο - γνωστό, για 1-2 μέρες, μία άλλη RX 580 άλλης εταιρίας;
Για να κάνεις τις δοκιμές σου και μετά θα καταλάβεις άμεσα αν είναι κάτι στην σύνθεση του συστήματος πχ τροφοδοτικό, αν είναι οι drivers που για εμένα δεν είναι οι drivers και θα σου εξηγήσω μετά τις δοκιμές σου γιατί.
Χρησιμοποιώ από το 2003 AMD GPUs και πρόβλημα σοβαρό με drivers δεν είχα ποτέ και το έχω ξανά πει εδώ μέσα.
Είναι πολύ συνηθισμένο μοντέλο η RX 580, αν μπορείς να βρεις!!
Και μετά θα σου εξηγήσω παρακάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, konstantinos77g είπε

Στην XFX πήγε το μυαλό μου γι'αυτό σου είπα να μου πεις ποιας εταιρίας είναι.
Δεν θα στο αναλύσω τώρα, γιατί είναι μεγάλη λίγο η ανάλυση...

Σου είναι εύκολο να βρεις από κάνα φίλο - γνωστό, για 1-2 μέρες, μία άλλη RX 580 άλλης εταιρίας;
Για να κάνεις τις δοκιμές σου και μετά θα καταλάβεις άμεσα αν είναι κάτι στην σύνθεση του συστήματος πχ τροφοδοτικό, αν είναι οι drivers που για εμένα δεν είναι οι drivers και θα σου εξηγήσω μετά τις δοκιμές σου γιατί.
Χρησιμοποιώ από το 2003 AMD GPUs και πρόβλημα σοβαρό με drivers δεν είχα ποτέ και το έχω ξανά πει εδώ μέσα.
Είναι πολύ συνηθισμένο μοντέλο η RX 580, αν μπορείς να βρεις!!
Και μετά θα σου εξηγήσω παρακάτω...

Επειδή δε θα καταφέρω να βρω σύντομα από γνωστό (πραγματικά δεν έχει κανείς αυτή τη στιγμή που να είναι accessible), θα ήθελα να ακούσω όλες τις αναλύσεις, γιατί πραγματικά η κάρτα έχει διαφορετική συμπεριφορά με παλιότερους drivers και διαφορετική με τους τελευταίους. Γνωρίζω ότι δεν είναι top notch υλοποίηση, αλλά 3 χρόνια στο service και δεν έχει γκρινιάξει καθόλου, μόνο με τους drivers των τελευταίων μηνών. 

Είναι πιθανό να έχει κάποιο θέμα πλέον η κάρτα, κάθως ήταν και μέτρια τότε, αλλά έχει περάσει και πολλά full load sessions, όμως αυτή η περίεργη συμπεριφορά με τους drivers με κάνει να απορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Επειδή δε θα καταφέρω να βρω σύντομα από γνωστό (πραγματικά δεν έχει κανείς αυτή τη στιγμή που να είναι accessible), θα ήθελα να ακούσω όλες τις αναλύσεις, γιατί πραγματικά η κάρτα έχει διαφορετική συμπεριφορά με παλιότερους drivers και διαφορετική με τους τελευταίους. Γνωρίζω ότι δεν είναι top notch υλοποίηση, αλλά 3 χρόνια στο service και δεν έχει γκρινιάξει καθόλου, μόνο με τους drivers των τελευταίων μηνών. 

Είναι πιθανό να έχει κάποιο θέμα πλέον η κάρτα, κάθως ήταν και μέτρια τότε, αλλά έχει περάσει και πολλά full load sessions, όμως αυτή η περίεργη συμπεριφορά με τους drivers με κάνει να απορώ.

Λοιπόν όσο πιο σύντομα γίνεται...
Ήμουν στην αναζήτηση εταιρίας κατασκευής για την RX 580 8 GBs πριν 2 χρόνια, είμαι στον τρίτο αν δεν κάνω λάθος. Γενικά είμαι της Gigabyte σε Motherboards & GPUs πολλά χρόνια. Η 580 είναι ιδιαίτερη περίπτωση, πολύ δυνατή κάρτα για mid range, αλλά υπερχρονισμένη από την προηγούμενη σειρά, με αρκετά ανεβασμένη ανάγκη για ρεύματα και ανάλογες αυξήσεις στις θερμοκρασίες. Και εκεί χρειάζεται καλή υλοποίηση του συστήματος ψύξης.
Υπήρξα μία πενταετία πελάτης της Γαλλικής αν δεν κάνω λάθος Sapphire, πριν 10+ χρόνια, και λέω πενταετία γιατί κάθε χρόνο γινόταν εντός της εγγύησης αλλαγή της κάρτας και μάλιστα με το επόμενο μοντέλο, από το Πλαίσιο, πώς το έπαθαν τότε και δεν μου έβαζαν πιστωτικό δεν ξέρω. Με τα πολλά η Sapphire τότε από αξιοπιστία κατασκευής ήταν χάλια, λογικά το γνώριζαν και στο Πλαίσιο.
Στην αναζήτηση μου για 580 η Gigabyte για πρώτη φορά δεν με κάλυπτε απόλυτα, η Sapphire τα είπα πιο πάνω, και κατέληξα στην XFX, Αμερικάνικη εταιρία αν δεν κάνω λάθος, αξιόπιστη σαν εταιρία. Για την 580 της τα reviews του εξωτερικού ήταν ΟΚ, το σύστημα ψύξης φαινόταν δυνατό, το ίδιο και στα reviews.
Την παραγγέλνω και λόγο ελλείψεων και τότε, όχι όπως τώρα εννοείται, περιμένω να την παραλάβει το κατάστημα. Στο διάστημα αυτό συνεχίζω να ψάχνομαι για το συγκεκριμένο μοντέλο, πέρα από reviews, και σε ξενόφωνα forums βρίσκω λίγο έναν χαμούλη, για το σύστημα ψύξης! Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί 2+ χρόνια, δεν εφάπτεται καλά το σύστημα ψύξης, ότι δεν ψύχει τις μνήμες ή τα voltage regulators κάτι τέτοια θυμάμαι και προβλήματα με τους drivers που δεν είχαν άλλοι κάτοχοι άλλων εταιριών της 580.
Καταλαβαίνεις τι έπαθα, ακυρώνω εννοείται την παραγγελία και συνεχίζω να ψάχνομαι και βρίσκω αυτό που δεν περίμενα ούτε εγώ, αλλά αλλάζουν αυτά με τα χρόνια. Ότι η Sapphire θεωρείται πλέον από το πιο αξιόπιστους κατασκευαστές σε GPUs της AMD!!
Γι'αυτό σου λέω κοίταξε να βρεις 580 άλλης εταιρίας, στην Αθήνα είσαι απ' όσο λέει το προφίλ σου, σε έναν τεχνικό κάπου τέλος πάντων, ένα κούμπωμα της κάρτας είναι και μερικές δοκιμές και εκεί θα γνωρίζεις άμεσα που οφείλονται τα προβλήματα που αναφέρεις... ;)
Αλλά μόλις το είδα θυμήθηκα αυτή την ιστορία γι' αυτό έγραψα αυτό το κατεβατό... ;)
Και κατά έναν περίεργο τρόπο ήμουν σίγουρος ότι έχεις την συγκεκριμένη κάρτα της XFX... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό ανά γενιά καρτών αλλάζει πολύ εύκολα. Η xfx ας πούμε είχε την καλύτερη υλοποίηση σε vrm/cooling/overclocking στην Rx 480. Η μόνη που την χτυπούσε ήταν η Asus ROG strix και αυτό με αρκετά περισσότερα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, just getting started είπε

Καλά αυτό ανά γενιά καρτών αλλάζει πολύ εύκολα. Η xfx ας πούμε είχε την καλύτερη υλοποίηση σε vrm/cooling/overclocking στην Rx 480. Η μόνη που την χτυπούσε ήταν η Asus ROG strix και αυτό με αρκετά περισσότερα λεφτά.

Καλά ναι, εννοείται και είναι γνωστό. Απλά προσωπικά δεν είναι μόνο vrm/cooling/overclocking στις GPUs, είναι ποιότητα κατασκευής, υλικών, πυκνωτών κτλ... Γι'αυτό πάω προς Gigabyte, την Asus την πληρώνεις παραπάνω για την λένε Asus, που είναι στην αντίστοιχη ποιότητα της Gigabyte.
Αυτό με την Sapphire που ανέφερα έκανε μπαμ ότι ήταν πυκνωτές!! Αξέχαστη πενταετία... Απλά καιγόντουσαν, νεκρές χωρίς κανέναν σύμπτωμα πριν! Και τώρα η Sapphire Ιαπωνικούς πυκνωτές κτλ
Έχασε πολύ κόσμο τότε... ;) 

Επεξ/σία από konstantinos77g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2021 στις 7:49 ΜΜ, thanasis00 είπε

Δεν έχω κάνει OC ποτέ και σε κανένα hardware του PC μου, καθώς δεν με ενδιαφέρει να κερδίσω λίγες παραπάνω επιδόσεις, οπότε δεν έχω να κάνω κάτι revert.

Εννοείς ΚΑΙ ΤΙΣ RAM; Γιατί πολλοί μου πάνε και κουμπώνουν κάτι διαστημικά XMP πάνω από το IMC τους και το βιάζουν. OC είναι και αυτό...

Επεξ/σία από Occultist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Occultist είπε

Εννοείς ΚΑΙ ΤΙΣ RAM; Γιατί πολλοί μου πάνε και κουμπώνουν κάτι διαστημικά XMP πάνω από το IMC τους και το βιάζουν. OC είναι και αυτό...

2666MHz είναι οι RAM, supported από το memory list και μέσα στο μέγιστο όριο της μητρικής μου... Επίσης οι RAM είναι σε αυτό το XMP profile από το 2017 που έστησα το PC, το δέχομαι ότι μπορεί να έχει χαλάσει κάτι από τότε, αλλά δεν έχω δει κάποιο σημάδι για unstable RAM (έχω τρέξει διάφορα memtest και τον τελευταίο καιρό για να σιγουρευτώ ότι δε φταίει κάτι άλλο εκτός gpu/gpu drivers).

 

22 ώρες πριν, konstantinos77g είπε

Λοιπόν όσο πιο σύντομα γίνεται...
Ήμουν στην αναζήτηση εταιρίας κατασκευής για την RX 580 8 GBs πριν 2 χρόνια, είμαι στον τρίτο αν δεν κάνω λάθος. Γενικά είμαι της Gigabyte σε Motherboards & GPUs πολλά χρόνια. Η 580 είναι ιδιαίτερη περίπτωση, πολύ δυνατή κάρτα για mid range, αλλά υπερχρονισμένη από την προηγούμενη σειρά, με αρκετά ανεβασμένη ανάγκη για ρεύματα και ανάλογες αυξήσεις στις θερμοκρασίες. Και εκεί χρειάζεται καλή υλοποίηση του συστήματος ψύξης.
Υπήρξα μία πενταετία πελάτης της Γαλλικής αν δεν κάνω λάθος Sapphire, πριν 10+ χρόνια, και λέω πενταετία γιατί κάθε χρόνο γινόταν εντός της εγγύησης αλλαγή της κάρτας και μάλιστα με το επόμενο μοντέλο, από το Πλαίσιο, πώς το έπαθαν τότε και δεν μου έβαζαν πιστωτικό δεν ξέρω. Με τα πολλά η Sapphire τότε από αξιοπιστία κατασκευής ήταν χάλια, λογικά το γνώριζαν και στο Πλαίσιο.
Στην αναζήτηση μου για 580 η Gigabyte για πρώτη φορά δεν με κάλυπτε απόλυτα, η Sapphire τα είπα πιο πάνω, και κατέληξα στην XFX, Αμερικάνικη εταιρία αν δεν κάνω λάθος, αξιόπιστη σαν εταιρία. Για την 580 της τα reviews του εξωτερικού ήταν ΟΚ, το σύστημα ψύξης φαινόταν δυνατό, το ίδιο και στα reviews.
Την παραγγέλνω και λόγο ελλείψεων και τότε, όχι όπως τώρα εννοείται, περιμένω να την παραλάβει το κατάστημα. Στο διάστημα αυτό συνεχίζω να ψάχνομαι για το συγκεκριμένο μοντέλο, πέρα από reviews, και σε ξενόφωνα forums βρίσκω λίγο έναν χαμούλη, για το σύστημα ψύξης! Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί 2+ χρόνια, δεν εφάπτεται καλά το σύστημα ψύξης, ότι δεν ψύχει τις μνήμες ή τα voltage regulators κάτι τέτοια θυμάμαι και προβλήματα με τους drivers που δεν είχαν άλλοι κάτοχοι άλλων εταιριών της 580.
Καταλαβαίνεις τι έπαθα, ακυρώνω εννοείται την παραγγελία και συνεχίζω να ψάχνομαι και βρίσκω αυτό που δεν περίμενα ούτε εγώ, αλλά αλλάζουν αυτά με τα χρόνια. Ότι η Sapphire θεωρείται πλέον από το πιο αξιόπιστους κατασκευαστές σε GPUs της AMD!!
Γι'αυτό σου λέω κοίταξε να βρεις 580 άλλης εταιρίας, στην Αθήνα είσαι απ' όσο λέει το προφίλ σου, σε έναν τεχνικό κάπου τέλος πάντων, ένα κούμπωμα της κάρτας είναι και μερικές δοκιμές και εκεί θα γνωρίζεις άμεσα που οφείλονται τα προβλήματα που αναφέρεις... ;)
Αλλά μόλις το είδα θυμήθηκα αυτή την ιστορία γι' αυτό έγραψα αυτό το κατεβατό... ;)
Και κατά έναν περίεργο τρόπο ήμουν σίγουρος ότι έχεις την συγκεκριμένη κάρτα της XFX... :) 

Τα δέχομαι τα παραπάνω, και γενικά πήγα και εγώ στην XFX καθώς είχα και παλιότερα και πήγαινε πολύ καλά, τώρα για τυχόν παράπονα και γκρίνιες για θερμοκρασίες και ψύκτρες, σίγουρα υπάρχουν, αλλά όσο η θερμοκρασία είναι σε "safe" όρια και δεν φτάνει σε θερμοκρασίες που μπορεί να είναι ζημιογόνες για τη κάρτα, θεωρητικά δε θα έπρεπε να έχει θέμα. Επίσης διαβάζω και σε διάφορα forums ότι κάρτες γραφικών μπορούν να τρέχουν πχ και σε 95 βαθμούς χωρίς να είναι harmful, και εμένα σε full load δεν έχει γράψει ούτε καλοκαίρι πάνω από 85 πχ. 

Εννοείται ότι η κάθε διαφορετική υλοποίηση της ίδιας κάρτας, είναι χρονισμένη διαφορετικά, οπότε μπορεί να έχει και διαφορετική συμπεριφορά με κάθε driver, οπότε όπως αναφέρεις, μπορεί άλλη υλοποίηση να παίξει κομπλέ, ίσως ακόμα και ίδια υλοποίηση με πχ λιγότερο usage or w/e να παίξει καλύτερα με latest drivers (διαβάζω στο reddit ότι και με τον latest whql παίζουν κάποιοι κομπλέ χωρίς θέματα με την XFX). 

Bottom line, είναι πλέον outdated gpu η RX580 (χρονικά, όχι από άποψη επιδόσεων), και δεν έχω τρομερά expectations πλέον, απλά τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι μόνο σε latest εκδόσεις των drivers, που σε παλιότερους δεν συμβαίνουν καθόλου, γι' αυτό είπα να ρωτήσω. Θεωρώ ότι δεν είναι τόσο θέμα να μείνω σε παλιότερο driver που είναι stable με τη κάρτα μου, μέχρι να πέσουν οι τιμές πάλι σε normal επίπεδα για να πάω στην επόμενη.

Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

2666MHz είναι οι RAM, supported από το memory list και μέσα στο μέγιστο όριο της μητρικής μου... Επίσης οι RAM είναι σε αυτό το XMP profile από το 2017 που έστησα το PC, το δέχομαι ότι μπορεί να έχει χαλάσει κάτι από τότε, αλλά δεν έχω δει κάποιο σημάδι για unstable RAM (έχω τρέξει διάφορα memtest και τον τελευταίο καιρό για να σιγουρευτώ ότι δε φταίει κάτι άλλο εκτός gpu/gpu drivers).

Άλλο τι σηκώνει η μητρική - άλλο τι σηκώνει ο cpu. Ο cpu σου τι IMC έχει; Υπάρχει και ο παράγοντας του degradation - άλλο τι σήκωνε κάτι τσιτάρισμένο πέρυσι, άλλο φέτος. Επίσης, το memtest πρέπει να το αφήσεις 2-3 μέρες να τρέχει για να σιγουρευτείς. Εμένα μου βρήκε αστάθεια στις 47 ώρες συνεχούς τρεξίματος, που δεν την έβρισκε με αστεία σύντομα τεστάκια. Τα γύρισα όλα στοκ και ω του θαύματος πλέον δεν κράσαρε όποτε προσπαθούσα να το επαναφέρω από sleep.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Occultist είπε

Άλλο τι σηκώνει η μητρική - άλλο τι σηκώνει ο cpu. Ο cpu σου τι IMC έχει; Υπάρχει και ο παράγοντας του degradation - άλλο τι σήκωνε κάτι τσιτάρισμένο πέρυσι, άλλο φέτος. Επίσης, το memtest πρέπει να το αφήσεις 2-3 μέρες να τρέχει για να σιγουρευτείς. Εμένα μου βρήκε αστάθεια στις 47 ώρες συνεχούς τρεξίματος, που δεν την έβρισκε με αστεία σύντομα τεστάκια. Τα γύρισα όλα στοκ και ω του θαύματος πλέον δεν κράσαρε όποτε προσπαθούσα να το επαναφέρω από sleep.

O 7700k είναι, και memtest δεν έχω αφήσει 2-3 μέρες, συνήθως αφήνω 10-12 ώρες (όλο το βράδυ), αλλά θα δοκιμάσω και παραπάνω ώρες να δούμε τι θα κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

O 7700k είναι, και memtest δεν έχω αφήσει 2-3 μέρες, συνήθως αφήνω 10-12 ώρες (όλο το βράδυ), αλλά θα δοκιμάσω και παραπάνω ώρες να δούμε τι θα κάνει. 

Ο 7700Κ έχει imc 2400 mhz. Άρα με κουμπωμένο XMP 2667 mhz, τον έχεις oc. Just saying...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Occultist είπε

Ο 7700Κ έχει imc 2400 mhz. Άρα με κουμπωμένο XMP 2667 mhz, τον έχεις oc. Just saying...

Σωστά, οπότε θα κάνω τις δοκιμές μου και θα επανέλθω να δούμε που βρισκόμαστε. Θα ξαναβάλω τους τελευταίους drivers και θα παρατηρήσω τι συμβαίνει με ρεύματα, κατανάλωση κλπ, μήπως κλοτσάει το τροφοδοτικό. Θα γυρίσω και το XMP profile στα 2400MHz να δούμε αν θα έχει διαφορά στη σταθερότητα. Πάντως με τους 20.9.1 δεν έχει κλοτσήσει καμία φορά, και έχω παίξει αρκετές ώρες warzone, οπότε θα δούμε με τους πιο καινούριους τι γίνεται. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...