Προς το περιεχόμενο

Η τιμή του iPad 2 στην Ελλάδα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 240
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει να κάνει καθαρά με τους δασμούς και το φορολογικό σύστημα της Ευρώπης. Όπως είπε και ο gaig, ο μέσος όρος των sales tax(έτσι λέγεται) δεν ξεπερνά το 10%, με την καλιφόρνια να έχει τον μεγαλύτερο ελάχιστο φόρο, που ανέρχεται στα ~9%.

Οπότε:

1. Η τιμή που βλέπουμε στο site της Apple USA είναι χωρίς το sales tax.

2. Οποιαδήποτε διαφορά στην τιμή δικαιολογείται από τον πολύ μεγαλύτερο φόρο στην Ελλάδα(και γενικότερα στην Ευρώπη) και τους δασμούς εισαγωγής προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

Σύμφωνα με τη λογική σου ο Ινδός επισκέπτης του... insomnia.in :) θα πρέπει να απαιτεί να πωλείται 15 δολάρια για να ανταποκρίνεται στο μισθό του... ;)

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως μιλησα με το document στην βουλιαγμενης και πηρα τα τρια μου.Εικοσι κομματια θα φερουν παρασκευη απογευμα και εχουν κλεισει ηδη απο τους πρωτους των προκρατησεων.Εγω ειμαι στην 2η φουρνια λεει που δεν ξερει ποτε θα ξαναφερουν! Παμε για αλλα...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανάκριβο σε σχέση με τι;

 

 

Σε σχεση με αυτα που προσφερει. Δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχει ΑΜΕΣΟΣ ανταγωνισμος για να χαρακτηρισθει η τιμη ενος προιοντος.... Και μην αρχισετε με τιμες αλλων pad. Οι ανθρωποι ειναι αλλου γι αλλου, οπως και αυτοι που πληρωνουν τοσα χρηματα για ενα τετοιο gadgetaki. Αλλα ολα ειναι θεμα γουστου και προτεραιοτητων, γι αυτο, ουδεις κατακριτεος. Ουτε καν τα παλληκαρια που εβλεπα τις προαλλες στην Αμερικη, την πρωτη μερα πωλησης του 2, που ουρλιαζαν και αλλαλαζαν σαν παλαβοι και εκαναν σα να ειχαν πιασει τον πρωτο λαχνο του λαχειου :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με αυτα που προσφερει. Δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχει ΑΜΕΣΟΣ ανταγωνισμος για να χαρακτηρισθει η τιμη ενος προιοντος.... Και μην αρχισετε με τιμες αλλων pad. Οι ανθρωποι ειναι αλλου γι αλλου, οπως και αυτοι που πληρωνουν τοσα χρηματα για ενα τετοιο gadgetaki. Αλλα ολα ειναι θεμα γουστου και προτεραιοτητων, γι αυτο, ουδεις κατακριτεος. Ουτε καν τα παλληκαρια που εβλεπα τις προαλλες στην Αμερικη, την πρωτη μερα πωλησης του 2, που ουρλιαζαν και αλλαλαζαν σαν παλαβοι και εκαναν σα να ειχαν πιασει τον πρωτο λαχνο του λαχειου :shock:

 

Γιατι εμεις καλυτεροι ειμαστε ; εδω εχει χρεωθει σχεδον η μιση Ελλαδα με κατι εορτο, διακοπο, και γω δεν ξερω τι αλλα δανεια

Εχει χαρη που ειμαστε τεχνολογικα μια δεκαετια πισω απο τους Αμερικανους αλλιως θα εβλεπες και εδω κατι ουρες, αρκει να ειχαμε λεφτα γιατι ως γνωστον τιναξαμε την μπανκα στον αερα

 

Και εγω θεωρω οτι ειναι ακριβο για αυτα που προσφερει, οχι μονο το ipad αλλα και καθε ειδους pad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει να το παρεις απο αμερικα....που το apple store το εχει 499 δολαρια..δηλαδη 352ευρω!!!!!!!!

αλλα ως γνωστον 499 δολαρια εκει 499 ευρω εδω,το γνωστο παραμυθι...

με 514 ευρω παιρνεις απο αμερικα το 32gb 3g!!

στις τιμες να υπολογιζεις και ενα 10% φορο αναλογα με την πολιτεια (ολες περιπου εκει ειναι) αλλα και παλι συμφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει να το παρεις απο αμερικα....που το apple store το εχει 499 δολαρια..δηλαδη 352ευρω!!!!!!!!

αλλα ως γνωστον 499 δολαρια εκει 499 ευρω εδω,το γνωστο παραμυθι...

με 514 ευρω παιρνεις απο αμερικα το 32gb 3g!!

Ξεχασες το φόρο που είναι 7% δηλαδή απο το 599€ το iPad 32GB +7%=640$.Το πήρα εγω απο Αμερική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι αυτοί που θα τρέξουν να το αγοράσουν σε αυτές τις φιλικές τιμές θα είναι και οι πρώτοι που θα σκίζουν τα ιμάτια τους για την οικονομική κρίση στην Ελλάδα και οι πρώτοι που θα φωνάζουν στα κανάλια "πεινάμε" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple βγάζει παραπάνω όταν το πουλάει στην Ευρώπη απ ότι στην Αμερική ; ή είναι όλα δασμοί και μεσάζοντες ;

 

 

 

Καλά εσυ παρά είσαι άσχετος :P

Είναι δυνατόν να γίνετε αυτό που ρωτάς ; Δεν θα πρέπει κάποιος να σου προσφέρει υπηρεσίες internet ; π.χ Vodafon/Cosmote ;

Απλα παιρνεις μια Sim και πληρώνεις ένα πάγιο ανάλογα με το πακέτο που διαλεγεις. Όπως και στα κινητα.

 

Α, οκ καταλαβα.Τι λετε, αξιζει το Ipad χωρις 3G?

Ασυρματα δικτυα δοξα το θεο οπου και αν βρεθεις μπορεις να βρεις και να συνδεθεις. Τωρα εγω το σκεφτομαι για ταξιδια ή απομακρυσμενες περιοχες.

Τι μου προτεινετε?Σκεφτομαι για το 16αρι,αν ειναι να το παρω με η χωρις 3G? thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες αξιζει να δωσω το ipad μου για το ipad2?ποια ειναι η γνωμη σας;Αν εξαιρεσουμε τις καμερες, δεν προσφερει απολυτος τιποτα παραπανω απο τον προκατοχο του.. Λιγη εγκρατεια για το facelift + κατι ψιλα που προσφερει το νεο πιστευω θα ηταν πιο σοφο..

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, οκ καταλαβα.Τι λετε, αξιζει το Ipad χωρις 3G?

Ασυρματα δικτυα δοξα το θεο οπου και αν βρεθεις μπορεις να βρεις και να συνδεθεις. Τωρα εγω το σκεφτομαι για ταξιδια ή απομακρυσμενες περιοχες.

Τι μου προτεινετε?Σκεφτομαι για το 16αρι,αν ειναι να το παρω με η χωρις 3G? thanks!

 

H έκδοση 3G έχει επιπλέον και GPS. Μόνο και μόνο γι'αυτό αξίζουν τα 120ευρώ πάνω στην τιμή.

 

και εγω μαζι σου φιλε μου.... για να το παρο απο την αμερικη φιλε μου πως γινετε?

 

Μόνο αν πάει κάποιος και στο φέρει, ή αν πας και το πάρεις εσύ.

 

Αλλιώς, ebay σε τιμές αστρονομικές και με το φόβο μήπως σκαλώσει στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...