Προς το περιεχόμενο

Λάμπες LED


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λαμπτήρας πυρακτώσεως --> 15 Lumen / Watt

Λαμπτήρας φθορισμού -------> 50 Lumen / Watt

Λαμπτήρας οικονομίας --------> 55 Lumen / Watt

Λαμπτήρας LED -----------------> 90 Lumen / Watt

 

http://greenled.pblogs.gr/2010/10/diefkrinhseis-gia-ta-led-kai-paradeigma-meiwshs-katanalwshs.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ένα θέμα που υπάρχει με τους λαμπτήρες LED είναι ότι είναι πανάκριβοι, εγκαταλείπουν πολύ πιο γρήγορα από την ονομαστική διάρκεια ζωής κ κυρίως δεν εγκαταλείπουν μια κι έξω, αλλά σιγά-σιγά κ βασανιστικά κ τέλος η ποιότητα φωτός που βγάζουν εμένα προσωπικά μου φαίνεται χαμηλή και με κουράζει. Ειδικά με την χάλια παροχή ρεύματος στην Ελλάδα δεν αντέχουν, πιστεύω δεν αξίζουν μία. Μιά καλή λάμπα CFL σε σωστό φωτιστικό  κ τέλος. Σε μερικά χρονάκια που θα έχουν περάσει τα LED τις παιδικές τους ασθένειες παίζει να είναι καλά. Γι να μη φαίνεται πως λέω βλακείες, όταν συναντάτε LED λάμπες στο δρόμο σας (εκτός αυτοκίνησης) παρατηρήστε ότι τις περισσότερες φορές τα μισά LED είναι καμένα, τρεμοπαίζουν, ή φέγγουν αμυδρά. Κ είναι σίγουρο πως δεν έχουν κλείσει όχι 50.000 ώρες άλλα ούτε 3000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εξαρτάται πάντα απο την ποιότητα των leds. Είναι γνωστό ότι "ότι πληρώνεις παίρνεις". Εγώ έχω στο αμάξι μου leds μπροστά στη μάσκα 4 χρόνια τώρα και δεν έχει καεί κανένα. Φυσικά δεν είναι τα έτοιμα του εμπορίου που σου πουλάνε με το κομμάτι, αλλά λωρίδα με το μέτρο την οποία την κόβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πάντα απο την ποιότητα των leds. Είναι γνωστό ότι "ότι πληρώνεις παίρνεις". Εγώ έχω στο αμάξι μου leds μπροστά στη μάσκα 4 χρόνια τώρα και δεν έχει καεί κανένα. Φυσικά δεν είναι τα έτοιμα του εμπορίου που σου πουλάνε με το κομμάτι, αλλά λωρίδα με το μέτρο την οποία την κόβεις.

 

 

Ποσο κοστιζουν αυτά ? Θελουν  ηλεκτρολογο να τα βαλει ? Κανουν για όλα τα αμαξια ? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είχα πάρει 1 μέτρο 20 ευρώ. Τα είχα βάλει μόνος μου στην παροχή για το φώτα ομίχλης. Και ναι κάνουν για όλα τα αμάξια. Σημείωσε ότι η όψη τους είναι σαν "σφαίρες" και όχι πλακέ, καθώς και ότι είναι αδιάβροχες.


Τότε είχα πάρει 1 μέτρο 20 ευρώ. Τα είχα βάλει μόνος μου στην παροχή για το φώτα ομίχλης. Και ναι κάνουν για όλα τα αμάξια. Σημείωσε ότι η όψη τους είναι σαν "σφαίρες" και όχι πλακέ, καθώς και ότι είναι αδιάβροχες.

για την ακρίβεια είναι αυτές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε είχα πάρει 1 μέτρο 20 ευρώ. Τα είχα βάλει μόνος μου στην παροχή για το φώτα ομίχλης. Και ναι κάνουν για όλα τα αμάξια. Σημείωσε ότι η όψη τους είναι σαν "σφαίρες" και όχι πλακέ, καθώς και ότι είναι αδιάβροχες.

για την ακρίβεια είναι αυτές

 

 

Ευχαριστω.Δεν είναι ακριβες αρκει καποιος να ξερει να τις βαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...