Προς το περιεχόμενο

Κτηνοτροφική μονάδα Αγελάδων!


xarda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η γραφειοκρατία εξαφανίζει κάθε καλό που κάνουν τα προγράματα.

Για το κόστος τώρα αν κάνης τον λογαριασμό θα δείς ότι αυτό το 40% ή 50% που είναι η επιδότηση εξαφανίζετε σχεδόν από το παραπάνω κόστος που έχει η επένδυση για να γίνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές και τον τρόπο των γραφειοκρατών του δημοσίου.

Αν υπολογίσεις και την καθυστέρηση για να πάρεις τα λεφτά που είναι σίγουρα πάνω απο χρόνο τότε καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι

συμφέρει να μην μπείς στην διαδηκασία της επιδότησης.

Το καλύτερο είναι μόνος σου και μαύρα και ας μην έχουν όμορφο σταύλο οι αγελάδες.

 

 

Αν παίρνουν όλοι οι αγρότες επιδοτήσεις τότε εγω είμαι ο μοναδικός μαλάκας που δεν παίρνει.

 

Αυτό φίλε μου είναι τεράστιο λάθος , και μιλάσω σαν υποψήφιος κτηνίατρος

 

Το πού ζούν , το πώς ζούν και κυρίως οι σταβλικές εγκαταστάσεις και ο τρόπος χειρισμού των ζώων είναι πολύ σημαντικός ..

 

Τα ζώα πρέπει να έχουν εξασφαλισμένη ευζωΐα (welfare στα Εγγλέζικα) ωστε να μπορέσουν να αποδώσουν το μέγιστο δυνατό σε αποδώσεις γάλακτος και κρέατος ..

Αν τα έχεις να μένουν σε μία τρώγλη , ξερω γω , οπου θα μπάζει νερά απο την τρύπια λαμαρίνα στο ταβάνι , οπου τα ζώα θα τα βαράει η βροχή , και οπου αντι για αχυροστρωμνή θα κοιμούνται σε πέτρες , μην περιμένεις και ΤΙΣ αποδώσεις !

 

Καταρχάς όταν το περιβάλλον διαβίωσης (οπου περιβάλλον=οι σταβλικές εγκαταστάσεις) δεν ειναι ικανοποιητικό , τα ζώα καταρχάς είναι περισσότερο ευάλωτα σε διάφορες ασθένειες (μιας και μιλάμε για αγελάδες τι πιο κοινό απο μαστίτιδες) , όπως επίσης χαμηλές αποδώσεις σε γάλα και κρέας ...

για ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ , αν πχ κανονικα θα ηταν να βγάζει 50 λιτρα γάλα , θα βγάζει 20 ....

 

Και όλα αυτά λόγω του γεγονότος οτι τα ζώα στρεσάρονται απο τις δυσμενείς συνθηκες διαβίωσης . Ξέρω οτι είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κάποιος το πόσο σημαντικό ειναι το στρεςς στα ζωα και το πως μπορει να τα επηρεάζει γιατι και εγω εκανα εναν χρόνο να το αντιληφθω και να το δω αντικειμενικα και σφαιρικα.

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι απο την στιγμή που τα ζωα δεν θα ζουν καλά , με τα εξοδα για τα φαρμακα και τις χαμηλες αποδωσεις σε κρεας και γάλα , οτι δεν κερδίζεις τιποτα αλλα παρα να μπεις μεσα με τεραστρια χασούρα .

 

Στα πρόβατα , απότι γνωρίζω γιατι με ενδιαφέρουν , ενα καλος παραγωγός απο το συνολικό ποσό εσόδων (απο το γάλα και το κρέας) ενός έτους , το 75% περίπου αποτελεί τα έξοδα (για τα εργατικά-ΑΝ έχει υπαλλήλους και οχι οικογενειακή επιχείρηση- , απο τους εμβολιασμούς , τις συντηρήσεις των εγκαταστάσεων και τα εξοδα για αγορες ζωωτροφών ) , ενας ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ εκτροφεας το ρίχνει στο 70% , και το καθαρό κερδος στην περίπτωση αυτή φτάνει τα 15-18 χιλιάδες ευρώ .

 

Για αυτό κατα την γνώμη μου είναι καλό να επενδύσεις σε καλές εγκαταστάσεις και μετά σε ζώα , τροφές κλπ

 

αυτά απο εμένα , αν εχεις καμιά αλλη απορία αν μπορέσω θα βοηθήσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό φίλε μου είναι τεράστιο λάθος , και μιλάσω σαν υποψήφιος κτηνίατρος

 

Το πού ζούν , το πώς ζούν και κυρίως οι σταβλικές εγκαταστάσεις και ο τρόπος χειρισμού των ζώων είναι πολύ σημαντικός ..

 

Τα ζώα πρέπει να έχουν εξασφαλισμένη ευζωΐα (welfare στα Εγγλέζικα) ωστε να μπορέσουν να αποδώσουν το μέγιστο δυνατό σε αποδώσεις γάλακτος και κρέατος ..

Αν τα έχεις να μένουν σε μία τρώγλη , ξερω γω , οπου θα μπάζει νερά απο την τρύπια λαμαρίνα στο ταβάνι , οπου τα ζώα θα τα βαράει η βροχή , και οπου αντι για αχυροστρωμνή θα κοιμούνται σε πέτρες , μην περιμένεις και ΤΙΣ αποδώσεις !

 

Καταρχάς όταν το περιβάλλον διαβίωσης (οπου περιβάλλον=οι σταβλικές εγκαταστάσεις) δεν ειναι ικανοποιητικό , τα ζώα καταρχάς είναι περισσότερο ευάλωτα σε διάφορες ασθένειες (μιας και μιλάμε για αγελάδες τι πιο κοινό απο μαστίτιδες) , όπως επίσης χαμηλές αποδώσεις σε γάλα και κρέας ...

για ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ , αν πχ κανονικα θα ηταν να βγάζει 50 λιτρα γάλα , θα βγάζει 20 ....

 

Και όλα αυτά λόγω του γεγονότος οτι τα ζώα στρεσάρονται απο τις δυσμενείς συνθηκες διαβίωσης . Ξέρω οτι είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κάποιος το πόσο σημαντικό ειναι το στρεςς στα ζωα και το πως μπορει να τα επηρεάζει γιατι και εγω εκανα εναν χρόνο να το αντιληφθω και να το δω αντικειμενικα και σφαιρικα.

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι απο την στιγμή που τα ζωα δεν θα ζουν καλά , με τα εξοδα για τα φαρμακα και τις χαμηλες αποδωσεις σε κρεας και γάλα , οτι δεν κερδίζεις τιποτα αλλα παρα να μπεις μεσα με τεραστρια χασούρα .

 

Στα πρόβατα , απότι γνωρίζω γιατι με ενδιαφέρουν , ενα καλος παραγωγός απο το συνολικό ποσό εσόδων (απο το γάλα και το κρέας) ενός έτους , το 75% περίπου αποτελεί τα έξοδα (για τα εργατικά-ΑΝ έχει υπαλλήλους και οχι οικογενειακή επιχείρηση- , απο τους εμβολιασμούς , τις συντηρήσεις των εγκαταστάσεων και τα εξοδα για αγορες ζωωτροφών ) , ενας ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ εκτροφεας το ρίχνει στο 70% , και το καθαρό κερδος στην περίπτωση αυτή φτάνει τα 15-18 χιλιάδες ευρώ .

 

Για αυτό κατα την γνώμη μου είναι καλό να επενδύσεις σε καλές εγκαταστάσεις και μετά σε ζώα , τροφές κλπ

 

αυτά απο εμένα , αν εχεις καμιά αλλη απορία αν μπορέσω θα βοηθήσω :)

Είπα να μην είναι όμορφος όχι να μην είναι σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιδοτίσεις κατέστρεψαν την αγροτιά

 

Ακριβός με αυτό την κατέστρεψαν ζούσαν μόνο με τις επιδοτήσεις και δεν ασχολούνταν με την παραγωγή.

 

ε, ναι ακριβώς αυτό. Τους χάριζαν λεφτά και αυτοί να τα επενδύσουν στη δουλειά τους ασχολούνταν:

 

---οι καλοί (2 στους δέκα)

1. με το να φτιάχνουν σπίτι 550 τμ

2. Να πάρουν ένα αγροτικό

3. Να κάνουν τα ίδια δουλειά με τον ίδιο τρόπο που την έκανε και ο πατέρας τους πριν 30 χρόνια.

 

----οι κακοί

 

1. Να πάρουν αγροτικό 5.000 κυβικά 700 άλογα, TurboDieselPowerRocket και δε συμμαζευεται, 3πλή καμπίνα, φιμέ τζαμια παντού, μπάρες - μπαρίτσες - προφυλακτήρες - ζαντολάστιχα-εξατμίζεις και οοοοτι παίρνει το αμάξι πάνω, με μια καρότσα τόση δα, που με το ζόρι χώραγε 2 μπάλες τριφύλλι. Και μετά και καπάκι στην καρότσα για να φαίνεται σαν τζιπ. Και μετά παίρναν ένα δεύτερο μικρό για τις δουλειές με τα λεφτά τις επιδότησης.

2. Να πάρουν μαύρη Mercedes

3. Ρωσίδες, Βουλγάρες, Ουκρανές, Μολδαβές

4. Καφετέρια -> Καφενείο -> ξανά καφετέρια -> ψησταριά - > μπαράκι -> κωλόμπαρο κ.ο.κ αέναη εναλλαγή κατά τη διάρκεια του 24ώρου

5. Χαρτιά, κουλοχέρηδες, λοττο, προτο, τζοκερ, στοιχημα

6. Αλβανούς εργάτες για να κάνουν τις δουλειές μιας και αυτοί δεν προλάβαιναν με όλα τα παραπάνω

7. Να πληρώνουν τους άλλους που είχαν τα απαραίτητα μηχανήματα για όργωμα, θερισμα κλπ κλπ γιατί αυτοί δεν είχαν

8. Συνδικαλισμό

9. Απεργίες γιατί κόψανε κάποιες επιδοτήσεις

10. (βοηθήστε με, τί άλλο; )

 

Ένας στους δέκα εκμεταλλεύτηκε σωστά την εποχή, και σήμερα ζει αξιοπρεπέστατα με μια δύσκολη δουλειά μεν, αλλά αρκετά ικανή να τον συντηρεί σε ένα πολύ καλό βιοτικό επίπεδο.

 

Προς τον τοπικ starter: Αν έχεις όρεξη για δουλειά και λίγο μυαλό νομίζω αξίζει ακόμη, ιδίως στους καιρούς που έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τοι και αλλοι αδικημενοι.μετα τους αδικημενους ταριφες,φορτηγατζηδες,βυτιοφορεις,μεταφορεις τωρα και ο αγροτης?!!!

Οτι ας πουμε ολοι οι αλλοι που κανουν αλλες δουλειες το κρατος τους εδωσε αποζημιωση αν καταστραφηκε η επιχειρηση τους ή οταν θελαν να την ξεκινησουν τους εδειναν και επιδοτηση...

η' σαν την κρητη που οι αποζημιωσεις/επιδοτησεις ειναι περισσοτερες απο τα τ.μ. του συνολου της κρητης:P

ή σαν πολλες περιοχες που περιμενουν τον καιρο για να τους χαλασει η σοδεια για να παρουν αποζημιωση.

ή οτι θα επρεπε το κρατος να τους μαθει πως να κανουν την δουλεια τους.δηλ.να μαθαινουν κανα νεο και οχι να ριχνουν οτι απαγορευμενο φαρμακο υπαρχει

ή πως θα αποδωσει το κτημα τους ή ποιος καρπος αξιζει αυτες τις εποχες

ή να τους πει ρε μαγκες της περιοχης μαζευτειτε καντε ενα συνεταιρισμο και πεταχτε εξω τον μεσαζωντα και πηγαιντε πουληστε τα ή παρτε κανα μηχανημα συσκευασιας και πουληστε τα στο εξωτερικο...

ή πειτε στα παιδια σας που το μονο που κανουν ειναι να ειναι στο fb και στο φτιαξιμο του glx,μηχανης-αυτοκινητου. να σας βρουν χονδρεμπορες / σουπερ μαρκετ / οργανωμενες λαικες εξωτερικου απλα απο googlarisμa ή να σηκωσουν απλα το τηλ.και να παρουν εναν συγγενη τους στο εξωτερικο και να του πουν "πες μου 4-5 μαγαζια/markets της χωρας σου..."

ή να βρουν οτι ακομη και στις εξαγωγες υπαρχει χρηματοδοτηση.

 

 

τα παληκαρια με τα μανιταρια πλευρωτους(μπορει καποιος να μου θυμισει ποια εκπομπη τους εδειχνε μαζι με τον κορρε?) και κατι συνεταιρισμοι με αγροτικα προιοντα που στελνουν στο εξωτερικο. λετε να εγινε κανα θαυμα και να βρηκαν επαφη με εξωτερικο ?

ή να μιλαμε για γαλα που οχι μονο δεν φτανει στην Ελλαδα αλλα φερνουν απ εξω και το βαφτιζουν ελληνικο,να εχει θεμα με το χαμηλο κερδος γιατι τους τα τρωνε οι μεσαζοντες .που αυτοι πανε στα χωρια τους αλλα οχι να πανε οι αγροτες στα μαγαζια...(τα 2πλοκαμπινα turbo τους μαραναν)

 

αγροτια,ναυτιλια,τουρισμος σε μια χωρα που εχει ολα τα χαρακτηριστικα να ειναι 1η να ειναι γτπ τοσο απο το κρατος αλλα και απο τους ιδιους που ασχολουνται με αυτους τους τομεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τοι και αλλοι αδικημενοι.μετα τους αδικημενους ταριφες,φορτηγατζηδες,βυτιοφορεις,μεταφορεις τωρα και ο αγροτης?!!!

Οτι ας πουμε ολοι οι αλλοι που κανουν αλλες δουλειες το κρατος τους εδωσε αποζημιωση αν καταστραφηκε η επιχειρηση τους ή οταν θελαν να την ξεκινησουν τους εδειναν και επιδοτηση...

η' σαν την κρητη που οι αποζημιωσεις/επιδοτησεις ειναι περισσοτερες απο τα τ.μ. του συνολου της κρητης:P

ή σαν πολλες περιοχες που περιμενουν τον καιρο για να τους χαλασει η σοδεια για να παρουν αποζημιωση.

ή οτι θα επρεπε το κρατος να τους μαθει πως να κανουν την δουλεια τους.δηλ.να μαθαινουν κανα νεο και οχι να ριχνουν οτι απαγορευμενο φαρμακο υπαρχει

ή πως θα αποδωσει το κτημα τους ή ποιος καρπος αξιζει αυτες τις εποχες

ή να τους πει ρε μαγκες της περιοχης μαζευτειτε καντε ενα συνεταιρισμο και πεταχτε εξω τον μεσαζωντα και πηγαιντε πουληστε τα ή παρτε κανα μηχανημα συσκευασιας και πουληστε τα στο εξωτερικο...

ή πειτε στα παιδια σας που το μονο που κανουν ειναι να ειναι στο fb και στο φτιαξιμο του glx,μηχανης-αυτοκινητου. να σας βρουν χονδρεμπορες / σουπερ μαρκετ / οργανωμενες λαικες εξωτερικου απλα απο googlarisμa ή να σηκωσουν απλα το τηλ.και να παρουν εναν συγγενη τους στο εξωτερικο και να του πουν "πες μου 4-5 μαγαζια/markets της χωρας σου..."

ή να βρουν οτι ακομη και στις εξαγωγες υπαρχει χρηματοδοτηση.

 

 

τα παληκαρια με τα μανιταρια πλευρωτους(μπορει καποιος να μου θυμισει ποια εκπομπη τους εδειχνε μαζι με τον κορρε?) και κατι συνεταιρισμοι με αγροτικα προιοντα που στελνουν στο εξωτερικο. λετε να εγινε κανα θαυμα και να βρηκαν επαφη με εξωτερικο ?

ή να μιλαμε για γαλα που οχι μονο δεν φτανει στην Ελλαδα αλλα φερνουν απ εξω και το βαφτιζουν ελληνικο,να εχει θεμα με το χαμηλο κερδος γιατι τους τα τρωνε οι μεσαζοντες .που αυτοι πανε στα χωρια τους αλλα οχι να πανε οι αγροτες στα μαγαζια...(τα 2πλοκαμπινα turbo τους μαραναν)

 

αγροτια,ναυτιλια,τουρισμος σε μια χωρα που εχει ολα τα χαρακτηριστικα να ειναι 1η να ειναι γτπ τοσο απο το κρατος αλλα και απο τους ιδιους που ασχολουνται με αυτους τους τομεις

Από όλα τα παραπάνω που διάβασες κατάλαβες να το παίζουμε οι αγρότες αδικημένοι;

Αν κατάλαβες να μας αφήσουν ύσηχους θέλουμε. Τουλάχιστον εγώ και πάρα πολλοί άλλοι σαν εμένα που ξέρω.

Όσο και αν δεν μπορείς να το καταλάβεις ούτε επιδοτήσεις θέλουμε ούτε τίποτα.

Βέβαια έχουμε και συναδέλφους στα μπλόκα κάθε χρόνο που σας δίνουν λάθος εικόνα αλλά πίστεψε με καμιά σχέση δεν έχουν με τους πραγματικούς αγρότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πια περιοχή είσαι ?

 

Η αγελάδα συμφέρει καλύτερα για κρέας παρά για γάλα όπου θα είσαι έρμαιο των γνωστών εταιρειών. Στο κρέας βέβαια, θα αργήσεις να πάρεις τα λεφτά σου. Υπολόγισε να αρχίσεις να εισπράττεις στην καλύτερη περίπτωση μετά από 3 χρόνια.

Αν έχεις τόπο να καλλιεργείς και να παράγεις δικές σου τροφές, ακόμη καλύτερα.

 

Έχεις σκεφτεί καθόλου το πρόβατο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αφήστε τα παλιογελάδια έχει γεμίσει ο τόπος με αυτά. Κάντε καμια καλλιέργεια σόγιας να πίνουμε κ γάλα από κεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αφήστε τα παλιογελάδια έχει γεμίσει ο τόπος με αυτά. Κάντε καμια καλλιέργεια σόγιας να πίνουμε κ γάλα από κεί.

Όχι η σόγια

Η τελευταία ενημέρωση που είχα αναφέρει σαν νεα καλλιέργεια με προοπτικές στην Ελλάδα

το μάνκο και την παπάγια.Και δεν κάνω πλάκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι η σόγια

Η τελευταία ενημέρωση που είχα αναφέρει σαν νεα καλλιέργεια με προοπτικές στην Ελλάδα

το μάνκο και την παπάγια.Και δεν κάνω πλάκα

 

 

Δε διαφωνώ. Απλά πρέπει να φυτέψουμε κ καμια σόγια. Είναι μόδα ο υγιεινισμός και θα έχει πέραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ. Απλά πρέπει να φυτέψουμε κ καμια σόγια. Είναι μόδα ο υγιεινισμός και θα έχει πέραση.

 

Το θέμα είναι οι Έλληνες που θέλουν να στραφούν στην αγροτο-κτηνοτροφία , να επενδύσουν στην επένδυση και την προοπτική και οχι στην ευκαιριακή παροδική αρπαχτή

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι η σόγια

Η τελευταία ενημέρωση που είχα αναφέρει σαν νεα καλλιέργεια με προοπτικές στην Ελλάδα

το μάνκο και την παπάγια.Και δεν κάνω πλάκα

 

Όταν λες καλλιέργεια με προοπτικές στην Ελλάδα τι εννοείς? Γιατί τα παραπάνω φυτά που αναφέρεις είναι τροπικά και το μόνο μέρος που μπορώ να σκεφτώ ότι ενδεχομένως θα ευδοκιμούσαν, είναι η Κρήτη.

 

Εγώ πάντως θα πρότεινα ρόδια αν και το θέμα μας εδώ είναι τα γελάδια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά σημερα παλι διάβαζα το Βημα ( αν δεν κάνω λάθος ) και εχω παρατηρήσει οτι σχεδον καθημερινά ( οποτε βγαινει τελος παντων ( δεν διαβαζω εφημερίδες :shifty: ) ) αφιερωνουν 3-4 σελίδες σχετικά με καλιέργειες μυστηριες οπως σαλιγκαριών , τρούφας κ.τ.λ Τα παρουσιάζουν και με ενα τροπο που εμενα προσωπικά με κάνει να λέω "αυτο θα κάνω" και αντε γεια κόσμε! Μήπως μας παραμυθιάζουν χαλαρα ? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε εδώ για τα σαλιγκάρια http://www.agro-help.com/2011/03/blog-post_19.html

 

Το σημαντικότερο που πρέπει να σε προβληματίσει είναι αυτό:

"Πριν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε για σαλιγκάρια, πρέπει να βρούμε την αγορά να τα πουλήσουμε"

 

Διάβασε επίσης τα σχόλια της ΣΑΛΙΓΚΑΡ ΑΕ από κάτω. Έχει ενδιαφέρον το γεγονός ότι η συγκεκριμένη εταιρεία, σύμφωνα με τα λεγόμενα της, καλύπτει τη ζήτηση μόνο με άγρια σαλιγκάρια.

 

Και επιπλέον πληροφορίες από εδώ:

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

H κατανάλωση των σαλιγκαριών ήταν γνωστή και ιδιαίτερα αρεστή από την αρχαιότητα.

Από τα μέσα όμως του 19ου αιώνα και μετά άρχισαν να καταναλώνονται σε πολλές χώρες της Ευρώπης με σημαντικότερη τη Γαλλία. Tα σαλιγκάρια αποτελούν ένα υψηλής αξίας προϊόν διατροφής, με συνεχώς αυξανόμενη ζήτηση και εξασφαλισμένες αγορές. Εντάσσονται στην ομάδα των προϊόντων πολυτελείας (όπως το χαβιάρι, το foie gras, οι τρούφες) και έχουν γίνει πλέον σχετικά

δυσεύρετα και ακριβά.

Η μεγαλύτερη ποσότητα των σαλιγκαριών που διακινούνται στην παγκόσμια αγορά

προέρχονται από φυσικούς πληθυσμούς. Eιδικότερα για την Eυρωπαϊκή αγορά τα σαλιγκάρια προέρχονται από τις χώρες της πρώην Aνατολικής Eυρώπης καθώς επίσης και από Μαρόκο, Τουρκία, Ισπανία, Ελλάδα, Ινδονησία, Τυνησία, Αλβανία, Συρία, Κίνα,, Μαλαισία, Αλγερία, Κροατία, Γουατεμάλα, Σενεγάλη (στοιχεία Eurostat).

 

Οι φυσικοί πληθυσμοί των σαλιγκαριών στην Ευρωπαϊκή Ένωση δεν επαρκούν, και σε ορισμένες περιοχές έχει ήδη συμβεί εξαφάνιση των περισσότερων ειδών εδώδιμων σαλιγκαριών λόγω υπερσυλλογής (Daguzan, 1989). Για παράδειγμα, στη Γαλλία ισχύει νόμος για την προστασία των σπάνιων ειδών για τα είδη H. pomatia και H. aspersa (N.C. 3954/12-5-79 και N.C. 3953/12-5-79) και το ίδιο ισχύει και για τη Γερμανία (Godan, 1983) ενώ στην Eλλάδα η περίοδος συλλογής σαλιγκαριών καθορίζεται από το Mάρτιο μέχρι τον Iούνιο σύμφωνα με Προεδρικό διάταγμα (67/81Π.Δ).

 

Σύμφωνα με πληροφορίες, επίκειται η ολική απαγόρευση της ελεύθερης συλλογής σαλιγκαριών, με οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οδηγία που θα δώσει ιδιαίτερη ώθηση στην ανάπτυξη των διχτυοκηπίων εκτροφής και πάχυνσης σαλιγκαριών

 

TO EMΠOPIO KAI H METAΠOIHΣH ΣAΛIΓKAPIΩN ΣTHN EΛΛAΔA

Ανάλυση

Το σύνολο σχεδόν των σαλιγκαριών που διακινούνται στην ελληνική αγορά είναι του γένους Helix και η διακίνηση τους γίνεται με τους παρακάτω τρόπους (Snails-EC overview 1993):

• Νωπά - ζωντανά : που προέρχονται από εισαγωγές, η συλλέγοντας από την φύση και διακινούνται σε ξύλινα η πλαστικά κιβώτια των 25-30 κιλών

• Κατεψυγμένα με κέλυφος: η σάρκα έχει αφαιρεθεί και αφού έχει υποστεί επεξεργασία και έχει επανατοποθετηθεί μέσα στο κέλυφος με βούτυρο, μαϊντανό, σκόρδο και άλλα καρυκεύματα.

• Σώματα σαλιγκαριών: Ημιεπεξεργασμένα διατηρούνται σε άλμη και διακινούνται σε

μεγάλες συσκευασίες στην βιομηχανία.

• Κονσέρβες: περιέχουν σώματα σαλιγκαριών επεξεργασμένα. Τα κελύφη τοποθετούνται χωριστά μαζί με την κονσέρβα.

 

http://ja-jp.facebook.com/topic.php?uid=137246756388&topic=12447

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες καλλιέργεια με προοπτικές στην Ελλάδα τι εννοείς? Γιατί τα παραπάνω φυτά που αναφέρεις είναι τροπικά και το μόνο μέρος που μπορώ να σκεφτώ ότι ενδεχομένως θα ευδοκιμούσαν, είναι η Κρήτη.

 

Εγώ πάντως θα πρότεινα ρόδια αν και το θέμα μας εδώ είναι τα γελάδια. :P

Όπως σε κάθε χώρο έτσι και στον αγροτικό υπάρχουν πολλοί παπατζήδες.

Είναι κάποιες εταιρίες που τάζουν ότι θέλεις με σκοπό βέβαια να σου τα πάρουν.

Τώρα βέβαια για τις "νεες"καλλιέργειες είναι χέσε ψηλά κι'αγνάντευε.

Κάθε τόπος έχει τα δικά του προιόντα που έχουν προσαρμοστεί εκεί και στο κάτω κάτω

πρέπει πρώτα σαν χώρα να εξασφαλίσουμαι το ψωμί και μετά το παντεσπάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...