Προς το περιεχόμενο

Κτηνοτροφική μονάδα Αγελάδων!


xarda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, το ψωμί το έχουμε εξασφαλίσει (σιτάρι γαρ) το θέμα είναι που στρέφεις την καλλιέργειά σου, όταν το χωράφι δεν έχει νερό και δεν μπορείς να φυτέψεις ποτιστικά προϊόντα που αποφέρουν και τα περισσότερα χρήματα (βαμβάκι, βιομηχανική τομάτα, καλαμπόκι)?

 

Τελειώνει και το παραμύθι με τις επιδοτήσεις και το ψωμί σταματάει να είναι επιδοτούμενο, συνεπώς πρέπει να στραφούμε λίγο και στο ακριβότερο παντεσπάνι για τους λίγους, που θα δώσει και κανένα φράγκο της προκοπής. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε παιδιά σημερα παλι διάβαζα το Βημα ( αν δεν κάνω λάθος ) και εχω παρατηρήσει οτι σχεδον καθημερινά ( οποτε βγαινει τελος παντων ( δεν διαβαζω εφημερίδες :shifty: ) ) αφιερωνουν 3-4 σελίδες σχετικά με καλιέργειες μυστηριες οπως σαλιγκαριών , τρούφας κ.τ.λ Τα παρουσιάζουν και με ενα τροπο που εμενα προσωπικά με κάνει να λέω "αυτο θα κάνω" και αντε γεια κόσμε! Μήπως μας παραμυθιάζουν χαλαρα ? ? ?

Ποτέ μην κοιτάς πράγματα που δεν έχουν εδραιωθεί σε ένα τόπο.

Ας πλουτίσουν πρώτα αυτοί που πουλάνε τις ιδέες και πλούτισε εσεί ένα χρόνο αργότερα δεν πειράζει.

Τα περιοδικά και οι εφημερίδες διαφημήζουν αυτούς που τους πληρώνουν

 

Καλά, το ψωμί το έχουμε εξασφαλίσει (σιτάρι γαρ) το θέμα είναι που στρέφεις την καλλιέργειά σου, όταν το χωράφι δεν έχει νερό και δεν μπορείς να φυτέψεις ποτιστικά προϊόντα που αποφέρουν και τα περισσότερα χρήματα (βαμβάκι, βιομηχανική τομάτα, καλαμπόκι)?

 

Τελειώνει και το παραμύθι με τις επιδοτήσεις και το ψωμί σταματάει να είναι επιδοτούμενο, συνεπώς πρέπει να στραφούμε λίγο και στο ακριβότερο παντεσπάνι για τους λίγους, που θα δώσει και κανένα φράγκο της προκοπής. ;)

Λάθος δεν έχουμαι αυτάρκεια σε σιτηρά.

Κατά την γνώμη μου ποτέ δεν πρέπει το κράτος να σταματήσει να πληρώνει για τα βασικά τρόφιμα όστε να έχει αυτάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος δεν έχουμαι αυτάρκεια σε σιτηρά.

Κατά την γνώμη μου ποτέ δεν πρέπει το κράτος να σταματήσει να πληρώνει για τα βασικά τρόφιμα όστε να έχει αυτάρκεια.

 

Όπως βλέπεις όμως κράτος δεν υπάρχει και ενώ θα μπορούσαμε να είμαστε εξαγωγική δύναμη στον τομέα των σιτηρών, έχουμε φτάσει να εισάγουμε κιόλας.

 

Αλλά με 60 και 70 δραχμές το κιλό για το μαλακό σιτάρι, ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί ώστε να παράξει ποσότητες, πόσο μάλλον δε όταν δεν διαθέτει μηχανήματα (τρακτέρ, κομπίνα κλπ) και γνωρίζει ότι τα μισά από τα έσοδα του θα πάνε σε φυτοφάρμακα, σπόρο, αλώνια κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μην κοιτάς πράγματα που δεν έχουν εδραιωθεί σε ένα τόπο.

Ας πλουτίσουν πρώτα αυτοί που πουλάνε τις ιδέες και πλούτισε εσεί ένα χρόνο αργότερα δεν πειράζει.

Τα περιοδικά και οι εφημερίδες διαφημήζουν αυτούς που τους πληρώνουν

 

 

Λάθος δεν έχουμαι αυτάρκεια σε σιτηρά.

Κατά την γνώμη μου ποτέ δεν πρέπει το κράτος να σταματήσει να πληρώνει για τα βασικά τρόφιμα όστε να έχει αυτάρκεια.

 

Δε χρειαζεται να πληρωνει, μια σωστη αγροτικη πολιτικη χρειαζεται ενιαια σε ολη την ελλαδα, και οχι οπως ειναι τωρα σκορποχωρι, να φυτευει ο καθενας οτι θελει και οπου θελει.

Μια ενιαια πολιτικη που θα σου υποδεικνυε τι και που να το καλλιεργησεις με βαση τις μελετες που θα εδιναν τη μεγιστη αποδοση για την καθε πειροχη, θα ειχε το καλυτερο αποτελεσμα. Διοτι τι να την κανω εγω την κρατικη βοηθεια οταν πχ σπερνω σιταρι σε μια περιοχη που δινει 20% αποδοση σε σχεση με καποια αλλη που ενω δινει 100%, σε εκεινη την περιοχη πχ μπορει να εχοουν πορτοκαλια, και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να κλεισω με την εφημερίδα το Βημα που ανέφερε στην προηγουμενη σελίδα εγραφε στην κορυφή με ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ:

30000 Ετήσιο Εισόδημα με 10 Στρέμματα σαλιγκαροκαλιέργειας!

 

ποπο σκεφτηκα βρηκα τι θα κάνω στην ζωη μου!!!!!!!! (ειχε μια δυο εικονες απο γκομενιτσες με τα σαλιγκαρια στα χέρια και τεραστια χαμογελα κ.τ.λ )

 

ΟΥΣΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να κλεισω με την εφημερίδα το Βημα που ανέφερε στην προηγουμενη σελίδα εγραφε στην κορυφή με ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ:

30000 Ετήσιο Εισόδημα με 10 Στρέμματα σαλιγκαροκαλιέργειας!

 

ποπο σκεφτηκα βρηκα τι θα κάνω στην ζωη μου!!!!!!!! (ειχε μια δυο εικονες απο γκομενιτσες με τα σαλιγκαρια στα χέρια και τεραστια χαμογελα κ.τ.λ )

 

ΟΥΣΤ

 

Δε βλεπω κατι το παραξενο σε αυτο. 10 στρεμματα για σαλιγγαρι δεν ειναι μικρη επιχειρηση, και 30 χιλιαρικα ενα φυσιολογικο εισοδημα ειναι. Αν βγαλεις απο μεσα ασφαλεια ΟΓΑ, ασταθμιτους παραγοντες (τυχον αρρωστιες κλπ), ενα απλο εισοδημα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ούστ πηγαίνει περισσοτερο στις γκομενίτσες και τον τρόπο που το παρουσίαζαν.Δεν μου αρεσουν ετσι οπως μας τα πλασάρουν και είμαι καχύποπτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο, η διαφημισεις ειναι λες και εγινες Κοκκαλης επειδη εβαλες 10 στρεμματα σαλιγγαρια...

Παντως σε μια τετοια επενδυση, αν το παιξεις σωστα, ενα καλο εισοδημα θα το εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις προσωπική εμπειρία ή απλά εχεις διαβάσει ορισμένα πράγματα γύρω απο αυτές τις καλιέργειες ?

Μπορείς να ΄δωσεις περισσότερες πληροφορίες η λινκ που σχετίζονται με τα παραπάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις προσωπική εμπειρία ή απλά εχεις διαβάσει ορισμένα πράγματα γύρω απο αυτές τις καλιέργειες ?

Μπορείς να ΄δωσεις περισσότερες πληροφορίες η λινκ που σχετίζονται με τα παραπάνω ?

Τον τελευταίο χρόνο στην περιοχή μου έχουν γίνει 5 μονάδες με σαλιγκάρια.

Τον σεπτέμβριο που μας έρχετε θα βγεί η πρώτη παραγωγή και τότε θα ξέρουμε σίγουρα τη γίνετε.

Κάνε υπομονή μέχρι τότε γιατί τους 2 από τους 5 τους ξέρω και ξέρω ότι δεν θα μου πούν ψέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο χρόνο στην περιοχή μου έχουν γίνει 5 μονάδες με σαλιγκάρια.

Τον σεπτέμβριο που μας έρχετε θα βγεί η πρώτη παραγωγή και τότε θα ξέρουμε σίγουρα τη γίνετε.

Κάνε υπομονή μέχρι τότε γιατί τους 2 από τους 5 τους ξέρω και ξέρω ότι δεν θα μου πούν ψέματα.

 

ελπιζω να ξερουν απο πωλήσεις

γιατι θελει δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ούστ πηγαίνει περισσοτερο στις γκομενίτσες και τον τρόπο που το παρουσίαζαν.Δεν μου αρεσουν ετσι οπως μας τα πλασάρουν και είμαι καχύποπτος.

Πού να δείς να σκάει μύτη στο θερμοκήπιο μερσεντες με γραβατοφορεμένο και δυό τουρκαλες γκόμενες να σε πίσουνε για μια προμήθεια που ήθελα.

Ακόμα απορούν γιατί τους έστειλα με άγριο τρόπο.

Βέβαια έκανα λάθος τώρα που το σκεφτομαι.

Τις γκόμενες δεν έπρεπε να τις κρατήσω.

τη μαλακίες κάνει κανής όταν είναι νέος

 

ελπιζω να ξερουν απο πωλήσεις

γιατι θελει δουλεια

Υποτήθετε ότι η πώληση είναι εξασφαλισμένη.

Αν δεν είναι έχει να πέσει πολύ γέλιο και κλάμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούγονται πολλά για τα σαλιγκάρια τελευταία...

εγώ βέβαια δεν έχω ιδέα με γεωργία-κτηνοτροφία αλλά απ ότι έχω ακούσει από άλλους η πώληση δε θα είναι τόση εύκολη.

με απλά λόγια υπάρχει κύκλωμα που ελέγχει τις πωλήσεις.

μπορεί να είναι και παραμύθια για να αποτρέψουν πολλούς από το να ασχοληθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούγονται πολλά για τα σαλιγκάρια τελευταία...

εγώ βέβαια δεν έχω ιδέα με γεωργία-κτηνοτροφία αλλά απ ότι έχω ακούσει από άλλους η πώληση δε θα είναι τόση εύκολη.

με απλά λόγια υπάρχει κύκλωμα που ελέγχει τις πωλήσεις.

μπορεί να είναι και παραμύθια για να αποτρέψουν πολλούς από το να ασχοληθούν.

Η παροιμία λέει όπου ακούς πολλά κεράσια πάρε μικρό καλάθι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...