Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε το GNOME 3


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από την άλλη υποθέτω ότι το gnome shell θα είναι διαθέσιμο μέσω των repositories οπότε μικρό το κακό!

 

 

Το Gnome θα είναι διαθέσιμο αλλά θα καταργεί το unity εφόσον εγκατασταθεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Minimize το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια από την στιγμή που ανακάλυψα το compiz (floating windows), επομένως καλά κάνανε και το αφαίρεσαν, (ένα επιπλέον περιττό κλίκ ήταν).

 

Οι αναφορές για ομοιότητες με το MacOS με προβληματίζουν καθώς το MacOS το είχα χρησιμοποιήσει πριν ένα χρόνο και το βρήκα (σε αντίθεση με τους υποστηρικτές του) υποδεέστερο σε λειτουργικότητα από το compiz.

 

Τσάμπα κατέβασα το live CD με την διανομή του SuSe + GNOME 3, δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει στον υπολογιστή μου.

 

Θα δοκιμάσω να το περάσω στα ubuntu και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Minimize το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια από την στιγμή που ανακάλυψα το compiz (floating windows), επομένως καλά κάνανε και το αφαίρεσαν, (ένα επιπλέον περιττό κλίκ ήταν).

 

Και εγώ χρησιμοποιώ το compiz, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως σε βοηθάει να απαλλαγείς απο το minimize ενος παραθύρου :S

Και επιπλέον το gnome-shell δεν υποστηριζει το compiz, οποτε ότι καλούδια πρόσφερε το compiz, μαλλον θα πρέπει να τα ξεχάσουμε...τουλάχιστον προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μία λειτουργία στο compiz που με μετακίνηση του κέρσορα του ποντικιού σε μία από τις τέσσερις γωνίες της οθόνης σου (εγώ επιλέγω πάνω δεξιά) σου εμφανίζει σε μικρογραφίες όλα τα ανοιχτά παράθυρα σε μία οθόνη, κάνοντας κλικ πάνω σε αυτό που επιθυμείς αυτομάτως ο κύβος (ή κύλιντρος) περιστέφετε και σου φέρνει σε πρώτο πλάνο την εφαρμογή που επέλεξες.

 

Εάν όμως το παράθυρο είναι ελαχιστοποιημένο η συγκεκριμένη υποεφαρμογή του compiz το αγνοεί και το αφήνει ελαχιστοποιημένο, για το λόγο αυτό ποτέ δεν ελαχιστοποιώ παράθυρα, απλά τα αφήνω στο παρασκήνιο.

 

Η εν λόγο λειτουργία είναι απενεργοποιημένη όταν εγκαθηστάς το compiz, πρέπει να ψάξεις λίγο για να την βρεις, αλλά αυτό είναι και το μεγαλείο του compiz, η μεγάλη δυνατότητα παραμετροποίησης και η ευχρηστία που προσφέρει που δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού.

 

Για μένα το Gnome 3 έχει σαν κύριο ανταγωνιστή τον εαυτό του σε παλιότερη έκδοση σε συνδυασμό με το Compiz, εάν δεν δοθεί δυνατότητα μελλοντικά να χρησιμοποιήσω Gnome 3 + Compiz, ένα έχω να πω, ”Στην πυρά, στην πυρά”

 

ΥΓ:

Για αυτό το πράμα μιλάω, απλώς στο παρακάτω βίντεο αυτός που το παρουσιάζει χρησιμοποιεί κάποια συντόμευση πληκτρολογίου και όχι τον κέρσορα του ποντικιού. Προσωπικά θεωρώ την μέθοδο με το ποντίκι ποιο εύχρηστη και ταχύτερη.

 

http://youtu.be/nHesPRMTTSg

 

ΥΓ2:

http://youtu.be/nW98y6D-HEA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μία λειτουργία στο compiz που με μετακίνηση του κέρσορα του ποντικιού σε μία από τις τέσσερις γωνίες της οθόνης σου (εγώ επιλέγω πάνω δεξιά) σου εμφανίζει σε μικρογραφίες όλα τα ανοιχτά παράθυρα σε μία οθόνη, κάνοντας κλικ πάνω σε αυτό που επιθυμείς αυτομάτως ο κύβος (ή κύλιντρος) περιστέφετε και σου φέρνει σε πρώτο πλάνο την εφαρμογή που επέλεξες.

 

Εάν όμως το παράθυρο είναι ελαχιστοποιημένο η συγκεκριμένη υποεφαρμογή του compiz το αγνοεί και το αφήνει ελαχιστοποιημένο, για το λόγο αυτό ποτέ δεν ελαχιστοποιώ παράθυρα, απλά τα αφήνω στο παρασκήνιο.

 

Η εν λόγο λειτουργία είναι απενεργοποιημένη όταν εγκαθηστάς το compiz, πρέπει να ψάξεις λίγο για να την βρεις, αλλά αυτό είναι και το μεγαλείο του compiz, η μεγάλη δυνατότητα παραμετροποίησης και η ευχρηστία που προσφέρει που δεν την βρίσκεις πουθενά αλλού.

 

Για μένα το Gnome 3 έχει σαν κύριο ανταγωνιστή τον εαυτό του σε παλιότερη έκδοση σε συνδυασμό με το Compiz, εάν δεν δοθεί δυνατότητα μελλοντικά να χρησιμοποιήσω Gnome 3 + Compiz, ένα έχω να πω, ”Στην πυρά, στην πυρά”

 

ΥΓ:

Για αυτό το πράμα μιλάω, απλώς στο παρακάτω βίντεο αυτός που το παρουσιάζει χρησιμοποιεί κάποια συντόμευση πληκτρολογίου και όχι τον κέρσορα του ποντικιού. Προσωπικά θεωρώ την μέθοδο με το ποντίκι ποιο εύχρηστη και ταχύτερη.

 

http://youtu.be/nHesPRMTTSg

 

ΥΓ2:

http://youtu.be/nW98y6D-HEA

 

Ναι, ναι και εγώ εννοείται το χρησιμοποιώ. To Scale plugin προφανώς εννοείς (πανω δεξια γωνιά χρησιμοποιώ και εγω :D)

Απλά ακόμα και με αυτό, πολλές φορές θες να φαίνεται μονο 1 ή 2 εφαρμογές στο desktop και οχι 15 που μπορεί να τυχαίνει να έχεις ανοιχτες.

Και σιγουρά το να τις μεταφέρεις απο workspace σε workspace δεν ειναι και πολύ γρήγορο και εύχρηστο.

 

Πάντως όλα αυτά τα θέματα, μάλλον ειναι πολύ νωρίς να τα κρίνουμε...

Απο τη στιγμή που είναι κάτι εντελώς καινούριο, δεν μπορεί να απαιτούμε να είναι και το τέλειο desktop environment.

Με τον καιρο σιγουρα θα βελτιώνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το Gnome3 ..καιρός ήταν να βελτιωθεί λίγο το desktop το οποίο υστερούσε συγκριτικά με το υπόλοιπο λειτουργικό.. Βέβαια σαν το KDE4 δεν έχει κι ας λενε οτι θενε οι Macαδες και οι παραθυράκηδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laptop 7ετίας κ βάλε με openSUSE + GNOME 3.0 (install από το GNOME3 Live CD) και πάει σφαίρα, ότι πιο εύχρηστο έχω δει τα τελευταία χρόνια το GNOME Shell (διαχείρηση workspaces όπως θα έπρεπε να είναι, απίστευτο σύστημα διαχείρησης notifications, γρήγορος launcher) και σταθερότατο αν και .0 έκδοση. Οι KDEαδες fanboys πραγματικά δεν θέλετε να συγκρίνουμε τις .0 γιατί τα πάντα είναι εναντίον σας.

 

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα γίνει bloated όσο το KDE...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αναφορές για ομοιότητες με το MacOS με προβληματίζουν καθώς το MacOS το είχα χρησιμοποιήσει πριν ένα χρόνο και το βρήκα (σε αντίθεση με τους υποστηρικτές του) υποδεέστερο σε λειτουργικότητα από το compiz.

 

http://www.youtube.com/watch?v=SksRRfNsFWI&feature=player_embedded

 

Πολύ καλή προσπάθεια το GNOME 3,αν και δεν ξέρω πόσο βολικό είναι σε μεγάλες οθόνες όλες αυτές οι αποστάσεις δεξιά-αριστερά με το mouse pointer,το Mac OS το λύνει αυτό με τα gestures.

Η μόνη ousiastik;h διαφορά του με το OSX είναι η έλλειψη global menu bar που είναι στα θετικά του GNOME 3,ελπίζω να πιάσει,φαίνεται ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να το εγκαταστήσω στο Fedora 14; Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι πέραν της ενσωμάτωσης του στην έκδοση 15.

 

Το κοίταζα κι εγώ, αλλά δεν βλέπω κάτι. Και στα repo του fedora people δεν βλέπω να έχουν βάλει κάτι. Υπάρχει το gnome-shell σαν πακέτο στα official repos του fedora, αλλά είναι στην έκδοση 2.31 (όπως και στο ubuntu 10.10), δυο αιώνες πίσω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...