Προς το περιεχόμενο

ποιο GPS να πάρω


peace85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να σε μπερδέψω ακόμα περισσότερο, να αναφέρω και το talk & drive της mls. Το είχα δει σε ένα φίλο και τον είχε βολέψει. Δες κι αυτό σε περίπτωση που θες περισότερα χαρακτηριστικά. Αυτός που σου λέω το χρησιμοποιούσε μόνιμα και δε χρησιμοποιούσε άλλη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να ειστε καλα για την βοηθεια, σιγα σιγα μπαινω στο κλιμα των gps. το talk&drive τι ειναι ακριβως?

 

Ειναι destinator με αλλαγες απο την MLS που του εκφωνεις ονομα προορισμου και σε παει χωρις πληκτρολογιση αλλα θελει καθαρη φωνη και ησυχια γαι να καταλαβει.Αν δεν καταλαβαινει μπορεις εναλλκατικα να πληκτρολογησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει καθαρη φωνη και ησυχια

 

ναι ισχύει...με ανοιχτά τα παράθυρα σε πιάνει αλλά αν έχεις μουσική τότε μπερδεύεται λίγες φορές. είναι βολική λειτουργία πάντως ειδικά όταν θέλεις να βάλεις μπρος και να ξεκινήσεις χωρίς να περιμένεις στάσιμος να πληκτρολογήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με μουσική εμένα με πιάνει πολλές φορές....είναι όντως χρήσιμη λειτουργία, και πιστεύω πρέπει να αναβαθμιστεί ώστε να μπορείς να περιηγηθείς και στο menu με την αναγνώριση φωνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξερεις οτι ειναι πολυ σημαντικη η μεγαλη οθονη

μινιμουμ 5 ιντσες

 

θα συμφωνήσω...μπορείς να βλέπεις πιο εύκολα τον χάρτη της συσκευής κατά τη διάρκεια της οδήγησης.

 

μπες και στο site της mls να δεις που βγάλανε πασχαλινές προσφορές μήπως σε ενδιαφέρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι και ελάχιστα σε σχέση με το χρόνο και τα καύσιμα που θα χάσει κολλημένος στην κίνηση.

 

Και όπως πάει η τιμή της βενζίνης (βλέπω στα 2€ το καλοκαίρι :mad: ), βλέπω να ανανεώνω την συνδρομή μου στο live traffic πολύ εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tomtom-sygic-mls destinator-navigon-igo όλα εχουν εκδοση για iphone.

Αποκλείεται να σε απογοητεύσουν στις τελαυταίες τους εκδόσεις αφού ανανεώνονται ανα τρίμηνο.

Στην τελική αν είσαι jb μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο ( ή και όλα :mrgreen: ) μεχρι να βρείς σε πoια εταιρεία αξίζει να αφήσεις τον οβολό σου.

 

 

Εγω εχω ενα μικρό pna navigon των 70 ευρό στο οποίο εχω φορτωμένα διάφορα προγράμματα, αλλά χρησημοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το igo που εχει και εκφώνηση οδών που βοηθάει αρκετά. Δεν του αλλάζω και πολλά πολλά απλά φροντίζω να ναι πάντα με χάρτες το πολύ εξαμήνου.

Στο 3gs εχω navigon και tomtom απο τα οποία το navigon μου αρέσει καλύτερα και εχει πιο διαισθητικό μενού.

Και οι 2 συσκευές πα΄ρεχουν παρόμοιο και πολύ καλό επίπεδο πλοήγησεις σε συνδυασμό με τα λογισμικά τους.

 

Αν δε ξέρεις να χρησιμοποιείς το πρόγραμμα όποιο και να πάρεις μάπα θα σου φαίνεται.

Πρέπει κάθε πρόγραμμα να το μαθαίνεις και να ξέρεις τις παραξενιές του και τα κόλπα του.

Σύντομες διαδρομές, ταχύτερες διαδρομές αποφυγές διοδίων χωματόδρομων κτλ πρέπει να τα παίζεις στα δάχτυλα για να παίρνεις το 100% της κάθε συσκευής.

 

Τα igo - navigon-sygic στις ακριβές τους προτάσεις εχουν live traffic με rds και όχι μέσω internet όπως τα mls με αποτέλεσμα οι live λειτουργίες τους να είναι τζάμπα και να επιβαρύνουν μόνο την αρχική αγορά.

 

Γιάννη επειδή ενδιαφέρομαι ν αγοράσω το navigon για το iphone 3gs μου μπορείς να μου πεις αν υπάρχει έκδοση μόνο για την Ελλάδα ή αν πρέπει ν αγοράσω το Europe που κοστίζει 80Ε? Έψαξα και δεν βρήκα κάτι μόνο για ελλάντα στο apple store. Μέχρι και Νέα Ζηλανδία έχει, Ελλάντα όχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις iphone 3gs μπορεις ανετα να καληφθεις απο αυτο σε gps με μονο κοστος την βαση αυτοκινητου και το φορτηστη. Σε χαρτες εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το igo που περνει οτι θες απανω.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Navigon σε Android και ειμαι επίσεις πολυ ευχαριστημενος αν και δεν ειχε το χωριο μου στην κρητη ειχε την εκλησία του και τα διπλανα (μεγαλυτερα απο το δικο μου που ειναι 50 100 κατοίκων:P) χωρια.

Επίσεις οπου και αν πήγαμε στην κρήτη δεν μας απογοίτευσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη επειδή ενδιαφέρομαι ν αγοράσω το navigon για το iphone 3gs μου μπορείς να μου πεις αν υπάρχει έκδοση μόνο για την Ελλάδα ή αν πρέπει ν αγοράσω το Europe που κοστίζει 80Ε? Έψαξα και δεν βρήκα κάτι μόνο για ελλάντα στο apple store. Μέχρι και Νέα Ζηλανδία έχει, Ελλάντα όχι..

Το πιο φτηνό Navigon, που περιέχει Ελλάδα, είναι το Navigon Eastern Europe στα 69.99 ευρώ.

Αν δε βιάζεσαι θα σου πρότεινα να περιμένεις γιατί η Navigon βγάζει πολύ συχνά προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθος σε χάρτες βρίσκεις σε πολλές εταιρίες, πχ στους Navteq q4/10 ΔΕΝ παιζεί να βρείς τα Χανιά...στον προηγούμενο δεν σου έδινε αριθμούς σε ενα απο τους μεγαλύτερους δρομους της πόλης.....

η δε Teleatlas, ψάχνεις για Αγιος Νικόλαος, δεν παίζει να τον βρείς, πρέπει να βάλεις Αγιο Νικόλαος (παλι καλά που δεν λεει Αι Νικολας...)αυτά με updates διορθώνονται ( ή παρουσιάζονται!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

 

σε αναζήτηση συσκευής έως 150€ με 5" οθόνη κι εγώ, είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

 

MLS 5900 (Ελλάδα)

 

NAVIGON 70 PLUS EUROPE

 

Το NAVIGON θα το πάρω από Γερμανία και θα έχει 43 χώρες. Τα ερωτήματά μου προς τους γνώστες είναι:

 

1) θα έχει γλώσσα Ελληνικά το ΝAVIGON?

 

2) θα έχει εξίσου καλό και λεπτομερή χάρτη το ΝAVIGON σε σχέση με το ΜΛΣ?

 

3) Εάν μπορούσατε να τα πάρετε και τα 2 με τα ίδια ακριβώς λεφτά, ποιό θα επιλέγατε και γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...