Προς το περιεχόμενο

LG Optimus 2x


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τσίμπισα και εγω χτες.

...

Γενικά ένα καταπληκτικό τηλέφωνο για την τιμή του.

Συμφωνώ, η μπαταρία πάντως μου έστρωσε μετά απο τις 2 πρώτες φορτίσεις, τώρα κρατάει 2 μέρες με νορμαλ χρήση.. εγώ του πέρασα τελικά αυτήν την Rom: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1028969&page=23 και ίσως την αλλάξω σε μερικές μέρες (δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα βέβαια απλά βλέπω πολύ κόσμο να χρησιμοποιεί άλλη rom) .. για μένα αν υπάρχει κάτι που θεωρώ πρόβλημα είναι η κάμερα που περίμενα τις φώτος λίγο καλύτερες για 8 megapixel.. τα άλλα είναι μικροπράγματα :)

μεγειές ... !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι διαφορές προσεξες σε σχέση με την στοκ? Την εχω ίδη πειράξει αρκετα και ειμαι ικανοποιημένος αυτη τι στιγμή. Γιατι να αλλάξω ρομ? (συμβουλευτικά σε ρωταω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορές προσεξες σε σχέση με την στοκ? Την εχω ίδη πειράξει αρκετα και ειμαι ικανοποιημένος αυτη τι στιγμή. Γιατι να αλλάξω ρομ? (συμβουλευτικά σε ρωταω)

εγώ την έβαλα χωρίς να πειράξω την stock και είδα διαφορές σε ταχύτητα... γενικά η stock LG κόλαγε λιγάκι ίσως και λόγω του antivirus δεν ξέρω.. άσε που τα προ εγκατεστημένα προγράμματα μου την δώσαν στα νεύρα.. !! επίσης quadrant έβγαλα 2960 αν θυμάμαι καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η καλύτερη non stock rom εδώ

 

Root

Είτε με το Ζ4root, δεν το έχω δοκιμάσει έχω όμως διαβάσει ότι δουλεύει όποιος το δοκιμάσει ας το αναφέρει

Είτε με το superoneclick που το έχω δοκιμάσει και δουλεύει 100%

 

GPS fix

Αφου έχουμε κανει root την συσκευή κάνουμε copy αυτό το αρχείο στο /etc

ή ακολουθήστε τις οδηγείες σε αυτό το post

 

Γενικές εντυπώσεις ύστερα από χρήση 1ος μηνός

Με το πήρα την συσκευή στα χέρια μου την έκανα update με τα επίσημα εργαλεία της LG σε έκδοση 10b.

Με stock rom αφού του φόρτωσα τις περί 400 εφαρμογές που είχα στο optimus one είχα πολλά προβλήματα. Συχνά πυκνά restarts έχανε την εξωτερική κάρτα μνήμης lag, restart όταν με καλούσαν και άλλα τραγελαφικά.

Διορθώθηκαν πολύ τα πράγματα όταν αφαίρεσα 2 εφαρμογές, το IMO messenger και τον καταγραφέα κλήσεων, χωρίς όμως να είναι η συσκευή όπως θα έπρεπε να είναι.

Το πήγα στο service της LG όπου μου δώσανε ανταλλακτική συσκευή για όσο καιρό θα είναι το τηλ μου στο service. Τελικά μου το επέστρεψαν την επόμενη κιόλας μέρα με διόρθωση βλάβης στο χαρτί ξαναπέρασμα τελευταίας έκδοσης.

Αν και αμφέβαλα για το αποτέλεσμα το τηλέφωνο πέταγε! Εδώ να ανοίξω μια παρένθεση για να αναφέρω το άψογο after sales service με live chat, τηλεφωνική υποστήριξη και γρήγορο service.

Του πέρασα την modaco 15 rom. Η συσκευή πολύ γρήγορη στην καθημερινή χρήση, μπαταρία αναμενόμενη για την χρήση. Μια μέρα την βγάζει με το ζόρι αν ασχολίσε πολύ μαζί του και έχεις ανοιχτά data, wifi.

Αν πας διακοπές βγάζεις και φωτογραφίες, video (πολύ καλή ποιότητα, πολύ δυνατό φλάς) μιλάς, είσαι μόνιμα στο νετ με data και δουλεύεις και το GPS βγάζει δεν βγάζει ένα 6ωρο. Οπότε για power user συστήνω κάτι τέτοιο ή κατι σαν αυτό

Προσοχή στα ηλιακά του πλαισίου ΔΕΝ έχουν βύσμα για το O2x ούτε και αντάπτορα...

Στα παιχνίδια δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Τα απλά games τα παίζει μια χαρά. Αν όμως βάλεις HD games τότε τουλάχιστον στην αρχή για τα πρώτα 5 λεπτά που παίζεις το τηλέφωνο κωλύεται. Lag αρκετό. Ίσως παίζει ρόλο η έκδοση των games. Για παράδειγμα: Το dungeon defender HD το παίζει καλά. Το monster madness εχει ψιλοκολήματα.

Γενικά είναι είναι μια πολύ καλή συσκευή όχι όμως τόσο καλή όσο φαίνεται στα χαρτιά. Μπορεί με την 2.3 να βελτιωθούν πολύ τα πράγματα. Για τα 450+ € που έχει μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή μιας και μας υπόσχεται πολλά στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

3ης μηνες μετα λοιπον απο το προιγουμενο ποστ και εχοντας περασει την συσκευη απο πολλα ζορισματα, λογο διαφορων καθυστερήσεων που ειχε και μερικων random restart αποφασισα να δοκιμασω την τυχη μου με την Leaked gingerbread απο modaco GR2.

Την εχω δουλεψει μια μερα και ολα φαινετε να δουλευουν καλος με 2-3 εξαιρεσεις.

Πρωτον σε non stock launcer δεν εχει lg widgets.

Το gps lockarei αρκετα πιο αργα. Πχ με την gr18 beta ηθελα 7-10 sec ενω τωρα κανα λεπτο

Ειχα και 2 freeze ενω πειραζα καποια setting αφου τελειωασα το σεταρισμα δεν μου ξαναεκανε.

Προτινω ανεπιφυλακτα λοιπον σε οποιον θελει να την δοκιμασει και δεν θα χασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Ενδιαφερομαι να αγορασω το εν λογω κινητο.

 

Δε με ενδιαφερει να το πειραξω τουλαχιστο στην αρχη.

 

Θα ηθελα να μαθω λοιπον αν ειναι σταθερη σα συκευη και αν πιστευετε πως αξιζει η αγορα της, περα φυσικα απο τα specs που ειναι κορυφαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Ενδιαφερομαι να αγορασω το εν λογω κινητο.

 

Δε με ενδιαφερει να το πειραξω τουλαχιστο στην αρχη.

 

Θα ηθελα να μαθω λοιπον αν ειναι σταθερη σα συκευη και αν πιστευετε πως αξιζει η αγορα της, περα φυσικα απο τα specs που ειναι κορυφαια

νομίζω οτι έχουν βγει updates. αλλα δεν τα χω χρησιμοποιήσει για να σου πώ... κάτι μου λέει όμως οτι θα το πειράξεις γρήγορα, γιατι ειναι πραγματικα πανεύκολο. συνδέεις το USB, τρέχεις ένα προγραματάκι, και αυτο σου φορτώνει το bootloader απο όπου μπαίνεις και κάνεις install οτι θέλεις...

εγώ που είχα iphone πιστεύω οτι αξίζει οπωσδήποτε η αγορά, αν και δεν έχω δει τις άλλες συσκευές πώς τα πηγαίνουν. εγώ τώρα το έχω με cyanogenmod το τελευταίο και η συσκευή είναι πολύ σταθερή και δεν τρώει και πολύ μπαταρία. θυμάμαι όμως οτι όταν το πήρα με το προγραμα που φορούσε πήγαινε σχετικά αργά και έτρωγε κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω και εγω το ληθαρακι μου παρουσιαζοντας ενα αρχειο gps.conf καθαρα για ελλαδα πολυ καλύτερο από αυτο που εχω πιο πανω.

Με το συγκεκριμενο εχω lock σε 40sec αλλα ζω σε υπογειο. Μονο με αυτο καταφερα να εχω lock απο τον ακαλυπτο.

Σε ανοιχτο χωρο 10 sec.

Σε root συσκευη copy το αρχειο πχ με es file explorer στο /etc/

Μην ξεχασετε να κανετε restart και να εχετε ανοιχτα τα "Να χρησιμοποιουνται τα ασυρματα δικτυα" και "χρηση δορυφόρων gps" στο ρυθμίσεις τοποθεσιας και ασφάλιας.

Δεν χρειαζετε να πειραξετε το hidden menu με αυτο το αρχειο.

http://www.mediafire.com/?5ls5gyiib4277h4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η τελευταία έλληνικη έκδοση απο lg ειναι πλέον η 10d με 2011725 baseband.Η διαδικασία ειναι μόνο μεσω OTA και δεν μπορεί να γινει αν το κινητο εχει γινει root ακομα και αν το κάνεις unroot.Δεν παρατήρησα καμιά διαφορά προσωπικά και δεν πιστεύω οτι αξιζε η παρακάτω διαδικασία.Επιστροφη σε στοκ 10α με smartflash. Αυτο κανει wipe τα παντα συμπεριλαμβανομενου και την εσωτερικη sd. Lg update σε 10c. OTA σε 10d. Root με superoneclick restore με titanium backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες σκέφτομαι να το πάρω αλλά αυτο που με τραβαει ειναι το HDMI Out για να βλεπω ταινιες στη τηλεόραση ευκολα χωρις να τραβαω λαπτοπ πισι κτλ κτλ. Μπορειτε να μου πειτε μηπως εαν υποστηρίζει καλα τα 720 και τα 1080 και αν υπαρχει εστω και το παραμικρο κολημα στο να βλεπεις ταινιες στη τηλεόραση με το hdmi του κινητού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υποστιριζετε απο τον hardware decoder δεν θα εχεις προβλημα. Αν οχι θα κολαει απο 720p και πανω. Οτι ταινιες εχω δει ηταν οκ σε αυτο το θεμα.Σε αυτο που μπορεί να εχεις προβλιμα ειναι οι υποτιτλοι αν εισαι σε hardware decode. Μισ φορα που το ειχα δοκιμασει με moboplayer μου έδειχνε κανονικα την ταινια στην τηλεόραση αλλα τους υποτιτλους μονο στο κινητό.Δεν ξερω αν το φτιάξανε ή αν με αλλο πρόγραμμα ειναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...