Προς το περιεχόμενο

FIFA 12


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έβγαλα κι εγώ. Δεν τίθεται θέμα loser, όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα. Απλά κατέληξα στο ότι το παιχνίδι είναι τελικά πολύ περισσότερο εκνευριστικό, παρά ψυχαγωγικό. Δυστυχώς, η ΕΑ προσπάθησε να επιβάλει ένα ρεαλιστικό ( ; ) αποτέλεσμα στους αγώνες, ουσιαστικά αφαιρώντας τον έλεγχο από τους παίκτες. Και σε συνδυασμό με προβλήματα συνδεσιμότητας (εγώ πάντως βαρέθηκα να βάζω κάθε τρεις και λίγο το PC μου στο DMZ μόνο και μόνο για να παίζω FIFA), το παιχνίδι απλά δεν αξίζει τον κόπο. Ελπίζω σε αλλαγή πλεύσης του χρόνου, αλλά δεν το νομίζω για τέσσερις λόγους. Πρώτον, το παιχνίδι πούλησε τα άντερά του. Δεύτερον, ο ανταγωνισμός δεν δείχνει τρομερά σημάδια βελτίωσης. Τρίτον, δεν θα χρειαστούν απλά ορισμένα tweaks. Θα χρειαστεί ολική αλλαγή νοοτροπίας προκειμένου να επανέλθει η σειρά στο σωστό δρόμο. Και τέταρτον, αν κρίνουμε από δηλώσεις των devs και των μανατζαραίων της ΕΑ, έχουν καβαλήσει πολύ το καλάμι για να ασχοληθούν με το community feedback. Όσο ζούμε ελπίζουμε, όμως...

 

post-230216-0-08948800-1332610927_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως γράψαμε και αλλού, δεν πρέπει να υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σε ολόκληρο τον πλανήτη που να έχουν πέσει κατηγορία από καθαρά αγωνιστικούς λόγους...

 

Εγώ πάντως από τότε που το απεγκατέστησα έχω ησυχάσει. Ασχολούμαι με ένα κάρο διαφορετικά παιχνίδια (Skyrim, Mass Effect 3, NBA 2k12, NCAA Football 11, Uncharted 3 κλπ) και δεν χάνω το χρόνο μου με τις μλκίες των ανίκανων devs της ΕΑ.

 

Βαλτο ξανα να ξαναρχισουν τα νευρακιαmrgreen.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβγαλα κι εγώ. Δεν τίθεται θέμα loser, όπως φαίνεται και στην παρακάτω εικόνα. Απλά κατέληξα στο ότι το παιχνίδι είναι τελικά πολύ περισσότερο εκνευριστικό, παρά ψυχαγωγικό. Δυστυχώς, η ΕΑ προσπάθησε να επιβάλει ένα ρεαλιστικό ( ; ) αποτέλεσμα στους αγώνες, ουσιαστικά αφαιρώντας τον έλεγχο από τους παίκτες. Και σε συνδυασμό με προβλήματα συνδεσιμότητας (εγώ πάντως βαρέθηκα να βάζω κάθε τρεις και λίγο το PC μου στο DMZ μόνο και μόνο για να παίζω FIFA), το παιχνίδι απλά δεν αξίζει τον κόπο. Ελπίζω σε αλλαγή πλεύσης του χρόνου, αλλά δεν το νομίζω για τέσσερις λόγους. Πρώτον, το παιχνίδι πούλησε τα άντερά του. Δεύτερον, ο ανταγωνισμός δεν δείχνει τρομερά σημάδια βελτίωσης. Τρίτον, δεν θα χρειαστούν απλά ορισμένα tweaks. Θα χρειαστεί ολική αλλαγή νοοτροπίας προκειμένου να επανέλθει η σειρά στο σωστό δρόμο. Και τέταρτον, αν κρίνουμε από δηλώσεις των devs και των μανατζαραίων της ΕΑ, έχουν καβαλήσει πολύ το καλάμι για να ασχοληθούν με το community feedback. Όσο ζούμε ελπίζουμε, όμως...

 

post-230216-0-08948800-1332610927_thumb.jpg

 

Οι πωλήσεις το φάγανε. Πραγματικά η πλειονότητα είναι πολύ ζώα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω μετα απο τρελη αποχη απο το παιχνιδι με ειχα αφησει Devision 3 και πλεον ανεβηκα στην 1!

Εχει διαρευσει τπτ για το φιφα 13;

Επεξ/σία από Karellen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EA ζηταει και παλι τα λεφτουδακια σας για το υπεροχο ΑΙ που εχει αναπτυξει.Οσοι πιστοι προσελθετε.. :devil:

 

Electronic Arts Inc. announced today that EA SPORTS ™ will celebrate UEFA EURO 2012 ™ with the only officially licensed videogame of the 2012 European Football Championship which begins June 8 in Poland and Ukraine. EA SPORTS UEFA EURO 2012 ™ will be available as a paid digital expansion pack to fans who own EA SPORTS FIFA 12 on the PlayStation®3 computer entertainment system, Xbox 360® video game and entertainment system, and PC. The videogame will be available to fans beginning April 24, 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό στην όλη υπόθεση είναι πως δεν θα το βγάλει η Double Helix Games (όπως είχε ακουστεί). Προσωπικά δεν σκοπεύω να το αγοράσω γιατί πιστεύω πως το online του θα είναι εξαιρετικά περιορισμένο (όπως και ο χρόνος ζωής του). Απ' την άλλη ο τρόπος κυκλοφορίας του παιχνιδιού (βλ. DLC) είναι πρωτοφανής για Fifa. Αν η τιμή του κινηθεί σε λογικά πλαίσια (βλ. 10-15 ευρώ μάξιμουμ) ίσως κάτι γίνει... Ελπίζω παρ' ολ' αυτά ο μπάρμπας να κάνει το ιερό του καθήκον.

 

Για όσους γκρινιάζουν ότι τα Euro/World Cup είναι ξαναζεσταμένα Fifa με εθνικές ομάδες, θα τους υπενθυμίσω πως παραδοσιακά (ή μάλλον από το 2008 και μετά...), οι τίτλοι αυτοί είναι σαφώς βελτιωμένοι σε σχέση με το Fifa της προηγούμενης χρονιάς και μέσες-άκρες είναι προάγγελοι αυτών που θα έρθουν.

 

Όσοι έπαιξαν τα Euro 2008 και WC2010 θα καταλάβουν τι εννοώ. Το πρώτο ήταν σαφώς καλύτερο από το Fifa08 (γρηγορότερο, ρεαλιστικότερο, με πολύ καλύτερη απόκριση κλπ) ενώ το World Cup άφησε πολύ πίσω το Fifa10, καθώς είχε -επιτέλους- δυνατά σουτ και κεφαλιές. Α, και απίστευτη ατμόσφαιρα! Μακράν την καλύτερη που έχω δει ποτέ σε ποδοσφαιράκι (μετά το Match Day 2 εννοείται...)

 

Θα ήθελα όμως να μάθω το παρασκήνιο για τα νταραβέρια με τα δικαιώματα και την ανάπτυξη του παιχνιδιού. Δεν είναι δυνατόν να έχει βουίξει ο τόπος εδώ και μήνες για ανάπτυξη απ' την Double Helix (σε διανομή Warner Bros) και ξαφνικά να βγαίνει η ΕΑ και να λέει ότι θα βγάλει παιχνίδι μέσα σε ένα μήνα. Απ' ότι είδα πάντως, η Warner Bros μάλλον είχε τα δικαιώματα και για τα Euro 2004/2008 και προφανώς τα πούλησε στην ΕΑ Sports. Κάτι παρόμοιο πρέπει να έγινε και τώρα. Την δε ανάπτυξη λένε πως θα την κάνει το καναδικό studio του Burnaby, υπεύθυνο για όλα τα τελευταία next-generation Fifa.

 

Τέλος, ο τίτλος δεν υπάρχει καν στα preorder του Amazon (ομοίως και στο θλιβερό Origin). Φοβάμαι μήπως έχουμε καμια μεγάλη αρπαχτή, αν και η ΕΑ Sports το προσέχει λίγο περισσότερο τα τελευταία χρόνια.

 

Για την ΕΑ Games δεν μπορώ να πω το ίδιο, ελέω Mass-Fail Effect 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταίο update της ATI drivers μου εμφανίζονται χοντρα πιξελς στα φώτα των γηπέδων και στις γραμμες των offside .

Τα εμφανίζει και σε σας?

 

σε εσάς το εμφανίζει?

 

Το κάνει και σε σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό στην όλη υπόθεση είναι πως δεν θα το βγάλει η Double Helix Games (όπως είχε ακουστεί). Προσωπικά δεν σκοπεύω να το αγοράσω γιατί πιστεύω πως το online του θα είναι εξαιρετικά περιορισμένο (όπως και ο χρόνος ζωής του). Απ' την άλλη ο τρόπος κυκλοφορίας του παιχνιδιού (βλ. DLC) είναι πρωτοφανής για Fifa. Αν η τιμή του κινηθεί σε λογικά πλαίσια (βλ. 10-15 ευρώ μάξιμουμ) ίσως κάτι γίνει... Ελπίζω παρ' ολ' αυτά ο μπάρμπας να κάνει το ιερό του καθήκον.

 

Για όσους γκρινιάζουν ότι τα Euro/World Cup είναι ξαναζεσταμένα Fifa με εθνικές ομάδες, θα τους υπενθυμίσω πως παραδοσιακά (ή μάλλον από το 2008 και μετά...), οι τίτλοι αυτοί είναι σαφώς βελτιωμένοι σε σχέση με το Fifa της προηγούμενης χρονιάς και μέσες-άκρες είναι προάγγελοι αυτών που θα έρθουν.

 

Όσοι έπαιξαν τα Euro 2008 και WC2010 θα καταλάβουν τι εννοώ. Το πρώτο ήταν σαφώς καλύτερο από το Fifa08 (γρηγορότερο, ρεαλιστικότερο, με πολύ καλύτερη απόκριση κλπ) ενώ το World Cup άφησε πολύ πίσω το Fifa10, καθώς είχε -επιτέλους- δυνατά σουτ και κεφαλιές. Α, και απίστευτη ατμόσφαιρα! Μακράν την καλύτερη που έχω δει ποτέ σε ποδοσφαιράκι (μετά το Match Day 2 εννοείται...)

 

Θα ήθελα όμως να μάθω το παρασκήνιο για τα νταραβέρια με τα δικαιώματα και την ανάπτυξη του παιχνιδιού. Δεν είναι δυνατόν να έχει βουίξει ο τόπος εδώ και μήνες για ανάπτυξη απ' την Double Helix (σε διανομή Warner Bros) και ξαφνικά να βγαίνει η ΕΑ και να λέει ότι θα βγάλει παιχνίδι μέσα σε ένα μήνα. Απ' ότι είδα πάντως, η Warner Bros μάλλον είχε τα δικαιώματα και για τα Euro 2004/2008 και προφανώς τα πούλησε στην ΕΑ Sports. Κάτι παρόμοιο πρέπει να έγινε και τώρα. Την δε ανάπτυξη λένε πως θα την κάνει το καναδικό studio του Burnaby, υπεύθυνο για όλα τα τελευταία next-generation Fifa.

 

Τέλος, ο τίτλος δεν υπάρχει καν στα preorder του Amazon (ομοίως και στο θλιβερό Origin). Φοβάμαι μήπως έχουμε καμια μεγάλη αρπαχτή, αν και η ΕΑ Sports το προσέχει λίγο περισσότερο τα τελευταία χρόνια.

 

Για την ΕΑ Games δεν μπορώ να πω το ίδιο, ελέω Mass-Fail Effect 3.

 

Θα σε απογοητευσω αλλα η ανακοινωση της ΕΑ λεει οτι προκειται ουσιαστικα για update rosters+stadiums και η μηχανη παραμενει η ιδια του Fifa 12.Οποτε καταλαβες.Ουσιαστικα θα προκειται για ενα amateur mod της πλακας(διοτι προκειται για ΕΑ) και ψαχνουν κοροιδα για αγορα.Παρε λοιπον ενα απο τα ιδια με ανυπαρκτη ΑΙ,γελοιο Online κτλ.Μετα μας φταιει η KONAMI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλά, αν είναι ίδιο με το Fifa12 τότε καλό Πάσχα με τον Άγιο Βασίλη...

 

... που λένε και στο Σπιρτόκουτο (μεγάλη ταινία).

 

Η δε τιμή φαίνεται ότι θα είναι $20, άρα λογικά 20 ευρώπουλα. Το οποιο είναι εξωπραγματικό ποσό, αν σκεφτούμε ότι με λιγότερα λεφτά αγόρασα κλειδί για το Fifa12 (τη μέρα της κυκλοφορίας του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α καλά, αν είναι ίδιο με το Fifa12 τότε καλό Πάσχα με τον Άγιο Βασίλη...

 

... που λένε και στο Σπιρτόκουτο (μεγάλη ταινία).

 

Η δε τιμή φαίνεται ότι θα είναι $20, άρα λογικά 20 ευρώπουλα. Το οποιο είναι εξωπραγματικό ποσό, αν σκεφτούμε ότι με λιγότερα λεφτά αγόρασα κλειδί για το Fifa12 (τη μέρα της κυκλοφορίας του).

 

Με αυτα τα λεφτα αγοραζεις NBA2k12 αλλα και MLB2k12 οποτε τι να λεμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προλαβαίνω, παίζω NCAA Football 11 :P

 

Παντως το φετινο MLB της 2k ειναι καταπληκτικο στο pc.Η περιγραφη απλα ειναι εξωπραγματικη.Εχει και αυτο το απιστευτο νεο mode, το MLB Today Season mode, με ενημερωση on the fly σε ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι όμως ότι και πάλι το MLB The Show είναι καλύτερο;

 

Τελοσπάντων, για να γυρίσουμε και στο θέμα μας, το καλό με την όλη υπόθεση είναι ότι πέφτει (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) η τιμή του Fifa12. Πχ. στο PS3 έχει 25 λίρες στο Amazon, όταν είχε μείνει σταθερά στις 36-38 λίρες από το Σεπτέμβρη μέχρι πριν ελάχιστες μέρες (εξαίρεση η περίοδος των Χριστουγέννων). Φυσικά τα 20 ευρώ του expansion είναι απίστευτη κοροϊδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...