Προς το περιεχόμενο

Χάκερς εκβιάζουν τη SONY


gallaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μ'αρέσει η ανάλυση της λέξης χάκερ και κράκερ από το έμπειρο κοινό του insomnia :P

Όχι ότι έχει σχέση με την πράξη αυτή, μιας που μάλλον ο καταλληλότερος όρος είναι "κοινοί κλέφτες".

Άρα τελικά φαίνεται πως οι anonymous όντως δεν είχαν σχέση με το ρίξιμο του PSN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε ευχαριστω εισαι πολυ αστειος και μου εφτιαξες την μεραpassword cracker, someone who recovers encrypted passwords from data that has been stored in or transmitted by a computer system or associated to accounts as a measure for restricting access to a computer.σαν και αυτο δεν εγινε?

Δηλαδη, καμμια σχεση τα αλμυρα ε; Γαμωτο, και μ' αρεσουν πολυ.

 

Μ'αρέσει η ανάλυση της λέξης χάκερ και κράκερ από το έμπειρο κοινό του insomnia :PΌχι ότι έχει σχέση με την πράξη αυτή, μιας που μάλλον ο καταλληλότερος όρος είναι "κοινοί κλέφτες".Άρα τελικά φαίνεται πως οι anonymous όντως δεν είχαν σχέση με το ρίξιμο του PSN.

 

Κοιτα μπορει και απο anonymous να ειναι, κανεις δεν το αποκλειει, απλα η επισημη "ηγεσια" να το πουμε, ειπε οτι δεν εχει σχεση, το τι μπορει να εκαναν αυθαιρετα ομως καποια ατομα απο την ομαδα, κανεις μας δε θα το μαθει. Γιατι δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα αυτο που εγινε, θελει γνωσεις που μονο σε κατι ομαδες στυλ anonymous αποκομιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Κοιτα μπορει και απο anonymous να ειναι, κανεις δεν το αποκλειει, απλα η επισημη "ηγεσια" να το πουμε, ειπε οτι δεν εχει σχεση, το τι μπορει να εκαναν αυθαιρετα ομως καποια ατομα απο την ομαδα, κανεις μας δε θα το μαθει. Γιατι δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα αυτο που εγινε, θελει γνωσεις που μονο σε κατι ομαδες στυλ anonymous αποκομιζεις.

 

Δεν το έχω ψάξει και πολύ, αλλά στα περισσότερα operations των anonymous απλά χρησιμοποιούν απλά προγραμματάκια (για loic και ddos), οπότε δεν είναι απαραίτητα άνθρωποι με γνώσεις (τουλάχιστον όχι όλοι τους).

Φυσικά και πάλι, δεν αποκλείεται να είναι κάποιος "anonymous" πίσω από τη "βρωμιά", αλλά και πάλι, δεν δρα σαν "anonymous" (και άρα είναι λάθος να πεις πως οι ανώνυμοι ήταν πίσω από το γεγονός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δουμε τι μετρα θα παρει η sony μετα απο αυτο οταν με το καλο τελειωσει το θεμα...ωστε μη ξανασυμβει!

 

μα πως τη πατησε τοσο μεγαλος κολοσσος......υποτιθεται πως θα εχει υπαλληλους φοβερους προγραμματιστες και αντι-hackers προγραμματα ασφαλειας και τεχνογνωσια....

 

απορω πως τη πατησε!

Μα πάντα οι εταιρίες δεν τις πατάνε από τους hackers. Πάντα την πατάνε από άτομα που είναι μέσα στην εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Πειραιώς πάντως με κάλεσε σήμερα για να μου προτείνει ακύρωση της mastercard και έκδοση νέας γιατί είδαν πως τη χρησιμοποιούσα για αγορές στο PSN. Αν και παρακολουθώ online όλες μου τις συναλλαγες και τις χρεώσεις, καλού κακού ζήτησα έκδοση νέας.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κωδικός ασφαλείας της κάρτας (το 3ψήφιο) απαγορεύται να αποθηκεύεται.. Αν η Sony τα κράταγε τότε μιλάμε για ακόμα μια χοντρή βλακεία της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, σε μια εταιρία κολοσσό σαν τη Sony επιτρέπεται να καταρρέει το σύστημά της, και τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών, τόσο εύκολα...? έλεος δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μισό λεπτό... Υπάρχουν μερικά πράγματα τα οποία είναι παρεξηγημένα και όλοι τα χρησιμοποιούν με τον λάθος τρόπο. Αρχικά υπάρχει αυτό το κομμάτι, απόσπασμα του Hackers Manifesto:

Hackers Manifesto This is our world now...the world of the electron and the switch, the beauty of the baud. We make use of a service already existing without paying for what could be dirt cheep if it wasnt run by profiteering gluttons, and you call us criminals. We explore...and you call us criminals. We exist without skin color, without nationality, without religious bias...and you call us criminals. You build atomic bombs, wage wars, murder, cheat, and lie to us and try to make us believe it is for our own good, yet we re the criminals. Yes, I am a criminal. My crime is that of curiosity. My crime is that of judging people by what they say and think, not what they look like. My crime is that of outsmarting you, something that you will never forgive me for. I am a hacker and this is my manifesto. You may stop this individual, but you cant stop us all...after all, we re all alike.

Δεύτερον ο hacker είναι παρεξηγημένη λέξη. Hacker είναι αυτός που του αρέσει να ψάχνει και να αναλύει. Του αρέσει η αλήθεια και είναι περίεργος να δει πως δουλεύει κάτι και ίσως να το τροποποιήσει με το δικό του τρόπο όταν θα έχει κατακτήσει τη γνώση του...

Ένας hacker δεν είναι κάποιος τυχαίος άνθρωπος... Δε μπορεί να είναι ο καθένας. Απαραίτητη προυπόθεση είναι να έχεις μυαλό, πολύ μυαλό, υπομονή και επιμονή και να έχεις καεί με λίγα λόγια για τη γνώση η οποία είναι δύναμη!

Η ονομασία hacker θεωρητικά δεν έχει να κάνει με τίποτα κακόβουλο, προσβλητικό ή ανήθικο γιατί η ιδεολογία είναι η γνώση και η κατάκτησή της. Hacker είναι και ένας φανοποιός ο οποίος πήρε 3 διαφορετικά αυτοκίνητα τα ένωσε και έφτιαξε ένα καινούργιο! Hacker είναι ο οποιοσδήποτε του αρέσει να ασχολείται και να εμβαθύνει στην απόκτηση γνώσης μέσω της περιέργειας.

 

Οπότε οι άνθρωποι αυτοί μπορεί να είναι hacker όσον αφορά τη γνώση αλλά όσον αφορά τις απειλές, τους εκβιασμούς και την κλεψιά σταματάει η λέξη hacker και αρχίζει κάτι άλλο...

Και από την ιστορία ακόμα ξέρουμε ανθρώπους με τεράστια γνώση που την έχουν χρησιμοποιήσει για κακό (βλ.ατομική βόμβα) και αυτό γίνεται όχι απαραίτητα επειδή είναι κακοί στην ψυχή αλλά επειδή το χρηματοπιστωτικό σύστημα οδηγεί τους φτωχούς στην εγκληματικότητα για μια καλύτερη ζωή... Τα χρήματα είναι σημαντικότερα από τη ζωή μας πλέον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αλλο αναρωτιεμαι ... Αν πραγματι εχουν τις πιστωτικες μας στα χερια τους με πιο δικαιωμα η SONY δεν δεχεται να συζητηθει το θεμα των λυτρων ΑΝ πραγματι τα ζητανε? Τα δικα μου λεφτα εχουν στα χερια τους και τα δικα μου προσωπικα δεδωμενα ... Ποια ειναι η Sony που δεν δεχεται να συζητησει την λυση του προβληματος που ΑΥΤΗ δημιουργησε με τα δικα μου λεφτα και δεδομενα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απορώ γιατί ασχολούνται με τους κωδικούς των πιστωτικών. οποιος είχε βάλει την κάρτα του στο psn και δεν την έχει αντικαταστήσει ήδη. καλά να πάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τη διεύθυνση email, τον κωδικό της διεύθυνσης email...

 

Σιγα μην τους εκλεψαν και τη συνταγη απο τα κουλουρακια της γιαγιας που ειχαν κλειδωμενη στο συρταρι διπλα απο το ps3... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες και δεν το περιμεναμε!!απο τη στιγμη που ειχε ακουστει επρεπε οσοι ηταν εμπλεκομενοι να ακυρωσουν καρτες, να πουλησουν υπαρχοντα και να μετακομισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εγω χακεβω το Psn ,κλεβω μια καρτα

ψωνιζω απο το ebay,και μου στελουν τα αντικειμενα σπιτι...

τι σοι αγορες μπορουν να κανουν με τις καρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...