Προς το περιεχόμενο

Χάκερς εκβιάζουν τη SONY


gallaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

no! crackers ειναι αυτοι που παιρνουν ενα πραγμα και το αλλαζουν, ενω hackers ειναι αυτοι που κλευουν αυτο το πραγμα και το κανουν δικο τους (πνευματικα δικαιωματα)

αναποδα τα ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βάλει ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ κάρτα αποκλειστικά για ηλεκτρονικές αγορές.Η συγκεκριμένη ΔΕΝ είναι πιστωτική αλλα χρεωστική δηλαδή αν φτάσει στο 0 δέν σε χρεώνει παραπάνω. κάθε φορά που κάνω μια αγορά βάζω ακριβώς το ποσό και την κάνω. τίποτα παραπάνω. οπότε στα @@ και να την πάρουν, αυτοί κυνηγάνε τα μέγάλα ψάρια!!

Έτσι έπρεπε να κάνει όποιος κάνει ηλεκτρονικές αγορές. όχι να χρησιμοποιεί την κανονική του κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποια πραγματα που ειπώθηκαν νωρίτερα. Ειχα πεσει θυμα υποκλοπης παλιοτερα και εκανα αμφισβήτηση ποσού στην τραπεζα (Alpha bank) και δεν πλήρωσα τιποτα. Επίσης το πιστοτικό οριο (σε μενα τουλαχιστον) ισχυει κ για αγορες με δόσεις. Δεν αμφισβητώ οτι συμβαίνουν και τα αντιθετα, απλά ηθελα να πω οτι ευτυχώς σε μενα δεν συνέβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι αν μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα απο μια ύποπτη χρεωστική κίνηση στην πιστωτική κάρτα, επικοινωνήσεις με την τράπεζα και αμφισβητήσεις το ποσό, δε σου χρεώνεται και ακυρώνεται η κάρτα. Πιστεύω ότι στις περισσότερες αν όχι σε όλες τις τράπεζες ισχύει αυτό. Επίσης, στις μεγάλες τράπεζες και αυτό από προσωπική εμπειρία, αν δουν "ύποπτη" κίνηση επικοινωνούν μαζί σου τηλεφωνικά προς επιβεβαίωση, τέλοσπαντων παρακολουθούν τις κινήσεις που γίνονται.

Οπότε για μένα θέμα ασφάλειας μάλλον δεν τίθεται, αλλά δε θες και κάθε κερατάς να έχει τα στοιχεία της πιστωτικής σου σαφώς, οπότε ακύρωση και επανέκδοση είναι απαραίτητη. Εντάξει εννοείται ότι προσέχουμε που χρησιμοποιούμε την πιστωτική, μέχρι το επόμενο "αξιόπιστο" network που θα σπάσει. ;)

 

Να είσαι σχεδόν βέβαιως οτι στην δικιά μου περίπτωση η ΕΠΙΣΗΜΗ απάντηση ήταν οτι ΔΕΝ δήλωσα την κλοπή μέσα σε 24 ώρες αλλά σε 27 (!!!) και οτι αυτός είναι ΕΝΑΣ απο τους λόγος που ΔΕΝ δέχονται την αμφισβήτηση. Γι αυτό παιδιά με το κινητό και το ρολόι στο χέρι όλοι! Δεν ξέρω αν λέγεται ΜΕΓΑΛΗ τράπεζα η Alpha Bank αλλά ούτε ειδοποίηση ούτε τίποτα. Λαμόγια του κερατά!

 

Για κάποια πραγματα που ειπώθηκαν νωρίτερα. Ειχα πεσει θυμα υποκλοπης παλιοτερα και εκανα αμφισβήτηση ποσού στην τραπεζα (Alpha bank) και δεν πλήρωσα τιποτα. Επίσης το πιστοτικό οριο (σε μενα τουλαχιστον) ισχυει κ για αγορες με δόσεις. Δεν αμφισβητώ οτι συμβαίνουν και τα αντιθετα, απλά ηθελα να πω οτι ευτυχώς σε μενα δεν συνέβη.

 

Τι εννοείς υποκλοπής? Γιατί εγω μιλάω για κλοπή πιστωτικής και αγορά με αυτήν. Και μιλάω για την Alpha bank και ΔΕΝ μιλάω για παλιότερα...μιλάω για 4-5 μήνες πριν! Επίσης θα σε ενημερώσω οτι το πιστωτικό όριο ΔΕΝ ισχύει για αγορές με δόσεις. Δηλαδή αν έχεις πιστωτικό όριο 1000 ευρώ την ημέρα, εγώ μπορώ να πάω σε 10 καταστημάτα να ψωνίσω 1000 ευρώ στο κάθε κατάστημα(δηλαδή όλα μαζί 10.000 ευρώ) και να βάλω δόσεις 100 ευρώ το μήνα σε κάθε μαγαζί. (Δηλαδή θα φαίνεται οτι έχω ψωνίσει σήμερα 1000 (10χ100) ευρώ αλλά το συνολικό ποσό που θα έχεις χρεωθεί θα είναι 10.000 !! Ψάξτο λίγο και θα δεις οτι έχω δίκιο (Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες ώρες έφαγα σε τράπεζα και δικηγόρους).

 

 

Συγνώμη για τα offtopic αλλά δεν μπορώ να ακούω λάθος εντυπώσεις όταν έχω καεί απο τέτοιο θέμα. Προσπαθώ να προστατέψω όποιον μπορώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα σε ενημερώσω οτι το πιστωτικό όριο ΔΕΝ ισχύει για αγορές με δόσεις. Δηλαδή αν έχεις πιστωτικό όριο 1000 ευρώ την ημέρα, εγώ μπορώ να πάω σε 10 καταστημάτα να ψωνίσω 1000 ευρώ στο κάθε κατάστημα(δηλαδή όλα μαζί 10.000 ευρώ) και να βάλω δόσεις 100 ευρώ το μήνα σε κάθε μαγαζί. (Δηλαδή θα φαίνεται οτι έχω ψωνίσει σήμερα 1000 (10χ100) ευρώ αλλά το συνολικό ποσό που θα έχεις χρεωθεί θα είναι 10.000 !! Ψάξτο λίγο και θα δεις οτι έχω δίκιο (Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες ώρες έφαγα σε τράπεζα και δικηγόρους).

 

 

Εννοείται πως το όριο σου είναι 1000 ευρώ και άρα δεν μπορείς να κάνεις 10 αγορές των 1000 ευρώ έστω και με δόσεις, αλλά μόνο μια. Η πιστωτική κάρτα είναι ένα ανοιχτό δάνειο, σου δίνει μια πίστωση που την χρησιμοποιείς κατά το δοκούν. Όταν λοιπόν χρησιμοποιείς όλο το άνοιγμα των 1000 ευρώ, πως θες να κάνεις και άλλες αγορές? Το γεγονός ότι σου δίνει τη ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ να πληρώσεις τμηματικά τα χρωστούμενα, δεν επηρεάζει το συνολικό άνοιγμα σου προς την τράπεζα, που παραμένει 1000 ευρώ, ακόμα και σε 500 δόσεις να το έχεις βάλει. Θα μπορείς να κάνεις αγορές όταν αρχίσεις να εξοφλείς δόσεις.

 

Επίσης για το μέλος που ρώτησε παραπάνω, δε χρειάζεται να εξοφλήσεις την κάρτα σου για να δηλώσεις κλοπή / απώλεια. Απλά αλλά ο αριθμός της κάρτας και το πλαστικό αυτής. Ο λογαριασμός εξακολουθεί να ισχύει με το ίδιο χρέος που είχες και πριν, μεταφέρεται στη νέα κάρτα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποσο δυσκολο το βρισκεις να σε τσακωσουν;

Μη σκεφτεστε με ελληνικα δημοσιουπαλληλικα δεδομενα. Το συστημα των τραπεζων και των ειδικοτερα των καρτων (ακομη και στην ελλαδα), ειναι πολυ καλα οργανωμενο. Μπορουν να βρουν ανα πασα στιγμη που και ποτε χρησιμοποιηθηκε ενας αριθμος καρτας, μια απλη αντιστοιχια με την αγορα, και μετα απλα κανουν τους αγοραστες και σε εχουν στο δευτερολεπτο. Το μονο που χρειαζονται ειναι η αγωγη, γιατι αν δεν κανει κανεις αγωγη (ουτε η σονυ, ουτε καποιος πελατης), απο μονο του το συστημα δεν προκειται να κυνηγησει κανεναν.

Δεν θα σου δώσω οδηγίες πως γίνεται αυτό απλα σου λέω οτι δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις το pc σου για να κάνεις τις αγορες με τις πιστωτικές. Μπηκες στο σύστημα της Σόνυ, έριξες 3 firewall και θα τα κάνεις όλα αυτά απο το σπίτι σου? Μαλλον όχι. Δεν νομίζω όποιος είχε το μυαλό να ρίξει την άμυνα της Sony να τα κάνει όλα αυτά απο το σπίτι του. Και όπως ειπα τις gift card δεν θα τις χρησιμοποιήσεις. Της πουλάς στο e-bay και ασε τους να τρέχουν σε e-bay, amazon paypal τραπεζες να βρούν ποιος αγόρασε τί και απο που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου δώσω οδηγίες πως γίνεται αυτό απλα σου λέω οτι δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσεις το pc σου για να κάνεις τις αγορες με τις πιστωτικές. Μπηκες στο σύστημα της Σόνυ, έριξες 3 firewall και θα τα κάνεις όλα αυτά απο το σπίτι σου? Μαλλον όχι. Δεν νομίζω όποιος είχε το μυαλό να ρίξει την άμυνα της Sony να τα κάνει όλα αυτά απο το σπίτι του. Και όπως ειπα τις gift card δεν θα τις χρησιμοποιήσεις. Της πουλάς στο e-bay και ασε τους να τρέχουν σε e-bay, amazon paypal τραπεζες να βρούν ποιος αγόρασε τί και απο που.

 

Κανεις δε μιλησε να ειναι καποιος τοσο χαζος ωστε να κανει κατι απο το πισι του.

Οπως ειπα και πριν, ρολο παιζει το ποσο σοβαρα θα το παρει μια αστυνομικη υπηρεσια (ιντερπολ, fbi κλπ). Αν δεν ασχοληθουν τοτε φυσικα και μπορουν ολοι να κανουν οτι ταρζανια θελουν. Αν ασχολοηθουν ομως, ειναι αστειο κατ' αρχην να μιλαμε για ανωνυμια, ολα τα απορρητα αναιρουνται σε δευτερολεπτα, και οταν μιλαμε για ηλεκτρονικο χρημα, που εντοπιζεται αυτοματα, και ολες οι καρτες μπορουν να μπουν κι αυτες αυτοματα σε μια ωραια alert list, τοτε η δουλεια τους γινεται πολυ ευκολη. Διοτι δε μιλαμε για 2 εκ. κοσμο που θα εχουν απο μια καρτα και θα βρισκονται διασπαρτοι σε ολο τον πλανητη, αλλα για τους ελαχιστους "hackers" που θα εχουν ταυτοχρονα στα χερια τους τα 2εκ καρτες, και το μονο που θα μπορουν να αγορασουν θα ειναι κατι αυλο, οπως οι gift cards οπως λες. Ποσες να αγορασουν, και ποσες να πουλησουν μεχρι να τους τσιμπησουν;

 

Ακομη και στην τριτοκοσμικη μας χωρα, αν μια καρτα δηλωθει κλεμμενη, και παει καποιος να την περασει απο ενα μηχανημα ας πουμε σε ενα καταστημα, θα βγαλει μηνυμα στον μαγαζατορα, να παρει και καλα καποιο τηλεφωνο λογω τεχνικου προβληματος, ενω παραλληλα τελειως αυτοματα, ειδοποιειται η αστυνομια.

Πως λοιπον θα ξερει και θα το ρισκαρει ο "hacker" οτι αυτη η μια απο τις 2εκ καρτες δεν εχει ηδη δηλωθει κλεμμενη, και μεχρι να τελειωσει τη συναλλαγη του στο αμαζον να δει το φαρο εξω απο το νετ καφε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ποσο δυσκολο το βρισκεις να σε τσακωσουν;Μη σκεφτεστε με ελληνικα δημοσιουπαλληλικα δεδομενα. Το συστημα των τραπεζων και των ειδικοτερα των καρτων (ακομη και στην ελλαδα), ειναι πολυ καλα οργανωμενο. Μπορουν να βρουν ανα πασα στιγμη που και ποτε χρησιμοποιηθηκε ενας αριθμος καρτας, μια απλη αντιστοιχια με την αγορα, και μετα απλα κανουν τους αγοραστες και σε εχουν στο δευτερολεπτο. Το μονο που χρειαζονται ειναι η αγωγη, γιατι αν δεν κανει κανεις αγωγη (ουτε η σονυ, ουτε καποιος πελατης), απο μονο του το συστημα δεν προκειται να κυνηγησει κανεναν.

 

 

Δεν μπορούνε να σε τσακώσουν και δεν χρειάζεται να είσαι hacker για να μην σε τσακώσουν..

 

Ένα απλό παράδειγμα πας σε ένα internet καφέ (και αν θες να είσαι και 100% καλυμμένος πας σε ένα που δεν είναι στην γειτονιά σου πχ ένα κεντρικό η ένα μιας άλλης άσχετης γειτονιάς)

 

Αγοράζεις πχ 30 κουπόνια των 100 euro (αν η πιστωτική έχει όριο 3000 ) σου στέλνουν mail με τους κωδικούς των κουπονιών το εκτυπώνεις η το αποθηκεύεις κάπου φεύγεις...

 

 

Από εκεί και πέρα τα πουλάς manual (σε γνωστούς, συμφοιτητές, συναδέλφους κτλ) η κανεις αγγελίες στο internet.. έστω ότι σε "πιάνουν" να τα πουλάς πάλι δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα..

 

"Από που αγόρασες τα κουπόνια κύριε?"

"μου τα πούλησε κάποιος άγνωστος μισοτιμής και βρήκα ευκαιρία να τα πάρω"

 

end of the story :) και δεν έχουν δικαίωμα να σου πάρουν πίσω τα κουπόνια !

 

[από εκεί και πέρα υπάρχουν πολύ πιο ψαγμένες μέθοδοι αλλα γίνετε και χωρίς να έχεις παραμικρή γνώση για το οτιδήποτε]

 

 

 

Να είσαι σχεδόν βέβαιως οτι στην δικιά μου περίπτωση η ΕΠΙΣΗΜΗ απάντηση ήταν οτι ΔΕΝ δήλωσα την κλοπή μέσα σε 24 ώρες αλλά σε 27 (!!!) και οτι αυτός είναι ΕΝΑΣ απο τους λόγος που ΔΕΝ δέχονται την αμφισβήτηση. Γι αυτό παιδιά με το κινητό και το ρολόι στο χέρι όλοι! Δεν ξέρω αν λέγεται ΜΕΓΑΛΗ τράπεζα η Alpha Bank αλλά ούτε ειδοποίηση ούτε τίποτα. Λαμόγια του κερατά!Τι εννοείς υποκλοπής? Γιατί εγω μιλάω για κλοπή πιστωτικής και αγορά με αυτήν. Και μιλάω για την Alpha bank και ΔΕΝ μιλάω για παλιότερα...μιλάω για 4-5 μήνες πριν! Επίσης θα σε ενημερώσω οτι το πιστωτικό όριο ΔΕΝ ισχύει για αγορές με δόσεις. Δηλαδή αν έχεις πιστωτικό όριο 1000 ευρώ την ημέρα, εγώ μπορώ να πάω σε 10 καταστημάτα να ψωνίσω 1000 ευρώ στο κάθε κατάστημα(δηλαδή όλα μαζί 10.000 ευρώ) και να βάλω δόσεις 100 ευρώ το μήνα σε κάθε μαγαζί. (Δηλαδή θα φαίνεται οτι έχω ψωνίσει σήμερα 1000 (10χ100) ευρώ αλλά το συνολικό ποσό που θα έχεις χρεωθεί θα είναι 10.000 !! Ψάξτο λίγο και θα δεις οτι έχω δίκιο (Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες ώρες έφαγα σε τράπεζα και δικηγόρους).Συγνώμη για τα offtopic αλλά δεν μπορώ να ακούω λάθος εντυπώσεις όταν έχω καεί απο τέτοιο θέμα. Προσπαθώ να προστατέψω όποιον μπορώ :)

 

 

Κοίτα να δεις οποιος σου το είπε αυτό ή ήταν βλαχουπάλληλος (κάποιος καινούργιος, η κάποιος που μπήκε με μέσον και δεν ξέρει που παν τα 4) ή οι αγορές γίνανε από συνηθισμένα μέρη που ψώνιζες και εσύ...

 

 

Γιατί μιας και δεν έγινε υποκλοπή των στοιχείων (δηλαδή να έχεις εσύ την κάρτα και κάποιος να έμαθε τον αριθμό σου και να έκανε παραγγελιες από την ολλανδία) σημαίνει ότι έπρεπε να το καταλάβεις μέσα στην μέρα από εκεί και πέρα για να σου αρνήθηκαν την ακύρωση των χρεώσεων μάλλον οι αγορές δεν θα μπορούσαν να διαψευστούν (πχ αγορές από τοπικό supermarket που ψώνιζες έτσι και αλλιώς κτλ)

 

δηλαδή το πρόβλημα ήταν στο ότι η τράπεζα για τους x,y λόγους δεν σε πιστεύει

 

Γιατί από εκεί και πέρα όταν αγοράζεις κάτι με την πιστωτική τα λεφτά δεν αλλάζουν "τσέπες" αυτόματα περνάνε 10 με 15 μέρες μέχρι να φύγουν από την τράπεζα που σου έβγαλε την πιστωτική και να πάνε στην τράπεζα του πωλητή ο οποιος έκανε την χρέωση..

 

 

στα "χαρτιά" φαίνεται ότι έχεις πληρώσει αλλα ουσιαστικά αυτό είναι συμφωνία μεταξύ τραπεζών μαζεύονται δηλαδή ένας X αριθμός οφειλών της μιας τράπεζας ως προς την άλλη και μετά από κάθε 10-15 μέρες αλληλοπληρώνουν τις οφειλες τους.

 

Ουσιαστικά με την πιστωτική δεν πληρώνεις άμεσα απλά η τράπεζα σου υπόσχεται στην τράπεζα του πωλητή σου ότι θα έχει τα λεφτά της αγοράς και η τράπεζα του πωλητή σου επειδή εμπιστεύεται την τράπεζα σου, του δίνει ήδη το ποσο ως διαθέσιμο στον λογαριασμό του πωλητή σου.

 

μέσα σε αυτό το διάστημα των 10 ημερών η συναλλαγή μπορεί να παγώσει μιας και τα λεφτά δεν φύγανε... για να μην την πάγωσαν κάτι πήγε στραβά στην συνεννόηση σου με την τράπεζα...

 

============================================================================

 

Εγώ πάντως καλώ όλους τους κατόχους PS3 να μαζευτούμε για να μηνύσουμε την Sony για την άρση του απορρητου μας και την κλοπή των πιστωτικών μας καρτών καθώς για όλα τα διαφυγόντα κέρδη και την ψυχική οδύνη που προκάλεσε η ανικανότητα της - και η παραβίαση του συμφωνητικού της με εμάς τους πελάτες της

 

Να βγάλουμε και κάνα φράγκο από την ιστορία :)

Επεξ/σία από papajo_r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Απλα μάλλον ο φίλος μας ηταν υπερβολικά ατυχος και ουτε οι δικηγοροι δεν μπορεσαν να βγαλουν ακρη με την αμφισβήτηση ...ειναι να μην σου τύχει τετοια κατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...