Προς το περιεχόμενο

Χάκερς εκβιάζουν τη SONY


gallaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως θα μπορουσαν να παραλαβουν λυτρα?αφηστε 10μυρια σε μια γωνια να περασουμε να τα παρουμε και μην φωναξετε αστυνομιες?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.infosecurity-magazine.com/view/17712/as-sony-claims-card-data-was-encrypted-new-york-times-begs-to-differ/

 

...

Kevin Stevens, Trend Micro's senior threat researcher, is quoted by the New York Times that he had seen forum chatter about hackers offering the credit details for sale.

 

Comments indicated that hackers plan to sell the information for more than $100,000.

 

Stevens told the paper that one forum member told him the hackers had even offered to sell the data back to Sony but did not receive a response from the company.

 

Patrick Seybold, senior director of corporate communications and social media at Sony, reportedly responded to the claims saying: "To my knowledge there is no truth to the report that Sony was offered an opportunity to purchase the list."

...

 

Ό,τι να ναι δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κανεις μια φορα, και αγορασεις ενα παιγνιδι χεστηκε η φοραδα... σιγα το κοστος, το θεμα ειναι να θελεις να ρουφηξεις αρκετο χρημα απο μεσα, τοτε θα αναγκαστεις να πας πολλες φορες στο ιδιο νετ (η σε παραπλησια), και το να δεις κανεναν κουστουματο να σε ρωταει τινος εισαι, ειναι θεμα χρονου.

Διοτι ποσα παιγνιδια πια να αγορασεις, και ποσο λιγο χρονο να κανει το download, αν χρηπησει alert η καρτα και δωθει σημα, μεσα σε δευτερολεπτα θα ξερουν σε ποιο νετ καφε ειναι η ip που εγινε η συναλλαγη, ποσο χρονο δινεις να σου ερθει η πλησιεστερη ασφαλεια;

 

 

 

Δεν ξερω γιατι quotareis εμενα, συμφωνω απολυτα, ο αφορισμος της καρτας δεν ειναι σωστη αντιδραση. Παντα θα υπαρχουν κινδυνοι σε ολα αυτα, αλλα το θεμα ειναι και η ευκολια μας.

Τωρα οσον αφορα τα λυτρα, πιστευω οτι ειναι κινηση αναγκης απο τους κλςφτες, γιατι οπως ειπα και πριν, δε γινεται μεσα απο το ιντερνετ να κανεις μεγαλες αγορες ωστε να αποκομισεις κατι εστω κι απο τοσες καρτες. Απο τη μια, και να μπορουσαν, αχρηστα προιοντα ειναι ενω αυτοι θελουν ζεστο χρημα, απο την αλλη κανοντας μια αγορα, θα τους περιμενουν στο σημειο παραδοσης του κουριερ. Δεν κερω αν εκανε μηνυση η σονυ προς τους κλεφτες, αλλα αν εκανε, δε χρειαζεται να τρεχει ο καθε κατοχος ξεχωριστα, στο χαλαρο θα τους γινει σκια το FBI και σε λιγες μερες θα μαθουμε νεα τους.

 

Για να κανω και λιγο χαβαλε μιας και που η κατασταση στην Sony διχνει ανεξελεγκτη θα απαντησω μονο στο ποσο χρονο δινεις να σου ερθει η πλησιεστερη ασφαλεια;

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με δεδομενο οτι εχουν κοψει ως και τις βενζινες απο τα περιπολικα !! LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offoptic αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα, ορίστε ένα βιβλίο που πρέπει να διαβάσουν όλοι οι επίδοξοι "hackers" (ή όσοι θέλουν να μάθουν 5 πράγματα για τον ορισμό της λέξης).

 

Hackers (1984) του Steven Levy: http://www.amazon.co.uk/Hackers-Heroes-Computer-Revolution-Anniversary/dp/1449388396/

 

(προεπισκόπηση στο google books)

 

Εν ολίγοις hackers ήταν και τα μέλη του Railroad Club στο ΜΙΤ, τη δεκαετία του '50.

 

http://www.wired.com/magazine/2010/04/ff_hackers/all/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν την συμπαθησα την Σονυ! Ειμαι κακος που το ευχαριστιεμαι? :devil:

ναι, γτ το ευχαριστιέσαι εις βάρος κάποιων ανθρώπουν που χάνουν χρήματα

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις ποσο ευκολο ειναι να παω να το κατεβασω απο το internet cafe στην αλλη ακρη της πολης μου και απλα να το παρω σε ενα usb stick σπιτι μου ?!?! :)

οσο ευκολα μπορεις να το κατεβασεις απο το piratebay.org

να δω πως θα παιξεις multiplayer με το κλεμμενο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, είστε καλά; Με ποια λογική η εταιρία θα πληρώσει αυτούς τους απατεώνες; Υπάρχουν τόσες εκδοχές. Η Sony π.χ. λέει ότι δε μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις κάρτες, γιατί είναι κωδικοποιημένες. Το άλλο θέμα είναι. Πείτε ότι η Sony τους δίνει τα χρήματα που ζητάνε. Ποιος της λέει ότι αυτοί δε θα πάρουν και τα χρήματα και ύστερα δε θα χρησιμοποιήσουν και τις κάρτες; Το χρήμα είναι γλυκό ξέρετε. Δε νομίζω ότι αν κάποιος αν μπορούσε να έχει 2 ευρώ αντί για 1, θα το απέρριπτε.

 

Για αυτό, βάλτε και λίγη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα λεω εγω, ποτε ,μα ποτε πσιτοτικη καρτα στο internet, αλλα ο αλλος που να το υποψιαστει οτι θα κανανε κατι τετιο στο psn..

η καλητερη λιση ειναι εκεινο που δινεις 50 ευρω και σου δινουν κατι για να βαλεις λευτα στο psn.

 

παντος την εχει ασχημα η sony..

ειπε πως δεν σιμφονει με τα λυτρα? :whistle:

 

Έλεος ρε παιδιά, πονέσανε τα ματάκια μας!!! Υπάρχει πλέον spell checking για όλους τους browsers... Χρησιμοποιήστε το!!!!

Με όλο το σεβασμό στο φίλο του φόρουμ, έβαλα δειγματοληπτικά το δικό του post επειδή έπεσα πάνω του διαβάζοντας το thread. Δυστυχώς είναι γενικευμένο το κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ευκολα μπορεις να το κατεβασεις απο το piratebay.org

να δω πως θα παιξεις multiplayer με το κλεμμενο παιχνιδι.

amazon gift cards,newegg gift cards, και ακόμη και αγορές απο αυτά τα μαγαζιά χρησιμοποιώντας αντί για κανονικές διευθύνσεις, fake ones.

Τώρα για τα gift cards απλα κάνε μια αναζήτηση στο ebay να δεις ποσες gift card διαφορετικών ειδών υπάρχουν και πές μου ποιος ο λόγος να πουλάει κάποιος την gift card ή ακόμη και bulk gift cards!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μόλις ακύρωσα και εγώ την κάρτα μου και ζήτησα επανέκδοση άλλης με διαφορετικό νούμερο για να έχω καλού κακού το κεφάλι μου ήσυχο. Βρέ σε τι φασαρίες μας έβαλε η Sony και αυτά τα καλόπαιδα οι κρακεράδες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι αν μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα απο μια ύποπτη χρεωστική κίνηση στην πιστωτική κάρτα, επικοινωνήσεις με την τράπεζα και αμφισβητήσεις το ποσό, δε σου χρεώνεται και ακυρώνεται η κάρτα. Πιστεύω ότι στις περισσότερες αν όχι σε όλες τις τράπεζες ισχύει αυτό. Επίσης, στις μεγάλες τράπεζες και αυτό από προσωπική εμπειρία, αν δουν "ύποπτη" κίνηση επικοινωνούν μαζί σου τηλεφωνικά προς επιβεβαίωση, τέλοσπαντων παρακολουθούν τις κινήσεις που γίνονται.

Οπότε για μένα θέμα ασφάλειας μάλλον δεν τίθεται, αλλά δε θες και κάθε κερατάς να έχει τα στοιχεία της πιστωτικής σου σαφώς, οπότε ακύρωση και επανέκδοση είναι απαραίτητη. Εντάξει εννοείται ότι προσέχουμε που χρησιμοποιούμε την πιστωτική, μέχρι το επόμενο "αξιόπιστο" network που θα σπάσει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

amazon gift cards,newegg gift cards, και ακόμη και αγορές απο αυτά τα μαγαζιά χρησιμοποιώντας αντί για κανονικές διευθύνσεις, fake ones.

Τώρα για τα gift cards απλα κάνε μια αναζήτηση στο ebay να δεις ποσες gift card διαφορετικών ειδών υπάρχουν και πές μου ποιος ο λόγος να πουλάει κάποιος την gift card ή ακόμη και bulk gift cards!!!

 

Και ποσο δυσκολο το βρισκεις να σε τσακωσουν;

Μη σκεφτεστε με ελληνικα δημοσιουπαλληλικα δεδομενα. Το συστημα των τραπεζων και των ειδικοτερα των καρτων (ακομη και στην ελλαδα), ειναι πολυ καλα οργανωμενο. Μπορουν να βρουν ανα πασα στιγμη που και ποτε χρησιμοποιηθηκε ενας αριθμος καρτας, μια απλη αντιστοιχια με την αγορα, και μετα απλα κανουν τους αγοραστες και σε εχουν στο δευτερολεπτο. Το μονο που χρειαζονται ειναι η αγωγη, γιατι αν δεν κανει κανεις αγωγη (ουτε η σονυ, ουτε καποιος πελατης), απο μονο του το συστημα δεν προκειται να κυνηγησει κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...