Προς το περιεχόμενο

Ice Cream Sandwich : Κοινή Android έκδοση για smartphones και tablets


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια και έγινε σχετική αναφορά: http://www.skroutz.gr/s/287796/LG-E900-Optimus-7.html το πιθανότερο είναι να κυκλοφορήσει το skate κοντά στην τιμή του blade και αυτός ο ανταγωνισμός θα ρίξει τις τιμές σε όλες τις συσκευές οπότε αντί για να στραβώνουμε που τα σκάσαμε πιο πριν σε άλλη εταιρία, ίσως θα πρέπει να χαιρόμαστε που την επόμενη φορά θα έχουμε περισσότερες επιλογές και καλύτερες τιμές. ;)

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/details-42127.action?menuId=629&request_locale=en

http://www.vodafone.gr/portal/client/eshop/details-42132.action?menuId=629&statsSearchId=455334

 

το skroutz δεν εχει τα eshop των εταιριων κινητης τηλεφωνιας μη το κοιτας.

 

40 ευρω διαφορα απο το blade δε νομιζω οτι ειναι προβλημα καποιου οικονομικα αδυνατου για να προτιμησει το πρωτο εναντι του απειρως καλυτερου δευτερου

το price/performance οπως καταλαβαινεις το εχει η microsoft αυτη που ζηταει licence feεs για τα wp7 και η δικαιολογια της προτιμησης του android ως open source για μειωση του κοστους της συσκευης ακυρωνεται (τερμα πια αυτη η πιπιλα, urban legends τελος)

 

οσο για το skate οπως προειπα

 

http://www.gsmarena.com/first_preview_of_zte_skate_talks_43inch_screen_250_euro_price-news-2625.php

 

για να μη νομιζεις οτι κανω αυθαιρετες δηλωσεις (που ποτε δεν κανω αλλα λεμε τωρα :P).

που και 200 να κανει παλι ερχεται δευτερο μπροστα στη microsoft

 

μηπως αρχιζουν να σου αρεσουν τα κλειστα προτυπα? το ψηνεις? B)

μπορεις να το ξεκλειδωσεις αν θες φυσικα αντιστοιχα του jailbrake ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε κατηγόρησα εγώ ποτέ ότι κάνεις αυθαίρετες δηλώσεις;

 

Τι είμαι εφοριακός ή υπάλληλος αεροδρομίου; (έχετε κάτι να δηλώσετε; ) :lol:

 

Απλά τις πηγές των άρθρων στα οποία αναφέρεσαι ξεχνάς αραιά και που να ελέγξεις. ;)

 

Καλή ώρα. :lol: :P

 

Και όχι τίποτα άλλο αλλά θα μας έρθει και ουρανοκατέβατος ο άλλος και θα μας λέει πάλι για τα fun και fan,

που το έχω και καταχωρημένο σαν trademark (fun&fan)... :lol: (for boys and gals...) :lol:

 

Εμείς τα λέμε, τα παίρνουν έξω, τα ξαναφέρνουμε μέσα και έχουν αποκτήσει αυτό το κύρος της ξενόφερτης είδησης. :-)

 

Λες έτσι να κατέληξε χθες το spiegel να υποστηρίζει ότι βγήκαμε από την ύφεση και περάσαμε στην ανάπτυξη;;; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν εχει διαφορα. αφου γινεται traceback μπορεις να δεις και μονος σου εαν υπαρχει σπασμενο τηλεφωνο :P και μετα να κανεις αναφορα. αλλιως ειναι περιττο :rolleyes:

 

δεν ειπα οτι με κατηγορησες αμεσα...οταν ομως πανω στην αναφορα μου βαζεις skroutz εμμεσα δηλωνεις οτι λεω ανακριβειες :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δε κάνω τέτοια, θα πέσω σε goto loop και άντε να βγάλω άκρη... :lol: :P

 

Εκτός και αν με το σπασμένο τηλέφωνο εννοείς το άλλο "σπασμένο" οπότε εκεί αλλάζει το πράγμα... :lol:

 

Βρε συ, αν ήταν να σε κατηγορήσω θα το έφερνα απέξω-απέξω; χύμα και τσουβαλάτα θα τα έλεγα. :D

 

Αναφέρθηκες στο e-shop και στην κατάσταση που είναι και για αυτό σου απάντησα για το skroutz και τι ζημιά έπαθε από τον ανταγωνισμό το πρώτο από την στιγμή που έγινε ιδιαίτερα γνωστό το δεύτερο.

 

Τίποτα το προσωπικό δεν υπάρχει σε αυτό. Ίσα ίσα που έβγαλες και 30 ευρώ φθηνότερο το κινητό με τα wp7... εμ με τέτοιες ελλείψεις στο λειτουργικό και τσάμπα να στο έδινε η MS δεν θα το έπαιρνες... :rolleyes: :P

 

Αν σε πλήρωνε... εκεί κάτι θα γινόταν... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ με τέτοιες ελλείψεις στο λειτουργικό και τσάμπα να στο έδινε η MS δεν θα το έπαιρνες... :rolleyes: :P

 

Αν σε πλήρωνε... εκεί κάτι θα γινόταν... :lol:

 

γιαυτο δεν ειμαι εγω ο αρμοδιος να μιλησω...εχουν μιλησει ηδη αλλοι ^_^

(και αρκετα απο αυτα που αναφερονται οτι δεν προσφερει απο τη μαμα γινονται με ξεκλειδωμα της συσκευης)

 

http://techblog.gr/mobile/smartphone-199-euro-1993/

 

απο την αλλη βεβαια οι open-source παρωπιδες ειναι ανικητες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με αυτό που αναφέρεις ανατρέπεις τα όσα υποστηρίζω ή υποστηρίζεις τα όσα αναφέρω;;; :lol:

 

...

Τα LG Optimus 7 και HTC Trophy 7 ξεκίνησαν από τα 499 ευρώ ακόμα και 100-150 ευρώ πάνω αν πεις ότι είχαν υπερκοστολογηθεί και δεν το άξιζαν, σήμερα από τα 499 στα 199 μιλάμε για 300 ευρώ κάτω. Τα κινητά είναι σε τιμή χάρισμα και πιστέψτε με θα το ευχαριστηθείτε το λειτουργικό σύστημα Windows Phone 7.

...

Κάποιος έλεγε παραπάνω ότι για το να το πάρει κάποιος, όχι να του το χαρίσουν το λειτουργικό, αλλά να τον πληρώσουν κιόλας, αλλά να δεις ποιος... τώρα μου διαφεύγει!!! :lol:

 

Με 60% μείωση στην τιμή της συσκευής πόσο σε πληρώνουν για να χρησιμοποιήσεις το λειτουργικό;;; :P

 

Ξέρεις ε, περνάω μόνο σε φίλους και κολλητούς το wp7 σε apple κινητά, αφού σου αρέσει τόσο, έλα να το αλλάξουμε... :lol:

 

Υ.Γ. Οι παρωπίδες είναι εξορισμού proprietary, καταλαβαίνεις πιστεύω, σε αφήνουν να κοιτάξεις μόνο προς την κατεύθυνση που θέλουν και έχουν κέρδος οι εταιρίες. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με αυτό που αναφέρεις ανατρέπεις τα όσα υποστηρίζω ή υποστηρίζεις τα όσα αναφέρω;;; :lol:

 

Κάποιος έλεγε παραπάνω για το να το πάρει κάποιος όχι να του το χαρίσουν το λειτουργικό αλλά να τον πληρώσουν κιόλας, αλλά να δεις ποιος... τώρα μου διαφεύγει!!! :lol:

 

Με 60% μείωση στην τιμή της συσκευής πόσο σε πληρώνουν για να χρησιμοποιήσεις το λειτουργικό;;; :P

 

τον τελικο χρηστη δε τον νοιαζει αυτο. αναφερθηκα πανω σε αυτο που ανεφερες. και ολες οι προηγουμενες αναφορες μου ηταν για το ΤΩΡΑ :-)

οταν γινονται εκπτωσεις σε διαφορα ειδη ποσο σε πληρωνουν για να τα αγορασεις? τιποτα

απλα μειωνουν το τεραστιο κερδος που ειχαν πρωτα και νομιζει ο κοσμος οτι πληρωνεται και τα αγοραζει. simple mind game. οπως και οι ελλειψεις που λες ενος λειτουργικου παραμεριζονται στο βωμο του χρηματος. δεν ειναι πραγματικες ελλειψεις. αλλο mind game.

και ολοι θα ηθελαν ενα iphone αλλα συμβιβαζονται με ενα android.

 

και @@ γραφει δεν ειναι κατω του κοστους μια χαρα κερδος εχουν οι εταιρειες στα 200 ευρω

ενδεικτικα το iphone 4 (σαφως ακριβοτερο σε υλικα) κανει 187$=132 ευρω

 

οπως βλεπεις δεν εχω παρωπιδες απλα ξερω τι μου γινεται

η μειωση της τιμης εγινε γιατι δεν υπηρχε προτιμηση απο τον κοσμο αναμενομενο και ηταν κακη τιμολογηση εξαρχης αφου το brand δεν ειναι τοσο δυνατο οσο της apple (στον τομεα αυτο). εκαναν probe την αγορα και επραξαν αναλογα.

 

α και κατι αλλο που θα το ξερεις βεβαια. υπαρχουν καποιοι που βρισκουν το metro UI δυσκολο στο χειρισμο και τους ξενιζει για τη μεταβαση απο αλλες πλατφορμες. απο την αλλη ειναι το καλυτερο GUI στην ευχρηστια (δε το λεω εγω). κατι αντιστοιχο με το ribbon interface που ακετοι βρηκαν δυσκολη την αλλαγη. το metro UI λοιπον θα εχεις διαβασει οτι θα περασει στο νεο office ετσι και το interface θα γινει γνωριμο σε ολους. ποσο μπροστα ειναι η microsoft ως επιχειρηση ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που έλεγα ότι σαν πολύ μικρό το βλέπω το ποσοστό (60%) και πως από τα 500 ευρώ κατέληξαν στα 200... μάλλον 150% μείωση στην τιμή δεν το λες έκπτωση... νομίζω!!!

 

Περάστε κόσμε το λένε και αυτό όχι γιατί σήμερα είναι του χαριστή αλλά γιατί το προϊόν δεν φεύγει από το κατάστημα με άλλο τρόπο... :lol:

 

Τι mind game;;; Γιατί δεν το αποκαλείς με το όνομά του;;; Marketing λέγεται και επί πόσα χρόνια λέω ότι έχουν φουσκώσει τις τιμές όσο δεν πάει και παρά ταύτα ο κόσμος εκεί να τρέξει να αγοράσει την ευκαιρία πριν εξαντληθεί... που ούτε λίγο, ούτε πολύ σημαίνει ότι με αυτή την τιμή ως κριτήριο από εδώ και εμπρός θα κρίνεις τις συσκευές ανεξαρτήτως λειτουργικού από την στιγμή που η διαφορά στην τιμή των υλικών δεν έχει μεγάλη διακύμανση, ε;;; :lol:

 

Το link με το άρθρο του Βλαχάκη στο techblog δεν το έδωσα εγώ, έτσι δεν είναι;;; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που έλεγα ότι σαν πολύ μικρό το βλέπω το ποσοστό (60%) και πως από τα 500 ευρώ κατέληξαν στα 200... μάλλον 150% μείωση στην τιμή δεν το λες έκπτωση... νομίζω!!!

 

Περάστε κόσμε το λένε και αυτό όχι γιατί σήμερα είναι του χαριστή αλλά γιατί το προϊόν δεν φεύγει από το κατάστημα με άλλο τρόπο... :lol:

 

Τι mind game;;; Γιατί δεν το αποκαλείς με το όνομά του;;; Marketing λέγεται και επί πόσα χρόνια λέω ότι έχουν φουσκώσει τις τιμές όσο δεν πάει και παρά ταύτα ο κόσμος εκεί να τρέξει να αγοράσει την ευκαιρία πριν εξαντληθεί... που ούτε λίγο, ούτε πολύ σημαίνει ότι με αυτή την τιμή ως κριτήριο από εδώ και εμπρός θα κρίνεις τις συσκευές ανεξαρτήτως λειτουργικού από την στιγμή που η διαφορά στην τιμή των υλικών δεν έχει μεγάλη διακύμανση, ε;;; :lol:

 

Το link με το άρθρο του Βλαχάκη στο techblog δεν το έδωσα εγώ, έτσι δεν είναι;;; ;)

 

εγω παντα αγαπητε κοιταω το price/performance για ολα τα προιοντα οχι μονο κινητα αρα τι μου λες? :P ελα παππου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου. και επ αυτου σου εδωσα το link του αρθρου :-) . εσυ μπορεις να θεωρεις οτι στο χαριζουν αλλα και αυτο ειναι δικο σου mind game για να ταχθεις υπερ του android. το αντικειμενικο κριτηριο δεν αλλαζει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ, τα συγκεκριμένα κινητά που ανέφερες που τα έσφαξαν από τα 500 ευρώ στα 200 τα ανέφερες σαν καλύτερη λύση από τα Κινέζικα με android στην αυτή τιμή και παραδέχεσαι ότι το iphone4 που το hardware του στοιχίζει 132 ευρώ και αυτό στην τιμή των 200 ευρώ αφήνει κέρδος στην apple. Τα υπόλοιπα για να φτάσουμε την τιμή πώλησης πως λέγονται;;; Υπερκέρδη ή κερατιάτικα;;; :lol: :lol: :lol:

 

Και αυτά τα λες εσύ όχι εγώ και είναι και τα αμπελοχώραφά σου παππού μου (:P)... :lol:

 

Ήθελα να ξερα τόσο καιρό σε τι πράγμα διαφωνείς με τα όσα υποστηρίζω... :rolleyes:

 

Να το πω και λίγο πιο απλά, δλδ με την αντίστοιχη λογική περιμένεις και τα υπόλοιπα wp7 κινητά να κινηθούν στην ίδια κατηγορία τιμής;;; Αν δλδ με λίγο καλύτερο hardware βρεθούν στην τιμή των 500~700 ευρώ, τι θα πεις; Κερατάδες που μας κλέβετε; Πως και μας πουλήσατε κινητά με wp7 στα 200 ευρώ και τώρα θέλετε να μας γδάρετε ζωντανούς;;; Για ξανασκέψου το λίγο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω και λίγο πιο απλά, δλδ με την αντίστοιχη λογική περιμένεις και τα υπόλοιπα wp7 κινητά να κινηθούν στην ίδια κατηγορία τιμής;;; Αν δλδ με λίγο καλύτερο hardware βρεθούν στην τιμή των 500~700 ευρώ, τι θα πεις;

 

ας απαντησει καποιος αλλος για μενα. τελος βαρεθηκα υπαρχουν βασικες ελλειψεις και δεν εχω αλλα resources για καταναλωση.....χαρηκα για την κουβεντα αντιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...