Προς το περιεχόμενο

Intel 311 Series SSD:Υβριδικές επιδόσεις παρέα με το Ζ68


GeorgeVasil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγγνώμη για το offtopic δεν ήθελα να κάνω τον έξυπνο η κάτι τέτοιο

 

έλα μου ντε που αυτό κάνεις :P

που κολλάνε τα rx8 και prius, και πόσο τεχνική ορολογία είναι η "ξεχειλισμένη μνήμη" είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..

 

 

Σχετικά με το άρθρο...

 

Τα links αναφέρουν ότι ο συγκεκριμένος δίσκος των 20gb θα κοστίζει τόσο επειδή "φοράει" SLC NAND μνήμες και όχι MLC που είναι πολύ φθηνότερα..

Και ότι θα κοστίζει τόσα μόνος του...

 

Η τεχνολογία Smart Response Technology (SRT) αναφέρεται στο chipset της Intel (motherboards) και όχι σε τεχνολογία SSD ή στο συγκεκριμένο δίσκο, για αυτό και το άρθρο σε μπερδεύει παρουσιάζοντας τον συγκεκριμένο δίσκο σαν κομάτι αυτής της τεχνολογίας..

Απλώς τον προτείνουν γιατί είναι γρήγορος για αυτή τη δουλειά (srt caching)..

 

Τo SRT λοιπόν δουλεύει σε επίπεδο chipset με confiruration 1 ssd + 1 hdd..

 

και κασάρει δεδομένα στον ssd ....

 

Τόσο απλά..

 

Επίσης το συγκεκριμένο πως θα μπει σε laptop αφού θέλει τουλάχιστον 2 bays ; (1 για τον ssd και ένα για τον μηχανικό ) ;

 

Για να το εκμεταλλευτούμε σε Laptop θα πρέπει να κουβαλάμε e-sata hdd μόνιμα δηλαδή;

Ή θα βγάζουν "φορητά" με δύο bays σαν αυτές τις γκομούτσες της HP για να το εκμεταλλεύονται ;

 

Δεν με εντυπωσιάζει είναι η αλήθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

έλα μου ντε που αυτό κάνεις :P

που κολλάνε τα rx8 και prius, και πόσο τεχνική ορολογία είναι η "ξεχειλισμένη μνήμη" είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..

 

Αυτό το κανεις εσύ φιλε μου κόβοντας ένα κομμάτι της πρότασης μου και σχολιάζοντας το.

 

Αυτό που προσπάθησα να κάνω τόσο με τα μεταφορικά παραδείγματα στα αυτοκίνητα όσο με τα μεταφορικά σχόλια σε ΠΑΡΕΝΘΕΣΕΙΣ ήταν να δώσω μια γεύση για το πως είναι τα πράματα σε έναν άπειρο χρηστη!

 

Ένας άνθρωπος που δεν ξέρει πως λειτουργεί ένα PC είναι δύσκολο να κατανοήσει το πως και το γιατί γίνεται το memory allocation τόσο σε επίπεδο κώδικα στα προγράμματα όσο και σε επίπεδο hardware.. γιαυτο χρησιμοποίησα μέσα σε παρένθεση το όριο ξεχειλισμένη μνήμη και ήταν εμφανέστατα μια παρομοίωση που δεν είχε σκοπό να περαστεί για τεχνικός ορος ουτε για 1 προς 1 παραδειγμα..

 

Τώρα για τις μεταφορές μου στα αυτοκίνητα φυσικά και έχει σχέση.. γιατί αν γνωρίζεις από αυτοκίνητα καταλαβαίνεις ότι το Rx-8 σε σύγκριση με ένα οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο στην αγορά που έχει μηχανή εσωτερικής καύσης είναι το ίδιο πράμα απλά διαφέρει μια λεπτομέρεια του στο πως εκμεταλλεύεται ο κινητήρας του το έργο των εκρήξεων...

 

 

Όσο για το πρίους όπως χρησιμοποιεί αυτό 2 τεχνολογίες για να κινηθεί (ρεύμα και καύσιμο) έτσι και οι hybrid δίσκοι χρησιμοποιούν 2 τεχνολογίες δίσκους και τσιπάκια μνήμης.

 

Αν κανεις επίτηδες ότι δεν καταλαβαίνεις κάποια φως φανάρι πράματα τότε είσαι αυτός που κάνει τον έξυπνο... εγώ δεν έκανα κάτι τέτοιο..

 

 

Σχετικά με το άρθρο...

 

Τα links αναφέρουν ότι ο συγκεκριμένος δίσκος των 20gb θα κοστίζει τόσο επειδή "φοράει" SLC NAND μνήμες και όχι MLC που είναι πολύ φθηνότερα..

Και ότι θα κοστίζει τόσα μόνος του...

 

Η τεχνολογία Smart Response Technology (SRT) αναφέρεται στο chipset της Intel (motherboards) και όχι σε τεχνολογία SSD ή στο συγκεκριμένο δίσκο, για αυτό και το άρθρο σε μπερδεύει παρουσιάζοντας τον συγκεκριμένο δίσκο σαν κομάτι αυτής της τεχνολογίας..

Απλώς τον προτείνουν γιατί είναι γρήγορος για αυτή τη δουλειά (srt caching)..

 

Τo SRT λοιπόν δουλεύει σε επίπεδο chipset με confiruration 1 ssd + 1 hdd..

 

και κασάρει δεδομένα στον ssd ....

 

Τόσο απλά..

 

Επίσης το συγκεκριμένο πως θα μπει σε laptop αφού θέλει τουλάχιστον 2 bays ; (1 για τον ssd και ένα για τον μηχανικό ) ;

 

Για να το εκμεταλλευτούμε σε Laptop θα πρέπει να κουβαλάμε e-sata hdd μόνιμα δηλαδή;

Ή θα βγάζουν "φορητά" με δύο bays σαν αυτές τις γκομούτσες της HP για να το εκμεταλλεύονται ;

 

Δεν με εντυπωσιάζει είναι η αλήθεια..

 

Υπάρχουνε laptop και με 2 slots...εναλλακτικά μπορείς να έχεις έναν δίσκο χωρισμένο σε 2 τόμους (2 λογικούς δίσκους) όπου ο ένας θα είναι dedicated sτο να φορτώνεται τα data που θα του στέλνει το SRT

 

Edit:

 

To δευτερο όμως δεν θα είχε καμια διαφορα στις επιδόσεις.. επίσης είναι δύσκολο να το καταφέρει κανεις γιατί θέλεις low level tweaks και ίσως δεν μπορεί να γίνει με όλους τους δυνατούς συνδυασμους υλικού ενός pc.

 

Τέλος αυτή η τεχνολογία δεν είναι μονο για το νέο chipset της intel θα προστεθεί και σε αλλα.. προς το παρόν απλά λειτουργεί μονο με το συγκεκριμένο μπορεί να λειτουργήσει με κάθε δίσκο SSD έως 64GB αν έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα από 64GB το υπόλοιπο μένει αχρησιμοποίητο βεβαια δεν αχρηστεύεται μιας και μπορείτε να το κάνετε partition για το έχετε σαν αποθηκευτικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρησιμοποιεί μνήμες SLC οι οποίες είναι πολύ καλύτερες αλλά το μειονέκτημα τους είναι πως έχουν μικρή χωρητικότητα..Άρα δεν είναι τυπογραφικό λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτόκολλο μεταφοράς ενώ θα είναι κατασκευασμένη με την φτηνότερη (σε σχέση με την 25nm MLC) 34nm SLC (single-level cell) NAND Flash.

Πώς εξηγείτε αυτό;

 

Ο χαρακτηρισμός "φθηνότερη" είναι λίγο παραπλανητικός δεν ξέρω αν ισχύει.. αν όντως ισχύει θεωρώ ότι αυτό συμβαίνει επειδή ένα SLC ΝΑΝΤ έχει την μιση χωρητικότητα από ένα από ένα MLC σε αντίθεση με αυτό όμως έχει μεγαλύτερες ταχύτητες και ιδιαιτερα στο write που είναι σημαντικό για το σκοπό του συγκεκριμένου δίσκου (δες την παρακάτω απάντηση μου)

 

 

20 gb;μια τρύπα στο νερό για τα σημερινα δεδομένα.

 

android.png

 

Σκοπός του δίσκου αυτού δεν είναι να τον αγοράσεις για να έχεις έναν αυτόνομο δίσκο για το PC σου (να τον έχεις σαν κύριο δίσκο -μοναδικό- στο pc )

 

Σκοπός του δίσκου είναι να υποστηρίξει την νέα τεχνολογία της intel το rts.

 

Παλιότερα έπαιρνε κάποιος έναν SSD για να τρέχουν πιο γρήγορα τα windows και όλα τα αλλα αρχεία (μουσική video εικόνες κτλ) τα φόρτωνε πάνω σε έναν HDD μεγάλης χωρητικότητας (για οικονομικούς λόγους κυρίως)

 

Αυτό ήταν καλή λύση μέχρι όμως που ο φάκελος των windows και των ζωτικών προγραμμάτων γινόταν μεγαλύτερος από την χωρητικότητα που υποστήριζε ο SSD (που συνήθως για οικονομία ήταν ένας μικρός δίσκος πχ 32,64 η 128 GB)

 

 

Τώρα όμως μπορείς να έχεις το λειτουργικό σου και όλα τα προγράμματα στον τεράστιο και σχετικά φτηνό 3TB HDD σου αλλα παράλληλα προσθέτοντας ένα SSD να εκμεταλλεύεσαι την ταχύτητα του για να τρέχεις τα προγράμματα ΑΠΟ τον hdd σου γρήγορα(σαν να είχες μονο έναν τεράστιο SSD)

 

Αν συνδυάσεις αυτά που λέω στο πρώτο post μου (για το συγκεκριμένο άρθρο) θα δεις ότι αυτό που χρειάζεται για να ανοίγει και να κλείνει ένα πρόγραμμα γρήγορα είναι να φορτώνονται γρήγορα μερικές πτυχές του στην ram και όχι ολόκληρο το directory του προγράμματος (που μπορεί να είναι πχ 40GB)

 

αυτό το αναλαμβάνει λοιπόν το SSD τροφοδοτούμενος από την τεχνολογία RTS.. γράφονται εκεί δηλαδή αυτές οι "πτυχές" και στέλνονται από εκεί στην μνήμη RAM έτσι όλα γίνονται γρηγορότερα και ο 3TB HDD δίσκος σου ξαφνικά αποκτά την ταχύτητα ενός SSD :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κρίσεως. Με τον συγκεκριμένο τρόπο που θα δουλεύει ο δίσκος, αναλαμβάνοντας ρόλο cache και δεδομένου του μεγάλου πλήθους εγγραφών - διαγραφών που θα γίνονται καθημερινά, δε θα έχουμε και την ανάλογη μύωση στις επιδώσεις του ; Από όσο ξέρω ο ssd δεν ενδείκνυνται στο να σβήνεις και να γράφεις αβέρτα. Πόσο μάλλον να τον δουλεύεις γράψε - σβήσε με ρυθμούς σχεδόν ram...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ η έκφραση "μικρότερος κύκλος ζωής" γίνετε παραπλανητική.. γενικά πολλοί χαρακτηρισμοί αν δεν γνωρίζεις αρκετά ένα θέμα μπορούν να σε οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα..

 

Τι θέλω να πω.

 

Όντως το lifecycle ενός SSD είναι μικρότερο από εκείνο ενός HDD

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι στην πράξη μας επηρεάζει ιδιαιτερα.. για παράδειγμα ένας μέσος SSD σήμερα ενδείκνυται για write 20GB ανά ημερα κάθε μέρα συνεχόμενα για 5 χρονια... οι πλειψηφία των χρηστών δεν πρόκειται να κασάρει παραπάνω από 20GB την ημερα πίστεψε με.. οποτε αυτομάτως τα χρονια ζωής αυξάνονται

 

αλλα και να μην αυξάνονται 100$ (περιπου 75 euro) για ένα μηχάνημα που θα σου κάνει την ζωή στο PC ευκολότερη για 5 χρονια είναι καλή επένδυση πιστεύω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνώμη για το offtopic δεν ήθελα να κάνω τον έξυπνο η κάτι τέτοιο απλά πιστεύω ότι κάποιος άπειρος επισκέπτης στο συγκεκριμένο άρθρο θα μπορούσε να παρεξηγήσει αρκετά πράματα η ακόμη και να μπερδευτεί διαβάζοντας το παραπάνω post που σχολίασα πράγμα που θα είχε ως αποτέλεσμα ας πούμε το να κάνει μια λάθος επιλογή σε αγορά αποθηκευτικού μέσου.

 

Ελα ομως που τον κανεις...και το ανεφερε και αλλος πριν...

Στα μισα απο αυτα που λες, εχεις κολλησει σε ορολογιες και οχι στην ουσια. Δε χρησιμοιποιησα ορους με σκοπο την ακριβεια, αλλα με σκοπο την ευκολη κατανοηση....

Σα να σου λεω εγω οτι το RX-8 που αναφερεις ειναι της Mazda και οχι της Toyota....καραγξιοζιλικια, δε θα καθομουνα να ασχοληθω, κοιταω την ουσια του επιχειρηματος σου.

Και σε αυτο που λες για τη μνημη δε βλεπω διαφορα απο αυτο που ανεφερα εγω...

Γενικα δε βρηκα πουθενα στο αρθρο σου να λες κατι που να διαφωνει με αυτα που εγραψα, απλα μια ταση να "διαφωνησεις"

Τωρα ενταξει πηγαινε κολα στο aritificial inteligence που ειπα και που οπως το περιγραφεις απλα ειναι μηδενικο και κοιταει ενα history...κριμας, και το ανεβασα και λιγακι...λαθος μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι τεχνικές δεν μου αρέσουν. Γενικότερα δεν μου αρέσουν τα πολύπλοκα πράγματα.

Ο δίσκος πρέπει να είναι ένας. Γρήγορος ή αργός. Γρήγορος ή αργός που ο ένας μεταφέρει τα δεδομένα στον άλλον, κλπ, δεν μου λένε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα απλό είναι και εδώ το ζήτημα διαλέγεις και παιρνεις:

 

θέλεις να έχεις 3TB χωρητικότητα με 150 euro και να περιμένεις 1.1 λεπτά να κάνει boot το pc 50 δευτερόλεπτα να φορτώσει το game και 39 για να ανοίξει πχ το photoshop? τότε πάρε έναν μονο HDD.

 

Συμβιβάζεσαι με το να έχεις μονο 160GB χωρητικότητα αλλα θες να ανοίγει σε 20 sec το pc να φορτώνει το game σε 19 sec και το photoshop σε 8? τότε δώσε 250 euro και πάρε έναν SSD...

 

θες και να έχεις 3TB και να ανοίγει το PC σε 30 sec το game να φορτώνει σε 26 και το photoshop σε 14 sec? τότε δώσε 230 euro και πάρε ένα combo HDD με SSD για cache (εάν το υποστηρίζει η μητρική σου)

 

 

*** οι χρόνοι δεν είναι αποτέλεσμα μετρήσεων είναι απλά ενδεικτικοί για να δείξουν ότι υπάρχει διαφορα στις επιδόσεις της κάθε επιλογής και την σχεση μεταξυ τους***

Ελα ομως που τον κανεις...και το ανεφερε και αλλος πριν...

Στα μισα απο αυτα που λες, εχεις κολλησει σε ορολογιες και οχι στην ουσια. Δε χρησιμοιποιησα ορους με σκοπο την ακριβεια, αλλα με σκοπο την ευκολη κατανοηση....

Σα να σου λεω εγω οτι το RX-8 που αναφερεις ειναι της Mazda και οχι της Toyota....καραγξιοζιλικια, δε θα καθομουνα να ασχοληθω, κοιταω την ουσια του επιχειρηματος σου.

Και σε αυτο που λες για τη μνημη δε βλεπω διαφορα απο αυτο που ανεφερα εγω...

Γενικα δε βρηκα πουθενα στο αρθρο σου να λες κατι που να διαφωνει με αυτα που εγραψα, απλα μια ταση να "διαφωνησεις"

Τωρα ενταξει πηγαινε κολα στο aritificial inteligence που ειπα και που οπως το περιγραφεις απλα ειναι μηδενικο και κοιταει ενα history...κριμας, και το ανεβασα και λιγακι...λαθος μου :P

 

 

Ναι όντως της Mazda είναι φυσικά απλά εγώ ήμουν αφηρημένος εκείνη την στιγμή :P

 

Σε όλα τα αλλα είσαι λάθος και κυρίως στο γεγονός ότι με προσβάλεις χωρίς να σε έχω προσβάλει.

 

Δεν λέμε τα ίδια από την στιγμή που δεν βλέπεις διαφορά μεταξύ SSD,Hybrid και ComboHDD+SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αυτό το προϊόν σε ποιόν απευθύνεται? Στον gamer? στον επαγγελματία,στον απλό χρήστη?

Για Desktop μόνο? ή και για laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ακριβως σε προσεβαλα? Ζητω συγγνωμη προκαταβολικα αν συνεβη, αλλα δυσκολευομαι να το εντοπισω στις μολις 6 γραμμες που εγραψα.

 

Το οτι υπαρχει διαφορα ειναι προφανες αλλιως θα ηταν το ιδιο προιον. Χρησιμοτητα δε βλεπω.

 

ΥΓ: ειδα μετα το παραδειγμα που φερνεις με τους χρονους. ΟΚ υπαρχει καποια χρησιμοτητα αλλα θεωρω τους χρονους σου αισιοδοξους στην περιπτωση combo. Επισης δεν αναφερεις την 4η εναλλακτικη που ειναι και αυτη που προτεινουμε γενικα. Δωσε 80 και παρε εναν 40αρη intel ssd, και 150 για τον 3tb. Βαλε windows, και τις 2-3 εφαρμογες ποθ χρησιμοποιεις πιο συχνα στον SSD και ολα τα αλλα στον 3tb. Και θα εχεις τους καλυτερους δυνατους χρονους, αλλα και την χωρητικοτητα. Μειονεκτημα? Οτι χωρανε μονο 2-3 "μεγαλες" εφαρμογες, αλλα δε νομιζω να δουλευεις παραπανω συχνα γιατι υπαρχουν και πολλες που δε πιανουν ιδιαιτερο χωρο...

Ναι παντως, αν δουλευεις 5 εφαρμογες που τρωνε 10Gb η καθεμια εχεις προβλημα ενω με τον 311 δεν θα ειχες...αλλα τι να πω προτιμω να δωσω αλλα 80 ευρω και να παω στον 80αρη ssd παρα να "μπασταρδεψω" τις επιδοσεις μου και να αφηνω τον ελεγκτη νακανει οτι θελει και να αποφασιζει με δικα του κριτηρια τι θα επιταχυνει και τι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...