Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το "Όνομα του Ρόδου" του Ουμπέρτο Έκο. Παρουσιάζουν ενδιαφέρον οι εκτεταμένες θεολογικές-φιλοσοφικές συζητήσεις ανάμεσα στους χαρακτήρες και ο αστείρευτος, εκφραστικός του πλούτος. Δεν το συνιστώ σε όποιον δεν έχει καλές σχέσεις με τη θρησκεία γιατί θα το βρει βαρετό. Επίσης μπορεί να θεωρηθεί κουραστική η έλλειψη δράσης και η στασιμότητα, μέχρι πριν το τέλος τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα στη βιβλιοθήκη μια εκδοση του 1943 του Lust for Life του Irving Stone, τη μυθιστορηματική βιογραφία του Βαν Γκογκ δηλαδή, μετάφραση από Ελευθέριο Ειμαρμένο.

 

Να το διαβάσω; είναι στη δημοτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο καλό, απαραίτητο βιβλίο… Το είχα διαβάσει προ πολλού…

Αν θέλεις μια πιο εύκολη πρόσβαση σ’ αυτή την ύλη, δες την ταινία «All that Jazz” (1979) 

Lila

Ευχαριστω πολυ θα την δω την ταινια αν και δεν μου αρεσουν τα μιουζικαλ¨Π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br />Άσχετο αλλά παρατηρώ ότι όλα τα βιβλιοπωλεία με παλιά καλά Ελληνικά έντυπα πριν το 1900 κλείνουν και πλέον χάνεται η δυνατότητα για συμπλήρωμα των συλλογών μας παρά μόνο μέσα από site δημοπρασιών (δυστυχώς το Μοναστηράκι πέθανε προ πολλού, μόνο σκουπίδια και τρελές τιμές).<br />Πέρασα εχθές από τον Γρηγοριάδη στην Φειδίου  όπου έμαθα ότι   έκλεισε οριστικά,παλιότερα έκλεισε το ΟΧΗΜΑ στη Σόλωνος  και κάποια ακόμα είτε πέθαναν αυτοί που τα είχανε ή για κάποιους άλλους λόγους έκλεισαν και αυτά.<br />Έψαχνα να συμπληρώσω κάποια τεύχη από την ΠΑΝΔΩΡΑ του 1870 που μου λείπουν και ρώταγα στα βιβλιοπωλεία της ΕΣΤΙΑΣ και της ΔΩΔΩΝΗΣ όπου δεν είχαν το παραμικρό από παλιές εκδόσεις.<br />
<br /><br /><br />

 

Τυχαία έπεσα στην πρώτη σελίδα και διάβασα το παραπάνω σχόλιο και σκέφτηκα να απαντήσω.

 

Πεστα ρε Νομικέ. Πάμε στη Σόλωνος για κανέναν βιβλίο και όλα τα βιβλιοπωλεία έχουν γίνει ή κομμωτήρια ή καφετέριες. Μέχρι και πλανόδιους από τη Μασσαλίας έδιωξαν, γαμώ τον πολιτισμό τους και τους ολυμπιακούς, που θα μας κακολογούσαν οι ξένοι που πωλούνται βιβλία στο πεζοδρόμιο από σιδερένιες ντουλάπες.

 

Και αφού μπήκα, να διαβάσετε το A confederecy of Dunces (Toole) και να μη διαβάσετε το still alice (Genova)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιρνοντας αφορμη απο το βιλβιο που τελειωσα προχθες,

ειπα να το γραψω εδω μιας και μου αφησε καλες εντυπωσεις για το ειδος του.

αναφερομαι στον Βασιλια της Αβανας του Γκουτιερεζ.

μου το ειχαν κανει δωρο πριν κανα 2-3 χρονια επεσε στα χερια μου πριν λιγο καιρο μετα απο μια τακτοποιηση της βιβλιοθηκης μου , εαν και δεν ειμαι φαν του συγκεκριμενου ειδους , το διαβασα ευχαριστα (με κραταγε).

για οσους μπορουν να διαβαζουν ωμα τα πραγματα -θυμιζει αρκετα Μπουκοφσκι- θα τους αφησει ικανοποιημενους.

 

ωμοτητα της Κουβας , την δεκατια του 90.

προτεινεται.

 

Εύγε :wub:

Και τα άλλα βιβλία του τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα...είμαι λίγο άσχετος από βιβλία, θέλω όμως να κάνω ένα δώρο στην κοπέλα μου,

η οποία βρισκεται 800κμ μακριά και όταν το διαβάζει να σκεύτεται εμάς..

 

Θα μπορούσατε να μου δώσετε μία βοήθεια ; :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαο Λουντέμη.

Οδος Αβύσσου αριθμός 0

Αυτοί που φέρανε την καταχνιά.

Οι αρχιτέκτονες του τρόμου

Πικρή θάλασσα

Καζαντζάκης Νίκος

Αναφορά στον Γκρέκο

Ο φτωχούλης του Θεού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...