Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, προτείνετε βιβλίο ιστορίας για τη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία. Το χρονικό εύρος που θέλω είναι από την αρχή της (και πριν γίνει αυτοκρατορία δηλαδή) μέχρι την διαίρεση σε δυτική και ανατολική.

 

A History of Rome to 565AD.

Link

 

 

A Critical History of Early Rome.(From prehistory to First Punic War).Gary Forsythe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά ξέρετε πότε θα βγει στα ελληνικά το 4ο βιβλίο του Παολίνι η κληρονομιά; Μπορείτε να μου προτείνεται τέτοιου στυλ βιβλία(όχι απαραίτητα με ξωτικά νάνους κτλ). Όχι κάτι «βαρύ», ανάλαφρο να το διαβάσω στις διακοπές των χριστουγέννων. Να ξεφύγω από το ΑΟΔΕ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε 8/11 Αμερική. Αν και το 3ο έκανε μια ωραιότατη κοιλία σε φάση δεν υπήρχε λόγος να κανει τέσσερα βιβλία δηλαδή.

 

Τσεκαρε τα εξης:

α) Θύελλα στο Ρεντγουολ/Οι γενναίοι του Ρεντγουολ (με επιφύλαξη γιατι τα διαβασα 16-17 χρονών) - Brian Jacques

β) Τριλογία του Κόσμου - Phillip Poulman

γ) Το υφαντό της Φιόναβαρ(τριλογία) - Guy Gavriel Kay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρετε πότε θα βγει στα ελληνικά το 4ο βιβλίο του Παολίνι η κληρονομιά; Μπορείτε να μου προτείνεται τέτοιου στυλ βιβλία(όχι απαραίτητα με ξωτικά νάνους κτλ). Όχι κάτι «βαρύ», ανάλαφρο να το διαβάσω στις διακοπές των χριστουγέννων. Να ξεφύγω από το ΑΟΔΕ :)

Υποθέτω ότι διάβασες τα βιβλία του Τόλκιν(ΑτΔ,Σιλμαρίλιον κ.ο.κ.)

 

Πολύ ανάλαφρο(έως βιπερ καταστάσεις) είναι το Ranger's apprentice.Τίποτα εξαιρετικό, αλλά περνάει η ώρα σου.

10 βιβλία μέχρι τώρα.

 

Σε ποιο βαρύ(περισσότερη βια και ποιο σκοτεινά):

 

forgotten realms(drizzt series,the war of the spider queen,The Cleric Quintet,The Harpers,The Twilight War).

 

Ίσως το Conan the Cimmerian The complete tales.

 

warhammer novels(Gotrek and Felix) ή εάν σε αρέσει και το scifi, the horus heresy(warhammer40k).

 

Τέλος είναι τα πολυδιαφημισμένα A Song of Ice and Fire που μάλλον δεν ανήκουν στα ελαφριά αναγνώσματα,αλλά είπα να τα αναφέρω ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το Σιλμαρίλιον δε το έχω διαβάσει. Τα υπόλοιπα του Τολκιν ναι. Το έχω στη λίστα με αυτά που θα διαβάσω το καλοκαίρι με το καλό :)

 

Επειδή έπεσαν πολλές προτάσεις και για να μειώσω τις επιλογές, θα ήθελα καλύτερα κάποιο μονοκόμματο χωρίς συνέχειες κτλ, αν και δεν με νοιάζει το μέγεθος, αρκεί να σου κρατά το ενδιαφέρον(εντάξει είναι υποκειμενικό).

 

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις :)

 

Edit: Όχι scifi. Δε ξέρω γιατί αλλά τα βαριέμαι, όπως και ταινίες τέτοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το Σιλμαρίλιον δε το έχω διαβάσει. Τα υπόλοιπα του Τολκιν ναι. Το έχω στη λίστα με αυτά που θα διαβάσω το καλοκαίρι με το καλό :)

 

Επειδή έπεσαν πολλές προτάσεις και για να μειώσω τις επιλογές, θα ήθελα καλύτερα κάποιο μονοκόμματο χωρίς συνέχειες κτλ, αν και δεν με νοιάζει το μέγεθος, αρκεί να σου κρατά το ενδιαφέρον(εντάξει είναι υποκειμενικό).

 

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις :)

 

Edit: Όχι scifi. Δε ξέρω γιατί αλλά τα βαριέμαι, όπως και ταινίες τέτοιες.

 

Τότε το conan the cimmerian the complete tales που είναι και αρκετά μεγάλο και γραμμένο από τον ιδρυτή του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρετε πότε θα βγει στα ελληνικά το 4ο βιβλίο του Παολίνι η κληρονομιά; Μπορείτε να μου προτείνεται τέτοιου στυλ βιβλία(όχι απαραίτητα με ξωτικά νάνους κτλ). Όχι κάτι «βαρύ», ανάλαφρο να το διαβάσω στις διακοπές των χριστουγέννων. Να ξεφύγω από το ΑΟΔΕ :)

 

BKS.0321116.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...