Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για προπληρωμενη


Kotel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Marfin :P και λογαριασμο ταμειευτιριου

 

 

Ναι μονο που οι περισσότερες τράπεζες σου δίνουν Maestro αν ανοίξεις λογαριασμό ταμιευτηρίου όχι mastercard η visa electron

ναι εγώ αναφέρομαι σε κάρτες τύπου mastercard/visa

το παιδί από ότι κατάλαβα ενδιαφέρεται για προπληρωμένη, η οποία βγαίνει μόνο σε mastercard/visa

οπότε αν ζητήσεις από τράπεζα που εκδίδει προπληρωμένες θα σου δώσει mastercard/visa.

αλλιώς όπως αναφέρεις πρέπει να προσέξει το παιδί σε περίπτωση που του δώσουν χρεωστική να είναι visa/mastercard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Νομίζω ότι ιδι έχουμε μπερδέψει τους ναυτιλλόμενους. Εύκολη λύση, πας σε ένα υποκατάστημα της Πειραιώς και ζητάς να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα. Θα τους εξηγήσεις ότι θες να κάνεις και αγορές μέσω ιντερνετ με την κάρτα αναλήψεων τους (αυτοί την λένε κάρτα Green Banking) και τελειώνει το θέμα.

 

Για όσους θέλουν ανάλυση σε βάθος κάντε κλικ εδώ.

Πιο αναλυτικα. Πας Πειραιως σε οποιοδηποτε καταστημα. με ΑΦΜ και ταυτοτητα υποχρεωτικα αλλιως γιοκ....

-Ζητας να ανοιξεις ενα νεο λογαριασμο καταθεσεων. θα σε ρωτησουν για τι χρηση εσυ θα πεις για συνναλαγες στο ιντερνετ

-ολα οκ εκδιδεται το βιβλιαριο σου και αυτοματως σου δινουν εκεινη την ωρα καρτα καταθεσεων και κωδικος πιν. αυτους τους ανοιγεις μετα σπιτι σου.

-Αυτοι θα σου ανοιξουν το λογαριασμο και αυτοματως θα σου πουν να ανοιξεις λογαριασμο Winbank δλδ την online υπηρεσια ebanking της πειραιως. υπογραφεις και τα χαρτια της winbank και παιρνεις αυτοματως και κωδικους για ebanking. για την ενεργοποιηση πληρωνεις 5€

-μετα εκδιδεις τη προπληρωμενη WEbuy μονος σου μεσω winbank. πλεον δεν εχει δουλεια η τραπεζα. στο λογαριασμο της winbank online θα βλεπεις το υπολοιπο του λογαριασμου καταθεσεων σου κανονικα.

-πας στο πεδιο εκδοση προπληρωμενης webuy. την εκδιδεις (ειναι MASTERCARD) . κανονικα σου εμφανιζει μια καρτουλα εικονικη στο λογαριασμο με 16ψηφιο κωδικο (φυσικα διαφορετικο απο το 16ψηφιο της green χρεωστικης) και σου στελνει το cvc στο κινητο σου (μη το χασεις γιατι μετα θα πρεπει να εκδοσεις νεα καρτα. δε στο λενε αμα το χασεις)

-αυτα. τη φορτιζεις μετα παλι online απο το καταθετικο που ειχες ανοιξει στι Πειραως με οσο ποσο θες. το ποσο που τη φορτιζεις ειναι αμεσα διαθεσιμο και ο λογαριασμος και η προπληρωμενη και ολες οι κινησεις φαινονται στο ebanking της winbank. μαζεμενα και οργανωμενα για να το ελεγχεις.

αυτα. :-D

 

Υ.Γ. οπως αναφερει και το λινκ που παραθετει ο agent_smith απο πανω το interface της winbank δεν ειναι και οτι πιο φιλικο (ειναι κρυο και αχαρο αλλα το συνηθιζεις χρηστικα τουλαχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειραιώς φαίνεται να έχει ίδιο πρόγραμμα με την marfin το οποιο δεν το κοίταξα ιδιαιτερα αλλα μιας και το προτείνουν και άλλοι (+ ότι μοιάζει με αυτό της marfin :P) την προτείνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ετσι εκανα ανοιξα λογαριασμο μου εδωσαν την καρτα στο χερι με το pin ουτε μπουρδες μεσω ταχυδρομιου κτλπ ολα μεσα σε 20' λεπτα. γιαυτο εγραψα παραπανω οτι στην τραπεζα αυτη ενιωσα οτι ειμαι σε αλλη χωρα. εγω δεν ειμαι σιγουρος για το αν ζητησα να δουλευει για αγορες μεσω ιντερνετ νομιζω οτι πηγα σπιτι χωρις να πω κατι και την δηλωσα στο Paypal αμεσα. επισης εχει δωρεαν sms με ιδοποιησεις σε περιπτωση καταθεσεων στον λογαριασμο.

 

Ακούγεται τέλειο! θα πάω να βγάλω και εγώ από Πειραιώς γιατί πέρσι είχα βγάλει σαν μ@....κας από την κύπρου και έκλαιγα κάθε φορά ένα πεντάευρο.. :eek: :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το δες το 5 ευρώ στην κύπρου ήθελα να ξερα ...

 

Φόρτιση στην Τράπεζα Κύπρου μέσω:

Ταμείου 1,00€

ΑΤΜ 1,00€

Internet & Phone Banking 1,00€

 

Τα έξοδα φόρτισης είναι 1€ ανά συναλλαγή ανεξαρτήτως ποσού και μειώνουν ισόποσα το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το δες το 5 ευρώ στην κύπρου ήθελα να ξερα ...

 

Φόρτιση στην Τράπεζα Κύπρου μέσω:

Ταμείου 1,00€

ΑΤΜ 1,00€

Internet & Phone Banking 1,00€

 

Τα έξοδα φόρτισης είναι 1€ ανά συναλλαγή ανεξαρτήτως ποσού και μειώνουν ισόποσα το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας

 

Όταν την βγάζεις σου περνούν 5 ευρώ. Εγώ όμως έβαζα 300-400 ευρώ την φορα για να έχω αν μου χρειαστεί να πληρώσω μέσω internet για μήνες, και όταν ξαναπήγαινα μου έλεγαν έληξε δεν γίνετε να φορτιστεί πρέπει να βγάλεις άλλη..οποτε αλλα 5 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε αποκλείεται .

 

εκτός και αν αντί να βγάλεις Κυπρου Prepaid Card έβγαλες Κυπρου Prepaid Gift Card

 

"Η Κύπρου Prepaid Card είναι η προσωπική επαναφορτιζόμενη προπληρωμένη κάρτα Visa της Τράπεζας Κύπρου."

 

"Η Κύπρου Prepaid Gift Card είναι η μη επαναφορτιζόμενη προπληρωμένη κάρτα της Τράπεζας Κύπρου.Κάνε δώρο μία Κύπρου Prepaid Gift Card στα αγαπημένα σου πρόσωπα, στη γιορτή, τα γενέθλια, το γάμο και σε όλες τις περιστάσεις."

 

έχω σχεδόν 4 χρόνια την prepaid . Το μόνο που πληρώνεις πέρα από το 1 ευρώ σε κάθε φόρτιση ειναι κάθε 2 χρόνια που πρέπει να γίνει αναγκαστικά επανέκδοση νέας κάρτας . Στην στέλνουν σπίτι και σε χρεώνουν 5 ευρώ έξοδα επανέκδοσης στον λογαριασμό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι γίνεται στην Κυπρου. Εγώ που το έψαχνα λιγο για αγορές μέσω internet πριν 2 χρόνια, έβγαλα την prepaid που είναι visa και το μόνο που μου ζήτησαν ήταν ταυτότητα και ΑΦΜ που είχα απο ένα ασχετο εγραφο απο Δ.Ο.Υ (όχι φορολ. δήλωση). Σε άλλες τράπεζες μου ζητούσαν φορολογική δήλωση και ιστορίες,ενώ στην Κύπρου έβγαλα στο πιτς φιτιλι.Όποτε θέλω, κάνω φόρτιση απο ΑΤΜ με PIN ή σε ταμείο και παίρνει 1 ευρώ τη φορά.

Όταν έληξε,επειδή είχα καταθέσει 100ευρώ πρόσφατα και είχε και υπόλοιπο την θεώρησαν ενεργή και έγινε αυτόματα ανανέωση για άλλα 2 χρόνια με νέα κάρτα που έστειλαν στο σπίτι μου αφαιρόντας 5 ευρώ από το ποσό που είχα τότε στην κάρτα (για την ιστορία, δεν την έστειλαν στον αριθμό 18 του σπιτιού μου,αλλά στο 28 ,κι αυτό γιατί η υπάλληλος έκανε αυτό το λάθος όταν πληκτρολογούσε, τη μέρα που την έκδοσα.Έτσι ένα μήνα πριν λήξει είδα που έλλειπαν 5 ευρώ και τηλεφώνησα,κι εκεί φάνηκε το σφάλμα.Πήγα αμέσως στην άλλη πολυκατοικία και ήταν ενας παππούλης που μου άνοιξε και ευτυχώς ο φάκελος ήταν εκεί.Αν χανόταν θα έπρεπε να σκάσω άλλα 3 ευρ για νέα.).Για να βλέπεις την κίνηση της κάρτας σου έχεις ένα λογαριασμό στο i-cardonline.gr. Δεν έχω κοιτάξει τι σχετικές υπηρεσίες έχουν άλλες τράπεζες αλλα γενικά με την prepaid της Κύπρου είμαι ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Είμαι ανάμεσα στο να βγάλω προπληρωμένη Κύπρου (υπάρχει διαφορά προπληρωμένης με Χρεωστική Κύπρου?) ή να βγάλω τον καταθετικό στην Πειραιώς που αναφέρεται πιο πάνω. Πόσο πρόβλημα θα έχω που στην Πειραιώς η κάρτα θα είναι Master και όχι Visa? Κυρίως με ενδιαφέρουν αγορές για εισιτήρια. Στον καταθετικό πρέπει να βάζω σύχνα χρήματα? Επίσης, η προπληρωμένη που την έχεις και στο χέρι, τη δέχονται σε πολυκαταστήματα για αγορές, αν πχ έχω ξεμείνει από μετρητά? Άρα είναι πιο βολική από την Πειραιώς που είναι άυλη κάρτα?

Θα περάσω και μια βόλτα από τις Τράπεζες να συλλέξω πληροφορίες, απλά να δω εμπειρίες..

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προπληρωμένη της Τράπεζας Κύπρου είναι μια κάρτα που φορτίζεται με προμήθεια, και όταν θελήσεις να βγάλεις χρήματα από αυτήν πάλι χρεώνεσαι. Δεν έχεις βιβλιάριο λογαριασμού.

 

Στις άλλες περιπτώσεις ανοίγεις έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου (με βιβλιάριο) και σου δίνει η τράπεζα κάρτα ανάληψης από το ATM, η οποία είναι χρεωστική και συνδεδεμένη με το λογαριασμό που άνοιξες. Η κάρτα αυτή είναι συνήθως VISA ή MASTERCARD και σπανιότερα MAESTRO. Χρησιμοποιείται κανονικότατα για ηλεκτρονικές καθώς έχει και το CCV. Χρεώνει άμεσα το λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη.

 

Και οι δύο κάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αγορές και σε καταστήματα και δεν δίνουν δυνατότητα για χρέωση ποσών μεγαλύτερα από αυτά που έχουν κατατεθεί (δεν είναι πιστωτικές δηλαδή)

 

Καλύτερα να επιλέξεις κάρτα VISA καθώς έχουν επιπλέον ασφάλεια και το Verified By Visa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη ταλαιπωρησε με αλλες τραπεζες αν εχεις λογαριασμο σε καποια κανε εκει προπληρωμενη!Ετσι δε θα χρειαστεις κανενα χαρτι..νομιζω μονο η εθνικη δεν εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου στο adslgr ειχε ενα συγκριτικο...καπου ανεφερε και 1-2 ανωνυμες!!τωρα πως θα κανεις παραγγελειες με ανωνυμη δεν ξερω!

ξεχαστε τις προπληρωμενες απλα πατε και ανοιγετε εναν λογαριασμο και θα σας δωσουν και μια χρεωστικη-αναληψης(π.χ. visa κυπρου).αυτο σημαινει οτι δεν θα πληρωνεις προμηθεια οπως γινετε στις προπληρωμενες που το μονο που καταλαβα ειναι οτι τις βγαλαν για να τρωνε την προμηθεια σε καθε "φορτιση"...Το καλο για μενα ειναι οτι υπαρχουν μερικα atm που δεν βαζεις τα λεφτα σε φακελο για καταθεση αλλα απευθειας στο atm οποτε μπορεις να τα χρησιμοποιησεις και επιτοπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...