Προς το περιεχόμενο

Πιθανώς καρκινογόνα τα κινητά τηλέφωνα σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανώς?

μορ τι μας λενε? :mad:

 

Α ρε κουφάλες...

 

Δεν θέλω να σας αγχώσω αλλά υπάρχουν ενδείξεις ότι κάποια ενσύρματα hands free "οδηγούν" την ακτινοβολία κατευθείαν στο αυτί μέσω του καλωδίου. Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν τελικά αποδείχθηκε η θεωρία αυτή.

 

 

true that, περναει η ακτινοβολια μεσω των καλωδιων :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οτι νανε εδω δεν εχουμε να φαμε και εσεις με τα κινητα μπραβοσας δεν λεω να εχετε να χαλατε.... μα γτ δεν το βλεπεται ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΨΟΝΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ δεν μπωρουμε να μην αγορασουμε ενα πιο καινουργιο κινητο δν μπωρουμε να μην εχουμε το καλητερο... το κινητο ειναι για να μιλαμε.. δεν ειναι για games και εφαρμογες... αμα ηταν ο θεος δεν θα μας εδινε γλωσσα αλλα handsfree... αμα ηταν κατκινογονα γτ εχουμε μικροκιματων??? δλδ μας λενε τωρα οτι νιαζονται??? εχεται δει πολους ποτονει πολιτικους με κινητο???(σημαντικους) η ραδιενεργια μας σκωτονει εγκεφαλικα κηταρα.. να μην αρχισω για της εξοδους διαφηγεις τυχον πιρινηκις και ραδιενεργης καταστροφης..!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το bluetooth ακτινοβολία είναι... τα καλύτερα hands free (από άποψη υγείας) είναι αυτά με καλώδιο

Ενας γνωστος μου Ηλεκτρολογος Μηχανολογοσ και Μηχανικος Υπολογιστων θυμαμαι μου ειχε πει οτι το hands free είναι χειροτερο απο το bluetooth γιατι λειτουργει σαν κεραια και εχεισ ουσιαστικα την κεραια μεσα στο αυτι σου... το βλθετοοτη απο την αλλη ειχε πει ειναι καλυτερο γιατι δεν δουλευει ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι νανε εδω δεν εχουμε να φαμε και εσεις με τα κινητα μπραβοσας δεν λεω να εχετε να χαλατε.... μα γτ δεν το βλεπεται ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΨΟΝΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ δεν μπωρουμε να μην αγορασουμε ενα πιο καινουργιο κινητο δν μπωρουμε να μην εχουμε το καλητερο... το κινητο ειναι για να μιλαμε.. δεν ειναι για games και εφαρμογες... αμα ηταν ο θεος δεν θα μας εδινε γλωσσα αλλα handsfree... αμα ηταν κατκινογονα γτ εχουμε μικροκιματων??? δλδ μας λενε τωρα οτι νιαζονται??? εχεται δει πολους ποτονει πολιτικους με κινητο???(σημαντικους) η ραδιενεργια μας σκωτονει εγκεφαλικα κηταρα.. να μην αρχισω για της εξοδους διαφηγεις τυχον πιρινηκις και ραδιενεργης καταστροφης..!!!!!!

 

Πραγματικα, μεσα σε 3 γραμμες τα ειπες ολα. Σε παραδεχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας γνωστος μου Ηλεκτρολογος Μηχανολογοσ και Μηχανικος Υπολογιστων θυμαμαι μου ειχε πει οτι το hands free είναι χειροτερο απο το bluetooth γιατι λειτουργει σαν κεραια και εχεισ ουσιαστικα την κεραια μεσα στο αυτι σου... το βλθετοοτη απο την αλλη ειχε πει ειναι καλυτερο γιατι δεν δουλευει ετσι!

 

 

Δεν είναι σχετική η ειδικότητα του η γνώμη του (όσο αφορά την ιδιότητα του τώρα αν το έψαξε κτλ σαν άνθρωπος δεν ξέρω) μετράει όσο και αυτή ενός μαθηματικού η ενός μπετατζή.. ... για αυτά μπορεί κανένας γιατρός με σχετική ειδίκευση η κανένας φυσικός να σου πει...

 

 

Άκου εκεί "λειτουργεί σαν κεραία" ένα καλωδιάκι με ΠΟΛΥ χαμηλή τάση είναι.. καμια απολύτως διαφορα από τα ακουστικά του mp3 σας!

 

και αυτή ακόμη η ελαχιστη τάση εφαρμόζεται στο καλωδιάκι μονο όταν έχετε εισερχόμενη κλίση!

 

το άλλο (bluetooth) εκπέμπει ηλεκτρομαγνητικά κύματα συνεχόμενα χωρίς διακοπές ανεξαρτήτως αν εσείς μιλάτε η όχι.. (για να συγχρονίζεται με την συσκευή) δηλαδή δεν χρειάζεται να έχεις και διδακτορικό για να καταλάβεις την διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι έτοιμοι να βγάλουν Μονόγραμμα με όλες τις έρευνες που έχουν να κάνουν με τα κινητά και βγάλανε τις πιο επικίνδυνες για να γίνει ντόρος. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν αναφέρεται σε καμία καινούργια ανακάλυψη έρευνας. Επίσης όταν λένε ανεπαρκή και περιορισμένα, για να αποδείξουν ότι υπάρχει συσχέτιση του καρκίνου με τα κινητά, εννοούν ότι είναι κοντά στα όρια (και προφανώς δεν θα μπορούσαν να είναι πιο κάτω μιας και τα κινητά σίγουρα δεν κάνουν καλό έναντι στον καρκίνο, οπότε εάν είσαι πιο κάτω δεν έχεις πάρει επαρκές δείγμα, ενώ εάν είσαι ελάχιστα πιο πάνω μπορεί να φταίει το δείγμα μπορεί να φταίνε και τα κινητά).

 

Πάντως γενικά όσες έρευνες έχω διαβάσει, και όσες μετα-Αναλύσεις όλλες καταλήγουν ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις και ως εκ τούτου οφείλουμε να πούμε ότι δεν επηρεάζουν τον άνθρωπο. Ενώ από την μεριά των φυσικών λένε ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επηρεάσουν τα κινητά τον άνθρωπο σύμφωνα με τους μέχρι τώρα γνωστούς μηχανισμούς.

 

Σημείωση: Λόγω της φύσης της έρευνας, δεν είναι εύκολο να βγάλεις ασφαλεί συμπεράσματα μόνο από μία και για αυτό χρησιμοποιούνται οι μετά-αναλύσεις που λαμβάνουν υπόψιν τους πολλές έρευνες. Ακόμα διάφορες έρευνες γίνονται με διάφορους τρόπου που δεν μπορούν να προσδώσουν ασφαλή αποτελέσματα και αυτές πρέπει να απορρίπτονται (κάνουν βέβαια τον ντόρο τους πρώτα...) διότι βασίζονται στην μνήμη του δείγματος ή έχουν πολύ μικρό δείγμα.

 

http://www.skepdic.com/emf.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου υπαρχει ΠΟΛΥ χρημα απο πισω δεν μπορεις να εισαι ΠΟΤΕ σιγουρος για καμια ερευνα. Απο εκει και υστερα ψαξε βρες...

 

Στην Αμερικη εχουν μετακινησει ολοκληρο συγκροτημα σχολειων διοτι βρισκοταν πολυ κοντα σε δικτυο πυλωνων υψηλης τασης και ειχαν παρατηρηθει αυξημενα κρουσματα λευχαιμιας. Απο την αλλη εχουν κανει 100 ερευνες που λενε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μερικες λενε υπαρχει προβλημα. Εγω που εχω πανω απο το κεφαλι μου να περνανε καλωδια υψηλης τασης τι να πιστεψω τωρα...? Ψαξε βρες... Αμα καρκινιασω απλα θα κανω μηνυση στη ΔΕΗ. Το οτι θα παρω τα @@ μου ειναι ασχετο αλλα αφου μια ψυχη θα βγει που θα βγει (στην κυριολεξια)...

 

Εγω ξερω οτι δυο φορες στη ζωη μου μιλησα σε κινητο για μιση ωρα και 40 λεπτα αντισοιχα και εκτος οτι πηρε φωτια το αυτι μου, ειχα ταση προς εμετο μετα. Δεν χρειαζεται να παθω καρκινο για να καταλαβω οτι το κωλοπραγμα σου αλλαζει τα φωτα ειτε με τον ενα ειτε με τον αλλο τροπο. Να βγει να μας πει ο εκαστοτε επιστημονας αν θα αφηνε το παιδια του να μιλανε στο κινητο συστηματικα για μιση ωρα+ καθε μερα με το τηλ. κολλημενο στο αυτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο κύριος λόγος παρεξηγήσεων είναι το χάσμα επικοινωνίας μεταξύ επιστημόνων και απλών πολιτών..

 

Πχ παρατήρησα εδώ πολλοί να αποδοκίμασαν την έκφραση "ενδεχομένως να προκαλεί καρκίνο"

 

 

το "δικός μας" το ενδεχομένως με το "ενδεχομένως" ενός επιστήμονα είναι η μέρα με την νύχτα...

 

 

Για να γίνεις επιστήμονας καταρχήν όπως όλοι ξέρουμε χρειάζεσαι σοβαρή και δύσκολη εκπαίδευση τουλάχιστον 4 χρονων και από πάνω χρειάζεσαι και αρκετή εμπιρεια/εφαρμογή/ερευνα και όλα αυτά είναι τα minimum.

 

 

οποτε τα πράγματα που συνυπολογιζει και ταυτίζει στο μυαλό του ένας επιστήμονας δεν μπορούμε να τα συνυπολογίσουμε και εμείς.. γιατί μέσα σε 10 λεπτά πχ που ξεσκονίσαμε ένα βιβλίο φυσικής λυκείου η μιας ώρας που διαβάσαμε μια ερευνα και μια εγκυκλοπαίδεια δεν μπορούμε να έχουμε στο μυαλό μας όλες τις "συνδέσεις" που έχει αυτός στο μυαλό του μετά από 8 χρονια ειδίκευσης στον χώρο του.... είναι αδύνατον κάτι τέτοιο!

 

 

Λοιπόν εφόσον ξεκαθαρίσαμε αυτό να συνεχίσω οι γιατροί για να βγάλουν πόρισμα ότι κάτι είναι όντως επικίνδυνο κάνουν μια "ερευνα" αν θέλετε που έχει πολλές διαβαθμίσεις πρέπει να γίνουν πολλές μελέτες πολλά πειράματα κτλ για να βγει ένα συμπέρασμα

 

 

για αυτό το λόγο μια θεραπεία για μια αρρώστια δεν εφαρμόζεται με το που εφευρίσκεται αλλα περνάνε χρονια! υπάρχει λόγος.. μπορεί τελικά η θεραπεία ναι μεν να καταπολεμά την αρρώστια αλλα τελικα να σκοτώνει για παράδειγμα (το υπέρ υπέρ υπέρ απλουστεύω τώρα)

 

 

 

έτσι και για να βγάλουν ένα βέβαιο συμπέρασμα οι επιστήμονες σε ένα πολύπλοκο θέμα όπως είναι η χρήση συσκευών με ακτινοβολία (πχ κινητά) που τα αποτελέσματα διαφέρουν ανά μοντέλο, ανά άνθρωπο, ανά τρόπο χρήσης επιρεαζοντε από τον περίγυρο και γενικά το περιβάλλον κτλ κτλ

 

χρειάζονται τουλάχιστον 20-30 χρονια ερευνας πειραμάτων και παρατηρήσεων.. γιατί κάποια πράματα έχουν το "δικό τους ρολοι" οι τεχνολογίες αυτές είναι σχετικά πρόσφατες (μια δεκαετία και και κάτι.. ) τουλάχιστον όσο αφορά την χρήση τους στο ευρύ κοινό..

 

οποτε δεν τελειωσε ακόμη η διαδικασία...

 

 

Όταν μας λένε λοιπόν ότι "ενδεχομένως συμβαίνει αυτό" πάει να πει ότι πειραματιστήκανε και είδανε ότι ΟΝΤΩΣ συμβαίνει σε ένα αρκετά ικανοποιητικό αριθμό του πλήθους που εξετάζουν... από εκεί και πέρα όμως ξέρουν ότι αυτό δεν αρκεί για να πούνε "πετάξτε τα θα πεθάνετε" και γιαυτο λένε "ενδεχομένως" προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικά εικονογραφημένα.

Όταν παίζουν εταιρίες κολοσσοί όλο δεν ξέρουν,δεν είναι σίγουροι κ.ο.κ.

Ήδη υπάρχουν έρευνες που λίγο πολύ λένε ότι η μη-ιονίζουσα ακτινοβολία των κινητών είναι επικίνδυνη ιδίως για τα παιδιά.

Βέβαια πάντα θα βρεθούν καλά παιδιά που θα τα πάρουν για να "αποδείξουν" το αντίθετο ώστε να καθυστερήσει το θέμα σαν και τους πυλώνες υψηλής τάσης που έκαναν την πάπια ώσπου τα κρούσματα ήταν τόσα πολλά που δεν μπορούσαν να το διαψεύσουν.Ίδια κατάσταση για παρόμοιο θέμα.

Από εκεί και πέρα μόνο ενσύρματο hands-free και ποτέ κινητό στα παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το bluetooth ακτινοβολία είναι... τα καλύτερα hands free (από άποψη υγείας) είναι αυτά με καλώδιο

 

Είδα καθηγητή του Μετσόβιου Πολυτεχνείου που έχει ερευνητική ομάδα πάνω στα δίκτυα κινητής και έλεγε ότι τα ενσύρματα hands free είναι χειρότερα ακόμη και από τo καθόλου hands free. Tα εν λόγω hands free λειτουργουν σαν κεραία που πολλαπλασιάζει την ακτινοβολία (αν έχεις και δύο ακουστικά....).

 

Τα πιο αποτελεσματικά, σύμφωνα με αυτόν τον καθηγητή, σε ακτινοβολία είναι τα bluetooth με το καλωδιάκι-κλιψάκι. Διότι και το bluetooth αυτιού έχει ακτινοβολία.

 

Όπως έχουν πει και άλλοι στο φόρουμ κατά καιρούς, και μόνο βάση λογικής, καλύτερα (πιο άνετα-λιγότερη ακτινοβολία-ενέργεια) το ακουστικό να επικοινωνεί ασύρματα με κάτι που είναι στην τσέπη μας παρά με μια κεραία που είναι χιλιόμετρα μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες γενιές είμαστε που χρησιμοποιούμε τόσο υπέρμετρα αυτές τις τεχνολογίες, αποδεχόμενοι τις συχνότητες.

 

Οι πρώτοι θα είμαστε που πολύ αργότερα θα αποδεχτούμε και τις όποιες πιθανές παρενέργειες. Λογικό ακούγεται.

 

Επείτα... Αυτός ο γενικός όρος που συνηθίζουμε να λέμε «οι επιστήμονες»... Ποιοι επιστήμονες; Τι, πως, γιατί; Όπως λένε και οι άλλοι παραπάνω, όπου μπλέκει το χρήμα...

 

Βλέπε ας πούμε την τεράστια απάτη περί φαινόμενου θερμοκηπίου λόγω άνθρακα κτλ. Την πράσινη κωμωδία και το πανηγύρι που έχει στηθεί παρασκηνιακά. Εικόνες με πάγους να λιώνουν κ.α. κακά συναπαντήματα. Άρα ο Παπανδρέου πρέπει να δώσει εκατομμύρια ώστε να στηθούν χιλιάδες ανεμογεννήτριες οι οποίες ΔΕΝ είναι ικανές να αντικαταστήσουν ούτε το πιο μικρό παράρτημα της Δ.Ε.Η. ( καλά που ήρθε η κρίση περί αυτού και προσωρινά γλυτώνουμε ).

 

Τι να εμπιστευτείς και τι να μην... Ασ΄τα. Παρόλα αυτά, το συγκεκριμένο θέμα, λογικό μου ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κινητά είναι τόσο βλαβερά που δεν μπορούμε να το φανταστούμε. Και εγώ κουβαλάω κινητό πάνω και μάλιστα τυχαίνει να μιλάω και 3 ώρες την ημέρα. Αλλά κάνουν φοβερή ζημιά. Πολύ κρίμα. Μπορεί να είναι και το μεγαλύτερο πείραμα που έγινε ποτέ στον άνθρωπο. Επίσης τα ακουστικά bluetooth εάν είναι κοντά στο κεφάλι να ξέρετε προκαλούν όγκο στον εγκέφαλο. Πραγματικά δεν κάνω πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα καθηγητή του Μετσόβιου Πολυτεχνείου που έχει ερευνητική ομάδα πάνω στα δίκτυα κινητής και έλεγε ότι τα ενσύρματα hands free είναι χειρότερα ακόμη και από τo καθόλου hands free. Tα εν λόγω hands free λειτουργουν σαν κεραία που πολλαπλασιάζει την ακτινοβολία (αν έχεις και δύο ακουστικά....).

 

Τα πιο αποτελεσματικά, σύμφωνα με αυτόν τον καθηγητή, σε ακτινοβολία είναι τα bluetooth με το καλωδιάκι-κλιψάκι. Διότι και το bluetooth αυτιού έχει ακτινοβολία.

 

Όπως έχουν πει και άλλοι στο φόρουμ κατά καιρούς, και μόνο βάση λογικής, καλύτερα (πιο άνετα-λιγότερη ακτινοβολία-ενέργεια) το ακουστικό να επικοινωνεί ασύρματα με κάτι που είναι στην τσέπη μας παρά με μια κεραία που είναι χιλιόμετρα μακριά.

 

Ποιον καθηγητή; Στείλε το σε PM αν δεν θες να πεις όνομα δημόσια. Θα δημοσιεύσω μόνο το ότι μου το έστειλες.

Η κεραία πολλαπλασιάζει την ακτινοβολία; Ναι, είναι γνωστό αυτό. Η κεραία καταρρίπτει την ΑΔΕ.

 

Και για ρώτα αυτόν τον καθηγητή, το καλωδιάκι από το BT Handsfree στο αυτί, δεν λειτουργεί σαν κεραία;

 

"καλύτερα το ακουστικό να επικοινωνεί ασύρματα με κάτι που είναι στην τσέπη μας παρά με μια κεραία που είναι χιλιόμετρα μακριά."

 

Ααα δηλαδή από το ακουστικό παίρνω εγώ όλη την ακτινοβολία. Έτσι πες ντε.

 

Πάντως παίδες το είπαμε. Είναι σαφές. Το κινητό είναι το τσιγάρο του 21ου αιώνα. Ακολουθεί και τα ίδια βήματα.

Μη σας πω τι θα πάθετε άμα έχετε κινητό και καπνίζετε...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χορτάσαμε από έρευνες που δεν λένε τίποτα.

Ενδεχομένως καρκινογόνα;

 

Yep κάποιος "scientist" κάνει μία μελέτη που αποδεικνύει κάτι, το υποβάλει στον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας επισημαίνοντας ότι συγκεκριμένα επίπεδα ακτινοβολίας προκαλούν καρκίνο.

 

Μόλις γίνουν γνωστά τα αποτελέσματα της μελέτης στο ευρύ κοινό και αρχίσει να κουβεντιάζετε το θέμα σκάει το lobing των εταιριών που κατασκευάζουν τα τηλέφωνα και αρχίζει ο πόλεμος. Από την μία μεριά έχουμε ένα θέμα υγείας, από την άλλη τα συμφέροντα κολοσσών του κλάδου που μεταφράζονται σε billions $$$, τότε ο ΠΟΥ για να έχει και την πίτα ολόκληρη και το σκυλί χορτάτο ανακοινώνει ότι τα αποτελέσματα της μελέτης είναι "under consideration" και στέλνει ένα μήνυμα στις εταιρίες να βρουν τρόπο να βελτιώσουν τα προϊόντα τους (με το χαμηλότερο δυνατό κόστος).

 

Μελλοντικές μελέτες τι θα δείξουν? μπορεί να επαληθεύσουν την αρχική άρα θα παρθούν μέτρα ή σε περίπτωση που θα βελτιωθεί η τεχνολογία των κινητών τηλεφώνων όλα μέλι γάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...