Προς το περιεχόμενο

Wii U Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τιμές Αμερικής είναι χωρίς το ΦΠΑ, το οποίο είναι διαφορετικό από πολιτεία σε πολιτεία.

 

Πρέπει να το συνυπολογίζετε και αυτό πρίν κάνετε τις συγκρίσεις.

 

Δεύτερον, προσωπικά δεν ξέρω ποιά είναι η στρατηγική της Nintendo με το Wii U. Αν θέλουν να επιστρέψουν οι gamers πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο. Αν θέλει να τραβήξει τους casuals πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο.

 

Πάντως με αύξηση 10 ευρώ στα παιχνίδια της Νιντέντο, δεν ξέρω τί νομίζουν για την αγορά.

 

Το σύστημα για να έχει υγειή ζωή, θα πρέπει να είναι ικανό να "τραβάει" τους multiplatform τίτλους. Αν οι νέες κονσόλες ΧΒΟΧ720 και PS4 έχουν πολύ μεγαλύτερη υποδύναμη, τότε θα υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα για τη βιβλιοθήκη του Wii U.

 

1GB Ram??? Έτσι και ο ανταγωνισμός βάλει 2 (το πιό εύκολο να κάνει, ακόμα και αν σχεδίαζε να βάλει 1 στην αρχή), αυτόματα το Wii U θα χάσει τους multiplatform τίτλους.

 

Έχω πάρα πολλές επιφυλάξεις για το Wii U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Wii U είναι σαφώς δυνατότερη κονσόλα από τα PS360. Το θέμα είναι κατά πόσο. Αυτό θα το κρίνουμε από τα επόμενα παιχνίδια και όχι από τους launch τίτλους. Γιατί αν θέλετε συγκρίνεται τους launch τίτλους του Wii U πρέπει να τους συγκρίνετε με τους launch τίτλους των PS360 και θα δείτε μεγάλη διαφορά. Το για ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που δεν έχει καμιά κονσόλα θα εξαρτηθεί αποκλειστικά από τον ίδιον. Κάθε κονσόλα έχει τα exclusives της και για αυτό κάποιος θα την προτιμήσει.

 

Οι τιμές Αμερικής είναι χωρίς το ΦΠΑ, το οποίο είναι διαφορετικό από πολιτεία σε πολιτεία.

 

Πρέπει να το συνυπολογίζετε και αυτό πρίν κάνετε τις συγκρίσεις.

 

Δεύτερον, προσωπικά δεν ξέρω ποιά είναι η στρατηγική της Nintendo με το Wii U. Αν θέλουν να επιστρέψουν οι gamers πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο. Αν θέλει να τραβήξει τους casuals πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο.

 

Πάντως με αύξηση 10 ευρώ στα παιχνίδια της Νιντέντο, δεν ξέρω τί νομίζουν για την αγορά.

 

Το σύστημα για να έχει υγειή ζωή, θα πρέπει να είναι ικανό να "τραβάει" τους multiplatform τίτλους. Αν οι νέες κονσόλες ΧΒΟΧ720 και PS4 έχουν πολύ μεγαλύτερη υποδύναμη, τότε θα υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα για τη βιβλιοθήκη του Wii U.

 

1GB Ram??? Έτσι και ο ανταγωνισμός βάλει 2 (το πιό εύκολο να κάνει, ακόμα και αν σχεδίαζε να βάλει 1 στην αρχή), αυτόματα το Wii U θα χάσει τους multiplatform τίτλους.

 

Έχω πάρα πολλές επιφυλάξεις για το Wii U.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σε πειράζουν τα 10 ευρώ παραπάνω τόσο πολύ από τη στιγμή που και τα PS360 games χτυπάν 60άρια στα ελληνικά καταστήματα. Και μιλάμε για κονσόλες 7ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια Source.png Πηγή: εδω λεει οτι ναι μεν το λειτουργικο πιανει 1gb αλλα οταν τρεχουν τα παιχνιδια απενεργοποιείται το λειτουργικο...πραγμα που σημαινει οτι αυτο που λεμε 1gb για παιχνιδια δεν ισχυει, αλλα ισχυει μονο για τα διαφορα apps που θα τρεχουν στο λειτουργικο

 

When a game is running, the OS is off and does not require any system memory. This means that games software can utilize 100% of the RAM, unlike other consoles which usually reserve 5-10% of the RAM for the OS at all times.

 

επισης λεει τρεχει σε αλλο επεξεργαστη. Δεν ισχυουν αυτα; Γιατι αν ισχυουν 2 gb εχει για τα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εσύ θέλεις κονσόλα με σχεδόν το ίδιο χειριστήριο από το 1994 ενώ εγώ θέλω καινοτομία γι αυτό.

 

Οπως την βρισκει κανεις.Αλλοι με παιχνιδια και αλλοι με καινοτομιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alithinos wii 250$-250e , 3ds 250$-250e, πόσες πιθανότητες έχει το 300$ να μην γίνει 300ε χαχαχα

 

Την εποχή που είχε βγει το Wii όμως η διαφορά δολλαρίου-ευρώ δεν ήταν τόσο μεγάλη.

Και σαν να μην έφτανε αυτό,η μισή Ευρώπη έχει χτυπηθεί με κρίση, Ιταλία,Ελλάδα,Ισπανία,Πορτογαλία έχουν σοβαρότατα προβλήματα,και σε μικρότερο βαθμό και Κύπρος,Βρετανία,Ουγγαρία,Ιρλανδία...

 

Το να μας ανάγκαζαν να πληρώσουμε 38% παραπάνω λεφτά θα ήταν άδικο ούτως ή άλλως,αλλά ιδιαίτερα σε περίοδο κρίσης,θα έπρεπε τουλάχιστον η διαφορά τιμών να μη ξεπερνούσε το 10%.

 

Ρε παιδια Source.png Πηγή: http://wiiudaily.com...ystem/''>εδω λεει οτι ναι μεν το λειτουργικο πιανει 1gb αλλα οταν τρεχουν τα παιχνιδια απενεργοποιείται το λειτουργικο...πραγμα που σημαινει οτι αυτο που λεμε 1gb για παιχνιδια δεν ισχυει, αλλα ισχυει μονο για τα διαφορα apps που θα τρεχουν στο λειτουργικο

 

 

 

επισης λεει τρεχει σε αλλο επεξεργαστη. Δεν ισχυουν αυτα; Γιατι αν ισχυουν 2 gb εχει για τα παιχνιδια

 

Νομίζω πως κάπου διάβασα πως τα gb χρησιμοποιούνται ανάλογα με το τι κάνει ο χρήστης.

 

Αν το μόνο που κάνει είναι να παίζει ένα παιχνίδι στη τηλεόραση,χρησιμοποιήται ολόκληρη η μνήμη για το παιχνίδι. (2gb)

Το WiiU όμως θα υποστηρίζει multitasking,που σημαίνει ότι θα μπορείς να πατήσεις παύση στο παιχνίδι και να 'βγείς' από αυτό και να μπεις π.χ. στο ιντέρνετ,και μετά να ξανα-ανοίξεις το παράθυρο παιχνιδιού και να το βρεις ακριβώς όπως το είχες αφήσει.

Σε αυτή τη περίπτωση θα κατακρατείται 1gb για το παιχνίδι που είναι στο background,και 1 gb για τα διάφορα που κάνεις εκτός παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως την βρισκει κανεις.Αλλοι με παιχνιδια και αλλοι με καινοτομιες.

 

Τωρα μιλησες σωστα και εδωσες μονος σου την απαντηση στο προηγουμενο ερωτημα σου. Δεν μιλαμε για μια τυχαια εταιρια, για Nintendo Μιλαμε. Ξερουμε τι θα δουμε. Ξερουμε απο πριν τι θα μας προσφερουν. Κατι bayonetta 2 ειναι απολυτα ευχαριστες εκπληξεις οπως και το -πλεον- the wonderful 101. Εχουμε παιχνιδια και θα εχουμε παιχνιδια. Εχουμε την Retro να δουλευει σε τιτλο για το WiiU το οποιο κατα πασα πιθανοτητα ειναι Metroid τιτλος. Εχουμε την Monolith να δουλευει σε νεο WiiU τιτλο και αλλα ωραια.

 

Χρειαζεται να πω οτι το Wii μου εχει προσφερει ποιο πολλες και ευχαριστες gaming ωρες απο οτι το PS3 και PC μαζι? Δεν ξερω τι λετε εσεις παιδια εγω την εχω γραμμενη την ιπποδυναμη. Θελω gaming και μαλιστα δεν θελω gaming που "κανουν και οι αλλοι". Νομιζω εχουμε ηδη πει αρκετες φορες οτι 3 στο ιδιο παιχνιδι ειναι πληθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ξαναλεω οπως την βρισκει κανεις.

Ελπιζω μονο να μην ειναι wii το wiiu σε games.Δεν θελω να το κρινω απο τωρα βεβαια,απλα με το wii ημουν περισσοτερο αισιοδοξος και θετικος,αλλα εκανα λαθος.

 

Γιατι το wii δεν πλησιαζει ουτε στο 20% τις ποσοτητας ποιοτικων τιτλων του ps3 ή του 360.(δεν ειναι μονο η ιπποδυναμη)

Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειχε ποιοτικους τιτλους(ποια κονσολα δεν ειχε?).

Ε δεν ηταν super nes ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ξαναλεω οπως την βρισκει κανεις.

Ελπιζω μονο να μην ειναι wii το wiiu σε games.Δεν θελω να το κρινω απο τωρα βεβαια,απλα με το wii ημουν περισσοτερο αισιοδοξος και θετικος,αλλα εκανα λαθος.

 

Γιατι το wii δεν πλησιαζει ουτε στο 20% τις ποσοτητας ποιοτικων τιτλων του ps3 ή του 360.(δεν ειναι μονο η ιπποδυναμη)

Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειχε ποιοτικους τιτλους(ποια κονσολα δεν ειχε?).

Ε δεν ηταν super nes ομως.

 

Εγώ πάλι ακριβώς το αντίθετο. Τώρα είμαι πιο αισιόδοξος από κάθε άλλη φορά. Ανέκαθεν η Nintendo είχε τα καλύτερα exclusives δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό. Σκέψου το wii έπιασε κορυφή και χωρίς την υποστήριξη 3rd party. Τώρα όμως που φαίνεται πως έχει πάρει πολύ ζεστά με τους 3rd party developers πιστεύω θα πιάσει πρωτιά και θα δούμε παιχνίδια που με τη χρήση gamepad θα τρίβουμε τα μάτια μας. Δεν είναι η ίδια εμπειρία gaming να παίζεις με το gamepad mass effect 3 και με το dual shock γι αυτό μίλησα για καινοτομία. Και το vita έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το 3ds αλλά πάτωσε. Όπως και να χει αξίζουν συγχαρητήρια στην nintendo γιατί είναι από τις εταιρείες που προσπαθεί και ρισκάρει δίνοντας μας κάθε φορά κάτι διαφορετικό και μόνο έτσι θα πάει το gaming μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50$ το Wii U Controller? Αμάν ρε Nintendo αν έχουν και τα wii mote plus με nunchuck 60 τότε δεν είναι 300 ευρώ η κονσόλα. Από τη στιγμή που θες να παίξεις 5πλο (μαζί με το gamepad) θα χρειαστείς πάνω από 500 ευρώ. (εξάλλου μην ξεχνάμε πως τα πιο πολλά games του wii υποστηρίζουν 4πλο local multiplayer ή co-op.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέκαθεν η Nintendo είχε τα καλύτερα exclusives δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό.

 

Διαφωνω(να ενας:P).Ανετα sony απο το 1994 μεχρι σημερα.Αυριο δεν ξερω.

 

Σκέψου το wii έπιασε κορυφή και χωρίς την υποστήριξη 3rd party. Τώρα όμως που φαίνεται πως έχει πάρει πολύ ζεστά με τους 3rd party developers πιστεύω θα πιάσει πρωτιά και θα δούμε παιχνίδια που με τη χρήση gamepad θα τρίβουμε τα μάτια μας. Δεν είναι η ίδια εμπειρία gaming να παίζεις με το gamepad mass effect 3 και με το dual shock γι αυτό μίλησα για καινοτομία. Και το vita έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το 3ds αλλά πάτωσε. Όπως και να χει αξίζουν συγχαρητήρια στην nintendo γιατί είναι από τις εταιρείες που προσπαθεί και ρισκάρει δίνοντας μας κάθε φορά κάτι διαφορετικό και μόνο έτσι θα πάει το gaming μπροστά.

 

 

Mακαρι (και μακαρι να μην ειναι wii)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω(να ενας :P).Ανετα sony απο το 1994 μεχρι σημερα.Αυριο δεν ξερω.

 

 

 

 

Mακαρι (και μακαρι να μην ειναι wii)

 

Και εγώ διαφωνώ (να 2 :P). Και ο kjtzemis, να 3 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

βγαινει ο reggie και λεει θα παθετε πλακα με την τιμη ,και μετα 300$ ,χαχαχα ελεος ρε reggie ελεος, 2012 εχουμε ,κονσολα με 1gb ram(το 2ο gb ειναι καθαρα για το λειτουργικο) με το tablet να μην εχει καν multitouch,specs 2007-2008 και τιμη 300$?

 

 

Πραγματικά, αναρρωτιέμαι ποιά specs είναι του 2007-2008 όταν ο POWER7 κυκλοφόρησε το 2010 και οι HD7000 στο τέλος του 2011...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν pc gamer δεν θα αγόραζα ποτέ ps για να παίξω τα exclusives του. Όχι ότι δεν είναι καλα παιχνίδια αλλα μου φαίνονται μια απο τα ίδια. Αντίθετα αγόρασα wii για να παίξω το κάτι το διαφορετικό. Εννοείται ότι θέλω να βγάλουν κονσολαρες η σονυ και η ms για να υπάρχει ανταγωνισμός και εννοείται πως αν δεν είχα pc θα αγόραζα ps3 σαν πιο φθηνή λύση για να παίξω όμως skyrim, the witcher, dead space, crysis 2 κτλ παιχνίδια δηλαδή που παίζω τώρα στο pc. Βέβαια όπως είπαμε ο καθένας με τα γούστα του.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διαφορα δεν την κανουν(και ποτε δεν την εκαναν) τα multiplatform στα ps,αλλα τα exclusives και η ποιοτητα τους.Που σιγουρα δεν ειναι μια απο τα ιδια.

 

Θα αγόραζα ps3 σαν πιο φθηνή λύση για να παίξω όμως skyrim, the witcher, dead space, crysis 2 κτλ

Αυτο που λες θα μπορουσες να το κανεις με το 360.Ειναι πιο λογικη και καπως φθηνοτερη λυση.

Αυτος που αγοραζει ps3 το κανει κυριως για τα exclusives.

Ο απολυτος συνδιασμος για μενα ειναι 360-ps3 και μετα pc-ps3.To καλυτερο ειναι βεβαια να τα εχεις ολα:P

 

Τεσπα ειμαστε εκτος θεματος.

Ελπιζω το wiiu να τα παει καλυτερα απο οτι περιμενω(δεν αναφερομαι σε πωλησεις).Δεν εχω προβλημα να το τσιμπησω αμεσα αν με πεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...